Listopad 2018 - ZSP nr 2 w Jędrzejowie

7.11.2018 r.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie.
W dniu 07.11. 2018 r. odbyły się w naszej szkole zawody I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. W tym roku hasło przewodnie olimpiady brzmiało : "Rodzina - tu wszystko się zaczyna". Punktualnie o godz. 10 30, pięć zespołów dwuosobowych rozpoczęło zmagania z testem składającym się z 30 pytań. Zagadnienia dotyczyły : prawa, teologii i socjologii. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie klas : II TMI oraz II TFG, którzy teraz niecierpliwie czekają na wyniki prac. Merytoryczną opiekę nad uczniami sprawowała i zawody przeprowadziła -we współpracy z M. Pańczyk, A. Kowalską i P. Kowalskim - Renata Gola.
R. Gola.
9.11.2018
Akademia patriotyczna

„Polska”
I cóż powiedzą tomy słowników,
Lekcje historii i geografii,
Gdy tylko o niej mówić potrafi
Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
I mgła nad łąką, i liści zapach.

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

W szumie gołębi na starym rynku,
W książce poety i na budowie,
W codziennej pracy, w życzliwym słowie,
Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.
(Antoni Słonimski)

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń. W tym roku rocznica jest wyjątkowa bo rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tych uroczystości przyłączyła się jak co roku i nasza szkoła przygotowując patriotyczną akademię. Spotkanie rozpoczął wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel przypominając jak ważne jest to święto i jak wiele dróg przeszedł nasz kraj do odzyskania niepodległości. Uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny mówiący o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna wspólnie z 24 tysiącami zgłoszonych szkół i przedszkoli w całym kraju wzięła udział w akcji “Rekord dla Niepodległej”. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Niezwykłym akcentem był krótki film animowany Tomasza Bagińskiego który mogliśmy wspólnie obejrzeć pt.“Historia Polski”

11.11.2018
100 - lecie Niepodległości
Dzisiejszy dzień był szczególny dla każdego Polaka za sprawą 100-lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. W całym kraju odbywały się liczne uroczystości związane z tą okrągłą rocznicą. Mieszkańcy Jędrzejowa również świętowali. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Św. Trójcy, której przewodził biskup M.Florczyk. Następnie mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz powiatowych i miejskich przemaszerowali pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Zgromadzeni pod obeliskiem uczestnicy wysłuchali przemówienia starosty jędrzejowskiego oraz niepodległościowego apelu pamięci, ktory odczytał wicedyrektor naszej szkoły B.Suchmiel. W trakcie uroczystości P.Faryna wraz z M.Bogusławskim w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego A.Wojtyszek wręczyli Staroście Powiatu Jędrzeowskiego E.Kaczmarkowi Medal 100-Lecia Niepodległości. Następnie złożone zostały wiązanki kwiatów pod pomnikiem i odśpiewany został hymn. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni pod pomnikiem udali się do pobliskiego parku, gdzie miała miejsce inscenizacja wojenna z udziałem 2 grup rekonstrukcyjnych. W "kuchni polowej" uczestnicy uroczystości mogli posilić się pyszną grochówką. W obchodach uczestniczyło ok. 2000 mieszkańców i zaproszonych gości.
Nasza szkoła włączyła się w to niepowtarzalne święto wystawiając trzy poczty sztandarowe (ZSP nr 2, I Pułku Piechoty AK oraz Związku Inwalidów Wojennych). Nasi uczniowie w trakcie przemarszu  ulicami Jędrzejowa nieśli biało-czerwoną flagę o wymiarach 3m x 7m.