2013 - 2014 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2013 - 2014

02.09.2013
"Rozpoczęcie roku szkolnego"
Czas wakacji niestety minął już. Dzisiaj o godz. 9.00 młodzież naszej szkoły wzięła udział w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2013/2014. Dyrektor szkoły mgr inż. J.Jędrzejewska powitała młodzież i pedagogów zgromadzo-nych na placu apelowym oraz odczytała okolicznościowe listy, które nadeszły do naszej szkoły od K. Szumilas - ministra edukacji narodowej oraz M.Muzoł - świętokrzyskiego kuratora oświaty. Następnie młodzież udała się na spotkanie ze swymi wychowawcami. Uczniowie klas pierwszych zostali zapoznani z budynkiem szkoły i podstawowymi prawami obowiązującymi na jego terenie.
Wychowawcy klas pierwszych: 1Tb - M.Sosnowska, 1Tg - I.Wojtanowska, 1Tem - Z.Marcinkowski, 1Ts - M.Bugajska, 1Tf - O.Cholewińska, Ic - R.Król, 1ow - D.Bluminsztejn, 1k - R.Karp.
Całej społeczności szkoły życzymy aby rozpoczęty nowy rok szkolny przyniósł wiele sukcesów i radości ze wspólnej pracy.
(Z.Marcinkowski)
6.09.2013
"Warsztaty Bokashi"
Warsztaty Bokashi uczą sztuki ochrony środowiska naturalnego przy pomocy metody opartej na właściwościach probiotycznycych szczepów bakterii – zdolności do fermentacji i antyutleniania. Są kierowane głównie do dzieci i młodzieży ze względy na walory edukacyjne i terapeutyczne. Praca z pierwotnym tworzywem w postaci gliny, wody, melasy z trzciny cukrowej, otrębów zbożowych, które pod wpływem działania kultur pożytecznych mikroorganizmów ulegają biologicznym przemianom okazuje jaka siła drzemie w przyrodzie oraz daje możliwości poznawcze świata mikroorganizmów. Nieprzypadkowe połączenie tych składników tworzy zaczyn ciasta z gliny, w którym rozmnażają się drobnoustroje. Z takiej masy powstają własnoręcznie lepione kule bokashi – błotne wehikuły do transportu pożywki i mikroorganizmów do zdegradowanych ekosystemów wodnych. W takim środowisku dawka bakterii pochodząca z kul jest w stanie przywrócić równowagę biologiczną. Warsztaty przeprowadziło Stowarzyszenie Ekosystem – Dziedzictwo Natury, a przeprowadzono je w ramach odbywającego się na dworcu Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Przeglądu Piosenki Turystycznej „Wagonowe TRA LA LA LA”. Dzieci i młodzież z kilku szkół powiatu jędrzejowskiego lepili kule bokashi, które wrzucali do zbiornika wędkarskiego „Błonie” w Sobkowie. Wśród nich znalazły się uczennice klasy I Tf. Inicjatorem akcji w naszej szkole był mgr Grzegorz Bełz. Koordynatorkami były mgr O.Cholewińska i dr K.Chrust, natomiast opiekunem młodzieży w dniu Warsztatów był mgr Michał Olesiński.

"Błękitny pakiet"
Dziś również w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim odbyło się szkolenie nauczycieli z województwa świętokrzyskiego w którym wzięły udział mgr Olga Cholewińska (nauczycielka geografii) i dr Katarzyna Chrust (nauczycielka biologii). Panie zostały Trenerami Projektu „Błękitny Pakiet”, który ma zostać wdrożony do świętokrzyskich szkół. Zadaniem trenerów będzie poprowadzenie szkolenia wśród nauczycieli, którzy przeprowadzą lekcje z zakresu edukacji ekologicznej z młodzieżą ze swoich klasach. „Błękitny Pakiet”, to projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest poprawa stanu wiedzy oraz zmiana świadomości, postaw i zachowań w zakresie zmian klimatu oraz efektywności energetycznej. Tematyka „Błękitnego Pakietu” wpisuje się w najważniejsze cele strategiczne Unii Europejskiej i Polski dotyczące ograniczenia zmian klimatycznych oraz priorytety polskiej prezydencji w UE (bezpieczeństwo energetyczne). Szkolenie w Podzamczu Chęcińskim zostało przeprowadzone przez przedstawicieli Polskiego Biura Regionalnego Centrum Ekologicznego w Warszawie. Spotkanie jest kontynuacją zainicjowanej 28 sierpnia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach konferencji „Najnowsze trendy edukacji ekologicznej”, na której podpisano trójstronne porozumienie na rzecz realizacji Projektu „Błękitny Pakiet”. Porozumienie podpisało: Polskie Biuro Regionalnego Centrum Ekologicznego w Warszawie, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Kuratorium Oświaty w Kielcach. Gościem honorowym konferencji w Urzędzie Wojewódzkim był marszałek Adam Jarubas. Po szkoleniu w dniu 6.09.2013r trenerzy w osobach Pań: O.Cholewińskiej i K.Chrust zostały zaproszone na konferencję do Ministerstwa Środowiska w Warszawie w dniu 9.09.2013r.
(K.Chrust i O.Cholewińska)
9.09.2013
"Konferencja w Ministerstwie Środowiska w Warszawie - „Błękitny Pakiet” - najnowsze trendy edukacji przyrodniczej"
W konferencji wzięły udział mgr Olga Cholewińska i dr Katarzyna Chrust. O wykorzystywaniu najnowszych technik multimedialnych w edukacji ekologicznej rozmawiali uczestnicy konferencji „Błękitny Pakiet”, która odbyła się w Ministerstwie Środowiska. W spotkaniu wzięła udział wiceminister środowiska, Beata Jaczewska. Konferencja była pierwszą z planowanego cyklu spotkań w ramach projektu edukacyjnego „Błękitny Pakiet”. Zaproszeni nauczyciele, doradcy metodyczni, dyrektorzy szkół, praktycy edukacji przyrodniczej i ekologicznej mieli okazję do wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności w zakresie nowoczesnego edukowania na temat ochrony środowiska, klimatu, efektywności energetycznej, oszczędzania zasobów naturalnych. Wiceminister środowiska, Beata Jaczewska otwierając konferencję powiedziała: „Edukacja ekologiczna i uświadamianie jak żyć z poszanowaniem dóbr przyrody odgrywają ważną rolę w rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Projekt Błękitny Pakiet wpisuje się w trend pogłębiania wiedzy społeczeństwa o zmianach klimatu i racjonalnego gospodarowania zasobami Ziemi. Ministerstwo wspiera akcje proekologiczne, a także prowadzi liczne kampanie edukacyjne skierowane także do dzieci i młodzieży. Bo wszyscy mamy wpływ na środowisko naturalne i dbanie o jego stan powinno być dla każdego z nas nawykiem. „Błękitny Pakiet” to projekt edukacyjny, skierowany do nauczycieli oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy oraz zmiana świadomości, postaw i zachowań w zakresie zmian klimatu oraz efektywności energetycznej. Projekt jest następcą wdrożonego w wielu krajach Europy Zielonego Pakietu prezentującego w sposób kompleksowy problemy środowiska przyrodniczego.
Pakiet w bardzo nowoczesny sposób prezentuje powiązania pomiędzy ekonomią, społeczeństwem i globalnymi problemami ochrony środowiska. Obejmuje m.in. strategiczną grę menedżerską dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, która kształtuje umiejętności zarządzania ograniczonymi zasobami środowiska. W ramach pakietu dostępny jest też zestaw materiałów edukacyjnych dotyczących związków między gospodarką, a problemem zmian klimatu do wykorzystania podczas lekcji oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli. "Błękitny Pakiet" jest kontynuacją dotychczasowych działań REC Polska (Regional Environmental Center) na rzecz edukacji ekologicznej i ochrony klimatu. Został wyprodukowany przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(K.Chrust i O.Cholewińska)
12.09.2013
"Rajd Grocika"
To już druga edycja rajdu "Grocika". W tym roku szkolnym na rajd wybraliśmy się grupą 165 osób. Zaczęło się groźnie, ponieważ czarne chmury przesłoniły słońce, a na domiar złego padał deszcz! Szczęście jednak nas nie opuściło i kiedy dotarliśmy na Karczówkę, zza chmur zaczęło się do nas uśmiechać słońce. W dobrych nastrojach, pełni wiary wyruszyliśmy szlakiem w kierunku Jaskini Raj. Tempo marszu było dość spore, pogoda sprzyjała, humory również. Z piosenką na ustach maszerowaliśmy przez kilka godzin. Głodni i zmęczeni zacumowaliśmy w Chęcinach, tuż u stóp Góry Zamkowej (z powodu renowacji ruin, nie mogliśmy się wspiąć na jej szczyt). Tu też rozbiliśmy "nasz piknik", aby delektować się słońcem, smakiem pieczonej kiełbasy oraz błogim spokojem. Warto było zmęczyć nogi, aby móc podziwiać piękne widoki, zaczerpnąć świeżego powietrza, posiedzieć w kręgu kolegów i przyjaciół. Mamy nadzieję na to że rajd ten będzie tylko pewnym preludium do dalszych wędrówek i wycieczek, wszak wokół jest wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.
(M.Strzeszkowska)
16.09.2013
"Dzień Patrona Szkoły"






25.09.2013
Festiwal Filmowy w "Grocie".
Jak zostać królem? Emma  czy Elizabeth - to tylko niektóre z filmów, które można było obejrzeć w ramach Festiwalu Filmów Anglojęzycznych. Pretekstem do zorganizowania imprezy był obchodzony w ubiegłym tygodniu Europejski Dzień Języków. Co roku w naszej szkole staramy się w jakiś szczególny sposób obchodzić to święto języków. Parę lat wcześniej jeździliśmy nawet z młodzieżą do Krakowa bo tam na Rynku Głównym Instytuty Językowe organizowały szereg imprez związanych z tym dniem. Od dwóch lat krakowska  impreza jest organizowana na weekendzie i to w godzinach popołudniowych, co utrudnia uczestniczenie ze względu na dojazd. Postanowiliśmy sami zorganizować coś ciekawego. W ubiegłym roku był quiz wiedzy o krajach europejskich i rozgrywki sportowe a w tym roku, organizatorzy czyli Szkolny Klub Europejski i Zespół Języków Obcych zaproponowali  uczniom "Grota" coś innego. Od rana przed sala językową,  w pełni wyposażoną w multimedia można było przeczytać repertuar o której godzinie i jaki film w oryginalnej wersji językowej będzie wyświetlany. Pokazy filmowe cieszyły się ogromną popularnością. W festiwalu filmowym wzięło udział około 200 uczniów. Zadaniem uczestników festiwalu było nie tylko obejrzenie filmu  po angielsku, ale także napisanie recenzji z niego. Była to więc świetna okazja do tego aby szlifować język angielski.
(E. Żychlińska)
04.10.2013
"Konferencja"
Dziś w naszej szkole odbyła się Międzypowiatowa Konferencja Nauczycieli Matematyki, poświecona wdrażaniu nowej podstawy programowej. Spotkanie poprowadziła mgr Danuta Pyrek, doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. W konferencji uczestniczyli nauczyciele matematyki z 10 szkół ponadgimnazjalnych powiatu jędrzejowskiego i włoszczowskiego.
(Z. Karkocha)
08.10.2013
"Misja odczarowania trudnych tematów."
Przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” zorganizowali spotkanie z uczniami  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie. Jak powiedziała Maria Kruk ze Stowarzyszenia: misją spotkań z młodzieżą jest uświadomienie im co grozi, jeśli prowadzi się pod wpływem alkoholu i jakie mogą być tego tragiczne konsekwencje. Prowadzący spotkanie Maria Kruk i Wojciech Słonina powoływali się na Kodeks Karny Art.178a, który mówi, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Projekt „Niebezpieczny związek, alkohol i kierownica” powstał siedem lat temu.  Jest on skierowany do uczniów szkół  ponadgimnazjalnych.  Programem objęte są trzy powiaty: jędrzejowski, kazimierski i buski. Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. 
(E. Żychlińska)
11.10.2013
"Dzień Edukacji Narodowej"
„Praktyka szansą na sukces” oraz „Edukacja zawodowa w praktyce” to dwa nowe, innowacyjne projekty do których przystępuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie. Dzień Edukacji Narodowej był idealną okazją do tego, aby nie tylko podziękować pedagogom za pracę, ale także powiedzieć o nowościach w szkole. Jak powiedziała dyrektor szkoły ZSP Nr2 Jolanta Jędrzejewska, nowe programy do których przystępujemy to przede wszystkim doposażenie pracowni oraz dodatkowe zajęcia edukacyjne dla uczniów. Wszystkie te działania wpływają na atrakcyjność szkoły i wzbogacają jej ofertę edukacyjną. Podczas akademii wręczono nagrody za pracę dydaktyczną i wychowawczą. Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymał Tomasz Wojtachnio. Nagrody starosty powędrowały do: Juliana Rymarczyka, Macieja Romka, Andrzeja Seweryna , Renaty Goli i Marty Kwiecień. Nagrody dyrektora szkoły w roku szkolnym 2013/2014 otrzymali: Olga Cholewińska, Katarzyna Olszak, Monika Bugajska, Ewelina Żychlińska, Sylwia Chatys, Robert Król, Aleksander Mazurkiewicz, Katarzyna Chrust, Hieronim Muchowski, Andrzej Grot, Dariusz Łaskawski, Renata Walczak, oraz Bernard Suchmiel. Spotkanie było także doskonałą okazją do tego, aby podziękować lokalnym przedsiębiorcom za bezinteresowną pomoc na rzecz szkoły. Podziękowania przyjęli: Janusz Bidas, Henryk Wojda, Ryszard Górecki, Paweł Świerkowski, Piotr Czeczot, Paweł Szostak i Andrzej Szczęsny. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego: Tamara i Karol podziękowali na zakończenie pierwszej części spotkania staroście jędrzejowskiemu Edmundowi Kaczmarkowi za opiekę i za wkład w doposażanie bazy dydaktycznej szkoły. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który bardzo podobał się gościom. Szczególny aplauz wzbudził duet tańczących raperów. Jak się okazuje uczniowie „Grota” oprócz zdolności technicznych mają też w sobie nie małe pokłady zdolności artystycznych.
(E.Żychlińska)
15.10.2013
"Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej"
„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest.
Nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Dzisiaj w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie odbyły się powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. W czasie tej uroczystości nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, zostali nagrodzeni za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów. Odznaczenia zostały wręczone przez pana Posła na Sejm Mirosława Pawlak, panią Kurator Świętokrzyskiego Małgorzatę Muzoł, pana Starostę Jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka .
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
(A. Kamińska)
17.10.2013
"Praktyki w Szwecji"
W dniach 14-17 października w ramach programu "Praktyczne doskonalenie nauczycieli w zakresie odnawialnych źródeł energii " (Działanie 3.4 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – „Otwartość systemu edukacji w kontekście uczenia się przez całe życie”) odbyły się w Szwecji praktyki nauczycieli naszej szkoły. W programie znalazły się najnowocześniejsze w Europie spalarnie odpadów, domy pasywne, ekologiczne stacje zasilania energią elektryczną pojazdów samochodowych, elektrownie wiatrowe, biogazownie, zielone dachy, ogniwa fotowoltaniczne, kolektory słoneczne. Przedstawiono osiągnięcia i tendencje rozwojowe Szwecji w aspekcie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdobyte doświadczenie będzie przekazane uczniom w ramach nauczanych przedmiotów. W praktykach brali udział nauczyciele: Stanisław Łabęcki, Tadeusz Kwas, Adam Piasecki .
(A. Piasecki)
23.10.2013
Gimnazjum i co dalej? - Debata w Grocie
Po raz kolejny Szkolny Ośrodek Kariery w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie przygotował szereg spotkań w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
- W tym roku postanowiliśmy nie tylko zaciekawić tematem uczniów naszej szkoły ale także zaprosiliśmy na debatę o przyszłości zawodowej uczniów z Gimnazjum Nr1 w Jędrzejowie, z Gimnazjum w Oksie oraz gimnazjalistów z Nagłowic- powiedział Sławomir Strzeszkowski ze Szkolnego Ośrodka Kariery w ZSP nr2.
- Zaprosiliśmy przedstawicieli z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach: wicedyrektora Arkadiusza Piecyka, który pokazał prezentację dla gimnazjalistów o zawodach przyszłości oraz Annę Stelmach z prezentacją : „Gimnazjum i co dalej? – szukam, planuje, wybieram”- dodaje Sławomir Strzeszkowski.
Po prezentacjach dotyczących przyszłej kariery zawodowej uczniowie z gimnazjów mieli okazję obejrzeć w szkole istniejące juz pracownie: mechatroniczne, elektryczną, gastronomiczne, budowlaną, fryzjerską, hotelarską, językowe oraz pracownie informatyczne.
Podczas ogólnopolskiego tygodnia kariery uczniowie z „Grota” uczestniczyli w spotkaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie mogli usłyszeć jakie zawody są najbardziej popularne oraz odwiedzili lokalne przedsiębiorstwo Pawła Szostaka „Vanstar”, gdzie uczniowie klas technikum samochodowego oglądali hale produkcyjne wydechów samochodowych.
(E. Żychlińska)
25.10.2013
OLimpiada Wiedzy Technicznej
W piątek 25 października o godzinie 11.00 odbyła się w naszej szkole 40-ta edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej . W Olimpiadzie wzięło udział 13 uczniów klas maturalnych . Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia .Czekamy na wyniki.
(A.Piasecki)

25.10.2013
Spektakl profilaktyczny.
Teatr Edukacji i Profilaktyki “Maska” z Krakowa odwiedził uczniów naszej szkoły. W roku szkolnym 2013/2014 teatr Maska przygotował nowy program edukacyjny, który zawiera spektakle teatralne, warsztaty, szkolenia i prelekcje. Młodzi aktorzy zaprezentowali 45 minutowe przedstawienie pt. „Lekcja życia”. Spektakl ukazuje jak krótka i szybka droga prowadzi do narkomanii. Niestety droga „wyjścia z nałogu” jest dużo bardziej skomplikowana. Co sprawia, że sięgamy po narkotyki? Dlaczego świat narkomanii jest dla nas tak interesujący? Poprzez opowieść o młodej pacjentce Gippi, która trafia na odwyk po nieudanej próbie samobójczej widzowie dowiadują się znacznie więcej o tym uzależnieniu i wychodzeniu z nałogu.
(E.Żychlińska)
29.10.2013
Konkurs
W dniu 29 października uczennice z klasy III Tf: Karolina Miśkiewicz, Kinga Hałat, Agnieszka Smoręda i Justyna Skalmierska zakwalifikowały się do II etapu Konkursu pt: "EKOLOGIA, MY I REGION W KTÓRYM ŻYJEMY" - XXIII EDYCJA" - zorganizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Współorganizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Pod kierunkiem dr Katarzyny Chrust nauczyciela biologii i opiekuna szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody uczennice opracowały prezentację multimedialną pt: "7 CUDÓW ŚWIATA W SKALI NASZEGO WOJEWÓDZTWA". Wyróżniona praca została wybrana spośród 86 nadesłanych. W I etapie konkursu udział wzięło 405 uczniów z 40 placówek oświatowych z terenu naszego województwa. Do II ETAPU KONKURSU zakwalifikowały się: 4 szkoły podstawowe, 6 szkół gimnazjalnych, 5 szkół ponadgimnazjalnych. Prezentację oceniono na 36 punktów z 40 możliwych! Nasza Szkoła znalazła się obok: VI Liceum Ogólnokształcącego im.J.Słowackiego w Kielcach, I Liceum Ogólnokształcącego im.J.Słowackiego w Skarżysku - Kamiennej, I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, Technikum nr 8 w Kielcach.
II ETAP KONKURSU odbędzie się 5 grudnia 2013r w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
(K.Chrust)
07.11.2013
Międzyklasowy konkurs plastyczny pt. "Profilaktyka AIDS":
Miejsce 1: Justyna Skalmierska -kl. III Tf
Miejsce 2: Angelika Taborowicz -kl. II Tfs
Miejsce 3: Capiga Joanna- kl. I Tg
Skład komisji konkursowej: Olga Cholewińska, Katarzyna Chrust.
(K.Chrust)
Olimpiada elektryczna




W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra". Do konkursu przystąpiło 9 uczniów z technikum elektrycznego. Młodzież miała do rozwiązania 16 zadań testowych obejmujących zakresem zagadnienia z elektrotechniki, elektroniki, maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.
(R.Walczak)
08.11.2013
Akademia z okazji święta 11 Listopada
"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!"
Rotą autorstwa Marii Konopnickiej, napisanej w 1910 roku rozpoczęła się w piątek szkolna akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili akademią polskie święto, obchodzone 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości. W roku 1918 po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię, Polska odzyskała wolność. Uczniowie przypomnieli historię odzyskania niepodległości w Jędrzejowie, a szkolny chór zaśpiewał najsłynniejsze polskie pieśni patriotyczne min: „Wojenko, wojenko”, "Ułani, ułani”, oraz znany przebój Sławy Przybylskiej „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”.
(E.Żychlińska)
Występ w Centrum Kultury w Jedrzejowie
Zespół muzyczny wraz ze swym opiekunem S.Strzeszkowskim udał się do Centrum Kultury w Jędrzejowie, gdzie wziął udział we wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych w ramach projektu: "Młodzież pamięta". Uczniowie wykonali dwa utwory: "Wojenko, wojenko..." oraz "Biała Róża...".
(Z.Marcinkowski)

20.11.2013
Konkurs 
Powiatowy Konkurs Plastyczny Pt. ,,Profilaktyka AIDS ’’ Zorganizowany przez Państwowy Inspektorat Sanitarny w Jędrzejowie , PCK/ O.Jędrzejów, Policja Powiatowa w Jędrzejowie. Prace wytypowane do konkursu:
a) Angelika Taborowicz -kl. II Tfsv
b) Monika Muszyńska – kl. II Tfs
c) Karolina Miśkiewicz – kl. . III Tf
W dniu 20.XI.2013r w Centrum Kultury w Jędrzejowie w ramach obchodów Światowego dnia AIDS uczniowie kl. III TF, II TFS uczestniczyli w koncercie ,,Razem przeciw AIDS” oraz spotkaniu z konsultantem z zakresu HIF/AIDS- p. Romanem Latoszyńskim. Spotkanie dotyczyło przekazu rzetelnej wiedzy dotyczącej ryzyka i sposobów uniknięcia zakażenia HIV, dokonywania świadomych wyborów chroniących ich zdrowie i życie. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z wielu szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych z terenu powiatu jędrzejowskiego. W trakcie koncertu rozdano nagrody laureatom Konkursu Plastycznego, w którym uczennica naszej szkoły Angelika Taborowicz -kl. II Tfs zdobyła I miejsce. Oprawę muzyczną koncertu przygotowały i poprowadziły uczennice z zespołu muzycznego naszej szkoły: J. Madej, D. Krzepkowska, G. Kisiel, B. Bodzioch. Premierowe wykonanie utworu Hip-Hop o tematyce AIDS zaprezentował uczeń Grzyb Daniel. Wysoką klasę zaprezentował uczeń Marcel Muszyński prezentując z kolegą taniec Hip-Hop. Za przygotowanie części artystycznej oraz oprawy muzycznej odpowiedzialni byli: Marta Strzeszkowska, Agnieszka Muchowska, Sławomir Strzeszkowski. Konkurs Międzyklasowy zorganizowany został przez prof. K. Chrust i O. Cholewińską . Opieką nad młodzieżą podczas konkursu oraz przygotowaniem do konkursu zajęła się prof. Katarzyna Chrust. Zwycięzcom i uczestnikom koncertu gratulujemy.
(K.Chrust, S.Strzeszkowski)
22-23.11.2013
Warsztaty dla hotelarzy i gastronomów
W dniach 22-23 listopada 2013 roku uczniowie klas hotelarskich i gastronomicznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie w ramach projektu „Teoria i praktyka drogą do sukcesu zawodowego” uczestniczyli w warsztaty hotelarsko-gastronomicznych w czterogwiazdkowym hotelu PEGAZ w Krynicy. Młodzież podczas dwudniowych warsztatów zapoznała się z działalnością hotelu oraz sposobem jego zarządzania, pracą w recepcji oraz zasadami obsługi gości hotelowych jak również procesami technologicznymi stosowanymi w sztuce kulinarnej. Uczniowie mieli okazję również uczestniczyć w pokazie barmańskim jak również mogli samodzielnie przygotowywać egzotyczne napoje. Po zajęciach warsztatowych młodzież mogła korzystać z dodatkowych usług oferowanych przez hotel (basen i sauna). Pobyt w Krynicy był okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy z zakresu usług hotelarskich i gastronomicznych, ale również pozwolił uczniom poznać walory turystyczne miejscowości położonej na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. 
(A.Chabior)
25.11.2013
Wizyta w Mierzawie
Dnia 25 listopada odbył się wyjazd do zaprzyjaźnionej placówki Szkoły Podstawowej w Mierzawie. W ramach projektu działającego w tamtejszej szkole ,,Rozwijam się wszechstronnie” zaproszono uczennice z klasy IV technikum usług fryzjerskich Gabrysię Kisiel, Karolinę Malmur i Kamilę Znojek, które miały za zadanie zaprezentować zawód fryzjera. Nasze uczennice w trakcie spotkania wykonały kilka fryzur: różne rodzaje warkoczy, loków, fal i upięć. Dziewczęta zostały bardzo ciepło przyjęte przez dyrekcje, grono pedagogiczne jak i młodych i chłonnych wiedzy uczniów. Młodzi gospodarze bardzo chętnie siadali na fotele przy stanowiskach i oddawali swoje włosy w ręce uczennic klasy IV. Dziewczęta chętnie odpowiadały na zadawane im pytania i z przyjemnością tworzyły fryzury.
(A.Świerczyńska)
27.11.2013
Konkurs BHP
Dziś odbyły się szkolne eliminacje konkursu organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy pt. "Poznaj swoje prawa w pracy". W eliminacjach uczestniczyło 38 uczniów. Najwięcej punktów zdobyli:
1. Agata Boryka - 4 Thi
2. Krzysztof Fitał - 3 Ts 
Uczniowie ci będą reprezentować szkołę w etapie regionalnym. W eliminacjach uczestniczył inspektor OIP w Kielcach - S.Golmento, który także odpowiadał na pytania uczniów związane z prawem pracy. Konkurs przygotował J.Garus.
(Z.Marcinkowski)
05.12.2013
Konkurs
W dniu dzisiejszym uczennice naszej szkoły z klasy III Tf : Justyna Skalmierska, Agnieszka Smoręda i Karolina Miśkiewicz wzięły udział w II etapie Konkursu Ekologicznego "Ekologia, my i region w którym żyjemy" – XXIII edycja, który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W pierwszym etapie konkursu uczniowie przygotowywali prace konkursowe w formie plakatów, filmów, reportaży, albumów fotograficznych oraz prezentacji multimedialnych na wybrane tematy dotyczące różnych aspektów świętokrzyskiej przyrody i jej ochrony. Były to prace zespołowe. Na konkurs napłynęło 86 zgłoszeń z 40 szkół. Tylko 15 szkół zakwalifikowało się do II etapu konkursu - w tym zespół z naszej szkoły! Było to już duże osiągnięcie i wyróżnienie. W Kielcach uczennice rozwiązywały test na temat wiedzy ekologicznej i uzyskały V miejsce wśród szkół z terenu województwa świętokrzyskiego. Nagrodami w konkursie były książki o tematyce ekologicznej, plecaki oraz iPhony. Opiekunem uczennic biorących udział w konkursie była pani dr Katarzyna Chrust, która otrzymała podziękowanie z rąk pana Tadeusza Kowalczyka - przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Wręczono także dyplom dla szkoły oraz urządzenie elektroniczne do pomiaru temperatury powietrza, wilgotności oraz poziomu hałasu. Konkurs w znaczący sposób przyczynia się do głębszego rozwijania zainteresowań przyrodniczych, pozwala na czynne kształtowanie postaw i zachowań sprzyjających ochronie przyrody, służy wzbogaceniu wiedzy n/t wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych naszego regionu, a w szczególności parków krajobrazowych województwa świętokrzyskiego. Głównym organizatorem konkursu był Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Współorganizatorami konkursu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Działania Zespołu w zakresie edukacji ekologicznej od lat wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, fundując szkołom i finalistom cenne nagrody. Uczennicom serdecznie gratulujemy i zachęcamy młodzież do wzięcia udziału w konkursie już za rok! Po konkursie uczennice miały okazję zwiedzenia wystawy rękodzieła ludowego, która odbyła się w WDK w Kielcach.
(K.Chrust)

Dziś również odbyły się w naszej szkole eliminacje do IX Olimpiady Przedsiębiorczości. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Własna firma". Do udziału w konkursie zgłosiło się 45 uczniów z klas: III TB - 15, III TB1 - 7, III Tm - 4, IIITF - 3, II TR - 3, III TH - 6, II TF - 2, IV TG -1. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwała komisja w składzie : przew. dyr. J.Jędrzejewska, członkowie: J.Pietrucha, R.Gola - nauczyciele przedsiębiorczości. Najlepszymi okazali się: Katarzyna Grzybowska (III TH), Albert Stańczyk - III TB, Paweł Kusaj - III TB
(R.Gola)
10.12.2013
Hey Kolęda, Kolęda!!!
Uczennica klasy III technikum hotelarskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie - Bernadetta Bodzioch, zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w języku niemieckim we Włoszczowie. Uczniowie prezentowali jedną kolędę lub pastorałkę w języku niemieckim. Bernadetta zaprezentowała utwór: O Du frÖhliche. Za swój występ uczennica otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową w postaci zegarka i przyborów szkolnych. Przesłuchania odbywały się w dwóch etapach: I etap: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych a II etap: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu byli: ZSP Nr 2 im. Hetmana Czarnieckiego we Włoszczowie oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy.
(E.Żychlińska)
19.12.2013
Jasełka
W tym roku szkolnym zdecydowaliśmy się wystawić fragment „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa zamiast tradycyjnych jasełek. Obaw było jak zwykle wiele, ale zakończyło się sukcesem. W rolę Scrooge’a wcielił się Dawid Wieczorek z klasy II Tb. Trzeba przyznać miał najwięcej pracy nad tekstem, ale jak się okazuje w uczniach naszej szkoły tkwią nieodkryte talenty. Serdeczne podziękowania należą się również pozostałym aktorom, którzy nie zawiedli naszych oczekiwań. Należą do nich Karol Trybek - IV Tb19 (duch Marley’a), Roksana Pełka - IITg (urokliwy siostrzeniec), Norbert Cieślak - IIITh (duch), Agnieszka Cabaj - IOW (duch), Maciej Jaworski - IIITg (duch), Emilia Bielak- IIITg (gość), Anna Cieślak – IITg (gość) oraz Norbert Kędracki ITem (narrator). Specjalnie na tę okazję uczeń klasy I – Daniel Grzyb wykonał hip-hopową pastorałkę własnego autorstwa. Kolejny dowód na to, że w uczniach naszej szkoły drzemie nieujawniony potencjał artystyczny. Gratulacje moi drodzy, udowodniliście, że warto zajmować się czymś więcej. Przedstawienie miało miejsce 19.12.2013 na deskach Centrum Kultury w Jędrzejowie, co dodało uroku całemu przedsięwzięciu, dzięki pracy operatora dźwięku oraz świateł. Serdeczne podziękowania za udoskonalenie całości i udostępnienie sceny. Nie zabrakło również oprawy muzycznej i tu podziękowania dla zespołu szkolnego. Całość postanowiliśmy przedstawić nieco współcześnie, stąd stroje odbiegające od epoki nawiązujące do obecnych trendów, wspaniała muzyka w tle, a wszystko to po to, aby treść sztuki dotarła do każdego odbiorcy. Mamy nadzieję, że podobało Wam się nasze przedsięwzięcie. Liczymy na Waszą współpracę w przyszłości. Zatem nie czekajcie i zgłaszajcie się do opiekunów naszej szkolnej grupy teatralnej, być może w Was tkwią nieodkryte jeszcze talenty.
(M.Strzeszkowska, A.Muchowska)
10.01.2014
Olimpiada w Krakowie
W dniu 10.01.2014r uczniowie naszej szkoły Przemysław Borowiec i Mateusz Sidyk z klasy IV TM wzięli udział w zawodach okręgowych XVI edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra” w grupie elektrycznej. Zawody drugiego stopnia odbyły się w siedzibie Krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Uczniowie zmagali się z 5 zadaniami tekstowymi z zakresu elektrotechniki, maszyn elektrycznych, instalacji elektrycznych i elektroniki w czasie 120 minut. Celem olimpiady jest pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów w dziedzinie elektryki, elektroniki i teleinformatyki. Olimpiada umożliwia wyłanianie najbardziej uzdolnionej młodzieży i wspieranie jej w dalszym rozwoju zawodowym. Laureaci i finaliści zawodów centralnych przyjmowani są na wyższe uczelnie techniczne z pominięciem zwykłego postępowania kwalifikacyjnego, otrzymują nagrody rzeczowe oraz zaświadczenia zwalniające ich z części pisemnej egzaminu zawodowego kończącego naukę w szkole średniej. Trzymamy zatem mocno kciuki za naszych uczestników i czekamy na wyniki.
(R.Walczak)
Konkurs matematyczny
Dziś także, odbył się pierwszy etap Konkursu Matematycznego Pangea. Udział wzięło 41 uczniów z klas I – IV. Pierwszy etap konkursu zawierał 15 zadań o różnym stopniu trudności. Zakres merytoryczny konkursu na poziomie szkoły średniej obejmuje programie gimnazjum oraz następujące zagadnienia:
- podzielność liczb całkowitych, dzielenie z resztą,
- wartość bezwzględna i jej własności, równania i nierówności z modułem,
- część całkowita i ułamkowa liczby wymiernej,
- własności figur płaskich,
- podstawowe twierdzenia planimetrii, funkcje trygonometryczne i ich zastosowanie w geometrii,
- własności funkcji jednej zmiennej, wielomiany,
- równania i nierówności w zbiorze liczb całkowitych,
- nietypowe równania, układy równań i nierówności,
- kombinatoryka (kombinacje, wariacje, permutacje), rachunek prawdopodobieństwa,
- zadania z treścią, zastosowania matematyki na co dzień; gry logiczne.
Uczestnicy, którzy zajmą pierwsze 500 miejsc w poszczególnych kategoriach, zostaną zakwalifikowani do II-go Etapu konkursu, który odbędzie się 28 marca 2014. Szczegółowe informacje o konkursie, przykładowe zadania oraz zestawy zadań z poprzednich edycji dostępne są na stronie http://pangea.edu.pl/
(I.Dudek)

13.01.2014
Olimpiada wiedzy ekologicznej
W dniu 13.01.2014r w naszej szkole odbył się etap podstawowy XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Brali w nim udział uczniowie klas trzecich technikum: Joanna Służalec, Kinga Hałat, Karolina Miśkiewicz, Daniel Michalski, Joanna Podsiadło, Kamil Migas, Emilia Bielak, Agnieszka Smoręda i Justyna Skalmierska. Celem Olimpiady jest:
- kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego,
- budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- wyzwalanie aktywności badawczej młodego pokolenia,
- popularyzacja problematyki ekologii w aspekcie skutecznego przeciwdziałania zanieczyszczeniu i degradacji środowiska.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 50 pytań, które obejmowały wiedzę z następujących dziedzin: ekologia klasyczna, wody i ich ochrona, gleby i ich ochrona, gospodarka rolna i leśna, żywność i zdrowie, ochrona przyrody, powietrze i jego ochrona, gospodarka odpadami, hałas, wibracje, promieniowanie i skuteczna ochrona przed nimi, aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze, związane z ochroną i kształtowaniem środowiska. Merytorycznym organizatorem Olimpiady Wiedzy Ekologicznej na terenie kraju jest Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy wsparciu Ministerstwa Środowiska oraz jednostek Ligi Ochrony Przyrody. Organizatorami etapu podstawowego w naszej szkole były panie: mgr Olga Cholewińska i dr Katarzyna Chrust – opiekunki szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Wyniki Olimpiady etapu podstawowego:
I miejsce – Emilia Bielak z klasy III TG
II miejsce – Daniel Michalski z klasy III TM, Agnieszka Smoręda z klasy III TF
Wszystkim uczestnikom olimpiady etapu podstawowego bardzo dziękujemy, a Laureatom gratulujemy wyników.
(K.Chrust)
13.01.2014
Olimpiada ekologiczna
W dniu 13.01.2014r w naszej szkole odbył się etap podstawowy XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Brali w nim udział uczniowie klas trzecich technikum: Joanna Służalec, Kinga Hałat, Karolina Miśkiewicz, Daniel Michalski, Joanna Podsiadło, Kamil Migas, Emilia Bielak, Agnieszka Smoręda i Justyna Skalmierska. Celem Olimpiady jest:
- kształtowanie świadomości ekologicznej oraz właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego,
- budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
- wyzwalanie aktywności badawczej młodego pokolenia,
- popularyzacja problematyki ekologii w aspekcie skutecznego przeciwdziałania zanieczyszczeniu i degradacji środowiska.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 50 pytań, które obejmowały wiedzę z następujących dziedzin: ekologia klasyczna, wody i ich ochrona, gleby i ich ochrona, gospodarka rolna i leśna, żywność i zdrowie, ochrona przyrody, powietrze i jego ochrona, gospodarka odpadami, hałas, wibracje, promieniowanie i skuteczna ochrona przed nimi, aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze, związane z ochroną i kształtowaniem środowiska. Merytorycznym organizatorem Olimpiady Wiedzy Ekologicznej na terenie kraju jest Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy wsparciu Ministerstwa Środowiska oraz jednostek Ligi Ochrony Przyrody. Organizatorami etapu podstawowego w naszej szkole były panie: mgr Olga Cholewińska i dr Katarzyna Chrust – opiekunki szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Wyniki Olimpiady etapu podstawowego:
I miejsce – Emilia Bielak z klasy III TG
II miejsce – Daniel Michalski z klasy III TM, Agnieszka Smoręda z klasy III TF
Wszystkim uczestnikom olimpiady etapu podstawowego bardzo dziękujemy, a Laureatom gratulujemy wyników.
(K.Chrust)
15.01.2014
Stypendia dla Joanny i Damiana!!!
Joanna Służalec z klasy III Tg i Damian Zawierucha z klasy III Tm otrzymali z rąk starosty powiatu jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka stypendia. To wyróżnienie przyznane im zostało za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauczaniu. Jak powiedziała wychowawczyni Joanny p. Marta Kwiecień, Joasia chętnie angażuje się w życie szkolne, jest uczestniczką koła gastronomicznego oraz wyróżnia się z takich przedmiotów jak obsługa konsumenta i technologia gastronomiczna z towaroznawstwem. W planach ma studiowanie dietetyki.
Drugim wyróżnionym uczniem naszej szkoły jest Damian Zawierucha z klasy III Tm. Jego wychowawca, p. Włodzimierz Bugajski chwali wychowanka za wzorowe zachowanie oraz za bardzo dobre wyniki. Damian szczególnie interesuje się matematyką oraz przedmiotem pracownia urządzeń mechatronicznych. Damian uczestniczył w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej oraz we wszelkich innych konkursach z przedmiotów zawodowych. Damian planuje kontynuować naukę na uczelni technicznej. Serdecznie gratulujemy naszym stypendystom. 
(E. Żychlińska)
15.01.2014
Paczki Solidarności
To był intensywny weekend 17-18.01.2014r dla uczniów klasy IV Tm ZSP nr 2 w Jędrzejowie im. gen. Stefana Roweckiego " Grota". Uczniowie: Nowak Damian, Stańczyk Piotr, Jędrzejak Przemysław ,Hubert Pytalski  najbardziej zaangażowali się w ogólnopolski program edukacyjny. "Paczki Solidarności" realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Celem programu było odkrycie i przybliżenie młodym ludziom historii naszego kraju.  Inspirowała ich postawa innych narodów wobec Polski będącej w trudnej sytuacji gospodarczej w latach 80. Uczniowie szukali informacji  z jakich krajów docierała pomoc dla Polski kto zajmował się rozdawnictwem tzw.  "darów", co się w nich znajdowało i kto je  otrzymywał.  W swoich poszukiwaniach skupili sie na współpracy z Archi opactwem  ojców Cystersów w Jędrzejowie. Ojciec Opat Edward  Stradomski udzielił im  informacji na temat pomocy dla mieszkańców gminy Jędrzejów oraz placówek  oświatowych i instytucji. W swoich  działaniach skupili się także na wspomnieniach mieszkańców Jędrzejowa i okolic. Niezwykle przydatny okazał się materiał opracowany na podstawie danych z Archiwum Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Dary docierały do Polski w ramach akcji „Pomoc dla Polski” za pośrednictwem komisji  Charytatywnej  Episkopatu Polski.  Rozdawaniem paczek najczęściej zajmowały się poszczególne parafie diecezji Kieleckiej. Po  pomoc z zagranicy w tych trudnych chwilach dla społeczeństwa ziemi Świętokrzyskiej przychodziła z różnych zakątków świata. „ Dary” docierały najczęściej z USA , RFN, NRD,  Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Kanady, Belgii, Szwajcarii, Austrii, Danii, Włoch, Brazylii. W murach Muzeum Techniki odbyła sie konferencja podsumowująca program. Swoją obecnością zaszczycił  Joachim Bleicker- minister pełnomocny z ambasady Niemiec, Barbara Collen- prezeska Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Niemczech, Cornelius Ochman - dyrektor Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej.  Punktem kulminacyjnym konferencji były targi  podczas których uczestnicy mieli za zadanie zaaranżować atrakcyjne stoisko prezentujące ich bohatera oraz całą drogę w projekcie. Projekt uczniów został najlepiej oceniony przez ekspert CEO. Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Programem koordynowała  dr Bożena Wojtanowska.
(D.Nowak)
19.02.2014
Konkurs BHP
W Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach miały miejsce wojewódzkie eliminacje konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. "Poznaj swoje prawa w pracy", których organizatorem była Państwowa Inspekcja Pracy - oddział Kielce. Naszą szkołę reprezentowali Agata Boryka - 4 Thi oraz Krzysztof Fitał - 3 Ts. Agata Boryka zajęła V miejsce w województwie.
(J.Garus)

26.02.2014
Spotkanie z Policją
Dziś odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji na temat: "Życie jest zbyt cenne nie zostawiajmy go na drodze". W spotkaniu uczestniczyły klasy: III C, III Tm, III TS, III TR.
(A.Bieganik)

27.02.2014
Próbne egzaminy zawodowe
Ferie się już skończyły. Przed uczniami klas IV niedługo matura i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Dziś odbyły się próbne egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Uczniowie obecnych klas IV zdają je jeszcze na "starych zasadach". W etapie pisemnym młodzież miała do rozwiązania test składający się z 50 pytań zawodowych oraz 20 pytań z przedsiębiorczości. Po krótkiej przerwie miała miejsce dalsza część egzaminu - część praktyczna w ramach której, uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniem projektowym. Wyniki egzaminów dadzą uczniom pewną wiedzę o stanie ich przygotowania do czerwcowych egzaminów. Na zdjęciu uczniowie piszący egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik mechatronik.
(Z.Marcinkowski)
12.03.2014
Konkurs plastyczny
Dnia 12 marca w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs plastyczny pod hasłem: "Savoir-vivre na co dzień". Młodzież klas technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum hotelarstwa pokazała zasady prawidłowego zachowania się w restauracji i podczas różnego rodzaju przyjęć. Z prac kolegów pozostali uczniowie naszej szkoły mogą nauczyć się kulturalnego zachowania. Jest to szczególnie ważne przed zbliżającymi się świętami wielkanocnymi.
I miejsce - Katarzyna Frejowska - klasa II Tg
II miejsce Klaudia Maslak - klasa I tg
III miejsce - Martyna Grzyb - klasa III Th
wyróżnienia:
Joanna Capiga - klasa I Tg
Angelika Tasak - klasa III h
Michał Patyna - klasa I Tg
Skład jury oceniającego: mgr inż. J.Rymarczyk, mgr B.Suchmiel, mgr inż. M.Kwiecień
Organizatorzy konkursu: Marta Kwiecień, Ewa Formowicz, Maria Żychlińska
(M.Kwiecień)
17.03.2014
W "Grocie" o Irlandii
W dzień Świętego Patryka 17 marca - patrona Irlandii nie zabrakło – mocnych akcentów podczas lekcji angielskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. O tym, że Św.Patryk założył wiele kościołów wiedzą wszyscy ale, że za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków już niekoniecznie. Jak głoszą legendy potrafił przywracać wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Te i wiele innych ciekawostek uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie sami zebrać i opracować o życiu i działalności biskupa. W drugiej części obchodniów dnia Św.Patryka odbył się konkurs wiedzy o legendach i zwyczajach związanych z tym świętem. Po podliczeniu punktów testu, okazało się, że najwięcej punktów zdobyła uczennica klasy I TG Aleksandra Sołtys. W nagrodę uczennica otrzymała książkę. Serdecznie gratulujemy
                                                          (E.Żychlińska)
21.03.2014
Kulturalna wiosna w Grocie
Pierwszy dzień wiosny to doskonała okazja dla uczniów do wagarów. Jednak przy odrobinie chęci i zaangażowania można ten dzień spędzić w nieco inny sposób. Samorząd Uczniowski ZSP nr 2 w Jędrzejowie przygotował na ten dzień wiele atrakcji. Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska życzeniami miłego świętowania pierwszego dnia wiosny, ale nie zapominając jednocześnie o dawce zdrowego rozsądku. W programie artystycznym zaprezentowało się wielu utalentowanych uczniów: Marcel Muszyński z klasy IV Tb1 który zatańczył w stylu break dance, Pamela Kuczera z klasy I Tf w brawurowym wykonaniu tańca w stylu street dance oraz Maciej Trepka –uczeń klasy I OW który wykonał beatbox. Oprawą całej akademii zajął się szkolny chórek. W drugiej części spotkania do zawodów stanęli nauczyciele kontra uczniowie w konkursie “Kocham Cię Grocie”. Z niewielką przewagą punktów konkurs wygrali nauczyciele. Publiczność bawiła się znakomicie oglądając “lot na miotle z przeszkodami”, pokaz mody wiosennej, oraz podziwiając pokaz fryzur . Ponieważ pogoda w tym dniu była słoneczna, nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali turniej piłki nożnej na boisku dla uczniów klas pierwszych. I nikomu nie chciało sie w tym dniu uciekać ze szkoły bo było mnóstwo atrakcji.
(E.Żychlińska
22.03.2014
Konkurs o Solidarności
Uczniowie ZSP nr 2 w Jędrzejowie w osobach Ewelina Siwiec, Ernest Haczyk wzięli udział w Finale Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność". Spotkanie odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Nasi uczniowie walczyli z reprezentantami różnych szkół z województwa świętokrzyskiego. W ciągu 60 minut udzielili odpowiedzi na 45 pytań. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, który zostanie zakończony 1 kwietnia 2014 r. W siedzibie Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach nastąpi rozdanie nagród i dyplomów.
(A.Haczyk)

22.03.2014
Olimpiada Techniki Samochodowej
W dniu 22 marca 2014 w budynku Politechniki Warszawskiej odbył się II etap XV Olimpiady Techniki Samochodowej. Patronami Olimpiady były Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, miesięcznik Auto Moto Serwis oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Partnerem głównym jest firma Bosch w siedzibie której odbędzie się III etap - praktyczny. Finaliści tego etapu i laureaci są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe uzyskując maksymalne 100% punktów. ZSP nr 2 w Jędrzejowie był reprezentowany przez 2 uczniów : Krzysztofa Fitała i Piotra Kosowskiego a opiekunem uczniów był mgr inż. Bugajski Włodzimierz. W tej edycji zgłosiła się rekordowa liczba 510 uczniów z 179 szkół. Przed testem przedmiotowym odbyło się powitanie przybyłych oraz bardzo ciekawe prezentacje firmy Schaeffler - skrzynie manualne równoległe zautomatyzowe Jerzego Horbatego, firmy ZT Parts Sachs -dwumasowe koła zamachowe Zbigniewa Pietrowskiego oraz firmy Febi rozrządy łańcuchowe i paskowe, reklamacje, uszkodzenia i ich przyczyny Jarosława Chłapińskiego. Po napisanych testach pracownicy Politechniki i studenci oprowadzali przybyłych po 7 przygotowanych laboratoriach. Test zawierał zestaw 40 pytań testowych obejmujących wiedzę podstawową (w tym: elementy matematyki i fizyki, materiałoznawstwo, rysunek techniczny maszynowy, techniki wytwarzania, podstawy budowy maszyn) oraz wiedzę specjalistyczną (budowa, diagnozowanie, naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych) z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska i przepisów bhp. Kryterium oceny wyników stanowiło rozwiązanie zadań w ciągu 45 minut przez:− wybranie jednej (właściwej) z czterech odpowiedzi zamieszczonych w zadaniu testowym,− prawidłowe rozwiązanie zadania obliczeniowego. Poziom trudności poszczególnych zadań był zróżnicowany, co znajdowało odzwierciedlenie w wagach punktowych (prawidłowym odpowiedziom przypisano 1, 2 lub 3 punkty). Maksymalna liczba punktów za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań wynosiła 80. Niestety uczniom naszej szkoły nie udało zakwalifikować się do finału. Krzysztof uzyskał 31 pkt a Piotr 29 pkt.
(W.Bugajski)
24.03.2014
Spotkanie z PŚK Kielce
Dziś miało miejsce spotkanie młodzieży klas IV z przedstawicielem Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach dr Januszem Chatysem. Gość zaprezentował ofertę edukacyjną Politechniki Świętokrzyskiej i przedstawił referat pt. "Polimery i kompozyty".
(Z.Marcinkowski)
25.03.2014
Turniej Sprawności Jezykowej
Uczniowie klasy 3Tg - Katarzyna Sobczyk, Joanna Służalec i 3 Tb - Artur Adamek wzięli udział w VIII Wojewódzkim Turnieju Sprawności Językowej w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. W.Sikorskiego we Włoszczowie. Drużyna dziewcząt wzięła udział w "Konkursie form i norm językowych", zaś Artur uczestniczył w kategorii "Czytam więc rozumiem". Niestety nasza młodzież znalazła się za podium, ale na pochwałę zasługuje zaangażowanie młodzieży, chęć udziału i godne reprezentowanie naszej szkoły w tym konkursie. Artur znalazł się tuż za podium na 5 lokacie. Uczniowie zostali przygotowani przez I.Wojtanowską i A.Haczyk.
(A.Haczyk)
Turniej Motoryzacyjny
Dziś miała miejsce I Edycja Międzyklasowego Turnieju Motoryzacyjnego i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o puchar dyrektora ZSP nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Udział wzięło 129 uczniów z 9 klas technikalnych i zasadniczej szkoły zawodowej: technikum rolnicze 2 Tr i 3 Tr, technikum pojazdów samochodowych 2 Ts, 3 Ts i 4 Ts oraz mechanik pojazdów samochodowych 2 C, 3 C, 2 Ow i 3 K. Przeprowadzono 3 konkurencje:
a) testy z historii polskiej motoryzacji:
1 miejsce klasa 3C,
2 miejsce klasa 2Ow,
3 miejsce klasa 2C
b) testy z przepisów ruchu drogowego:
1 miejce klasa 4Ts,
2 miejsce klasa 3Ts,
3 miejsce klasa 3Tr
c) jazda sprawnościowa samochodem toyota yaris:
1 miejsce klasa 4Ts,
2 miejsce klasa 2Tr,
3 miejsce klasa 2C.
W klasyfikacji generalnej turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły pierwsze miejsce zajęła klasa 4 Ts. Kolejne miejsca zajęły klasy 2C, 3C, 3Ts, 3Tr, 2Ow, 2Tr, 2Ts, 3K. Wśród uczniów indywidualne wyniki przedstawiały się następująco:
a) konkurencja test z historii motoryzacji:
1 miejsce Hajduk Damian klasa 3K
2 miejsce Zubek Krystian klasa 2C
3 miejsce Dach Łukasz klasa 2C.
b) konkurencja test z przepisów ruchu drogowego:
1 miejsce Fitał Krzysztof klasa 3Ts
2 miejsce zajęło 7 uczniów: Musiał K, Napora K, Kosowski P, Gajos P z wszyscy z klasy 3 Ts, Borówka A klasa 4 Ts, Sadowski M klasa 2C oraz Staszowski T klasa 3C.
c) konkurencja jazda sprawnościowa samochodem:
1 miejsce Krakowski Dawid klasa 2C
2 miejsce Palimąka Marcin klasa 4 Ts
3 miejsce Koryciński Andrzej klasa 2 Tr.
Najwięcej punktów z obu testów uzyskali:
1 miejsce Fitał Krzysztof klasa 3Ts,
2 miejsce Kosowski Piotr klasa 3Ts,
3 miejsce Krakowski Dawid klasa 2C.
Wszyscy najlepsi uczniowie w każdej konkurencji otrzymają na najbliższej akademii szkolnej nagrody rzeczowe a zwycięska klasa ufundowany przez panią dyrektor szkoły mgr inż. Jolantę Jędrzejewską Puchar.
(W.Bugajski)
25.03.2014
Wieczorek poetycki
Klub Literacko-Teatralny, działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. gen. S. Roweckiego "Grota", 25 marca 2014 roku zaprosił wszystkich zainteresowanych twórczością poetycką i malarską Pani Józefy Sędek na wieczorek poetycki, który odbył się w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Spotkanie rozpoczął dyrektor mgr Bernard Suchmiel, który powitał zaproszonych gości, rodzinę Pani Józefy, a także wszystkich zebranych. Następnie zaprezentował rys biograficzny pani Sędek.
Biografia:
Józefa Sędek, z domu Czornij, urodziła się w 1918 roku w Rostowie nad Donem. Jej matka pochodziła ze szlacheckiej rodziny Krzemińskich. Dzieciństwo spędziła w Grodnie. Otrzymała staranne wykształcenie. Znała biegle język francuski i niemiecki. Po ukończeniu Gimnazjum Sióstr Nazaretanek, podjęła studia na romanistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety wojna przerwała jej edukację. Po zawarciu związku małżeńskiego z doktorem Stanisławem Sędkiem osiedliła się w Jędrzejowie. Przez pewien czas była nauczycielką języka francuskiego w Liceum Ogólnokształcącym. Jest autorką obszernego zbioru wierszy, które ze względu na treść można podzielić na: wiersze patriotyczne, refleksyjne, satyryczne, obrazy natury - impresje, bajki, a także cykl zatytułowany "Z przedmiotami obcowanie".
Nauczyciele: wicedyrektor Bernard Suchmiel, Marta Strzeszkowska, Aneta Haczyk, Paweł Kowalski oraz uczniowie: Monika Smutek, Daniel Grzyb zaprezentowali przepiękne wiersze Pani Józefy, tj.: "Życiorys", "Dlaczego piszę", "Gdzie jesteś ojczyzno moja", "Grodno", "Kwiat", "Kwitną drzewa", "Ciesz się wiosną", "Słucham Chopina", "Nasze miasteczko", "Życie", "Człowiek", "Był sobie stół", zaś w tle było słychać muzykę Chopina, która stworzyła magiczny nastrój. Wieczorek poetycki uatrakcyjnił występ Daniela Grzyba, który w nowatorski sposób wyrecytował w rytmie rap wiersz pt. „Bufon” oraz przepiękne wykonanie wokalne Marty Strzeszkowskiej „Modlitwy Bukłata Okudżawy” z dedykacją dla Rodziny Sędków. Podczas wieczoru zostały także zaprezentowane obrazy poetki udostępnione przez rodzinę. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było wzruszającym przeżyciem dla najbliższych Pani Józefy Sędek.
(A.Haczyk)
27.03.2014
Kolejna akcja HDK w " Grocie"
27 marca 2014 r w ZSP nr 2 w Jędrzejowie przeprowadzono kolejną akcję Honorowego Krwiodawstwa. W 46 akcji HDK 40 uczniów z 10 klas oddało 18 litrów krwi, 5 uczniów nie mogło oddać krwi. Najliczniej reprezentowane były klasy:
III Tm - technik mechatronik - 8 uczniów,
III Tb1 - technik budownictwa - 8 uczniów,
IV 4Tfs - technik pojazdów samochodowych - 5 uczniów
III Tr - technik rolnik - 5 uczniów.
Łącznie w ciągu 13 lat pobrano ponad 989 litrów krwi. 
(W.Bugajski)
28.03.2014
Konkurs wiedzy o ergonomii i bhp w rolnictwie
W dniu dzisiejszym przeprowadzony został etap szkolny w ramach VI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie pracy w rolnictwie. celem konkursu jest:
  • popularyzowanie wśród młodzieży zasad BHP w rolnictwie,
  • rozwijanie zainteresowań młodzieży,
  • promowanie szkół podejmujących te działania,
  • promowanie najlepszych uczniów, którzy w etapie centralnym walczą o stypendia i indeksy w SGGW w Warszawie
Etap szkolny polegał na rozwiązaniu pisemnego testu składającego się z 30 pytań. Ogółem uczestniczyło w nim 28 osób z klas o kierunku rolniczym i budowlanym. Najlepsze wyniki uzyskali:
  1. Kamil Nytko (III Tr) - 23 pkt.
  2. Baranek Kamil (II Tr) - 22 pkt., Stępień Rafał (III Tr) - 22 pkt.
  3. Sułek bartosz - (II Tr) - 21 pkt.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez KRUS w Kielcach P.T. Jędrzejów. W skład komisji oceniającej weszli Świerczewska Marzena (KRUS Jędrzejów), Pietrzyk Mariusz (RRUS Jędrzejów), Julian Rymarczyk (ZSP Nr 2 Jędrzejów).
(R.Rymarczyk)
04.04.2014
Zajęcia dodatkowe
Nie od dziś wiadomo, że uzyskanie dobrze płatnej pracy jest związane z posiadaniem znacznych umiejętności zawodowych. Z takiego też założenia wyszła również grupa młodzieży uczącej się w zawodzie technik mechatronik. Uczniowie uczestniczą w zajęciach dodatkowych na których poznają podstawy elektrotechniki, elektroniki oraz robotyki poprzez praktykę. Uczą się rozpoznawać elementy elektrotechniczne, poznają ich budowę, zasadę działania oraz doskonalą technikę ich łączenia (lutowanie). Nic tak bowiem nie cieszy jak zbudowany przez siebie i działający układ elektroniczny. Mamy nadzieję że już niedługo będzie można zaprezentować końcowe efekty ich pracy.
(Z.Marcinkowski)
04.04.2014
Wspomnienie 220 rocznicy bitwy pod Racławicami.
"Modlitwa przed bitwą by pojednać się z Bogiem, potem oczekiwanie i ta cisza. Lekki wiatr tylko poruszał sukmanami chłopskimi, promienie słońca cicho ślizgały się po kosach. Twarze nieme znieruchomiałe jakby zastygłe w oczekiwaniu, gdzieś w dali mała postać Naczelnika sprawdzała uszykowanie wojska. Dochodzi godzina 15.00 jest czwarty kwietnia roku pańskiego 1794. Salwa rosyjskich armat i cisza się skończyła."
Dziś w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. S.Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie odbyła się prelekcja poświęcona Powstaniu Kościuszkowskiemu. Pośrednik pracy w Jędrzejowie Mariusz Korzeniowski przybliżył postać Naczelnika Tadeusza Kościuszki. Szczególne uwagę poświęcił bitwie pod Racławicami która rozegrała się 04.04.1794 r. równe 220 lat temu. Na stałe w historii polski zapisała się postać chłopa Bartosza Głowackiego, który we wspomnianej bitwie jako pierwszy zdobył i ugasił zapalony lont rosyjskiej armaty, ratując życie innym powstańcom. Uczniowie po skończonym wykładzie zadali wiele pytań prelegentowi mianowicie: Dlaczego Naczelnik Kościuszko się nie ożenił, jak zginał Bartosz Głowacki, czy Powstanie Kościuszkowskie miało sens, i wiele innych?
Przez opiekunów M.K.H. mgr Bernarda Suchmiela i mgr Pawła Kowalskiego przybliżony został pobyt Tadeusza Kościuszki w Klasztorze Ojców Cystersów i miejsca pamięci przypominające to wydarzenie. Szkolny Klub Historyczny dziękuje : Panu Mariuszowi Korzeniowskiemu za bardzo interesujące pod względem wizualnym i emocjonalnym zaprezentowanie dziejów naszego powstania narodowego. Młodzieży, która przedstawiła wiersze z czasów powstania oraz muzykę i pieśni przygotowane pod kierunkiem Pana mgr Sławomira Strzeszkowskiego.
(P.Kowalski)
07.04.2014
Spotkanie z pracownikiem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
7 kwietnia 2014 r. w Światowy Dzień Zdrowia odbyło się cykliczne spotkanie z Panią Jadwigą Zapałą, pracownikiem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. 120 uczniów naszej szkoły w trzech turach uczestniczyło w zajęciach zorganizowanych na terenie CKP, których głównym celem było przygotowanie uczniów do świadomego stosowania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. W spotkaniu zorganizowanym przez Anetę Haczyk, wzięły udział klasy: 4TG, 3TG, 2OW, 3TB, 3TB1, 2TEI, 2H, 3TH, 3TF. Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:
  • Nie pal, jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
  • Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub alkohole wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
  • Wystrzegaj się otyłości!
  • Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
  • Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  • Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.
  • Bierz udział w badaniach przesiewowych.
(A.Haczyk)
08.04.2014
Podsumowanie
08 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie odbyło się podsumowanie zadań zawodowych szkolnego projektu „Technik Informatyk - zawodem kluczowym dla regionu” realizowanego w ramach projektu „Edukacja Zawodowa w Praktyce” we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. W projekcie brali udział uczniowie Technikum Informatycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, którzy realizowali zadania zawodowe polegające na:
- opracowaniu przewodnika po Miejscach Pamięci Narodowej Jędrzejowa i okolic w formie strony internetowej, filmu i PhotoStory
- opracowaniu folderu reklamowego szkoły,
- opracowaniu instrukcji montażu jednostki centralnej.
Na prezentację zadań zawodowych projektu ”Technik Informatyk - zawodem kluczowym dla regionu” zaproszono dyrektor szkoły mgr inż. Jolantę Jędrzejewską, dyrektor mgr Annę Kamińską, kierownik projektu Marię Krogulec – Sobowiec oraz przewodniczących zespołów przedmiotowych. Podsumowanie zadań zawodowych było próbą przybliżenia społeczności szkolnej zwłaszcza uczniom o innych profilach zawodowych specyfiki zawodu technika informatyka. Uczniowie przygotowali liczne konkursy, w tym quiz informatyczny oraz konkurs składania jednostki centralnej na czas. Uczniowie zaprezentowali również w postaci skeczu zagrożenia jakie związane są z pracą technika informatyka. Uroczystość zakończono turniejem gier komputerowych, gdzie wyłoniono dwóch zwycięzców: Adriana Gniazdo (IV Ti) oraz Krystiana Koziarę (II Ti).
(A.Chabior)
08.04.2014
Debata
Dziś również młodzież naszej szkoły wzięła udział w debacie w ramach kampanii "Inni - Nie Gorsi", zorganizowanej przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Spotkanie odbyło się w Sali Kinowej Centrum Kultury w Jędrzejowie. Prowadzącym debatę był pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji  ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Gerard Bah. Tematem spotkania była problematyka spraw mniejszości, a jej hasłem zagadnienie: "Czy mniejszości potrzebują dodatkowych praw, czy równego traktowania". Celem było poznanie zdania młodzieży powiatu jędrzejowskiego w tym zakresie. Debata pomoże także zdefiniować potrzeby i oczekiwania młodych ludzi dotyczące praw mniejszości w naszym regionie. Młodzież klas 3TS, 3TR, 3TFS, 3TG, TR miała okazję do zaprezentowania swojego zdania oraz poszerzenia wiedzy na ten temat.
                                                                                                                  (A.Haczyk)
11.04.2014
Wycieczka na Targi "Dom i ogród"
Dziś uczniowie technikum budowlanego jak co roku uczestniczyli w targach "Dom i ogród" zorganizowanych w Kieleckim Centrum Targowym. Wystawcy zaprezentowali tam materiały budowlane oraz najnowsze technologie i wyroby stosowane w budownictwie. Czego nie dało się zaprezentować w "realu" można było zobaczyć na filmie lub prezentacji multimedialnej. Na konferencji o domach pasywnych uczniowie dowiedzieli się, że powinny być budowane z materiałów dobrze kumulujących ciepło. Do tej pory przeważały opinie, że muszą to być materiały ciepłochronne. Owszem, powinny być od zewnątrz ocieplane, ale budowane np. z cegły pełnej. Duże wrażenie zrobiły schody z podświetleniem typu LED. Wystawcy chętnie odpowiadali na pytania uczniów i opiekunów, rozdawali foldery i próbki materiałów. Pięknie zaprezentowane były także aranżacje zieleni w ogrodach w połączeniu z kostką brukową, elementami małej architektury i wyrobami kamiennymi. Uczniowie uczestniczyli w konkursach o tematyce budowlanej wygrywając przydatne gadżety. A jak ktoś zgłodniał, to w hali obok mógł posilić się wyrobami z ekologicznej żywności.
(A.Gardjew)
24.04.2014
Ogólnopolski Konkurs o Ergonomii i BHP w rolnictwie
Rafał Stępień z klasy III Tr 24 kwietnia uczestniczył w finale VI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Ergonomii i BHP w Rolnictwie. Celem konkursu jest:
  • popularyzowanie zasad BHP w rolnictwie
  • szerzenie idei bezpiecznej pracy w rolnictwie
  • promowanie szkół podejmujących działanie w zakresie BHP w rolnictwie
  • promowanie najlepszych uczniów, którzy w etapie centralnym walczą o stypendia i indeksy w SGGW
Konkurs odbywał się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uczestniczyło w nim 142 uczniów z całego kraju. W tym gronie nasz przedstawiciel zajął 11 miejsce. Pierwsze 5 miejsc było premiowane stypendiami oraz indeksami na SGGW. Sponsorami byli AGROmechanika - czasopismo z dziedziny techniki rolniczej, KRUS, SGGW, Minister Rolnictwa. Finał konkursu polegał na rozwiązaniu dwóch testów: testu wyboru i testu graficznego w najkrótszym czasie. Zwycięzca uzyskał 45 pkt, nasz Rafał 40pkt. Gratulujemy Rafałowi dobrego wyniku i cieszymy się że bardzo dobrze zaprezentował naszą szkołę wśród dużej liczby uczestników z całego kraju.
(J.Rymarczyk)
23.04.2014
Olimpiada elektryczna
W dniu 23.04.2014r. 9 uczniów klasy II TEI wzięło udział w I edycji Szkolnej Olimpiady Wiedzy Elektrotechnicznej. Celem olimpiady jest rozwijanie zainteresowań elektrotechnicznych, współzawodnictwo oraz podniesienie kultury technicznej młodzieży. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzić swój poziom wiedzy z zakresu maszyn, urządzeń oraz instalacji elektrycznych. Młodzież zmagała się z 40 pytaniami zamkniętymi. Największą ilość punktów uzyskali Damian Barański, Mariusz Zaręba oraz Mateusz Bisikiewicz. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
(R.Walczak)
25.04.2014
Pożegnanie maturzystów
“Nadszedł dzień, kiedy przyszło nam się pożegnać. Minęły cztery lata, odkąd wstąpiliście w mury tej szkoły. Cztery lata, podczas których stawaliście sie starsi, dojrzalsi. Dziś nadeszła pora rozstania z nauczycielami i przyjaciółmi. Każdy z was pozostawi w tej szkole cząstkę siebie. Tu przecież przeżywaliście wasze sukcesy i gorycz porażek. Lata spędzone w tej szkole były dla was okresem nauki i przygotowaniem do dorosłego życia. Dziś już jako dojrzali młodzi ludzie żegnacie mury tego budynku, by rozpocząć nowy etap w życiu. Wręczeniem świadectw ukończenia tej szkoły zostanie zamknięty kolejny rozdział waszego życia, który napewno na trwale wyryje się w waszych sercach i pamięci”- tymi słowami pożegnała w imieniu wychowawców i całego grona pedagogicznego maturzystów - Katarzyna Olszak - wychowawczyni klasy IV Tm - na piątkowej akademii. Akademię rozpoczął wicedyrekor szkoły Bernard Suchmiel który przywitał uczestniczących w spotkaniu maturzystów, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości: starostę powiatu jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, naczelnika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego- Stanisława Nawrota oraz przewodniczącą Rady Rodziców – Wiesławę Chudzik. Starosta zwrócił się do maturzystów słowami piosenki Marka Grechuty: Dni, których jeszcze nie znamy:
“Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy,
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,
Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy”.
Za najlepsze wyniki w nauce i w zachowaniu, za pomoc w Samorządzie Uczniowskim, za pomoc w szkolnym chórze, za udział w konkursach podziękowania i wyróżnienia otrzymali: Ewa Kapusta, Barbara Zubek, Wioletta Seweryn, Paulina Zubek, Paweł Gdak, Karol Wasik, Marta Turek, Przemysław Jędrzejak, Elżbieta Wawrzykowska, Paulina Jończyk, Aneta Lech, Monika Matyjas, Karolina Mika, Marlena Jupowicz, Agnieszka Peter, Jadwiga Kruczek, Hubert Krzemień, Agnieszka Ziółkowska, Paulina Malmur, Paweł Kowal, Hubert Pytalski, Piotr Stańczyk, Przemysław Nowak, Monika Bielecka, Paulina Kaczmarek, Paweł Trybek, Gabriela Kisiel, Marcel Rusiński, Żaneta Tomczyk, Ewelina Siwiec, Ernest Chaczyk. Uczniowie którzy wspierali akcje krwiodawstwa otrzymali podziękowania i symboliczne upominki. Na zakończenie części oficjalnej młodzież z młodszych klas zaprezentowała przedstawienie “Zemsta inaczej”.
(E. Żychlińska)
05.05.2014
Egzaminy maturalne
Dziś o godz. 9.00 w ZSP nr 2 podobnie jak i w innych szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęły się egzaminy maturalne. Na początek i jak niektórzy mówią na rozgrzewkę egzamin z języka polskiego, w kolejnych dniach matematyka, języki obce, wybrane przedmioty. Matura jest podsumowaniem 4 lat nauki, przepustką na studia i wybrane kierunki, dlatego też każdy stara się w miarę swoich możliwości przygotować do niej jak najlepiej. Każdy z uczniów ma też swoją teorię na temat jak spędzić te przysłowiowe ostatnie 5 minut przed rozpoczęciem egzaminu. Jedni starają się jeszcze coś przypomnieć, uporządkować, inni zaś odreagować, wyluzować się. Nie ma jednej dobrej recepty. Wszystkim zdającym życzymy jak najlepszych wyników.
(Z.Marcinkowski)
14.05.2014
Dni Otwarte Szkoły
Zaledwie podczas pierwszego dnia promocji szkoły odwiedziło nas blisko 300 gimnazjalistów z Gimnazjów powiatu jędrzejowskiego. Już od godziny 9 sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Uczniowie “Grota” przygotowali dla młodszych kolegów z Gimnazjów bogaty program artystyczny przeplatany znanymi i lubianymi piosenkami, które brawurowo wykonał szkolny chórek. Ponieważ nasza szkoła jest dumna z nowoczesnych pracowni zaprosiliśmy gimnazjalistów do ich odwiedzenia. Dzięki najnowszym technologiom, doskonale wyposażonym pracowniom oraz kompetentnej i wykwalifikowanej kadrze w “Grocie” można kształcić sie w następujących kierunkach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik mechatronik, technik budownictwa, technik informatyk, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Wszystkie pracownie cieszyły się ogromną popularnością bo można było wszystkiego dotknąć i sprawdzić jak działa. Pracownia fryzjerska zaprezentowała pokaz najnowszych trendów we fryzjerstwie a na pracowni gastronomicznej można było podejrzeć pokaz carvingu czyli tworzenie dekoracji z owoców i warzyw oraz skosztować wykwintnych przystawek. W Centrum Kształcenia Praktycznego gimnazjaliści odwiedzili: pracownie CNC, pracownie obrabiarek, pracownie obróbki drewna, pracownie naprawy samochodów, spawalnie, diagnostykę samochodową oraz można było spróbować swoich sił za kierownicą samochodu co ogromnie podobało sie gimnazjalistom. W ofercie edukacyjnej “Grota” jest też szeroki wachlarz zawodów dla uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej: kucharz, cukiernik, piekarz, wędlinarz, sprzedawca, lakiernik, elektryk, elektromechanik, monter-elektronik, murarz-tynkarz, monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, betoniarz-zbrojarz, blacharz, dekarz, cieśla, ślusarz, stolarz, fryzjer, mechanik monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy. Praktyki zawodowe są realizowane w Centrum Kształcenia Praktycznego lub u prywatnych przedsiębiorców.
(E.Żychlińska) 
15.05.2014
Talenty poetyckie
Dwójka naszych uczniów Aleksandra Sołtys oraz Michał Patyna z klasy II Tg zabłysnęli talentem poetyckim w konkursie o Unii Europejskiej zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Jędrzejowie. Konkurs pod tytułem "Powiat Jędrzejowski w Unii Europejskiej" cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na konkurs wpłynęło ponad 80 prac. Uczeń naszej szkoły Michał Patyna zajął drugie miejsce, a jego koleżanka z klasy Aleksandra Sołtys została wyróżniona. Uczniowie odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy z rąk kierownika Biblioteki Pedagogicznej Bożeny Piątek. Miłym zakończeniem spotkania był słodki poczęstunek.
Poniżej prezentujemy nagrodzony wiersz Michała Patyny:
Dziękuje Ci Unio za twe hojne dary
poprawiłaś Jędrzejów niczym czary mary
zmieniłaś to niczym za dotknięciem magicznej różdżki
jesteś potężniejsza niż magiczne wróżki.
Masz więcej życzeń niż złota rybka
a wbrew pozorom jesteś bardzo szybka.
Więcej spełniasz niż świeczki na torcie
wielu pomagasz rozwijać się w sporcie
Częściej dajesz niż spadająca gwiazda
tylko brać dotację i rozwijać się, jazda!
Jesteś bardziej łaskawa niż greccy bogowie
każdy kto z twych możliwości korzystał to powie.
To nie magia a zmieniła tak wiele
właśnie w ten sposób to się określić ośmielę.

(E.Żychlińska)
20.05.2014
I Festiwal mechatroniki
Mechatronika jest dziedziną nauki, która w ostatnim czasie prężnie się rozwija. Stąd też dzisiejszy Festiwal Mechatroniki, którego celem było promowanie wśród młodzieży szkolnej oraz środowisku lokalnym "mechatroniki" jako nauki przyszłości. Jest to tym bardziej ważne że znaczna część osób nie do końca wie czym tak naprawdę zajmuje się ta dziedzina i osoby pracujące w zawodzie z nią związanym. W pierwszym festiwalu mechatroniki organizowanym w naszej szkole uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów z naszego powiatu. Tłumnie zgromadzeni młodzi miłośnicy nowinek technicznych mogli wysłuchać wykładu na temat możliwości sztucznej inteligencji na przykładzie reali maszyna – człowiek. Spotkanie rozpoczął wykład wygłoszony przez przedstawiciela Politechniki Świętokrzyskiej z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn - Prodziekana ds. Studenckich i Dydaktyki - dr Jakuba Takosoglu. Wykład stanowił doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy dla tych, którzy interesują się mechatroniką oraz systemami elektro-mechanicznymi, które stały się nieodzowną częścią każdego współczesnego urządzenia mechatronicznego. Prowadzący wykład mówił o tym, że coraz bardziej złożone stają się stosowane w przemyśle urządzenia mechaniczne, pomiarowo-kontrolne i diagnostyczne; rozwija się nie tylko automatyzacja i robotyzacja produkcji, lecz również komputeryzacja stosowanych dotychczas systemów wytwarzania. Wciąż rośnie zapotrzebowanie na techników i inżynierów z dużą wiedzą techniczną. Wiedza ta jest osiągana przez szeroki kontakt z nowoczesną aparaturą pomiarową oraz z tradycyjnymi i nowymi systemami wytwarzania, kontroli i diagnostyki eksploatowanych gotowych wyrobów. W naszej szkole funkcjonują bardzo nowoczesne pracownie mechatroniczne, w których uczniowie mogą zdobywać i poszerzać swoją wiedzę choćby z zakresu programowania sterowników PLC i układów robotyki, obsługi i programowania maszyn CNC czy montażu i sterowania układów elektro-pneumatycznych. Kolejnymi punktami festiwalu były rozegrany mecz mini robotów oraz olimpiada mechatroniczna. Młodzież klasy III rywalizowała w zespołowym łączeniu układów elektro-pneumatycznych na czas, zaś uczniowie z klasy I zmierzyli się z testem teoretycznym. Wyniki olimpiady przedstawiają się następująco:
część praktyczna: 
zwyciężył zespół w składzie : H.Bijak, H.Galiński, D.Zawierucha
część teoretyczna:
I miejsce : Ł.Jańczyk
II miejsce: M.Blicharski
III miejsce: P.Niziurski
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i pendrivy. Mamy nadzieję, że dzisiejszy festiwal wejdzie na stałe do kalendarza imprez szkolnych.
(E.Żychlińska i Z.Marcinkowski)
21.05.2014
Młodzi głosują!!!
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Młodzi głosują organizowanej w całym kraju przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. Takie akcje dostarczają młodym ludziom informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów oraz angażują w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udział w wyborach młodzieżowych. W naszej szkole w prawyborach wzięło udział sześć klas: III Tb1, III Th, III Tg, III Tm, III Ts, III Tr. Organizując w naszej szkole młodzieżowe prawybory, uczniowie poznają w praktyce ich zasady i znaczenie, a także podejmują - często po raz pierwszy - ważną aktywność obywatelską. Projekt Młodzi głosują nie jest agitacją polityczną. W organizacji szkolnych prawyborów chodzi wyłącznie o zaangażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Dlatego też wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy jest cały towarzyszący im proces edukacyjny.
(E.Żychlińska)
26.05.2014
Koncert profilaktyczny
Dziś w jędrzejowskim Centrum Kultury odbył się koncert profilaktyczny w ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki. Koncert został: zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jędrzejowie przy współpracy z gimnazjami, szkołami ponadgimnazjalnymi i Urzędem Miejskim w Jędrzejowie. Tematem przewodnim występów młodzieży było hasło „Miłość i sprawiedliwość w rodzinie i społeczeństwie”. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne na scenie JCK prezentowały różne formy artystyczne, a były to spektakle, wiersze, monologi, skecze, piosenki o bardzo szerokiej tematyce, takiej jak rodzina, miłość, sprawiedliwość, wartości życiowe.
Nasza szkoła zaprezentowała się na scenie „śpiewająco”. Uczennice z zespołu muzycznego wykonały brawurowo trzy utwory muzyczne: „Jak nie my to, kto?”, „My Słowianie” i „Skrzydlate dłonie”. Młody, zdolny raper Daniel Grzyb z I Tg, wykonał utwór swojego autorstwa pt. „Pomóż mi wstać”. Tekst Daniel specjalnie skomponował na potrzeby tego typu imprez profilaktycznych. Na koniec koncertu, jak sama prowadząca określiła „taka wisienka na torcie” zaprezentował się Maciek Trepka z klasy I Ow. Maciek jest beat boy’em i pokazał wszystkim obecnym, jakie niesamowite zdolności posiada. Wszystkie występy naszych młodych artystów spotkały się z dużym aplauzem publiczności. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych Dni Profilaktyki.
(S.Michno) 
05.06.2014
Elegia miasteczek żydowskich

Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek,
W Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy
Próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek,
I śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy.
Znikły resztki ostatnie, żydowskie łachmany,
Krew piaskiem przysypano, ślady uprzątnięto
I wapnem sinym czysto wybielono ściany
Jak po zarazie jakiejś lub na wielkie święto.

Błyszczy tu księżyc jeden, chłodny, blady, obcy,
Już za miastem na szosie, gdy noc się rozpala,
Krewni moi żydowscy, poetyczni chłopcy,
Nie odnajdą dwu złotych księżyców Chagala.

Te księżyce nad inną już chodzą planetą,
Odfrunęły spłoszone milczeniem ponurym.
Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą,
Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem.

Wierszem Antoniego Słonimskiego który wyrecytowała Dominika Wojtkowicz z klasy I Tg - otwarliśmy dziś w naszej szkole wystawę prac malarskich Jesekiela Dawida Kirszenbauma. Od 2011 roku stowarzyszenie EKOSAN realizuje projekt DUVDIVANI, którego celem jest przywrócenie pamięci o wybitnym artyście, malarzu i rzeźbiarzu pochodzącym ze Staszowa. Na wystawę składają się 43 obrazy – prace polskiego malarza i karykaturzysty pochodzenia żydowskiego związanego z regionem świętokrzyskim. Do ekspozycji dołączone są tablice umożliwiające wyeksponowanie prac w szkole. Obrazy są ciekawym materiałem dydaktycznym, w oparciu o który możemy omawiać różne zagadnienia związane z kulturą, literaturą, życiem codziennym w dawnej Polsce. Wystawa cieszy się ogromną popularnością. Już w pierwszym dniu wystawy prace malarskie podziwiało blisko 80 uczniów z klas: I Tg, I Tb, IITr i II H. Uczennice z klasy I Tg: Aleksandra Sołtys, Dominika Wojtkowicz, Anna Zawada oraz Emila Bielak z klasy III Tg przygotowały krótki życiorys malarza, rys historyczny czasów w których żył i tworzył, wiersz oraz wspomnienia z Pamiętnika Jesekiela Dawida Kirszenbauma. Muzyka żydowska stanowi oprawę muzyczną wystawy. Obrazy można oglądać do 18 czerwca w sali 23. Szkolny Klub Europejski serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli na wystawę.
(E.Żychlińska)
06.06.2014
Szkolenie profilaktyczne
W piątek 6 czerwca w sali 21 odbyło się szkolenie profilaktyczne w klasach I Tg, II Tg, III Tfs, III Th. Tematyka dotyczyła skutków spożywania alkoholu oraz substancji psychoaktywnych w okresie ciąży. Szkolenie przeprowadzili nasi nauczyciele Agnieszka Muchowska przy asyście Marty Strzeszkowskiej oraz pedagog Sylwii Michno. Duże zainteresowanie wzbudziły wyznania matek, które nie stroniły od alkoholu w trakcie ciąży oraz dzieci z FAS, czyli syndromem upośledzenia umysłowego. Film zaprezentowany podczas szkolenia poruszył serca niejednego uczestnika spotkania. Miejmy nadzieję, że poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, nie ucierpią na tym kolejne pokolenia. Zapowiadamy jednocześnie kolejne spotkania, które zostały zasugerowane przez niezawodną młodzież naszej szkoły.
(M.Strzeszkowska
13.06.2014
Pożegnanie uczniów klas III Zasadniczej Szkoły Zawodowej
25.06.2014
Zakończenie roku szkolnego
Dziś miało miejsce zakończenie roku szkolnego. Grono pedagogiczne i młodzież naszej szkoły zgromadziła się na placu apelowym, gdzie odbyła sie msza święta. Po jej zakończeniu głos zabrała dyrektor ZSP nr 2 J.Jędrzejewska, która podsumowała miniony rok szkolny i życzyła wszystkim miłego odpoczynku w trakcie wakacji. Uczniowie, którzy osiągnęli bardzo dobre i dobre wyniki w nauce i zachowaniu otrzymali z rąk dyrektora szkoły nagrody rzeczowe.
Wszystkim pracownikom szkoły i młodzieży życzymy przede wszystkim miłego, ale i bezpiecznego, odpowiedzialnego spędzenia wolnego od nauki czasu.
(Z.Marcinkowski)
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego