Klasyfikacja - Pracownia sterowników PLC

Idź do spisu treści

Menu główne

Klasyfikacja

Sterownik PLC

Sterownik PLC to urządzenie mikroprocesorowe, które obecnie jest powszechnie wykorzystywane do sterowania pracą pojedynczych maszyn, ale także ich zespołów jak również całych procesów technologicznych. Aby realizować tą funkcję, sterownik PLC musi zostać odpowiednio zaprogramowany - do jego pamięci zostaje wprowadzony program, który z reguły jest potem cyklicznie powtarzany. Istnieje możliwość zmiany algorytmu pracy sterownika przez zmianę zawartości pamięci programu. Sterownik wyposaża się w odpowiednią liczbę układów wejściowych zbierających informacje o stanie obiektu i żądaniach obsługi oraz odpowiednią liczbę i rodzaj układów wyjściowych połączonych z elementami wykonawczymi, sygnalizacyjnymi lub do transmisji danych.

Klasyfikacja sterowników.
Pod względem struktury sprzętowej i programowej  rozróżniamy sterowniki:
a) modułowe (duże i małe)
b) kompaktowe (mikro-PLC, nano_PLC)

Sterowniki modułowe - jak sama nazwa sugeruje składają się z różnych modułów funkcyjnych odpowiedzialnych za realizację zadań takich jak np. komunikacja, zwiększenie ilości wejść/wyjść itp.
Sterowniki modułowe duże - wykorzystywane są do realizacji zadań w automatyzacji bardzo rozbudowanych systemów automatyki. Mają duże możliwości i bardzo rozbudowane konfiguracje. Typowy sterownik z tej grupy charakteryzuje się dużym wyborem modułów we/wy, modułów funkcyjnych, standardów komunikacyjnych, zapewnia możliwość pracy wieloprocesorowej, dużą ilość wejść i wyjść analogowych i cyfrowych oraz bardzo krótkie czasy wykonywania instrukcji programowych uzależnione od częstotliwości taktowania zegara systemowego
Sterowniki modułowe małe - stanowią okrojone wersje sterowników modułowych dużych, które znajdują zastosowanie przy budowie średnich aplikacji przemysłowych. Można tu wymienić automatyzację maszyn, linii produkcyjnych
i montażowych. Cechują się niższą ceną przy zachowaniu dużej funkcjonalności. Typowy przedstawiciel tej grupy ma mniejszą ilość wejść i wyjść niż opisany wyżej duży sterownik modułowy, mniejsze wymiary poszczególnych modułów.

Sterowniki kompaktowe to grupa sterowników mikro, nano. Te pierwsze są wykorzystywane w procesie sterowania pojedynczymi maszynami i urządzeniami jak również strukturami sterowania takich obiektów jak np. przepompownie, oczyszczalnie ścieków itp. Cechą ich są małe wymiary. Praktycznie w  jednej obudowie znajdują się wszystkie elementy składowe potrzebne do uruchomienia sterownika. Małe wymiary pociągają za sobą zmniejszenie ilości wejść/wyjść ograniczoną do kilkunastu. Oczywiście mozna to zmienić dołączając do sterownika moduły dodatkowe z tymi elementami. Sterowniki te montowane są zwykla na szynie DIN 35 mm.
Sterownik typu nano-PLC - wykorzystuje się do realizacji najprostszych zadań ze względu na kilkanaście wejść/wyjść w standardowej konstrukcji. Z reguły mają wyjścia przekaźnikowe, które umożliwiają przyłączanie bezpośrednie elementów wykonawczych, albo sterowanie przekaźnikami czy stycznikami. Jeśli przełączanie ma być realizowane szybko - można wykorzystać wyjścia tranzystorowe. Sterowniki te są dość często spotykane w układach sterowania oświetleniem, urządzeniami domowymi, napędami bram wjazdowych.

Wirtualny sterownik PLC - to sterownik, którego funkcje realizuje specjalny program komputerowy działający na komputerze PC. Stąd też nazwa wirtualny. Komunikacja tego typu sterownika z fizycznymi elementami wejściowymi i wyjściowymi odbywa się poprzez zamontowane w PC specjalne karty wej/wyj.

Obecnie coraz częściej można zauważyć współpracę sterownika PLC z robotami, manipulatorami przemysłowymi, integrację z systemami sterowania cyfrowego CNC itp. Stąd też powszechna staje się koncepcja tzw. komputera przemysłowego. W skład takiego urządzenia wchodzi:
- komputer PC
- sterownik PLC
- pulpit operatorski - w postaci wyświetlacza LCD lub ekranu dotykowego
W przypadku takiego rozwiązania
istnieje możliwość wykorzystanie narzędzi oferowanych przez różne środowiska programowe np. Windows, systemy CAD-CAM czy inne.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego