III.2015 - VI.2015 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

III.2015 - VI.2015

2014 - 2015
9.03.2015 r.
Z Grota do Buckingham Palace
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie postanowili nawiązac korespondencję z dworem Królowej Brytyjskiej Elżbiety II.
- Uczniowie mieli pomysł przesłania życzen wielkanocnych do Królowej Elżbiety II, a jednoczesnie poćwiczyc swój angielski - mówi nauczyciel języka angielskiego Ewelina Żychlinska. Uczniowie nie liczą ze Królowa osobiście przeczyta ich życzenia ale może będą szczęściarzami i któraś z dam dworu odpowie na ich życzenia.
(E.Żychlińska)

10.03.2015 r.
Olimpiada elektryczna
Dziś dziesieciu uczniów klasy II TEM wzięło udział w II edycji Szkolnej Olimpiady Wiedzy Elektrotechnicznej. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzić swój poziom wiedzy z zakresu silników elektrycznych, transformatorów oraz instalacji elektrycznych. Młodzież zmagała się z 40 pytaniami zamkniętymi. Największą ilość punktów uzyskali Piotr Kowalski, Bartłomiej Nowakowski oraz Grzegorz Madej. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
(R.Walczak)

11.03.2015
Szekspir w Grocie
„Dwa rody, równą dziane godnością,
W pięknej Weronie, gdzie przebiega sztka,
Gniew dawny nową podsycają złością
I krew szlachetna dłonie szachty bruka” W. Shakespeare
„Mówić to za mało trzeba mówić – trzeba mówić do rzeczy” słowa wybitnego brytyjskiego dramaturga Wiliama Szekspira są mottem XXIII Tygodnia Kultury Języka w Województwie Świętokrzyskim. Uczniowie naszej szkoły także postanowili włączyć się do obchodów. Na lekcji języka angielskiego uczniowie czytali fragmenty takich dzieł jak: Tragedia Romea i Julii, Miarka za miarkę, Żywot Timona z Aten, Żywot i śmierć Ryszarda Trzeciego, Trategia Othela Maura Weneckiego.
- Czytanie dzieł Szekspira to nie tylko „szlifowanie” języka obcego ale także rozwijanie wrażliwości na język, rozbudzanie chęci czytania. Młodzi nie lubią czytać. Często narzekają, że lektury ich nudzą a przy klasyce literatury brytyjskiej świetnie się bawili w ich czytaniu i interpretacji - powiedziała mgr Ewelina Żychlińska - nauczyciel języka angielskiego i pomysłodawca akcji czytania dzieł Szekspira.
- Mam nadzieję, że to dopiero początek wielkiej przygody młodzieży z literaturą brytyjską i pokazanie im, że czytanie to wielka przyjemność - dodała nauczycielka języka angielskiego.
(E.Żychlińska)
16 -18.03.2015
Rekolekcje Wielkopostne
Przez trzy dni społeczność naszej szkoły uczestniczyła w rekolekcjach wielkopostnych w parafii bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Od 16 do 18 marca punktualnie o 10.00 dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie spotykali się w Klasztorze ojców cystersów na mszy świętej z kazaniem. W tym roku kazania rekolekcyjne wygłosił Przełożony Klasztoru Księży Salwatorianów we Wrocławiu- ks. Albert Poloczek. We wtorek wszyscy mogli skorzystać ze spowiedzi świętej. A na zakończenie rekolekcji wielkopostnych wszyscy uczestniczący we mszy otrzymali błogosławieństwo rekolekcyjne. Po Mszy Świętej uczniowie naszej szkoły Joanna Madej z klasy I OW oraz Maciej Jaworski z klasy III Tg podziękowali księdzu rekolekcjoniście za wygłoszone kazania wręczając mu kwiaty.
(E.Żychlińska)

17.03.2015 r.
„Wojewódzki Turniej Sprawności Językowej”
W dniu 17 marca uczniowie naszej szkoły: Bartłomiej Wiater (kl.II Tei),Anna Zielińska i Elwira Jakubowska(kl.II Tf)wzięli udział w IX Turnieju Sprawności Językowej w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. W. Sikorskiego we Włoszczowie. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: „Czytam, więc rozumiem” oraz „Sprawność i poprawność językowa”. Uczestnicy wysłuchali również wykładu w zakresie poprawnej polszczyzny. Zadaniem turnieju jest krzewienie kultury języka polskiego i podkreślenie konieczności dbania o poprawność i piękno polszczyzny.
(B.Ragan)

18.03.2015 r.
"Warsztaty szkoleniowe z robotów i CNC"
W dniach 16-18 marca grupa naszych nauczycieli: T.Wojtachnio, J.Garus, A.Piasecki i Z.Marcinkowski wzięła udział w cyklu spotkań pt. "Tydzień technik wytwarzania" - zorganizowanych na terenie CKP w Gorzycach. W ramach dwudniowego spotkania odbyło sie kilka szkoleń z zakresu technik wytwarzania, prowadzonych przez pracowników takich firm jak FESTO Didactic, Mechatronik, MTS z Berlina, Sandvik i Faro. Nasi nauczyciele mieli możliwość udziału w warsztatach związanych z:
  • programowaniem maszyn CNC w systemie MTS (toczenie w 3 osiach z napędzanymi narzędziami frezarskimi i frezowanie w 5 osiach),
  • podstawami programowania w kodach ISO na mini obrabiarkach The Cool Tool z elementami generowania kodów w programach takich jak EdgeCAM czy MTS ,
  • programowaniem tokarki 3 osiowej z napędzanymi narzędziami w systemie Sinumerik Operate, Fanuc 21i oraz H&H,
  • działaniem postprocesorów i transmisji programów do obrabiarek (MTS),
  • programowaniem robota przemysłowego Mitsubishi,
  • programowaniem robotów RobTRAIN I w języku MelfaBasic,
  • programowaniem mini linii technologicznej (S7 1200, panel operatorski, moduły zestaw MecLAB),
  • drukiem 3D.
Warsztaty były także okazją do wymiany doświadczeń związanych z wymaganiami dzisiejszego rynku pracy i trudnościami na jakie natrafia współczesna szkoła zawodowa.
(Z.Marcinkowski)
21.03.2015 r.
Olimpiada Wiedzy Motoryzacyjnej
W sobotę 21 marca 2015 r. w Warszawie w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej odbył się półfinał XVI edycji Olimpiady Techniki Samochodowej. W tegorocznej edycji olimpiady wzięło udział dwóch naszych uczniów: Krzysztof Fitał i Tomasz Hencel z kl IV Ts.
Redakcja Auto Moto Serwisu oraz Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, co roku zapraszają uczniów szkół o kierunkach samochodowych – technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych – do udziału w kolejnej edycji Olimpiady Techniki Samochodowej. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski i jest dofinansowana przez Ministra Edukacji Narodowej, który jest jej partnerem. Finaliści i laureaci olimpiady są zwalniani z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W trakcie olimpiady oceniana jest wiedza z zakresu : podstaw konstrukcji maszyn; budowy pojazdów samochodowych; diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych; bezpieczeństwa i higieny pracy;ochrony środowiska oraz umiejętności posługiwania się narzędziami i przyrządami diagnostycznymi i pomiarowymi. Konkurs jest trzyetapowy. W I etapie szkoły wyłaniają uczniów na podstawie wyników współzawodnictwa zorganizowanego we własnym zakresie. Do II etapu można zgłosić maksymalnie 3 uczniów z jednej szkoły. Do ścisłego finału - III etapu Olimpiady przechodzi tylko 10 uczniów.
W tegorocznym półfinale XVI edycji Olimpiady Techniki Samochodowej uczestniczyło ponad 500 osób. Udział naszych uczniów można uznać za bardzo udany ponieważ Fitał Krzysztof zajął 14 miejsce (zabrakło zaledwie 2pkt aby zakwalifikował się do ścisłego finału) a Tomasz Hencel uplasował się w środku stawki.
Opiekunem przygotowującym uczniów do Olimpiady był Tomasz Wojtachnio.
(Z.Marcinkowski)

23.03.2015
Konkurs o Św.Patryku
Jak co roku uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić obchody Dnia Świętego Patryka- patrona Irlandii, które obchodzone są na całym świecie 17 marca.
- Na dzień 17 marca moi uczniowie czekali już od dawna, szczególnie ci z klas starszych, którzy już w latach wcześniejszych brali udział w obchodach Dnia Św.Patryka. Zawsze ten konkurs cieszy się ogromną popularnością - powiedziała mgr Ewelina Żychlińska nauczyciel języka angielskiego i organizator konkursu.
Do konkursu zgłosiło się piętnastu uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich technikum gastronomicznego oraz technikum rolniczego.
Na ferie zimowe uczniowie otrzymali szczegółowe materiały dotyczące życia i działalności biskupa Irlandii. Po feriach 17 marca uczniowie pisali test, który składał sie z 20 pytań wielokrotnego wyboru. Po podliczeniu punktów okazało się, że największą wiedzę o Św. Patryku ma uczennica klasy I Technikum Gastronomicznego Monika Wójcik. Drugie miejsce zajęli: Michał Patyna z klasy II Tg oraz Wioletta Kowalska z klasy III Tg, na trzecim miejcu uplasowały się: Aleksandra Sołtys z klasy II Tg oraz Bernadetta Bielecka z klasy III Tg. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki: kalendarze, notatniki i długopisy. Serdecznie gratulujemy.
(E.Żychlińska)

26.03.2015
Filmowy dzień
Klasy pierwsze i drugie wraz z opiekunami uczestniczyli w pokazie filmu “Disco Polo” w reżyserii Macieja Bochniaka. Szalone lata 90-te, gdy w Polsce zagościła wolność, a cały kraj śnił amerykański sen. Wielka transformacja, realizacja marzeń od “zera do milionera”. Dwóch kolegów z prowincji postanawia zmienić swòj los i spróbować kariery w show-businessie. “Disco Polo” określane jest jako komediowy thriller, szalony romans oraz film drogi podany w lekkiej formie. W rolach głównych wystąpili wybitni polscy aktorzy: Tomasz Kot, Iwona Bielska, Jacek Koman, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig.
Uczniowie doskonale się bawili podczas seansu.
(E. Żychlińska)


26.03.2015
Twój zawód – Twoją przyszłością – wybierz "Grota"!!!
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2014/2015 rokiem szkolnictwa zawodowego. Minister Edukacji - Joanna Kluźik - Rostkowska na stronie ministerstwa pisze: “Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego. To cel Roku Szkoły Zawodowców, do udziału w którym wszystkich zachęcam. Jednym z priorytetów jest współpraca z pracodawcami. Dopasujemy kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy, przygotujemy uczniów do podjęcia zawodu, zorganizujemy praktyki. Będziemy aktywnie pośredniczyć we współpracy pracodawców i szkół. Będziemy też robić wszystko, aby poprawić jakość i efektywność kształcenia zawodowego, zwiększyć jego atrakcyjność i dostępność. Stworzymy mapę zawodów i szkół, a także portal doradztwa edukacyjno-zawodowego. Pokażemy ofertę szkół zawodowych, wypromujemy dobre praktyki. Szkoły zawodowe nie powinny być postrzegane jako szkoły drugiego wyboru. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zapewnią solidne wykształcenie i jednocześnie wyuczą zawodu. Każdy uczeń czy rodzic, który będzie wiedział, że szkoła daje wykształcenie na poziomie umożliwiającym pójście na studia, a z drugiej strony daje zawód i pracę, taką szkołę wybierze.”
W ramach tej akcji w naszej szkole zorganizowaliśmy debatę dla gimnazjalistów z całego powiatu jędrzejowskiego. Na zaproszenie dyrekcji ZSP nr 2 do szkoły przybyło wielu znamienitych gości a jednocześnie przyjaciół szkoły, wśród nich min: Małgorzata Muzoł Świętokrzyski Kurator Oświaty, starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, przedtawiciel Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach dr Halina Król, Arkadiusz Piecyk z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, Zdzisław Kobierski wiceprezes zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. oraz absolwenci szkoły. Ale najważniejszymi w tym dniu gośćmi było ponad 250 gimnazjalistów z Jędrzejowa, Imielna, Oksy, Małogoszcza, Sobkowa, Sędziszowa, Słupi Jędrzejowskiej, Nagłowic, Wodzisławia i z Węchadłowa (powiat pińczowski). Program spotkania obejmował wystąpienia zaproszonych gości, wykład "Edukacja i zdrowie młodzieży świętokrzyskiej - teraźniejszość i przyszłość", "Zawody przyszłości- zapotrzebowanie na rynku pracy", "Szkoła zawodowa - szkoła pozytywnego wyboru". W debacie głos zabrali także absolwenci, którzy opowiadali jak ważna w ich życiu była nasza szkoła, co im dała i czym dziś w życiu się zajmują. Po debacie gimnazjaliści mięli okazję do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych. W czasie trwania debaty zaproszeni goście mogli zobaczyć jak w praktyce wygladają zającia praktyczne na dwóch zaaranżowanych pracowniach: gastronomicznej i fryzjerskiej. Stoisko gastronomiczne pokazało carving czyli rzeźbienie w owocach i warzywach, tworzenie dekoracji a na stoisku fryzjerskim uczennice pokazywały najnowsze tendencje we fryzjerstwie i makijażu. Po debacie gimnazjaliści odwiedzili w naszej szkole min: nowoczesne pracownie komputerowe, centrum informatyczne, pracownie mechatroniki samochodowej, pracownie elektrotechniki i elektroniki, pracownie maszyn i urządzeń elektrycznych, pracownie urzadzeń mechatronicznych i sterowników PLC, pracownie pneumatyki, pracownie CNC, pracownie gastronomiczne, pracownie fryzjerską, pracownie językowe, oraz pracownie na warsztatach szkolnych.
(E.Żychlińska)
27.03.2015
Już zakwitły krokusy!!!
W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęliśmy międzynarodowy projekt Krokus upamiętniający dzieci, które zginęły podczas Holokaustu. Uczniowie naszej szkoły zasadzili cebulki krokusów ku pamięci dzieci, o których pamięć “odrodzi się” wraz z wiosną i kwitnieniem kwiatów. Dziś możemy podziwiać dookoła naszej szkoły efekt pracy uczniów z klas: II Tg i III Tr. W ramach projektu Krokus oprócz sadzenia cebulek krokusów członkowie prowadzili debatę na temat Holokaustu.
(E.Żychlińska)

20.03.2015 r.
Konkurs ekologiczny
20.03.2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII edycji konkursu ekologicznego „Moja Ziemia – czysty świat” pt. „Wycięty las/ Szumi już tylko w nas”. Konkurs został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski oraz Bibliotekę Publiczną w Będzinie. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych „Polowali na mieszkańców lasu”, wykonując zdjęcia zwierzakom leśnym zamieszkującym las. Z naszej szkoły prace wykonali:
· Daniel Grzyb klasa 1TBE
· Mariola Pawłowska 2TF
· Mariusz Korczyk 3TEI
· Mariusz Madej 3TEI
Opiekunami uczniów byli nauczyciele: Olga Cholewińska, Aneta Haczyk, Michał Cichoń. Trzymamy kciuki za werdykt jury i powodzenie naszej młodzieży.
(A.Haczyk)
13.04.2015
Przed Świętami Wielkanocnym nasi uczniowie na lekcji języka angielskiego z mgr Eweliną Żychlińską postanowili napisać świąteczne życzenia do monarchini Wielkiej Brytanii Elżbiety II, która w tym okresie przebywa w zamku Windsor. Jakież było zaskoczenie, jak 13.04.2015r do naszej szkoły przyszedł list z Wielkiej Brytanii zamku Windsor z podziękowaniami:
"The Quuen wishes me to write and thank you all for the lovely card which you sent to Her Majesty for Easter.
The Quuen was very touched by your thought for Her Majesty and The Royal Family at this time and greatly appreciated your kind message.
Lady-in - Waiting"
Wszyscy bardzo cieszymy sie,że nasze starania zostały docenione. Wśród kilku tysięcy listów które Królowa otrzymuje każdego dnia odpowiedziano na nasz. Dla uczniów naszej szkoły, to tylko kolejny przykład na to, że warto uczyć się języków obcych bo to otwiera przed nami nowe możliwości oraz ułatwia komunikację.
(E. Żychlińska)

14.04.2015
Ekologia jest trendy!
W ramach lekcji języka angielskiego uczniowie klasy II Technikum Gastronomicznego zostali podzieleni na zespoły w których mięli stworzyć plakat ekologiczny. Tematem przewodnim były zmiany klimatu "Climate change". Poziom prac był zróżnicowany. Technika dowolna. Jury ustaliło, że najciekawszy plakat z opisem w języku angielskim przygotowała drużyna w składzie: Monika Wójcik, Michał Patyna, Karolina Toporska, Klaudia Maślak. Wyróżnienie przypadło: Dominice Wojtkowicz i Aleksandrze Sołtys. Prace
można oglądać w sali 21.Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do oglądania.
(E.Żychlińska)

14.04.2015 r.
Konkurs fotograficzny
14 kwietnia 2015r. o godz. 12.00 w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach odbyło się oficjalne i uroczyste rozstrzygniecie VIII Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Mamy tylko jedną ziemię, nie zmienimy jej w pustynię – uczymy się ekologii” oraz V Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Fauna w obiektywie”. Podczas spotkania zaprezentowano prace konkursowe, a także wystąpili przedstawiciele Polskiego Związku Artystów Fotografików. Uczniowie naszej szkoły z entuzjazmem wzięli udział w obu kategoriach i zostali w nich wyróżnieni. Nasi uczniowie reprezentowali najliczniejszą grupę wyróżnionych uczniów z jednej placówki.
Konkurs Ekologiczny:
  • Aleksandra Sołtys – klasa 2TG - wyróżnienie
  • Klaudia Maślak – klasa 2TG - wyróżnienie
  • Joanna Capiga – klasa 2TG - wyróżnienie

Konkurs Fotograficzny:
  • Aleksandra Cieślik – klasa 1TG – wyróżnienie
  • Izabell Ziębicki – klasa 1OW - wyróżnienie
  • Patryk Niziurski – klasa 2 TEM – wyróżnienie
  • Daniel Grzyb – klasa 1TBE – wyróżnienie
  • Mariusz Madej – klasa 3TEI – wyróżnienie
  • Mariusz Korczyk – klasa 3TEI - wyróżnienie
  • Adrian Kałka – klasa 1OW - wyróżnienie

Opiekunami uczniów byli następujący nauczyciele: Olga Cholewińska, Katarzyna Chrust, Aneta Haczyk, Michał Cichoń.
(A.Haczyk)
14.04.2015 r.
Konkurs o Solidarności
14 kwietnia 2015r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się XIII finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Organizatorami konkursu byli: Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Delegatura IPN i Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989”. Honorowy patronat objął Piotr Duda – Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Z naszej szkoły wzięli w nim udział dwaj uczniowie:
• Maciej Molenda – klasa 1TBE
• Dominik Bugno – klasa 1TG,
przygotowani przez Panią Anetę Haczyk. Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się 29.04.2015r. Trzymamy kciuki za dobre wyniki.
(A.Haczyk)

17.04.2015
Słowik z Grota!
Joanna Madej z klasy I OW wyśpiewała pierwsze miejsce na konkursie "Amatorska Twórczość Artystyczna" w Końskich. Był to konkurs na etapie wojewódzkim, a już w czerwcu Asia zmierzy się na etapie ogólnopolskim w Ostródzie. Organiztorem konkursu jest Środowiskowy Hufiec Pracy. Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy i trzymamy kciuki za natępne sukcesy.
(E.Żychlińska)
22.04.2015 r.
Spotkanie z Policją
Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie. Starsza posterunkowa Katarzyna Pierzchała i aspirant Michał Kowalczyk przybyli do szkoły na zaproszenie Pani pedagog Sylwii Michno i opiekunów SU. W spotkaniu wzięły udział wybrane klasy technikalne i zawodowe. Pogadanka dotyczyła przede wszystkim zasad bezpieczeństwa na drodze, w szkole, odpowiedzialności karnej nieletnich, a także cyber stalkingu, czyli uporczywego nękania, prześladowania w sieci. To ostatnie zagadnienie wzbudziło olbrzymie zainteresowanie wśród naszej młodzieży. Uczniowie chętnie dyskutowali z gośćmi, poruszając nurtującą ich problematykę i odpowiadając na liczne pytania.
(A.Haczyk)


24.05.15
"Pożegnanie absolwentòw szkoły"
“Tyle było dni do utraty sił,
Do utraty tchu tyle było chwil,
Gdy żałujesz tych, z których nie masz nic,
Jedno warto znać, jedno tylko wiedz, że...

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy,
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil.”
(M. Grechuta)
Słowa piosenki autorstwa Marka Grechuty idealnie opisują uczucia ktòre towarzyszyły absolwentom naszej szkoły, którzy w piatek otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. O godzinie ósmej społeczność szkoły: dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie wszystkich klas spotkali się na mszy świętej w klasztorze ojców Cystersów, gdzie przeor klsasztoru ks.Wiesław Kundera odprawił nabożeństwo w intencji zgromadzonych. Po mszy, społeczność szkolna spotkała się na placu apelowym. Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska, która podziękowała absolwentom szkoły za cztery lata owocnej nauki ale przede wszystkim, życzyła im powodzenia w przyszłym, dorosłym życiu oraz sukcesów na egzaminach maturalnych i egzaminach potwierdzajacych kwalifikacje zawodowe. Dyrektor Jędrzejewska nie zapomniała w tym dniu o podziękowaniach dla rodziców uczniòw oraz dla organu prowadzącego - Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie za pomoc i wsparcie. Specjalne podziękowanie od dyrekcji otrzymała przewodnicząca Rady Rodzicòw- p.Ewa Górka. Miłe słowa usłyszeli także nauczyciele i wychowawcy klas IV, a byli nimi w tym roku:
IVTr – mgr Tadeusz Kwas, IVTm – mgr inż. Włodzimierz Bugajski, IVTh - mgr Marta Strzeszkowska, IVTf - dr Katarzyna Chrust, IVTs - mgr Zygfryda Karkocha, IVTg - mgr inż. Marta Kwiecień, IVTb - mgr Aneta Haczyk, IVTb1 - mgr Marta Chabuz
Wicedyrektor Bernard Suchmiel przekazał życzenia dla absolwentòw od starosty powiatu jędrzejowskiego- Edmunda Kaczmarka. Następnie mgr Aneta Haczyk odczytała pożegnanie absolwentòw w imieniu wychowawcòw i nauczycieli. Jednak najważniejszymi w tym dniu byli uczniowie kończący w tym dniu szkołę. Za najlepsze wyniki w nauce oraz zachowaniu podczas czterech lat edukacji w naszej szkole nagrody otrzymali następujacy uczniowie:
Frej Paweł z klasy IV Tb, Służalec Joanna IV Tg, Grząba Artur IVTb, Pawłowski Hubert IVTb1, Gòrka Hubert IVTb1, Cieślik Grzegorz IV Tb1, Adamek Artur IVTb, Migas Kamil IVTm, Zawierucha Damian IVTm, Tasak Angelika IVTh, Bodzioch Bernadetta IVTh, Fitał Krzysztof IVTs, Hencel Tomasz IVTs, Szczerba Monika IVTg, Dach Klaudia IVTg, Żal Ewelina IVTg, Sobczyk Katarzyna ITg, Musiał Kamila IVTg, Skalmierska Justyna IVTf, Barylski Bartłomiej IV Tr, Kapusta Anna IVTr.
Dyplomy z podziękowaniami otrzymali także uczniowie za zaangażowanie w dzialalność zespołu muzycznego, za udział i reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych, za honorowe oddawanie krwii, za pracę w Samorządzie Uczniowskim, oraz za krzewienie ideii Harcerstwa. O część artystyczną jak zawsze zadbał szkolny chòr i zespòł “The Grotters”.
Wszystkim absolwentom życzymy dużo szczęścia i pomyślności w realizowaniu swoich marzeń i pragnień. Życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych i egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.Aby Wasze egzaminy okazały się znakomitym wstępem w dorosłe życie.
(E.Żychlińska)
28.04.2015 r.
Konkurs fotograficzny
28 kwietnia 2015 roku o godzinie 11:00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród XVII edycji Konkursu Ekologicznego „MOJA ZIEMIA - CZYSTY ŚWIAT”. Przedstawiciele naszej szkoły w składzie: Mariola Pawłowska - kl. II Tf, Mariusz Korczyk - kl. III Tei, Daniel Grzyb - kl. I Tbe zajęli ex aequo III miejsce w IV kategorii – „Polowanie na mieszkańców lasu”. Uczniowie przygotowali fotografie konkursowe przedstawiające zwierzęta leśne.
W konkursie uczestniczyło 552 osoby, w których znalazły się 102 osoby z poza Polski, min. Litwy, Rosji, Węgier i Ukrainy. Nagrody wręczali przedstawiciele Prezydenta Miasta i Starostwa Powiatowego w Będzinie. Uroczystemu finałowi konkursu towarzyszył występ artystyczny przygotowany przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 oraz wystawa pokonkursowa nagrodzonych i wyróżnionych prac. Opiekunami naszych uczniów byli: Olga Cholewińska, Aneta Haczyk, Michał Cichoń.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
(M.Cichoń)
12.05.2015
Zemsta czyli mega rozkmina na deskach Centrum Kultury
"Ot, co powiesz, wszystko głupio.
Ten mankament nic nie znaczy;
Wszak i u niej, co w ukryciu,
Bóg to tylko wiedzieć raczy;
I nikt pewnie się nie spyta,
Byle tylko w dalszym życiu
Między nami była kwita"
(A.Fredro)
Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w projekt “Międzyszkolny Pedagog Kultury”. Na deskach Cnetrum Kultury w Jędrzejowie można było obejrzeć spektakl który, był podsumowaniem warsztatów teatralnych, literackich i plastycznych. Jak zapewnił reżyser spektaklu- Ireneusz Ślusarczyk “spektakl oparty jest na kanwie Zemsty A.Fredry, ale utwór ten stanowi jedynie pretekst rozważań nad ludzką kondycją, moralnością, a także nad budowaniem murów, które powstają między pokoleniami“. W przedstawienie wplecione były autentyczne teksty młodych ludzi, które chcięli “wykrzyczeć” swoim rodzicom, dorosłym znajomym, nauczycielom. Spektakl można określić jako “krzyk młodego pokolenia”. Na przedstawieniu nie zabrakło także oprawy muzycznej która zapewnili raperzy: NORMAN & OTIS MARZEC. Jesteśmy dumni z uczniów naszej szkoły, którzy tak bardzo zaangażowali się poprzez warsztaty w ten wartościowy projekt.
(E.Żychlińska)
15.05.2015
Zakończenie praktyk zawodowych
Dziś zakończyły się praktyki zawodowe klasy II Tem (technik elektryk i technik mechatronik). Uczniowie odbywali praktyki w przedsiębiorstwach tj. ZPUE S.A we Włoszczowie, Zakład Usług Elektroenergetycznych "ELGÓR" w Jędrzejowie, oraz w pracowniach mechatronicznych naszej szkoły i Centrum Kształcenia Praktycznego. W trakcie zajęć na terenie ZSP nr 2 uczniowie realizowali zagadnienia z zakresu projektowania, montażu, diagnostyki układów elektrycznych i elektropneumatycznych, a także doskonalili umiejętności z zakresu technik wytwarzania. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności nabyte podczas praktyk pozwolą młodzieży z większą pewnością spojrzeć w przyszłość, lepiej zaplanować swą karierę zawodową.
(Z.Marcinkowski)

19.05.2015 r.
Zbiórka pieniędzy i zabawek na rzecz Domu Dziecka
w Nagłowicach – obecnie Centrum Administracyjne Placówek dla Dzieci i Młodzieży. Akcję zainicjował pan Tomasz Puchrowicz. Za zebrane pieniądze zostały zakupione słodycze. Dziewczyny z klasy II Tg – Ola Sołtys, Dominika Wojtkowicz i Ewelina Kaczmarczyk w dniach 18 i 19 maja przeprowadziły akcję na terenie szkoły. Udało się zebrać 305,22 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji wrzucając symboliczną złotówkę do puszki. Prezenty zostały przekazane na ręce dyrektora placówki. Wszystko to z okazji Dnia Dziecka. Opiekę nad akcją sprawowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego – Marta Strzeszkowska i pedagog Sylwia Michno.
Sylwia Michno

25.05.15 r.
Koncert profilaktyczny
Dnia 25 maja 2015 roku w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbył się koncert profilaktyczny w ramach XIII Świętokrzyskich Dni Profilaktyki pt. „Rodzina wspólną troską”. Koncert po raz czwarty zorganizowali Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Jędrzejowie i Komenda Powiatowej Policji w Jędrzejowie. Prowadzenie koncertu, jak co roku oddano w ręce pani Marty Strzeszkowskiej. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się „śpiewająco” i kabaretowo. Joanna Madej z klasy I Ow otwarła koncert piękną piosenką „Spowiedź” z repertuaru Kasi Kowalskiej. Aleksandra Fraś z klasy I Ow natomiast zadebiutowała na scenie wykonując balladę „Say something” Christina Aquilera  A Great Big World. Dużą atrakcją był występ naszych dyżurnych raperów. Daniel Grzyb z klasy I Tbe specjalnie na tą okazję ułożył tekst i wyśpiewał go wspólnie z Maćkiem Trepką z klasy II Ow. Utwór nosił tytuł „Szara rzeczywistość”. Otrzymali za występ duże owacje. Ciekawie i wesoło zaprezentowali się nasi uczniowie w scence kabaretowej. Nasi młodzi aktorzy Roksana Pełka z klasy III Tg, Daniel Grzyb z I Tbe i Norbert Kędracki z II Tem wzięli na warsztat kabaret Skeczów Męczących i przedstawili zgromadzonym scenkę „MOPS” – „rodzina w krzywym zwierciadle”. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i salwami śmiechu jak na kabaret przystało. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w przygotowaniach koncertu. Uczniowie wystąpili pod kierunkiem pani Marty Strzeszkowskiej i Sylwi Michno.
(Sylwia Michno)

28.05.2015r.
"Konkurs matematyczny"
Dziś odbył się odbył się szkolny Konkurs Matematyczny „Rach – Mistrz!”.W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 40 uczniów klas technikalnych:
  • w kategorii 1- 16 uczniów klas pierwszych,
  • w kategorii 2 – 12 uczniów klas drugich,
  • w kategorii 3 – 12 uczniów klas trzecich.
Uczniowie w ciągu 60 minut mięli do rozwiązania 13 zadań: 10 zadań testowych i 3 zadania otwarte, krótkiej odpowiedzi. Komisja konkursowa w składzie: mgr Z. Karkocha, mgr R. Kucypera i mgr M. Sosnowska na podstawie wyników obwieszcza, że „Rach – Mistrzami” w poszczególnych kategoriach zostali:
  • Radosław Baran uczeń klasy 1 Tei,
  • Karolina Klamka uczennica klasy 2 Tg,
  • Mariusz Zaręba uczeń klasy 3 Tei.
Wszystkich chętnych zapraszamy za rok.
Z. Karkocha
29.05.15 r
Zajęcia psychoedukacyjne
26 i 29 maja 2015 roku w ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki w naszej szkole odbyły się zajęcia psychoedukacyjne (warsztaty) na temat przemocy w rodzinie i w szkole. Zajęcia prowadziła pedagog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jędrzejowie pani Barbara Łagowska. Uczestniczyły w nich klasy I Ti i I Ow. Warsztaty trwały trzy godziny lekcyjne. Uczniowie chętnie podejmowali się wykonywania zadań. Pracowali zarówno indywidualnie jak i grupowo. Uczniowie pracując w grupach metodą burzy mózgów definiowali pojęcia agresji, przemocy, wskazywali różnice między tymi dwoma zjawiskami. Zastanawiali się nad konsekwencjami przemocy dla ofiary, sprawcy i świadków. Próbowali określić rodzaje zachowań przemocowych i podać konkretne ich przykłady.
Tegoroczne Świętokrzyskie Dni Profilaktyki odbywały się pod hasłem „Rodzina wspólną troską”. Temat zajęć wpisuje się w myśl przewodnią pokazując jak ważna jest zgoda i dobre relacje w rodzinie.
(Sylwia Michno)

29.05.2015 r.
Stypendia
29 maja 2015 roku w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie wręczone zostały Stypendia Starosty Jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka. W elitarnym gronie dziewięciu nagrodzonych uczniów szkół ponadgimazjalnych z powiatu jędrzejowskiego znalazło się dwoje uczniów naszej szkoły – Gabriela Przybylska z klasy I THR oraz Andrzej Popiół z klasy III TI. Nagrody przyznawane są za bardzo dobre wyniki w nauce, udział w konkursach i olimpiadach, angażowanie się w działania na rzecz szkoły, środowiska lokalnego, czy pomoc koleżeńską.
Gabrysia Przybylska jest ambitną, osiągającą bardzo dobre wyniki w nauce uczennicą. Działa w kole Ligi Obrony Kraju – w zawodach strzeleckich zajmuje czołowe miejsca, chętnie bierze udział w zawodach sportowych, jest wolontariuszką WOŚP, a przy tym jest bardzo skromna i sympatyczna.
Andrzej Popiół osiąga wysokie wyniki w nauce, bierze udział w licznych olimpiadach i konkursach, ma wszechstronne zainteresowania i talenty. Tak jak Gabrysię charakteryzuje go skromność, pracowitość, życzliwość i wysoka kultura osobista.
Cieszymy się z ich osiągnięć, gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.
Renata Karp
01.06.2015 r.
Turniej Motoryzacyjny o Puchar Dyrektora ZSP Nr 2 w Jędrzejowie
Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbył się kolejny Turniej Motoryzacyjny – w tym roku w nieco zmienionej formie – o Puchar Dyrektora ZSP nr 2. W Turnieju brali udział uczniowie ZSP nr2 oraz jako zaproszeni goście uczniowie Gimnazjum. Otwarcia Turnieju dokonała Pani Dyrektor mgr inż. Jolanta Jędrzejewska, która powitała wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości a następnie życzyła wszystkim udanej zabawy i zdrowej rywalizacji w zdobywaniu najwyższych miejsc w tabeli Turnieju. Pani Dyrektor podkreśliła również, że jesteśmy jedyną szkoła ponadgimnazjalną w powiecie jędrzejowskim, która kształci w kierunkach mechanik i technik pojazdów samochodowych a które to kierunki są bardzo lubiane i często wybierane przez męską część Gimnazjalistów ale także i przez dziewczęta co można sprawdzić w historii ZSP nr2.
Program Turnieju Motoryzacyjnego obejmował:
  1. Spotkanie z przedstawicielem WRD Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, który w ramach Akcji Bezpieczne Wakacje wygłosił krótką prelekcję połączoną z prezentacją materiału filmowego przygotowanego przez Komendę Wojewódzką Policji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zagrożeń jakie wynikają z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego, brawurowej jazdy i jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Przekazał on również informacje na temat zmieniających się przepisów ruchu drogowego i udzielił odpowiedzi na pytania młodzieży związane z tym tematem.
  2. Pokaz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, który przeprowadził wykwalifikowany instruktor ratownictwa mgr Paweł Faryna. W trakcie pokazu swoich sił mogli spróbować zarówno uczniowie ZSP nr2 jak też uczniowie Gimnazjum – osoby które wykazały się największymi umiejętnościami i wiedzą w tej dziedzinie zostały wyróżnione nagrodami.
  3. Udział w konkurencjach sprawnościowych i testach z przepisów ruchu drogowego:
    • Dla młodzieży zaproszonej z Gimnazjum:
      • Test z przepisów ruchu drogowego Kat A1
      • Tor jazdy rowerem
      • Próbny przejazd samochodem osobowym
Uczniowie Gimnazjum, którzy przybyli na turniej mogli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego a po przejściu testu sprawdzali swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód przygotowanym przez Pana Aleksandra Mazurkiewicza i pod jego czujnym okiem wykręcali najlepsze czasy. Następnie Gimnazjaliści mogli zdobyć kolejne doświadczenie – pod okiem instruktora nauki jazdy Pana Artura Oleksiaka mieli możliwość przejazdu samochodem osobowym próbnego toru przygotowanego na boisku szkolnym. Po ukończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktacji nastąpiło ogłoszenie wyników i najlepsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary oraz dyplomy i nagrody. Zadowoleni Gimnazjaliści uznali, że był to wspaniale spędzony Dzień Dziecka a przy okazji zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności – większość z nich chce wrócić do nas we wrześniu już jako nasi uczniowie.
W klasyfikacji generalnej uwzględniającej dwie konkurencje kolejne miejsca zajęli:
1. Warchoł Eryk,
2. Kita Dawid
3. Szarek Jakub
4. Woźniak Wiktor
4. Kowalczyk Michał
4. Staszowski Mateusz
5. Kamiński Karol

    • Dla młodzieży ZSP nr 2, która zakwalifikowała się wcześniej po Testach z budowy, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych:
      • Test z przepisów ruchu drogowego Kat B
      • Tor jazdy rowerem
      • Tor jazdy samochodem osobowym
      • Próbny przejazd samochodem ciężarowym
Nasi uczniowie uczestniczący w Turnieju motoryzacyjnym jako „stare wygi” w tej dziedzinie mieli poprzeczkę postawioną nieco wyżej ponieważ zdawali test zgodny z przepisami na Kategorię B prawa jazdy a następnie musieli przejechać na czas znacznie trudniejszy tor samochodem osobowym z instruktorem nauki jazdy Panem Dariuszem Łaskawskim w roli „pilota” z uwzględnieniem punktów karnych za nieprawidłowości przejazdu. Jako trzecią konkurencję uczniowie ZSP nr2 mieli podobnie jak Gimnazjaliści sprawdzenie swoich umiejętności w czasie jazdy na czas na rowerowym torze przeszkód.
Jednak najwięcej frajdy mieli dopiero na koniec kiedy mogli uczestniczyć w próbnej jeździe samochodem ciężarowym pod czujnym okiem instruktora jazdy Pana Macieja Kamińskiego, dzięki uprzejmości którego było możliwe włączenie do turnieju tej dodatkowej konkurencji i uświetnienie tego turnieju.
Po ukończeniu wszystkich konkurencji Turnieju Motoryzacyjnego i podliczeniu punktacji nastąpiło ogłoszenie wyników i najlepsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary (za miejsca na pudle) oraz dyplomy i nagrody (za miejsca od pierwszego do szóstego). Wszyscy uczestnicy Turnieju uznali, że był to atrakcyjny Dzień Dziecka w ZSP nr2 w Jędrzejowie z możliwością zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.
W klasyfikacji generalnej uwzględniającej wszystkie konkurencje kolejne miejsca zajęli:
1. JĘDRYCHOWSKI RAFAŁ klasa 3 Ts
2. WYROZUMSKI DAMIAN klasa 3 Ow
3. SADOWSKI MICHAŁ klasa 3 C
4. DOMAGAŁA PIOTR klasa 3 C
5. SKOWRONEK ŁUKASZ klasa 1 Ts
6. DOBOSZ DAMIAN klasa 3 Ts

Podsumowując można uznać Turniej Motoryzacyjny 2015 w ZSP nr2 im. Stefana Roweckiego „Grota” o Puchar Dyrektora Szkoły za bardzo udany a jego organizatorzy mają już nowe pomysły i obiecują, że przyszłoroczny będzie ze znacznie większym rozmachem i zapraszają młodzież zarówno naszej szkoły, ale przede wszystkich Gimnazjalistów do szlifowania formy na przyszły rok na przełomie maja i czerwca.

Organizatorami Turnieju byli:

V-ce Dyr. CKP mgr Maciej Romek
mgr Tomasz Lato
mgr inż. Włodzimierz Bugajski
mgr inż. Tomasz Wojtachnio
Konferansjer – mgr Marta Strzeszkowska
Muzyka i dźwięk – Cezary Terczyński
Multimedia – mgr inż. Agnieszka Chabior i mgr inż. Jacek Garus
Kamera i zdjęcia – mgr Robert Król

Organizatorzy Turnieju dziękują wszystkim uczestnikom oraz osobom, które pomogły zorganizować tę imprezę a zwłaszcza Panu Maciejowi Kamińskiemu właścicielowi Szkoły Jazdy za umożliwienie wprowadzenia do Turnieju nowej konkurencji, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży.
Szczególne podziękowania kierujemy też do Dyrekcji Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie, która umożliwiła grupie swojej młodzieży udział w naszym Turnieju.
Tomasz Lato i Tomasz Wojtachnio
02.06.15 r.
Happening
Dnia 2 czerwca 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w zawodach: technik informatyk oraz fryzjer brali udział w happeningu, który odywał się na terenie Centrum Wystawienniczo – Kongresowego Targi Kielce. Było to podsumowanie projektu systemowego województwa świętokrzyskiego „Edukacja zawodowa w praktyce" w którym brało udział 50 szkół zawodowych. Na Happeningu gościli również przedstawiciele samorządów lokalnych, świata edukacji i biznesu.
Happening został objęty patronatem honorowym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.
Zarówno uzniowie naszej szkoły jak i nauczyciele brali udział w licznych konferencjach i warsztatach podsumowująca realizację projektu „Edukacja zawodowa w praktyce”. Odbyły się również liczne turnieje zawodowe między innymi: Mistrz w zawodach: technik informatyk oraz technik teleinformatyk oraz Mistrz w zawodach: fryzjer oraz technik usług fryzjerskich w których nasi uczniowie mogli wykazać się zdobytymi umiejętnościami.
Happening, któremu przyświecała idea „ Szkoła zawodowa gwarancją sukcesu zawodowego” zakończył się koncertem zespołu pop-rockowego MAFIA. Wszyscy dobrze się bawili, pełni wrazeń i nowych doswiadczeń wrócili do codziennych zajęć.
Agnieszka Chabior
03.06.2015 r.
II edycja Sejmiku Matematycznego
Dzisiaj w sali 59 spotkali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 na kolejnej edycji Sejmiku Nauk Matematyczno – Przyrodniczych. Zebranych powitała przewodnicząca Zespołu Przedmiotów Matematyczno – Przyrodniczo – Informatycznych mgr Z. Karkocha. W rolę prowadzącego wcielił się Patryk Kośmider, uczeń klasy 1 Ts.
Tym razem na Sejmik wybrano po jednej prezentacji multimedialnej z każdej dziedziny oraz dwa filmiki. Prezentacji dokonywali ich autorzy oraz lektorzy.
Program spotkania przedstawiał się następująco:
matematyka:
- Figury samopodobne. – Michał Majcher, uczeń kl.1Ts, opiekun: mgr Z.Karkocha;
- Bryły. – krótki film o figurach przestrzennych, opiekun: mgr Małgorzata Sosnowska;
chemia:
- Uzależnienia. – prezentacja, Narkotyki - krótki film - Kinga Kasza i Adrian Kałka, uczniowie kl. 1Ow, opiekun: mgr Anna Stolarska
fizyka:
- Zjawiska optyczne. – lektor: Patryk Kośmider, uczeń kl.1Ts opiekun: mgr Małgorzata Różyc
geografia:
- Lodowce. – lektor: Tomasz Latkowski, uczeń kl. 3Tei, opiekun: mgr Olga Cholewińska
biologia:
- Zanieczyszczenia wód, powietrza i gleby. – lektor: Tomasz Latkowski, uczeń kl. 3Tei, opiekun: mgr Katarzyna Chrust.
Na zakończenie mgr Z. Karkocha podziękowała uczniom i ich opiekunom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Sejmiku.
Z. Karkocha.

09.06.2015 r.
Festiwal Mechatroniki
Mechatronika jest jak wciąż się okazuje nie do końca znaną wszystkim nauką i dyscypliną techniczną. Znaczna część osób nie wie czego ona dotyczy, z czym ją kojarzyć. Podobnie ma się rzecz z zawodem - technik mechatronik. Wielu ludzi pyta: "A kim jest ten mechatronik?", "Czym on się zajmuje?". Na te i inne pytania miała odpowiedzieć druga edycja Festiwalu Mechatroniki. Spotkanie miało nie tylko przybliżyć i rozwijać wiedzę na temat mechatroniki, ale także promować tą dyscyplinę i osoby, które chcą związać z nią swą karierę zawodową. Mechatronika w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. W mediach można się natknąć na wiele ogłoszeń pracodawców zgłaszających zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie. Nasza szkoła nie pozostaje obojętna na pojawiające się nowe trendy na rynku pracy - stąd też dbałość i rozwijanie utworzonych pracowni mechatronicznych z których korzystają uczniowie uczący się w zawodzie technik mechatronik.
W spotkaniu dzisiejszym wzięli udział m.in. wicestarosta jędrzejowski: Janusz Grabek, przedstawiciele Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej: dr hab. inż Rafał Chatys, dr Jakub Takosoglu oraz młodzież I LO w Jędrzejowie i ZSP nr 2. W trakcie festiwalu zgromadzeni na sali gimnastycznej goście mogli obejrzeć przygotowaną przez ucznia Norberta Kędrackiego prezentację pt. "Istota mechatroniki" oraz wysłuchać wykładu dr Takosoglu na temat "Historii robotyki". Podczas ich trwania można było poszerzyć swą wiedzę z zakresu budowy i możliwości współczesnych robotów zarówno tych "cywilnych" jak również wojskowych. Niewątpliwą atrakcją były tu zaprezentowane filmy oraz pokaz robota kroczącego przywiezionego z PŚK w Kielcach. Możliwości tego ostatniego sprawdzali kolejno wicestarosta J.Grabek oraz zainteresowana młodzież. Kolejnym punktem programu festiwalu był quiz mechatroniczny, w którym zmierzyły się reprezentacje mechatroników z klasy II Tem oraz elektryków z II Te i III Tei. Walka na wiedzę, a czasem i umiejętności manualne związane z załączaniem przycisków zapalających lampki sygnalizacyjne trwała do samego końca. Ostatecznie zwyciężyli mechatronicy w składzie: Piotr Prawda, Daniel Grzesik przed elektrykami z II Tem (Mateusz Gawroński, Piotr Kowalski) i III Tei (Mariusz Zaręba, Tomasz Latkowski). Po emocjach turniejowych w trakcie których bawili się zarówno przedstawiciele startujących drużyn jak i publiczność, zaprezentowana została prezentacja multimedialna "Mechatronika na wesoło". Wzbudziła ona uśmiech a momentami salwy śmiechu ze względu na zawarte w niej komiczne sytuacje z "życia mechatroników". Po tej "intelektualnej" uczcie nastąpiły rozgrywki sportowe - mecz piłki nożnej minirobotów. Na specjalnie przygotowanym boisku z bramkami starły się dwa roboty sterowane przez reprezentantów I LO w Jędrzejowie i naszej szkoły. Ekwilibrystyczne momentami zagrania prowadzonych przez młodzież robotów nagradzane były brawami oraz okrzykami zmuszającymi graczy do jeszcze większego zaangażowania się w mecz. W rolę komentatora sportowego wcieliła się mgr Marta Strzeszkowska, która niestety szybko straciła rachubę w stanie meczu. Gole padały bowiem bardzo szybko do jednej i drugiej bramki - sporo jednak wśród nich było niestety tych samobójczych. W pewnym momencie, niektórzy z nas zaczęli się zastanawiać czyja bramka jest czyja i czy aby gracze na pewno kontrolują swych podopiecznych. Po tych zaciętych rozgrywkach nastąpiło wręczenie dyplomów i gadżetów dla młodzieży biorącej udział w konkurencjach II Festiwalu Mechatronicznego. Już dziś zapraszamy zainteresowaną młodzież na III edycję tego konkursu, która odbędzie się w kolejnym roku szkolnym.
Organizatorami tegorocznego spotkania byli: mgr inż. Renata Walczak i mgr inż. Zbigniew Marcinkowski, obsługą sprzętu nagłaśniającego zajął się mgr Marcin Terczyński a rolę konferansjera pełniła mgr Marta Strzeszkowska. Swe podziękowania kierujemy także do młodzieży naszej szkoły: szczególnie do uczniów klasy II Tem, którzy istotnie włączyli się w pomoc przy przeprowadzeniu festiwalu.
(Z.Marcinkowski)

09.06.2015 r.
Wycieczka do Laskowa
W niniejszym dniu uczniowie klasy II Tg wzięli udział w wycieczce do Gospodarstwa Szkółkarskiego „Mniszek" w Laskowie, gdzie znajduje się Ścieżka Edukacyjna dla Uczniów.
Gospodarzem odwiedzanego miejsca był leśniczy szkółkarz - Jarosław Konieczny, pracownik Nadleśnictwa Jędrzejów. Podczas pobytu w lesie, uczniowie obserwowali hodowlę sadzonek drzewek leśnych na różnych jej etapach. Nauczyli się rozpoznawać gatunki roślin występujących w lesie oraz odwiedzili mini muzeum przyrodnicze, gdzie z kolei rozpoznawali gatunki zwierząt. Po części "edukacyjnej" wycieczki, pan leśniczy zaprosił swoich gości na ognisko, podczas którego zorganizował konkurs wiedzy o biocenozie leśnej. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki - gadżety reklamujące Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Jędrzejów. Organizatorem wycieczki była pani dr Katarzyna Chrust - nauczycielka biologii i opiekunka Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani mgr Izabela Wojtanowska - wychowawczyni klasy II Tg i nauczycielka języka polskiego. Wycieczka do lasu odsłoniła przed jej uczestnikami nowe oblicze ekosystemu leśnego. Uczniowie zostali wzbogceni w praktyczną wiedzę, której nie da się czerpać z podręczników. Dzięki zaangażowaniu i ogromnej wiedzy pana leśniczego, którą we wspaniały sposób przekazał młodzieży, wycieczka została odebrana jako ciekawa i bardzo wartościowa.
K.Chrust

10.06.2015
Makbet w Grocie

“To nadprzyrodzone
Proroctwo złe być nie może, nie może
Także być dobre. Jeśli złe, dlaczegóż
Zapowiedziało mi wierne godziwy
Początek mego powodzenia? Jeśli,
Przeciwnie, dobre, dlaczegóż mi skrycie
Nasuwa myśli, od których strasznego
Obrazu włos mi się jeży i serce
Moje dzielne wbrew naturze bije?
Obecna zgroza nie tyle jest straszna,
Ile okropne twory wyobraźni…”
W. Szekspir

Statystyki, co do stanu czytelnictwa w naszym kraju pokazują, że Polacy coraz mniej czytają. Najliczniejszą grupą, która niechętnie sięga po książkę są nastolatkowie. Uczniowie klasy II Technikum Samochodowego naszej szkoły postanowili złamać stereotyp, że młodzież nie czyta i z chęcią przyłączyli się do propagowania idei czytelnictwa. Dlaczego warto czytać? Bo czytanie poszerza nasz zakres słownictwa, bo pomaga nam w opanowaniu ortografii, oraz pobudza nasza wyobraźnię. Ponieważ wspólne czytanie odbywało się na lekcjach języka angielskiego na książkę, wybrano dramat Williama Szekspira - Makbet.
(Ewelina Żychlińska)
11.06.2015
Porozumienie o współpracy, czyli jak połączyć teorię z praktyką
W trosce o poziom i jakość kształcenia, a także o prace dla absolwentów szkoły Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie podpisano porozumienie o współpracy. 11 czerwca 2015 roku w siedzibie szkoły podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy: ZSP Nr 2, reprezentowanym przez dyrektor szkoły- Jolantę Jędrzejewska, Starostwem Powiatowym w Jędrzejowie -reprezenotwanym przez starostę powiatu jędrzejowskiego- Edmunda Kaczmarka, Kuratorium Oświaty w Kielcach, reprezentowanym przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty- Małgorzatę Muzoł, Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego “KARTEL” S.A w Jędrzejowie, Fabryka Aparatury i Urzadzeń “FAMET” S.A. Zakład Produkcyjny nr2 w Jędrzejowie, DP Clean Tech Poland Sp.z o.o. w Jędrzejowie, Zakład Usług Elektroenergetycznych “ELGÓR” w Jędrzejowie, VANSTAR Produkcja Rur Wydechowych w Ksiaże Skroniów. Porozumienie to jest krokiem milowym w powiecie jędrzejowskim do poprawy stanu i jakości kształcenia zawodowego, w szczególności w zakresie ściślejszego powiazania kształcenia teoretycznego z praktyczna nauka zawodu.
Jak podkreśliła dyrektor szkoły ZSP Nr 2- Jolanta Jędrzejewska, z podpisania tego porozumienia wynikaja same korzyści i to dla wszystkich stron. Pracodawca ma wykwalifikowanago pracownika, gotowego do podjęcia pracy, dla uczniów jest to świetna okazja do bliższego zapoznania się ze specyfika zakładu pracy, odbycia stażu absolwenckiego a w przyszłości być może podjęcia w nim pracy.
Jak zakłada porozumienie współpraca ma być realizowana na wielu płaszczyznach min. podnoszeniu praktycznej nauki zaowodu, w tym praktyk zawodowych, modernizowaniu bazy kształcenia praktycznego i wzbogacanie bazy dydaktycznej pracowni prowadzacych kształcenie zawodowe, podejmowania działań zmierzajacych do tworzenia i właściwego wyposażenia ośrodków egzaminacyjnych, pomoc w doskonaleniu nauczycieli przedmiotów zawodowych, współorganizowaniu konferencji poświęconych kształceniu zawodowemu, wymiany uwag i wniosków wynikajacych z realizacji zadań dotyczacych kształcenia zawodowego teoretycznego i praktycznego, umożliwiania odbywania staży absolwenckich, tworzenia klas patronackich, organizowanie kursów zawodowych dla absolwentów, popularyzowania zawodów niezbędnych dla lokalnego rynku pracy. Dla uczniów szkoły, oraz dla gimnazjalistów którzy rozpoczna już od września w niej naukę, z umowy o wspòłpracy wynikaja same pozytywy ktòre, zaowocuja tym, że absolwent ZSP nr 2 bedzie “atrakcyjnym “pracownikiem dla przyszłego pracodawcy. Gimnazjalści! Czekamy na WAS!
Ewelina Żychlińska
19.06.2015 r.
Konkurs historyczny
Uczeń naszej szkoły – Maciej Molenda z klasy 1 TBE wziął udział w konkursie historycznym „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Reportaże historyczne”, zorganizowanym przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Kielcach. Został on przeprowadzony w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Celem konkursu było przypomnienie dokonań Polskich Sił Zbrojnych walczących w Europie Zachodniej i Afryce Północnej w pokonaniu III Rzeszy Niemieckiej i państw z nią sprzymierzonych. Wzięło w nim udział 45 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Uroczyste ogłoszenie wyników, połączone
z wręczeniem nagród oraz dyplomów dla zwycięzców i uczestników konkursu odbyło się w Domu Środowisk Twórczych – Pałacu im. Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Dnia 19 czerwca 2015 r. Maciej odebrał dyplom z symboliczną nagrodą za przygotowaną pracę.
Maciej to młody człowiek, który ma pasję historyczną, wielokrotnie brał udział w konkursach historycznych. Napisał reportaż pt. „Zapomniany bohater – Eugeniusz Horbaczewski”, pod opieką merytoryczną Pani Anety Haczyk.
(A.Haczyk)

26.06.2015
Zakończenie roku szkolnego 2014/2015
“Mija kolejny rok szkolny, rok nowych wyzwań i zmian, wielu cennych inicjatyw i twórczych działań dla dobra edukacji. Koniec roku szkolnego jest dla mnie okazją, by wszystkim – Dyrektorom, Nauczycielom, Rodzicom oraz Uczniom podziękować za rzetelność i wytrwałość, za serce i zaangażowanie, za solidną, sumienną pracę. Dziękuję Wam, Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy za to, że przekazując młodemu pokoleniu zasób wiedzy i określone umiejętności, wzbogacacie w nich nieprzemijające wartości dobra, prawdy i piękna, solidarności i społecznego zaangażowania. Wam, Drodzy Rodzice, dziękuję za to, że podejmujecie trud współpracy ze szkołą. Gratuluję osiągnięć edukacyjnych Waszych dzieci – to powód do dumy. Jestem głęboko przekonana, że Wasz trud wychowawczy zaowocuje piękną i pomyślną przyszłością młodych ludzi, a dzięki temu – także dobrem wspólnym całego społeczeństwa. Drodzy Uczniowie! Jestem pełna podziwu dla Waszej ciekawości świata i młodzieńczego entuzjazmu. Dziękuję Wam za pełne zaangażowanie w naukę, bowiem Wasza przyszłość zależy od wykorzystania szansy, którą daje szkoła. Dzieląc z Wami radość ze wspaniałych sukcesów i osiągnięć, życzę Wam radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Wszystkim Państwu życzę udanego wypoczynku tak bardzo zasłużonego po trudach intensywnej nauki i pracy. Niech nadchodzące wakacje wyzwolą drzemiące pokłady kreatywności wśród tych, dla których uczniowie są najważniejsi.”
Listem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł rozpoczęto uroczyści zakończenia roku szkolnego 2014/2015 w naszej szkole. Wychowawcy klas spotkali się ze swoimi wychowankami punktualnie o dziewiatej, aby podsumować minion rok szkolny, wręczyć świadectwa promocyjne, a także wyróżnić najlepszych uczniów w nauce i w zachowaniu. Ten dzień był dniem szczególnym dla uczniów klas III Zasadniczej Szkoły Zawodowej którzy po raz ostatni w tym dniu usłyszeli szkolny dzwonek. W tym roku wychowawcami klas III ZSZ byli: mgr Aneta Kowalska która opiekowała się klasą III OW, mgr Aleksander Mazurkiewicz żegnał się z uczniami klasy III C oraz mgr Jacek Bertman opiekujący się klasą III H. Mamy jednak nadzieję, że tak naprawdę od września spotkamy się znów z naszymi absolwentami ZSZ w Liceum Ogólnokształcącym bo dla nich przygotowaliśmy specjalną ofertę kontynuowania nauki w systemie zaocznym.
Ewelina Żychlińska
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego