kwiecień 2025 - ZS nr 2 w Jędrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

kwiecień 2025

Wydarzenia
02.04.2025 r.
Podpisanie umowy z Politechniką Krakowską
W dniu 2 kwietnia na Politechnice Krakowskiej miało miejsce podpisanie umowy o współpracy między Politechniką Krakowską a Zespołem Szkół nr 2 im. gen. S.Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Uczelnię techniczną reprezentował Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - prof. dr hab. inż. Sławomir Grądziel a naszą szkołę dyrektor mgr J.Adamczyk. W ramach podpisanego porozumienia młodzież oraz grono pedagogiczne naszej szkoły będą mogli uczestniczyć m.in.: 
  • w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach dotyczących przedmiotów związanych z Inżynierią Środowiska i Energetyką organizowanych na Politechnice Krakowskiej;
  • w  pracach, projektach laboratoryjnych, konferencjach,  szkoleniach organizowanych na Politechnice Krakowskiej;
  • w zajęciach, wykładach warsztatach organizowanych przez pracowników politechniki w naszej szkole;
  • dniach otwartych i wydarzeniach uczelni.
oraz korzystać z biblioteki PK.
Jesteśmy przekonani, że rozpoczęta współpraca między Politechniką Krakowską a naszą szkołą przełoży się na obopólne korzyści. 
Z.Marcinkowski



3.04.2025r.
Spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą
Klasy 2c, 2c1, 3c, 3tes Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowe, wzięły udział w spotkaniu z właścicielami jędrzejowskiej firmy "Radziejewski Centrum Likwidacji Szkód". Jest to zakład blacharsko - lakierniczy specjalizujący się w naprawach pojazdów dotyczących bezgotówkowej obsługi szkód komunikacyjnych i klientów prywatnych. Po części oficjalnej uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące specyfiki pracy w zakładzie.
Ewelina Żychlińska
03.04.2025 r.
Lekcja historii...
Dnia 3 kwietnia 2025 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. gen.S.Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie pod opieką B. Chowaniec udali się w poszukiwaniu miejsc upamiętniających męstwo żolnierzy Armii Krajowej. Celem wycieczki było oddanie hołdu bohaterom oraz budzenie szacunku do Polaków, którzy walczyli z okupantem niemieckim, a także kształtowanie świadomości narodowej i więzi z krajem ojczystym. Pierwszym punktem naszej trasy była tablica pamiątkowa znajdująca się koło LO, upamiętniająca odbicie żołnierzy AK z siedziby Gestapo 2 lutego 1944 roku. Pod tablicą zapaliliśmy znicze i przypomnieliśmy historia tego wydarzenia. Następnie udaliśmy się pod obelisk, Który upamiętnia likwidację gestapowca Helmuta Kappa przez żołnierzy AK 31 mają 1943 roku. Była to dla nas prawdziwa lekcja historii- poczuliśmy moc tego miejsca i wagę wydarzeń które się tam rozegrały. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta na Cmentarzu Parafialnym Św.Trojcy, gdzie wyszukiwaliśmy groby poległych żołnierzy. Uporządkowaliśmy groby, zapaliliśmy przyniesione znicze i pomodliliśmy się. Czytaliśmy ĝłosno ich nazwiska, starając się je zapamiętać by ocalić je od zapomnienia.Tę pamięć i szacunek jesteśmy im winni. Mimo, że była to najbardziej przejmująca część wycieczki, uczniowie odczuwali dumę- przecież to dzięki nim możemy dziś cieszyć się wolnością. Wycieczka była nie tylko ważną lekcją historii, ale także okazją do refleksji nad patriotyzmem i poświęceniem dla Ojczyzny.
2-4.04.2025
"Grot w Budapeszcie"
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie mieli możliwość spędzenia trzech dni w Budapeszcie, co z pewnością wzbogaciło ich wiedzę oraz doświadczenia. Oto kilka historycznych miejsc, które młodzież mogła zobaczyć i wywołać euforię u każdego miłośnika historii:
  • Zamek Buda - Imponująca rezydencja królewska, która jest symbolem Budapesztu. Uczniowie mogli podziwiać nie tylko architekturę, ale także wspaniałe widoki na Dunaj i Pest.
  • Parlament Węgierski- Jeden z największych i najpiękniejszych budynków parlamentarnych na świecie. Jego neogotycka fasada i bogato zdobione wnętrza zachwycają każdego.
  • Kościół Świętego Macieja - Zlokalizowany w sercu Dzielnicy Zamkowej, ten gotycki kościół ma bogatą historię i jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń, w tym koronacji.
  • Baszta Rybacka- Ta bajkowa budowla z widokiem na Dunaj i Parlament to miejsce, które przypomina o średniowiecznych rycerzach i obrońcach miasta.
  • Muzeum Historii Budapesztu - Uczniowie mogli zgłębiać historię miasta od czasów prehistorycznych po współczesność, co na pewno wzbogaciło ich wiedzę o regionie.
  • Pomnik Bohaterów- Monumentalny pomnik upamiętniający węgierskich bohaterów narodowych, który znajduje się w Parku Miejskim. To miejsce, w którym historia Węgier ożywa.
  • Cytadela- Zbudowana w XIX wieku, ta imponująca forteca oferuje nie tylko lekcję historii, ale także przepiękne widoki na całe miasto.
  • Rejs po Dunajcu, który pozwolił odkryć miasto z innej perspektywy, widok na zabytki Budy i Pesztu a także umożliwił podziwianie iluminacji miasta, co stanowiło niezapomniany widok.
  • Muzeum produkcji i zdobienia marcepanu, zlokalizowane przy Dumtsa Jenő utca 12. To genialna wystawa pełna słodkich marcepanowych arcydzieł. Zainteresowało nie tylko uczniów ale każdego, kto chciałby nabyć niebanalną pamiątkę i zobaczyć co można zrobić z migdałów i cukru.
  • Szentendre to jedno z najpiękniejszych miasteczek. Ta perełka nad Dunajem do złudzenia przypomina śródziemnomorskie miasteczka z czerwonymi dachówkami i labiryntem wąskich uliczek, sklepików z węgierskimi przysmakami, pamiątkami, a także małymi restauracjami oraz kawiarniami.
  • Wyszehrad, dawna stolica Królestwa Węgier. Urocze turystyczne miasteczko, a w nim Pałac królewski jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście oraz stojący na wzgórzu zamek obronny. Wybudowano go w 1250 roku.
Połączenie zwiedzania historycznych miejsc z aktywnym wypoczynkiem w Budapeszteńskim Zoo było doskonałą okazją do zobaczenia różnorodnych gatunków zwierząt oraz zapoznania się z ich naturalnym środowiskiem. Zoo, które jest jednym z najstarszych w Europie, oferuje nie tylko atrakcje dla miłośników fauny, ale także edukacyjne wystawy, które przybliżają zagrożone gatunki i konieczność ich ochrony. Nie zabrakło również wizyty w Termach Gellerta, gdzie uczniowie mieli okazję na relaks i zabawę. Każde z tych miejsc to nie tylko kawałek historii, ale także doskonała okazja do refleksji i docenienia kulturowego dziedzictwa Węgier.
Wycieczka odbyła się dzięki wspaniałym organizatorom, w szczególności Marcie Chabuz, Monice Bugajskiej oraz opiekunom: Agnieszce Chabior i Wojciechowi Domagale, których zaangażowanie sprawiło, że cała podróż była nie tylko edukacyjna, ale także pełna radości i niezapomnianych chwil.
04.04.2025 r.
Udział uczniów naszej szkoły w IV Turnieju Wiedzy o Elektryczności
W dniu 4 kwietnia 2025 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie – Antoni Równicki i Bartosz Sadowski z klasy IV TSE – reprezentowali naszą szkołę w IV Turnieju Wiedzy o Elektryczności, który odbył się w Starachowicach. Pomimo zaciętej rywalizacji, nasi reprezentanci uplasowali się tuż za podium, zajmując wysokie IV miejsce.
W przerwie między etapami konkursu uczestnicy mieli okazję zwiedzić firmę Sigmatech – jedno z lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się nowoczesną obróbką metali. Była to doskonała okazja do poznania praktycznych zastosowań wiedzy technicznej w przemyśle.
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
08.04.2025 r.
"Lalka"
8 kwietnia 2025 r. uczniowie klas: 3tm, 3tgb, 3tfg, 4tgs mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu muzycznym pt. ,,Lalka” w wykonaniu Teatru Cogito z Krakowa. Dzieje zamożnego warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego i jego uczucie do zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej zostały przedstawione w wersji musicalowej. Zgodnie z konwencją tego gatunku widowisko zachwyciło nie tylko dialogami, ale także autorskimi piosenkami i muzyką graną na żywo. Dla większości uczniów było to pierwsze spotkanie z tego rodzaju tekstem kultury.
B.Ragan

08.04.2025 r.
Lekcja doradztwa zawodowego z firmą ” ELERTE”
W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli firmy „Elerte Poland Sp. Z O.O.”- panią Paulinę Głuch oraz pana Bartłomieja Syguta. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas piątych technikum oraz klas trzecich szkoły branżowej. „Elerte Poland Sp. Z O.O”. to lider w branży regeneracji i sprzedaży podzespołów do pojazdów ciężarowych, specjalizujący się w odnawianiu zacisków hamulcowych, zaworów EBS i pomp Adblue. Posiadając oddziały w Polsce, Turcji i Wielkiej Brytanii „Elerte Poland” wyznacza standardy w regeneracji komponentów, wspierając globalną flotę pojazdów ciężarowych. Podczas wizyty młodzież dowiedziała się, jak funkcjonuje nowoczesne przedsiębiorstwo, a także poznała procesy zarządzania magazynem i dystrybucją towarów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli również w zadaniach praktycznych przygotowanych przez naszych gości. Wiedza i entuzjazm, nastawienie i dobra energia stały się zachętą do rozwoju aspiracji i zainteresowań, a wartością dodaną tej wizyty stało się uświadomienie uczniom, że na terenie naszego powiatu są miejsca, gdzie można je realizować. Firma oferuje pracę wakacyjną i stałą dla naszych absolwentów. Kilku uczniów już zdecydowało się na podjęcie pracy w tym zakładzie. Dzisiejsze spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży.
M.Pańczyk

10.04.2025r.
Bezpieczni w sieci.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowano spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół średnich powiatu jędrzejowskiego w Centrum Kultury w Jędrzejowie. We współpracy z Departamentem IT Urzędu Marszałkowskiego, Starostwem Powiatowym w Jędrzejowe oraz Komendą Powiatową Policji w Jędrzejowie odbyło się spotkanie edukacyjne z wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie jędrzejowskich szkół średnich z zaangażowaniem brali udział w części warsztatowej, zaś po jej zakończeniu obejrzeli film profilaktyczny o hejcie pod tytułem: "(NIE)WIDOCZNY". Gośćmi spotkania byli min.: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Leśniewski oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół średnich.
Ewelina Żychlińska
10.04.2025 r.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.
10 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach trójka laureatów z naszej szkoły: Oliwia Stępień, Wiktoria Wolska i Kacper Kupis wzięli udział w diecezjalnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wiktoria wygrała dogrywkę po etapie pisemnym i ostatecznie po całym konkursie zajęła 5 miejsce. Pytania konkursowe obejmowały Księgi Ezdrasza i Nehemiasza że Starego Testamentu oraz 1 i 2 List do Tymoteusza i Tytusa. Wszyscy uczestnicy etapu szkolnego i diecezjalnego zasłużyli na gratulacje. Uczniowie przygotowywali się po opieką p. Katarzyny Pyzowskiej
13.04.2025 r.
Katyń - pamiętamy!!!
W dniu 13.04.2025 upamiętnialiśmy Ofiary Zbrodni Katyńskiej. W godzinach popołudniowych wolontariusze naszej szkoły Martyna Ślęzak oraz Kacper Czapnik pod opieką pani Ewy Nemś brali udział w marszu ulicami naszego miasta. Pojawili się również niezwykli goście: Pan Dionizy Krawczyński wraz z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Odwiedziliśmy symboliczne mogiły jak i tablice upamiętniające ofiary Zbrodni Katynckiej m.in. pod cmentarzem parafialnym Sw. Trójcy, przy Szkole Podstawowej nr 5 oraz Szkole Podstawowej nr 3. W trakcie przemarszu zapaliliśmy również symboliczny znicz pod naszą szkołą, gdzie znajduje się "Dąb Katyński" - zasadzony w 70 rocznicę zbrodni katyńskich i poświęcony kpt. Antoniemu Zajtzowi. Marsz zakończyliśmy pod Szkołą Podstawową nr 4.
Martyna Ślęzak

15.04.2025r.
Wizyta w Jadłodzielni
W ramach działalności Szkolnego Klubu Europejskiego przy Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, uczniowie klasy 3tgf odwiedzili dziś Jadłodzielnię przy Ośrodku Pomocy Społecznej Miasta i Gminy Jędrzejów. Przez cały marzec uczniowie z "Grota" zbierali produkty spożywcze z długą datą przydatności, aby trafiły przed świętami Wielkanocnymi do potrzebujących mieszkańców powiatu jędrzejowskiego. Młodzież przekazała min. makarony, kasze, ryże, konserwy mięsne, pasztety, groszki konserwowe, herbatę, słodkości itp. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej - Anna Łata serdecznie podziękowała całej społeczności szkolnej za przekazane produkty. Jadłodzielnia to miejsce, gdzie każdy może pozostawić nadmiar jedzenia i każdy może z tych produktów skorzystać całkowicie za darmo. Szkoła wspiera działalność Jadłodzielni od samego początku jej istnienia, a nawet otrzymała "Certyfikat Przyjaciół Jadłodzielni".
Ewelina Żychlińska
15.04.2025 r.
"Grot" z wizytą w Domu Dziecka w Nagłowicach
Samorząd Uczniowski naszej szkoły z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych zorganizował zbiórkę produktów papierniczych, higienicznych oraz kosmetyków dla Domu Dziecka w Nagłowicach. W dniu 15.04 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Samorządu panią Klaudia Banach oraz panią wicedyrektor Moniką Bugajską udali się do placówki z życzeniami świątecznymi oraz zebranymi prezentami. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w tę radosną akcję, a tym samym przyczynili się do uśmiechu na wielu dziecięcych twarzach…

24.04.2025
"Dzień Otwarty" w "Grocie"
W dniu 24 kwietnia br. Zespół Szkół nr 2 w Jędrzejowie gościł ponad 430 uczniów klas ósmych ze szkół podstawowych z terenu gminy Jędrzejów oraz gmin ościennych powiatu jędrzejowskiego. Uczestników Dnia Otwartego powitali: dyrektor placówki – mgr J.Adamczyk oraz wicedyrektorzy – mgr inż. M.Cichoń i mgr M.Bugajska. Dyrekcja życzyła uczniom owocnego i inspirującego pobytu, zachęcając do zapoznania się z ofertą edukacyjną „Grota” na rok szkolny 2025/2026. Podczas wydarzenia zaprezentowano kierunki kształcenia oferowane przez naszą szkołę, przybliżając specyfikę poszczególnych zawodów. Oprócz oficjalnego filmu promocyjnego, po raz pierwszy upubliczniono szkolny „Lipdub” – materiał wideo ukazujący codzienne życie społeczności uczniowskiej z nieco innej perspektywy. Wydarzenie uświetniła „Rewia mody zawodowców” - barwny występ uczniów reprezentujących takie zawody jak: technik informatyk, technik mechatronik, technik elektryk, technik usług fryzjerskich, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik spawalnictwa, technik pojazdów samochodowych, technik geodeta oraz technik budownictwa. W programie Dnia Otwartego znalazł się również pokaz zatytułowany „Nie samą nauką człowiek żyje”, w ramach którego nasza młodzież przedstawiła ciekawe sposoby zdobywania wiedzy i rozwijania nowych umiejętności w ramach inicjatyw podejmowanych w Zespole Szkół nr 2. Część artystyczną uzupełniły występy szkolnego zespołu muzycznego oraz energetyczne pokazy cheerleaderek. Po zakończeniu części oficjalnej goście zwiedzili nowocześnie wyposażone pracownie zawodowe, gdzie mogli obejrzeć specjalnie przygotowane na tą chwilę krótkie pokazy m.in. z wykorzystaniem drukarek 3D, robotów, dronów, maszyn CNC oraz trenażerów elektrycznych i samochodowych. Na terenie szkoły odbywały się również pokazy udzielania pierwszej pomocy, wyciskanie sztangi oraz degustacje różnych słodkości. Dużą popularnością cieszyły się przejażdżki szkolnym pojazdem egzaminacyjnym tzw. "L-ką" oraz skuterem. Niezwykłą atrakcję stanowiła także możliwość zobaczenia z bliska holownika pojazdów ciężarowych, udostępnionego w tym dniu przez firmę Włodarczyk SERWIS – partnera szkoły, któremu przy tej okazji składamy serdeczne podziękowania. Zwieńczeniem Dnia Otwartego był grill integracyjny, podczas którego uczniowie szkół podstawowych mogli odpocząć i skosztować pysznych kiełbasek przygotowanych przez naszych gastronomów.
Dzisiejsze wydarzenie było doskonałą okazją do promocji szkoły oraz zaprezentowania jej potencjału edukacyjnego. Jesteśmy przekonani, że wizyta w "Grocie" była dla ósmoklasistów ciekawym i interesującym doświadczeniem, które dostarczyło im wielu cennych informacji na temat możliwości kształcenia jakie oferuje nasza placówka. Mamy nadzieję, że osoby zainteresowane nauką w „Grocie” utwierdziliśmy w przekonaniu o słuszności ich wyboru, a tych jeszcze niezdecydowanych, przynajmniej zaintrygowaliśmy i skłoniliśmy do refleksji.
Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły od 1 września. Oferujemy naukę w atrakcyjnych i poszukiwanych na rynku pracy zawodach oraz gwarantujemy wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę.
Z.Marcinkowski


25.04.2025 r.
Pożegnanie klas piątych
W piątek odbyło się uroczyste pożegnanie klas piątych technikum. Był to wyjątkowy moment, pełen wzruszeń, wspomnień i podziękowań. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, po czym głos zabrał dyrektor szkoły mgr J.Adamczyk, kierując do uczniów ciepłe słowa uznania, gratulacji i otuchy na dalsze etapy życia. Podkreślił, jak ogromną metamorfozę przeszli przez te pięć lat – od niepewnych, świeżo upieczonych pierwszoklasistów, po świadomych, odpowiedzialnych młodych ludzi, gotowych wkroczyć w dorosłość. W podobnym tonie zwrócił się do młodzieży przybyły na naszą uroczystość starosta powiatu jędrzejowskiego P.FarynaW imieniu wychowawców klasy piąte pożegnała mgr A.Kamińska, zaś w imieniu całej społeczności uczniowskiej uczynił to przewodniczący Samorządu Uczniowskiego D.Grot. Na koniec przedstawiciele odchodzących klas piątych: Patrycja Wójcik i Paweł Rudnicki wyrażili swą wdzięczność za wspólnie spędzony czas i stwierdzili, że absolwenci o szkole nie zapomną, będą ją odwiedzać. Następnie dyrektor szkoły mgr J.Adamczyk, starosta P.Faryna i wicestrosta M.Barańska wręczyli wyróżniającym się absolwentom świadectwa, dyplomy oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wyniki sportowe, działalność społeczną, aktywność na rzecz szkoły, krwiodawstwo. To był moment dumy nie tylko dla samych absolwentów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. W programie uroczystości znalazły się także recytacje wierszy i wykonania piosenek, które wprowadziły wszystkich w nostalgiczny nastrój. Szczególnym momentem była prezentacja multimedialna, ukazująca pięć lat wspólnych przeżyć, wyjazdów i szkolnych wydarzeń. Nie zabrakło wzruszeń, śmiechu i ciepłych wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich. Całość wydarzenia zakończyły serdeczne rozmowy, wspólne zdjęcia i ostatnie spojrzenia na szkolne korytarze, które przez lata były drugim domem.
Drodzy Abslwenci – życzymy Wam odwagi w realizacji marzeń, wytrwałości w dążeniu do celu i wiary w siebie. Niech wiedza i doświadczenie zdobyte w naszej szkole będą dla Was solidnym fundamentem w dalszym życiu. Powodzenia na maturze.

Z,Marcinkowski
28.04.2025 r.
Kolejny sukces ucznia z "Grota"
Uczeń naszej szkoły z klasy 3Ti - Marcin Golonka zajął 1 miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Na Prezentację Multimedialną - „Chrzest Polski”. Celem konkursu, organizowanego przez Fundację „SŁOWO”, była promocja nowego i bardzo ważnego Święta Chrztu Polski, wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia, propagowanie treści patriotycznych oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną. Talent Marcina został doceniony przez jury konkursowe. Jego praca została wyłoniona spośród nadesłanych 393 prezentacji. Komisja konkursowa oceniając prezentacje przesłane na konkurs brała pod uwagę rzetelność historyczną przedstawianych faktów, kreatywne podejście do tematyki chrztu Polski, poprawność językową i samodzielność, bogactwo materiałów ilustracyjnych użytych w prezentacji, stosowanie animacji oraz swobodne posługiwanie się technologią IT - poprawność zapisu bibliograficznego i rozważania dotyczące skutków Chrztu w oparciu o różnorodne źródła wiedzy. Głównymi kryteriami oceny były zgodność treści z tematyką konkursu, pomysłowość, oryginalność, nowatorskie spojrzenie na historię, walory artystyczne, poprawność techniczna i merytoryczna oraz dobór treści. Praca Marcina powstała pod opieką nauczyciela historii – Anety Haczyk. Okazała się najlepszą pracą. Jego pomysłowość, kreatywność, wiedza i umiejętność twórczego spojrzenia na zagadnienia historyczne przy udziale nowoczesnych technologii, przyczyniły się do sukcesu ucznia 3 klasy technikum informatycznego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
A.Haczyk

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego