część II - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

część II

2021 - 2022
14.02.2022 r.
Obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej w „Grocie”
14 lutego w naszej szkole odbyły się obchody 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dla społeczności „Grota” to szczególne święto ponieważ to właśnie patron naszej szkoły generał Stefan Rowecki „Grot” był twórcą i dowódcą Armii Krajowej - podziemnego Wojska Polskiego w okupowanym kraju, bez wątpienia najważniejszą osobą w hierarchii polskiej konspiracji, jedynym który mógł powiedzieć o sobie:„Armia Krajowa to ja”. Zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów powitał dyrektor szkoły pan Paweł Kowalski. Przypomniał,że osiemdziesiąt lat temu – 14 – lutego 1942 roku – z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego przekształcono konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową której działalność jest jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Polski. Dyrektor szkoły pan Paweł Kowalski zwrócił uwagę zgromadzonym, że w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „ Grota” przechowywany jest sztandar wojskowy Jędrzejowskiego Pułku Piechoty Armii Krajowej, reprezentowanej przez działające w naszej szkole Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jędrzejowie.Dyrektor Bernard Suchmiel – Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych - odczytał list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który nad tymi szczególnymi obchodami objął Patronat Narodowy.Następnie reprezentacja naszej szkoły oraz goście w osobach: Marek Bogusławski - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Paweł Faryna - Starosta Jędrzejowski, Maria Barańska - Wicestarosta Jędrzejowski, Marek Mentel - Przewodniczący Rady Powiatu oraz Renata Kawiorska - Sekretarz Gminy Jędrzejów złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz zapalili pamiątkowe znicze pod Pomnikiem Mjr Stefana Gądzio „Kosa”. Dalsze uroczystości miały miejsce w Gaju gdzie mieściła się Leśniczówka Gaj oraz na Cmentarzu Świętej Trójcy gdzie zapalono pamiątkowe znicze na grobach bohaterów.
Ewa Nemś
 
14.02.2022 r.
PRAKTYKI ZAGRANICZNE. „GROT” W SŁONECZNEJ ITALII
W dniu dzisiejszym, 22 lutego 2022, odbyło się w naszej szkole spotkanie z właścicielem Biura Podróży Buksa Travel, z którym nawiązaliśmy współpracę w sprawie organizacji praktyk zagranicznych we Włoszech dla uczennic Technikum Hotelarstwa. Wszystko wskazuje na to, iż w lipcu i sierpniu 15 uczennic z klasy 3 Th będzie miało okazję szlifować swój warsztat pracy w nadmorskich hotelach u wybrzeża Riwiery Adriatyckiej w pobliżu znanej miejscowości turystycznej Rimini. Dziewczęta mają zagwarantowany przejazd, wyżywienie, kieszonkowe oraz atrakcyjną wycieczkę. Będą mogły zwiedzić jedną ze wskazanych przez organizatora okolic: Rzym, Wenecja, Bolonia lub Florencja. Nasze hotelarki będą się sprawdzać jako recepcjonistki, kelnerki lub pokojówki. Już nie możemy doczekać się wakacji aby połączyć przyjemne z pożytecznym. To świetna okazja aby doskonalić warsztat pracy i jednocześnie eksplorować słoneczną Italię. Nie możemy doczekać się lata i realizacji naszych planów.
M.Strzeszkowska

28.02.2022 r.
Po maturze w mundurze.
28 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie z podpułkownikiem Arturem Gołębiewskim - wojskowym komendantem uzupełnień w Busku - Zdroju. Wystąpienie dotyczyło promocji, obronności i służby wojskowej. Młodzież "Grota" została zapoznana z ofertami uczelni wojskowych i służby w siłach zbrojnych. 
Ewa Nemś
01.03.2022 r.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w „Grocie”
1 marca w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego”Grota" w Jędrzejowie odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Swoją obecnością, uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Starosta Jedrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Jedrzejowski Maria Brańska oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Renata Kwas. Dyrektor szkoły pan Paweł Kowalski w swoim wystąpieniu mówił, że dzisiejszy dzień to cześć dla żołnierzy wyklętych, którzy wykazali się ogromną odwagą i pozostali wierni wojskowej przysiędze. Kierując słowa do młodzieży życzył im aby w tych ludziach szukali kodeksu wartości, bo na nim będą mogli budować swoją przyszłość. Następnie dyrektor szkoły pan Bernard Suchmiel odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy napisany na okoliczność Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Słowa do społeczności „Grota” skierował również pan starosta Paweł Faryna. Serdecznie podziękował, że w naszej szkole tak pięknie kultywowana jest tradycja i pamięć o bohaterach. Zgromadzeni wysłuchali montażu słowno - muzycznego o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych. Uczniowie Jakub Skrzypczyk z klasy 3 Ti, Michał Kupis i Paweł Rudnicki z klasy II Tms, Olesiński Rafał z klasy IV Tgg oraz Krzysztof Pietras z klasy 3 tm recytowali patriotyczna poezję a oprawę muzyczną wykonały Ewa Zapart z klasy II TG oraz pani Marta Sornat.
Po akademii dyrektor szkoły zaprosił wszystkich zgromadzonych na wystawę okolicznościową: Żołnierze wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944 – 1963 przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem majora Stefana Gądzio "Kosa". Cześć i Chwała Bohaterom Niezłomnym!!!

Ewa Nemś
 
03.03.2022 r.
II etap Olimpiady Wiedzy o Rodzinie
2 marca 2022r. w naszej szkole odbył się II etap (okręgowy) Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Reprezentowali nas uczniowie klasy 2ti oraz 2tfg. Udział w Olimpiadzie wzięły zespoły 2-osobowe, które przesłały prezentację lub film na wybrany temat. Etap okręgowy odbył się online. W drugiej części zespół odpowiadał na 3 pytania dotyczące problematyki przedstawionej w prezentacji multimedialnej lub filmie. Każdy uczestnik otrzyma dyplom uczestnictwa w II etapie. Życzymy sukcesów!
M.Pańczyk
 
03.03.2022 r.
Spotkanie z Prodziekanem AGH w „Grocie”
Absolwent naszej szkoły - Prodziekan ds.Współpracy i Projektów dr hab. inż. Marcin Kot, profesor Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie spotkał się z młodzieżą „Grota”. Młodzież klas:4 Tgg, 4 Tmi, 3 Tbs, 3 Tm, 4 Tbs,3 Ti, 3 Tm została zapoznana z ofertą edukacyjną uczelni.
AGH jest nowoczesnym uniwersytetem, który aktywnie uczestniczy w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy oraz w tworzeniu innowacyjnych technologii. Doświadczona kadra, nowoczesne laboratoria, wyjątkowy kampus to jak stwierdził pan Marcin Kot największe atuty uczelni.
Ewa Nemś
 
01-06.03.2022 r.
Pomagamy Ukrainie
W dniach 01-06.03.2022 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja zbiórki potrzebnych rzeczy dla uchodźców. W Centrum Kształcenia Zawodowego został uruchomiony Powiatowy Punkt Zbiórki dla Ukrainy. Nasi uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w różnorodną pomoc – przynoszenie artykułów, praca przy segregowaniu i pakowaniu, czy wolontariat na terenie wielko powierzchniowych sklepów w Jędrzejowie. Dzięki dużemu zaangażowaniu dobrych ludzi udało się zgromadzić wiele artykułów spożywczych, środków czystości, leków, koców, czy ubrań, które następnie zostały spakowane i przewiezione do punktów docelowych. Na szczególna pochwałę zasłużyli uczniowie klas  I K, I Tfż, II ti, III tgż, III tes, III Tfg, III Tm, III Th, IV Tgg, IV Tbs, którzy wykazali się dużą empatią. Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję serdecznie dziękujemy.
Sylwia Michno
10-11.03.2022 r.
Współpraca z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach
Na zaproszenie pani Katarzyny Wydrzyńskiej pełniącej obowiązki kierownika sekcji ds. kolejki wąskotorowej w dniach 10 i 11 marca 2022 r. młodzież klasy 2tms i 1tmi w ramach zajęć doradztwa zawodowego odwiedziła siedzibę kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie. Obecnie realizowane jest tam zadanie pn. „Rewitalizacja oraz funkcjonowanie kolejki wąskotorowej Ponidzie”. Zadanie to wdrażane jest przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach w imieniu Województwa Świętokrzyskiego. Celem zadania jest przywrócenie ruchu turystycznego na trasie Jędrzejów – Pińczów. W czasie wycieczki przyglądaliśmy się pracy na kolejce, uczestniczyliśmy w pokazie narzędzi do naprawy torów. Wielką atrakcją był stary sprzęt kolejowy np. tokarka kołowa, która do dziś służy do przetaczania zespołów kołowych taboru kolejowego. W warsztacie oglądaliśmy wyremontowane już wagony oraz bieżące prace naprawcze przy lokomotywie. Aktualnie zatrudnionych jest tam 13 osób na różnych stanowiskach i co ciekawe - większość z nich  to absolwenci naszej szkoły. Nasi uczniowie będą mogli odbywać tam praktyki zawodowe oraz staż, jak również będą organizowane dla nich zajęcia w ramach wolontariatu. Planowane są też działania i atrakcje edukacyjno – kulturowe.
Ta współpraca będzie w przyszłości rozwijana i kontynuowana.
M.Pańczyk
16.03.2022 r.
"Pomagamy Ukrainie"
Dzisiaj klasa III Ti wraz z opiekunem A.Mądrym przygotowywała  dla uchodźców z Ukrainy pomieszczenia mieszkalne w dawnym budynku internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego przy ul. B.Krzywoustego 4 w Jędrzejowie. Uczniowie pomagali w przenoszeniu wyposażenia pokojów oraz sprzątaniu pomieszczeń w których będą przebywać uciekający przed wojną na Ukrainie. W ten sposób młodzież naszej szkoły dołożyła kolejną symboliczną cegiełkę do akcji "Solidarni z Ukrainą". 
Zbigniew Marcinkowski
17.03.2022 r.
Dzień Świętego Patryka w "Grocie"
Jak co roku w naszej szkole Szkolny Klub Europejski obchodził dzień świętego Patryka-patrona Irlandii. W tym roku program obchodów obejmował prelekcję filmu " Patryk-misjonarz Irlandii" oraz konkurs wiedzy. Wyróżnienia otrzymali: z klasy 2k1 Małgorzata Matejkiewicz, z klasy 2też Mikołaj Boryka i Bartosz Cichoń, z klasy 1c Bartosz Grad, z klasy 1k Wiktoria Chudebska. Uczniowie otrzymali gadżety ufundowane przez wydawnictwo Express Publishing. Wszystkim uczniom biorącym udział w obchodach dnia świętego Patryka dziękujemy, a wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.
Ewelina Żychlińska
17.03.2022 r.
Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym.
W czwartek 17 marca w Szkole Podstawowej numer 4 w Jędrzejowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym. Wśród zawodników w kategorii dziewcząt i chłopców bezkonkurencyjni okazali się uczniowie naszej szkoły zwyciężając w swoich kategoriach. Zwycięskie teamy reprezentowali:
Drużyna dziewczyn: Patrycja Mularczyk z klasy III Tfg, Karolina Szczepańska I fż i Katarzyna Kisiel III Tfg
Drużyna chłopaków: Kamil Grad, Michał Pełka oraz Jakub Zimoch wszyscy z klasy III Tm
Obie drużyny spisały się na medal i to na złoty medal.
Opiekunem obu drużyn był nauczyciel wychowania fizycznego - Aleksander Mazurkiewicz
17.03.2022 r.
Matematyczna Liga Mistrzów
16 marca 2022r. odbył się II powiatowy etap meczów matematycznych w ramach projektu Matematyczna Liga Mistrzów. Organizatorem konkursu są: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Iwona Dudek. Celem konkursu jest rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematyką oraz zdolności twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. Rozgrywki powiatowe zostały przeprowadzone w formie online. Opiekunem uczniów był pan Adrian Mądry, który również przygotował sprzęt i pracownię do przeprowadzenia konkursu w formie zdalnej.
Wzięło w nim udział 19 drużyn z województwa świętokrzyskiego wyłonionych po I szkolnym etapie konkursu, który odbył się 6 grudnia 2021r. Każda drużyna składała się z sześciu uczniów – po dwóch uczniów z klasy I, II i III.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Ptak Kacper (1tmi),
Wilk Mateusz (1tmi),
Kupis Michał (2tms),
Stańczyk Oliwia (2tfg),
Krzysztofik Dawid (3tg),
Mierzwiński Mateusz (3tfg).
Uczniowie reprezentujący naszą szkołę zajęli 2 miejsce i tym samym przeszli do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Iwona Dudek
18.03.2022 r.
Olimpiada techniki samochodowej
W piątek 18 marca o godz 11:00 odbyły się półfinały Olimpiady techniki samochodowej. Wśród 268 uczniów wyłowionych w eliminacjach szkolnych naszą Szkołę reprezentowali: Marceli Mróz kl 3C, Kacper Wąder kl 3c, Dawid Popanda kl 2k1, Jakub Kowalski kl 2tms, Hubert Grzegorczyk kl 2tms, Bartłomiej Śliwiński kl 1 tgs.
Najlepiej wypadł Bartłomiej który uzyskał 65% punktów, które gwarantowały udział w ścisłym finale olimpiady i zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego. Pytania dotyczyły zagadnień z podstaw konstrukcji maszyn, bezpieczeństwa i higieny pracy, budowy obsługi i naprawy pojazdów samochodowych, diagnostyki zespołów i eksploatacji pojazdów. Opiekunami uczniów byli Wojtachnio Tomasz i Bugajski Włodzimierz.
W.Bugajski
21.03.2022 r.
Międzynarodowy Dzień Poezji 
21 marca to Międzynarodowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, a jego głównym celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że „ten dzień ma dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne, międzynarodowe ruchy poetyckie”. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu, ale nasza szkoła też przyłączyła się do obchodów tego święta.
Z tego względu, iż rok 2022 został ustanowiony przez Sejm rokiem romantyzmu uczniowie klasy 2też, 2ti i 2tfg zaprezentowali najpiękniejsze wiersze romantyczne polskich wieszczów: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Beata Ragan
23.03.2022 r.
20 lat krwiodawstwa w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego” Grota” w Jędrzejowie
23 marca 2022 r w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 miała miejsce uroczysta akademia poświęcona jubileuszowi krwiodawstwa. W uroczystości wzięli udział Iwona Nowak- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Paweł Faryna- starosta Jędrzejowski, Maria Barańska- wicestarosta Jędrzejowski, Marek Mentel- przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego, Mariusz Pasek- zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz Iwona Surowiec- zastępca kierownika Ośrodka Dawców Szpiku i Renata Klepko- specjalista ds. Marketingu i Promocji Krwiodawstwa RCKiK w Kielcach. Opiekun Szkolnego Klubu HDK nr 123 przy ZS nr 2 przedstawił historię ponad 20 lat oddawania krwi przez uczniów Szkoły. Wszystko zaczęło się 23 maja 2001 w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Nastepne akcje miały miejsce w budynkach Starostwa Powiatowego przy ulicach Armii Krajowej i 11 listopada. W budynku szkoły w salach 32, 36, czytelni biblioteki a ostatnio w budynku CKZ- warsztatach szkolnych. Szkoła od 17 lat bierze udział w Turnieju Szkół Średnich pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie” i 15 razy zajmowała miejsce w pierwszej trójce najofiarniejszych Szkół województwa świetokrzyskiego. W 2002 roku założono w Szkole Klub Honorowych Dawców Krwi wpisany pod numerem 123. W 2008 roku Szkoła zajęła 1 miejsce w Polsce za oddanie 419 litrów krwi oddanej w ramach Turnieju. W najwiekszej akcji krwiodawstwa 30 marca 2007 roku 79 osób oddało 35,550 litrów krwi.  W 75 akcjach krwiodawstwa w 3106 donacjach pobrano 1397,7 litrów krwi a uwzględniając cały klub HDK prawie 1500 litrów krwi. Obecnie Klubem HDK opiekują się Monika Bugajska, Włodzimierz Bugajski i Łukasz Komorowicz. Po występach artystycznych Włodzimierz Bugajski złożył podziękowania dyrekcji szkoły, Starostwu powiatowemu, Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach oraz młodzieży. Zaproszeni goscie w kilku gorących zdaniach wyrazili uznanie i złożyli gratulacje dla jednego z najprężniej działających klubów HDK. Starostwo powiatowe na ręce opiekunów i dyrekcji złożyło okoliczny graweran. Przedstawiciele RCKiK po słowach podziękowania i gratulacji przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące rejestracji w Ośrodku Dawców Szpiku i szukania swojego bliźniaka genetycznego. Tylko rejestracja w bazie dawców w wieku 18-50 lat i zgodność genowa są jedyną szansą na życie osób chorych na białaczkę, a corocznie zapada na nią 30 tys osób.
Następna akcja Krwiodawstwa w Szkole będzie miała miejsce 22 kwietnia(piątek) w godzinach 8,30-12,30.
Włodzimierz Bugajski
23.03.2022 r.
Wycieczka do VANSTAR SERVICE
Dziś  uczniowie z klasy II tmi wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do firmy Vanstar Service. Na miejscu przywitał nas pan Jakub Wieliński- kierownik oddziału. Podczas zwiedzania omawiane były funkcje oraz działanie profesjonalnego sprzętu. Naszych uczniów najbardziej zainteresowały następujące prace:
- laserowe cięcie 2D blach
- laserowe cięcie 3D rur i profili
- gięcie blach i rur.
- spawanie
Na zakończenie zwiedziliśmy nową, właśnie uruchamianą „od zera” lakiernię proszkową, która przyciąga nowoczesnym sprzętem i technologią. Na miejscu poznaliśmy również absolwentów naszej szkoły, którzy  tam pracują.
M.Pańczyk
28.03.2022 r.
Spotkanie dotyczące historii regionu Jędrzejowa i okolic
Dnia 28 marca odbyło się spotkanie z Panem Markiem Godlewskim, pracownikiem Miasta i Gminy Jędrzejów, który dużą uwagę poświęca historii regionu i miasta Jędrzejowa. Swoją wiedzą, jak również ciekawostkami podzielił się z uczniami klas 2 Ti oraz 3 TM technikum.
Agnieszka Bieganik
01.04.2022 r.
"No backpack day" w „Grocie”
Dzień bez plecaka to akcja pochodząca z USA. Polega ona na tym, że w wybranym dniu chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły bez tradyjnych toreb, plecaków, tornistrów, wykorzystując inne alternatywne sposoby zabrania ze sobą książek, zeszytów i przyborów szkolnych. Moda związana z tym przedsięwzięciem dość szybko trafiła na "podatną glebę" w polskich szkołach. Tak stało się także w przypadku naszej placówki. Samorząd Uczniowski ze swymi opiekunami przy aprobacie dyrekcji szkoły wybrał na dzień przeprowadzenia akcji 1 kwietnia. Data nie pbyła przypadkowa, bo w tym czasie przypada także tzw. prima aprilis - dzień robienia żartów, celowego wprowadzania w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Wszyscy czekali więc na to, co w tym dniu się wydarzy, kto kogo czym zaskoczy, wykaże się większą kreatywnością. Na "długiej" przerwie przez korytarze szkolne "przetoczył" się korowód uczniowski w trakcie którego, nasza młodzież zaprezentowała swe pomysły na przechowywanie "wyposażenia szkolnego". Książki, zeszyty, piórniki znalazły miejsce w lodówkach turystycznych, koszach, kaskach motocyklowych, piekarnikach, wózkach, walizkach, zabawkach, futerałach po instrumentach a nawet w ...kajaku. Słowem kreatywność uczniów "Grota" przerosła wszelkie oczekiwania. Po raz kolejny okazało się, że nasza młodzież jest wspaniała i umie się bawić. Dziękujemy za wspólną zabawę. Takie akcje zacieśniają relacje koleżeńskie, pozwalają miło spędzić czas w szkole i oderwać się na chwilę od nauki. Brawo WY.
Zbigniew Marcinkowski
01.04.2022 r.
Spotkanie z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach
W naszej szkole odbyły się warsztaty  w zakresie doradztwa zawodowego pod hasłem “Od marzeń do kariery, czyli jak przygotować się do wejścia na rynek pracy”. Zajęcia były przeprowadzone przez doradców zawodowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, w klasach trzecich technikum: 3Tfg, 3Tm, 3Ti, 3Tbs, 3Th. Celem spotkań była ocena istniejących możliwości na lokalnym rynku pracy oraz ocena własnych umiejętności, rozwijanie przedsiębiorczego myślenia oraz etapy zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Spotkania było ciekawe i pouczające i utwierdziły uczniów w przekonaniu, że należy dążyć do odkrywania rozwijania swojego potencjału .
M.Pańczyk
07.04.2022 r.
Wycieczka na Targi - Kielce
Po czasach nasilonej pandemii covid-19, powoli do kalendarza imprez zawodowych zaczynają wracać różne wydarzenia. Jednym z nich są Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL w Kielcach. Dzisiaj młodzież naszej szkoły z klas Itmi, Ites, IITi, IIITi, IIITm, IIItm, IIITbs, IIItf, IIIC wyruszyła autokarami do Kielc, aby wziąć udział w tym "zawodowym święcie". Na zwiedzających czekały m.in. obrabiarki, wycinarki, giętarki, zrobotyzowane linie, specjalistyczne maszyny dla odlewnictwa, spawarki, mikroskopy oraz drukarki 3D. Wśród zgromadzonego sprzętu było wiele nowości z dziedziny mechaniki, mechatroniki, spawalnictwa oraz informatyki, które prezentowało 7 halach kieleckiego ośrodka wystawienniczego blisko 500 wystawców z 24 krajów. Trwające od 5 do 7 kwietnia wydarzenie skupiło aż 12 branżowych, przemysłowych, specjalistycznych wystaw: STOM-BLECH&CUTTING, STOM-TOOL, STOM-LASER, STOM-ROBOTICS, STOM-FIX, KIELCE FLUID-POWER, EXPO-SURFACE, SPAWALNICTWO, DNI DRUKU 3D, CONTROL-STOM, TARGI TEiA oraz WIRTOPROCESY.
Z wypowiedzi uczniów można śmiało stwierdzić, że wycieczka była udana. Zdobyte podczas rozmów z wystawcami informacje, materiały, katalogi i ciekawe "gadżety" na pewno poszerzą horyzonty wiedzy technicznej naszych uczniów. Wielu z nich w trakcie powrotu do Jędrzejowa pytało swych opiekunów: "Gdzie jedziemy następnym razem?". 
Być może takie właśnie wycieczki, pozwalające wkroczyć choć na chwilę w "wielki świat współczesnej cywilizacji" spowodują, że w niejednym z młodych ludzi obudzi się większa ciekawość, zainteresowanie szeroko rozumianą techniką, chęć zdobywania wiedzy i umiejętności związanych z zawodem, którego się obecnie uczą.
Zbigniew Marcinkowski
08.04.2022
Projekt "Szkoły w Jędrzejowie kształcą zawodowo" na półmetku. Doposażenie pracowni geodezyjnej.
Zespół Szkół nr 2 im. gen Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie bierze udział w projekcie „Szkoły w Jędrzejowie kształcą zawodowo”. Jest on realizowany od 1 czerwca 2021 roku do 30 maja 2023 roku. Ze środków pozyskanych w projekcie pracownia geodezyjna została doposażona w specjalistyczny sprzęt: 10 laptopów z myszkami, licencje na programy geodezyjne WinKalk i MikroMap, tablica suchościeralna, projektor multimedialny, urządzenie wielofunkcyjne A3-drukarka, tachimetr Leica, niwelator kodowy Leica, 3 niwelatory optyczne z łatą niwelacyjną Leica, 2 łaty niwelacyjne dwustronne, 6 żabek niwelacyjnych, 3 dalmierze elektroniczne Leica, 2 teodeolity Nivel System, 5 szkicowników A4, 20 kamizelek odblaskowych, farby fluorescencyjne, paliki drewniane, szpilki geodezyjne, 2 podstawki pod statyw, 2 komplety tyczek, 2 lustra pomiarowe, mini pryzmat realizacyjny, taśma geodezyjna, 3 węgielnice pryzmatyczne.
Celem tego projektu jest podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w kontekście przyszłego zatrudnienia uczniów szkoły właśnie przez doposażenie pracowni, uzupełnianie umiejętności zawodowych nauczycieli we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, zwiększanie zdolności adaptacyjnych poprzez odbywanie staży zawodowych, szkoleń i dodatkowych zajęć.
Ewa Nem
08.04.2022
Polibus- nauka na kołach
Dziś po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji „Polibus - nauka na kołach’”. Tym razem klasa 3Tbs miała okazję zwiedzić Politechnikę Świętokrzyską oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Młodzież wysłuchała specjalnie przygotowanych wykładów, prelekcji i doświadczeń na Wydziale Budownictwa i Architektury oraz Mechatroniki i Budowy Maszyn. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do budynku Katedry Pojazdów Samochodowych i Transportu Politechniki Świętokrzyskiej, mieszczącej się na Dąbrowie, gdzie nasi uczniowie zmierzyli się  z nowoczesnym symulatorem jazdy samochodem. Wrażenia z jazdy symulatorem Politechniki Świętokrzyskiej były ogromne.
M.Pańczyk
21.04.2022 r.
Konkurs Języka Angielskiego
W dniu 21 kwietnia 2022 r. miał miejsce szkolny konkurs języka angielskiego przeznaczony dla klas I technikum. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Ich zadaniem było napisanie testu składającego się z ćwiczeń sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, reagowania językowego oraz znajomość struktur leksykalno-gramatycznych. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe, a oto oni:
I miejsce – Maciej Pełka klasa 1 im
II miejsce – Oskar Zdański klasa 1 im
III miejsce – Jakub Bilewski klasa 1 im
P. Zasada-Jagieła
22.04.2022
„Sprzątamy dla Polski”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, 22 kwietnia, młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie wraz z opiekunami panią Anetą Kowalską, panią Ewą Nemś i panem Aleksandrem Mazurkiewiczem wzięła udział w ogólnopolskim projekcie „Sprzątamy dla Polski”. Celem wydarzenia było promowanie międzypokoleniowej odpowiedzialności obywatelskiej zwłaszcza w wymiarze odpowiedzialności i świadomości ekologicznej.Efektem pracy było uzbieranie 20 worków śmieci z terenów zielonych miasta Jędrzejowa.
Ewa Nemś
26.04.2022
Zielony Dzień w „Grocie”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi dyrekcja oraz szkolne koło Ligii Ochrony Przyrody zainicjowało Zielony Dzień w szkole. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparte konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew.
Uczniowie nasadzali na terenach zielonych jodły, sosny, świerki oraz krzewy. Akcja oprócz korzyści edukacyjnych podniosła estetykę terenów przyszkolnych. Zazieleniło się w „Grocie”. To będzie nasza prawdziwa ostoja przyrody w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie.
Ewa Nemś

27.04.2022
Kosmiczne zmagania z łazikiem marsjańskim
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Politechnikę Świętokrzyską w ramach akcji "Polibus- nauka na kołach". Tym razem klasa 3Ti oraz 3Tm zwiedzili kielecką, priorytetową uczelnię techniczną w regionie, która jest kuźnią kadr technicznych w Polsce i w której pobiera naukę wielu absolwentów Technikum Nr2. Zwiedziliśmy laboratoria na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn, Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Katedrę Inżynierii, Eksploatacji i Przemysłowych Systemów Laserowych. Uczniowie wysłuchali interesujących wykładów, , poznali przemysłowe metody badań obróbki plastycznej i wzięli udział w kursie CNC oraz pokazie nowoczesnego lasera firmy Trumpf.
Jedną z największych atrakcji okazał się łazik marsjański z pokazami naukowo-technologicznymi. Robot mobilny został skonstruowany przez Koło Naukowe IMPULS prężnie działające na Politechnice Świętokrzyskiej. Kielecka ekipa ma na koncie już wiele sukcesów m.in. są zwycięzcami międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge . Nasi uczniowie zostali zaproszeni do sterowania łazikiem marsjańskim. Kosmiczne zmagania z robotem dostarczyły wielu emocji. Była to ogromna zabawa ale również doświadczenie naukowe. Nasze wyjazdy studyjne do wyższych uczelni rozwijają zainteresowania techniczne uczniów jak również zwiększa atrakcyjność i jakość kształcenia.
M.Pańczyk
28.04.2022
Dni otwarte Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie - „Bo jak nie Grot to kto?”
28 kwietnia zostały zorganizowane dni otwarte w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie. Gościliśmy ok. 500 uczniów ze szkół podstawowych powiatu jędrzejowskiego. Dyrektor szkoły mgr Paweł Kowalski serdecznie powitał gości. Uczniowie „Grota„ przedstawili ofertę edukacyjną szkoły. Czas prezentacji umilały występy zespołu tanecznego i śpiewającego, pokaz mody zawodowej, fotobudka. Kolejnym etapem dni otwartych było zwiedzanie szkoły. Przyszli uczniowie mieli okazję zobaczyć nowoczesne pracownie zawodowe dysponujące najnowszym sprzętem specjalistycznym ale również szereg atrakcji np. pokaz robotów w pracowni mechatronicznej, kulinaria przygotowane przez naszą zdolną młodzież, pokaz niezwykłej sztuki fryzjerskiej, wyciskanie sztangi leżąc, rozgrywki sportowe na super nowoczesnym kompleksie boisk sportowych, naukę jazdy samochodami, skuterami i wiele wiele innych.
Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego”Grota” to szkoła z prawie wiekową tradycją gdzie wśród bogatej bazy lokalowej, świetnie wykształconej kadry najważniejszy jest uczeń. Piosenka wykonywana przez młodzież „Bo jak nie Grot to kto?” mówi że jesteśmy wyjątkową szkołą dlatego nie pozostaje nam nic innego jak tylko serdecznie zaprosić w nasze gościnne progi.
Ewa Nemś
28.04.2022
Turniej piłki nożnej 
W ramach „Dni Otwartych” odbył się w Zespole Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie Turniej w Piłkę Nożną Chłopców klas drugich i trzecich. Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży. Wzięły w nim udział reprezentacje aż ośmiu klas. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach po cztery zespoły, w systemie „każdy z każdym”. Do półfinałów awansowały po 2 najlepsze zespoły z każdej z grup. Pierwszym finalistą została klasa 3Tbs, która pokonała klasę 2ti (2:0), a drugim klasa 3 Tm, po zwycięstwie nad klasą 2tfg (3:0). Mecz finałowy był bardzo zacięty i w regulaminowym czasie zakończył się wynikiem 2:2. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka, w której lepsza okazała się klasa 3Tbs. Zwycięską bramkę w doliczonym czasie  gry zdobył Paweł Kucharczyk. Wzorując się na systemie z Mistrzostw Europy przyznano dwa trzecie miejsca, aby w tym turnieju nie było przegranych. Mimo zaciętej rywalizacji na boisku, zawody odbywały się w duchu Fair-Play, a z trybun towarzyszyło im kulturalne kibicowanie.
Na uwagę zasługuje jeszcze jedno, a mianowicie - ciepłe przyjęcie przez zawodników oraz kibiców, odwiedzającej nas młodzieży klas ósmych szkół podstawowych z całego powiatu.
R.Król

29.04.2022 r.
Uroczyste pożegnanie abiturientów „Grota”
29 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” na uroczystej akademii połączonej z montażem słowno - muzycznym z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pożegnano absolwentów klas maturalnych.
Abiturientów żegnał dyrektor szkoły Pan Paweł Kowalski, starosta jędrzejowski Pan Paweł Faryna, wychowawcy -Pani Renata Karp, Pani Agnieszka Chabior i Pani Aneta Haczyk oraz młodsi koledzy. Dyrektor szkoły we wzruszającym przemówieniu podziękował za cztery lata ciężkiej pracy, życzył sukcesów na egzaminach maturalnych oraz obrania właściwej drogi w życiu i dążenia do zamierzonych celów. Uczniowie odebrali nagrody książkowe i niespodzianki za najlepsze wyniki w nauce. Wyróżnienia i gratulacje otrzymali honorowi dawcy krwi, najlepsi sportowcy i młodzież biorąca czynny udział w życiu szkoły. Rozdane zostały również certyfikaty ukończenia kursów zawodowych.
„Życie składa się z przywitań i pożegnań” jak pięknie powiedział pan Starosta Paweł Faryna. Drodzy absolwenci żegnamy Was ciepło, mówiąc do zobaczenia. Życzymy samych sukcesów w życiu. Powodzenia!!!
Ewa Nemś
10.05.2022r
Wyniki  fotograficznego konkursu „Wszędzie fizyka”
 W kwietniu uczniowie wzięli udział w  fotograficznym konkursie „Wszędzie fizyka” zorganizowanym w naszej szkole.  Zadanie polegało na wykonaniu i przesłaniu zdjęcia ukazującego dowolne  zimowe zjawisko fizyczne wraz z opisem. Mogło to być nocne niebo, lód, sople, woda, doświadczenie, zwierzę w ruchu, czy oświetlone nocą ulice. Wpłynęło mnóstwo prac dotyczących zjawisk fizycznych w wiosennej aurze. Oto przyznane miejsca oraz wyróżnienia:
  • I miejsce - Dominik Grot klasa 1tse- Fluorescencja emitowanie światła przez substancję, która została wzbudzona przez pochłonięcie światła.
  • II miejsce - Oliwia Wojsław klasa 2tfg –  Tęcza w deszczowy dzień.
  • III miejsce - Sokół Ewa klasa 2tże – Zjawisko parowania szyb przez różnicę temperatur.
Wyróżnienia:
  • Natalia Kaczmarczyk klasa 2tże- Sopel zwisający na rynnie.
  • Roksana Rudnicka klas 3Th- Wieczorne koło.
Wszystkie pozostałe prace zasługują na szczególne wyróżnienie, ponieważ zostały profesjonalnie wykonane i ciekawie przedstawione. Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz dziękujemy za udział!
M.Pańczyk
12.05.2022r
"Grot" w Planetarium UJK w Kielcach
12 maja 2022 roku uczniowie klasy 1tgs i 2ti wraz z opiekunami odwiedzili Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tam, na Wydziale Astrofizyki, w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym uczestniczyli w bardzo nietypowych zajęciach prowadzonych przez pracownika naukowego UJK. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Planetarium. Uczniowie w trakcie seansu poznali metody pomiaru odległości do gwiazd oraz uczyli się rozpoznawania róznych obiektów astronomicnych. Mogli również zobaczyć wygląd nieba w różnych porach roku i w różnych miejscach kuli ziemskiej, a także pozorny ruch na sferze niebieskiej Słońca, Księżyca oraz planet. Następnie uczniowie udali się na wystawę meteorytów Krzysztofa Sochy – poszukiwacza i kolekcjonera z woj. świętokrzyskiego.
Kolejnym przystankiem w naszej wyprawie było Obserwatorium, w którym znajduje się teleskop o średnicy 35 cm. O pracy z użyciem tego teleskopu opowiedział nam bardzo szczegółowo oprowadzający nas pracownik UJK. Uwieńczeniem astronomicznej wyprawy było wyjście na taras widokowy, skąd mogliśmy podziwiać całą panoramę Kielc.
Głównym celem wycieczki było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy zdobywanej podczas zajęć edukacyjnych z zakresu astronomii oraz poznanie podstawowych przyrządów astronomicznych a także rozbudzenie zainteresowań tą dziedziną wiedzy. Wiedza zdobyta w terenie poprzez bezpośrednią styczność z tematem pobudza wyobraźnię i pozostaje w pamięci.
M.Pańczyk
11.05.2022
Nabór do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
W Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące naboru do III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Wzięli w nim udział uczniowie ośmiu szkół z powiatu jędrzejowskiego w tym młodzież „Grota”. Zaproszeni goście w osobach :Zofia Mogielska- przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego II kadencji, Oskar Frydrych- obecny wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś przedstawili zasady funkcjonowania MSWŚ. Przekonywali o możliwościach jakie stwarza ten organ doradczy i opiniotwórczy. Gospodarz spotkania, starosta jędrzejowski Pan Paweł Faryna wyszedł z propozycją utworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu. Wyraził przekonanie, że taka rada pozwoliłaby spojrzeć z innej perspektywy na rozmaite sprawy dotyczące społeczności lokalnej. Wszyscy zainteresowani powinni zapoznać się z zasadami rekrutacji pod tym linkiem: < czytaj >
E.Nemś

12.05.2022 r.
Międzyszkolny konkurs fryzjerski
Dnia 12.05.2022r. W Zespole Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbył się Międzyszkolny konkurs fryzjerski dla klas 7 i 8. Tematem przewodnim były „ Fryzury komunijne”. Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Pan Paweł Faryna. Na przygotowanie fryzury uczestniczki miały 120 min. Podczas konkursu oceniano : precyzyjność, efektywność wykonania i dobór wianka. Celem konkursu było rozbudzenie zamiłowania do zawodu fryzjera, wykazanie się umiejętnościami i wymiana doświadczeniami.
Wszystkie uczennice biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy uczestnictwa i cenne nagrody.
Sylwia Chatys
13.05.2022
Obchody 78. rocznicy bitwy pod Monte Casino
13 maja młodzież oraz dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie wzięła udział w obchodach 78. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Na grobach uczestników zostały zapalone znicze i złożone kwiaty. Wydarzenie zostało zorganizowane przez jędrzejowskiego kustosza pamięci, Marka Godlewskiego oraz burmistrza Marcina Piszczka. A oto jędrzejowscy uczestnicy tej heroicznej bitwy: Władysław Zimoch, Władysław Wołk, Edward Karnicki, Jerzy Makomski, Jan Rojek, Franciszek Duchliński, Stanisław Pokrywa, Kazimierz Worobiec, Witold Michałkiewicz, Stanisław Gajerski, Stefan Herman, Eugeniusz Kotulski, Franciszek Smorąg, Edward Barański, Michał Krępiński, Tadeusz Gola.
Cześć ich pamięci!
Ewa Nemś

14.05.2022r
1 miejsce w 24 finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Kielcach
14 maja 2022r na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego po 3 latach przerwy przeprowadzono finał wojewódzki OMTM. Organizatorami Turnieju są Polski Związek Motorowy, Komenda Główna Policji, Minister Edukacji i Nauki, Minister Infrastruktury i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udział w Finale jest osiągnięciem wpisanym na świadectwie szkolnym. Naszą Szkołę reprezentowali: Krzysztof Leciński klasa 3 tm, Kamil Grad klasa 3 TM, Bartłomiej Śliwiński klasa 1 tgs i Adam Dąbrowski, który pełnił rolę zawodnika rezerwowego.
Zawody składały się z 6 konkurencji:
1. Testy z Przepisów ruchu drogowego 25 pytań
2. Testy Skrzyżowań 10 pytań
3. Obsługa techniczna pojazdu i przygotowanie pojazdu do jazdy
4. Pierwsza pomoc przedmedyczna
5. Jazda sprawnościowa skuterem po wyznaczonej trasie
6. Jazda sprawnościowa samochodem z talerzem Stewarta.
Nasi zawodnicy tylko w ostatniej konkurencji zajęli 2 miejsce wygrywając pozostałe 5 konkurencji i w nagrodę pojadą na Finał Ogólnopolski do Myślenic, gdzie będą rywalizowali ze zwycięzcami wszystkich województw. Indywidualnie nasi uczniowie zajęli pierwsze 3 miejsca. Najlepszym zawodnikiem został Bartłomiej Śliwiński - 1 miejsce w testach PRD, 1 w teście skrzyżowań i 3 w jeździe skuterem. Drugie miejsce zajął Krzysztof Leciński - 2 miejsce w testach PRD, 2 miejsce w testach skrzyżowań i 2 miejsce w jeździe skuterem. 3 miejsce indywidualnie zajął Kamil Grad - 3 miejsce w testach PRD, 2 ex aequo z Krzyśkiem w testach skrzyżowań i rewelacyjny w jeździe skuterem (poza wszelką konkurencją). 
Szkoła otrzymała za 1 miejsce wyjątkowo smukły puchar i dyplom, uczniowie pamiątkowe „złote” medale, dyplomy i nagrody rzeczowe - kamery samochodowe. Opiekun drużyny - mgr inż. Bugajski Włodzimierz otrzymał statuetkę podziękowanie i skromną nagrodę rzeczową. Uczniowie byli bardzo zadowoleni,  mimo prawie całego dnia spędzonego na terenie WORD-u Kielce. Mogli spotkać się w zdrowej rywalizacji z innymi rówieśnikami po okresie pandemicznej izolacji, poznać na własnej skórze co znaczy stres i zasmakować realnych emocji. Jedziemy na Ogólnopolski Finał powalczyć o podium.
W.Bugajski

20.05.2022r
Kolejny sukces absolwenta kierunku fryzjerskiego z Zespołu Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „ Grota” w Jędrzejowie.
Miło nam poinformować, iż kolejny absolwent Filip Skowronek odnalazł swoje miejsce na rynku pracy. Od ubiegłego miesiąca powstał jego nowoczesny Salon Barber Shop "FIPO" przy ulicy Okrzei 14 w Jędrzejowie. Filip w 2021r. ukończył kierunek technik usług fryzjerskich w Zespole Szkół Nr 2 im. gen. S. Roweckiego „ Grota” w Jędrzejowie. Następnie rozszerzył swoje umiejętności na kursach barbierskich w Warszawie. Dnia 20 maja br. uczniowie kierunku fryzjerskiego z klasy 2tfg i 3Tfg uczestniczyli w szkoleniu barbierskim, które przeprowadził właśnie właściciel salonu „ FIPO”. Dotyczyło ono najnowszych trendów w strzyżeniach męskich oraz konturowania bród. Życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej i dziękujemy za poświęcony czas, iż wiemy jak ciężko mu było znaleźć wolne miejsce w grafiku. 
Sylwia Chatys

26.05.2022r
Nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie wzięli udział w kursach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe!
Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" bierze udział w projekcie „Szkoły w Jędrzejowie kształcą zawodowo” realizowanym przez Fundację Centrum Europy Lokalnej. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Działanie 8.5. Rozwój i wysoka jakość szkolnictwa zawodowego oraz kształcenia ustawicznego, Podziałanie 8.5.1. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwój CKZiU.
W ramach projektu uczniowie ZS nr 2 korzystają ze szkoleń, zajęć dodatkowych oraz zakupionego sprzętu. Przy tej okazji należy wspomnieć, że swoje kwalifikacje zawodowe podnoszą i poszerzają też nasi pedagodzy. Zakwalifikowani do projektu nauczyciele biorą udzial w następujących kursach: 
  • „Podstawy programowania w języku Python”  - szkolenie skierowane dla nauczycieli informatyki
  • "Druk 3D" - nauczyciele przedmiotów z branży mechatronicznej,
  • „Drony - wykonywanie lotów w zasięgu i poza zasięgiem wzroku”  - nauczyciele geodezji
Każda z form wsparcia przewidziana w projekcie z pewnością pozwoli podnieść kompetencje naszego grona pedagogicznego, co przełoży się na wzrost poziomu nauki w Zespole Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie.

27.05.2022 r.
Sejmik Nauk Matematyczno – Przyrodniczych EDYCJA: XVI
Po dwuletniej przerwie 27 maja 2O22 roku po raz 16 odbył się przegląd wyróżnionych prezentacji multimedialnych i filmików z zakresu nauk ścisłych.  Uczestników powitał dyrektor szkoły mgr Paweł Kowalski. Spotkanie poprowadziła mgr Zygfryda Karkocha. W konkursie wzięło udział 43 uczniów, którzy zgłosili 23 prace. Zaprezentowano dziewięć wyróżnionych projektów. Asystę techniczną pełnili: Paweł Rudnicki i Hubert Nagaba, uczniowie klasy 2 tms. Program przedstawiał się następująco:
1. MATEMATYKA I MUZYKA, Michał Felis kl.  3ti /mgr Renata Kucypera /
2. MATEMATYKA A FILM. Jakub Tarach, Patryk Zębala. kl. 3ti /mgr Renata Kucypera/
3.  MATEMATYKA WOKÓŁ NAS, Bartłomiej Stefańczyk, Szymon    Łuszczkiewicz, kl.2 ti / mgr Małgorzata Sosnowska /
4. MATEMATYKA W PRZYRODZIE. Michał Dziób, Stefan Gruszka, Dawid Szypnicki kl. 3tm /mgr Zygfryda Karkocha/
5. ŚWIAT W LICZBACH. Pweł Rudnicki, Hubert Nagaba, kl. 2tms / mgr Agata Prusicka /
6. REKULTYWACJA TERENÓW POGORNICZYCH. Paweł Rudnicki, kl. 2tms / mgr Olga Cholewińska /
7. WŚCIEKLIZNA. Karol Mignano, kl. 2tfg /dr Katarzyna Waligórska /
8.  PACHNĄCA CHEMIA. Krzysztof Leciński, kl. 3tm  /mgr Ewa Stępień /
9. ŻRÓDŁA SWIATŁA I JEGO PRĘDKOŚĆ. Justyna Ligęza, kl. 2ti /mgr Magda Pańczyk /
Dziękujemy za udział i zapraszamy na Sejmik  za rok.
 Karkocha Zygfryda
01.06.2022r
Dzień dziecka w "Grocie"
1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Mało osób jednak wie jak była geneza tego swięta. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony jest od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. 
W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca, a od 1952 r. stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. 
Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowany został Dzień Bajki. Co rusz po szkolnych korytarzach przemykał jakiś "stworek", "smok",  "rycerz" czy "księżniczka". Z tej też okazji nasz zespół taneczny przygotował specjalny bajkowy taniec, a Dyrektor Szkoły wszystkim uczniom rozdał słodycze.
Z.Marcinkowski

01.06.2022 r.
Konkurs o Krajach Unii Europejskich
Z okazji Dnia Dziecka Szkolny Klub Europejski zorganizował konkurs wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Zakres pytań obejmował dziedziny kultury, sztuki, geografii i historii krajów europejskich. Konkurs podzielony był na dwie tury. W I turze wzięli udział uczniowie z klasy 2też i 2k1. Najlepszą wiedzą mógł pochwalić się uczeń klasy 2też Bartosz Cichoń. W II turze wzięła udział klasa 2k. Po podliczeniu punktów okazało się,że najlepiej napisał test Bartosz Adamski. Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymali torby szkolne oraz zeszyty ufundowane przez wydawnictwo Express Publishing. Serdecznie gratulujemy!
Ewelina Żychlińska
02.06.2022r
Egzaminy zawodowe w "Grocie" - rozpoczęte
Miesiąc maj to początek sesji egzaminacyjnej w szkołach ponadpodstawowych. Rozpoczyna ją tzw. matura, którą w tym roku zdawali uczniowie kończący naukę według podstawy programowej 2017. Nie łatwiej dla społeczności szkolnej jest w czerwcu. Miesiąc ten jest ściśle zwiazany z przeprowadzaniem egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Tym razem stają przed nimi uczniowie klas III (podstawa programowa 2019). W sesji letniej tego roku egzaminy zdaje młodzież ucząca się w zawodach:
  • technik żywienia i usług gastronomicznych  - HGT.02 Przygotowanie i wydawanie dań
  • technik usług fryzjerskich - FRK.01 Wykonywanie usług fryzjerskich
  • technik mechatronik - ELM.03 Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
  • technik informatyk  - INF.02 Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
  • technik pojazdów samochodowych - MOT.05 Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
  • technik budownictwa - BUD.01 Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich
Egzaminy te składają się z tzw. części pisemnej, teoretycznej oraz części praktycznej. W tym roku swego rodzaju nowością jest zdawanie dotychczasowej części "pisemnej" w sposób elektroniczny przy użyciu komputera. Uczniowie mają do rozwiązania 40 branżowych pytań testowych w czasie 60 minut. Część praktyczna w zależności od kwalifikacji zawodowej ma różny przebieg i może być związana z wykonaniem konkretnych czynności na specjalnie przygotowanych stanowiskach egzaminacyjnych lub np. pracą z dokumentacją, ewentualnie użyciem komputera. 
Nieoficjalne wyniki części "pisemnej" po dzisiejszym dniu są wysoce optymistyczne. Mamy nadzieję, że egzaminy bedą przebiegać dalej w takiej atmosferze. Zdającym życzymy przysłowiowego "połamania pióra". 
Z.Marcinkowski
09.06.2022r
RACHMISTRZ REAKTYWACJA
31 maja 2022 r.  po dwuletniej przerwie wystartowała kolejna, VI edycja Szkolnego Konkursu Matematycznego„Rach – Mistrz ??!”. Tym razem do konkursu w czterech kategoriach przystąpiło 48 uczniów klas technikalnych. W ciągu 60 minut  uczestnicy musieli rozwiązać 13 zadań. Komisja konkursowa w składzie: mgr I. Dudek, mgr Z. Karkocha, mgr R. Kucypera oraz mgr M. Sosnowska wyłoniła zwycięzców. Oto mistrzowie rachunków: 
technikum po szkole podstawowej:
w kategorii K – 1 –  ANTONI RÓWNICKI, kl.1 t se;
w kategorii K – 2 – ex aequo:  MICHAŁ KUPIS, kl. 2Tms, OLIWIA STAŃCZYK, kl. 2 tfg;
w kategorii K – 3  - KACPER PISAREK, kl.3 ti;
technikum po gimnazjum:
w kategorii K – 3.1 – ex aequo:  ILONA TASAK, 3 TFG oraz KAMIL SROKA, kl. 3 TM
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok.
                                                                                                Z.Karkocha
10.06.2022 r.
Szkolny spływ kajakowy
W dniu 10 czerwca odbył się pierwszy szkolny spływ kajakowy. W spływie wzięło udział 11 uczniów wraz z opiekunami. Przygoda z kajakiem rozpoczęła się w miejscowości Tokarnia na rzece Czarna Nida, gdzie odebraliśmy kajaki. Po krótkim przeszkoleniu z zasad bezpieczeństwa kajaki zostały zwodowane i popłynęliśmy z nurtem jednej z najpiękniejszych rzek naszego regionu. Po drodze mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy jak i życie małych mieszkańców rzeki. Rzeka Nida, choć piękna to wymagająca. Trzeba było uważać na wystające z dna rzeki konary połamanych i przewróconych drzew. Po ponad 3 godzinach w kajaku i przepłynięciu 12 km dotarliśmy do miejscowości Sobków. Na miejscu każdy mógł zjeść kiełbasę upieczoną podczas wspólnego ogniska.
Opiekunami spływu kajakowego byli nauczyciele Aleksander Mazurkiewicz i Adam Piasecki.
Serdeczne podziękowania dla Artura Jarosza za bezpłatny i bezpieczny transport.

14.06.2022
XXIV finał krajowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Myślenicach
W dniach 13-14 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIV finale krajowym Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego w Myślenicach. Uczniowie Bartłomiej Śliwiński klasa 1tgs, Krzysztof Leciński klasa 3 tm i Kamil Grad klasa 3TM, wśród 15 najlepszych szkół z eliminacji wojewódzkich zajęli 5 miejsce. W pierwszym dniu w konkurencji testów z Przepisów ruchu drogowego i skrzyżowań zajęli 2 miejsce, w jeździe sprawnościowej samochodem z talerzem Stewarta 7 miejsce (zabrakło 2 s do 5 miejsca). Należy nadmienić, ze Bartek zajął 1 miejsce indywidualnie w konkurencji testów popełniając tylko 1 błąd na 35 pytań. Po pierwszym dniu szkoła zajmowała 3 miejsce. Niestety w drugim dniu po niezrozumiałych zmianach kolejności konkurencji i zmienionych zasadach, przy braku ogłoszeń wyników konkurencji jazdy skuterem, pierwszej pomocy przedmedycznej i wyszukiwaniu usterek pojazdów (zamiast przygotowania pojazdu do jazdy) podano wyniki ostateczne. Szkoła drugi raz biorąc udział w Finale zajęła mimo wszystko bardzo dobre 5 miejsce. Szkoła otrzymała puchar i dyplom, a uczniowie dyplomy i słuchawki bezprzewodowe Lamax Muse 1. Udział w Finale Krajowym okazał się dużym przeżyciem emocjonalnym. Sprawdzenie się z najlepszymi rówieśnikami z całej Polski będzie procentowało w następnych zawodach i codziennych sytuacjach życiowych. Radzenia sobie ze stresem w sytuacjach zagrożenia też trzeba się nauczyć. W finale 2008 roku Szkoła nasza zajęła 3 miejsce, a reprezentowana była przez Barańskiego Radosława, Barańskiego Damiana i Uramowskiego Tomasza.
W.Bugajski
14.06.2022 r.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, przedstawiciele naszej szkoły w osobach pana dyrektora Pawła Kowalskiego, pana dyrektora Bernarda Suchmiela, nauczycieli i młodzieży wzięli udział w uroczystościach upamiętniających. O 10:00 w Archiopactwie Ojców Cystersów odprawiona została msza św. w intencji ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Następnie na cmentarzu klasztornym przy grobie Wacława Lutyńskiego, uczestnika pierwszego transportu, którym mieszkańców miasta wywieziono do obozów odbyła się dalsze obchody. Uroczystość poprowadził pan dyrektor Bernard Suchmiel. Uczestników powitał burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej głos zabrał Robert Piwko. Przy grobie słowo do uczestników skierował także ksiądz Przemysław Lutyński, syn Wacława Lutyńskiego.
Dyrektor szkoły Paweł Kowalski wraz z delegacjami, złożył wiązanki kwiatów a uczniowie zapalili znicze na grobach ofiar obozów. 
Ewa Nemś

15.06.2022 r.
Wycieczka do Nadleśnictwa Jędrzejów z siedzibą w Laskowie w ramach programu „ Leśna szkoła z klimatem”
Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego”Grota” przystąpił do programu „Leśna szkoła z klimatem”. Inicjatywa ta służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działąń sprzyjających środowisku przyrodniczemu. Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród młodzieży poprzez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne.
15 czerwca uczniowie klasy I tim i III Tem wraz z opiekunami szkolnego koła LOP panią Ewą Nemś, panią Olgą Cholewińską i panem Arturem Oleksiakiem gościli w Nadleśnictwie Lasków. Obecni byli również dyrektor szkoły pan Paweł Kowalski oraz dyrektor Bernard Suchmiel.
Młodzież „Grota” miała okazję uczyć się poprzez działanie i kontakt z przyrodą. Podczas zajęć, leśniczy Jarosław Konieczny opowiedział m.in.: jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, jakie szlaki są w lasach i po co są wyznaczane, które rośliny wolno nam zrywać a czego nie należy dotykać, co robić gdy natkniemy się na niebezpieczne zwierzęta. Mieliśmy też okazję posprzątać tereny zielone. Działo się naprawdę dużo. Wycieczka do Nadleśnictwa Lasków to była prawdziwa uczta dla ducha i dla ciała. Ale najlepiej zobaczcie to sami w fotorelacji.
Ewa Nemś
20.06.2022 r.
Konkurs Wiedzy o ONZ
Uczeń klasy 2 Ti Szymon Łuszczkiewicz wziął udział w wojewódzkim "Konkursie Wiedzy o Organizacji Narodów Zjednoczonych". Dzięki pracy ktorą napisał na temat "Bieżącej problematyki geopolitycznej w regionie Europy Środkowo - Wschodniej" zakwalifikował się do kolejnego etapu. Gala finałowa odbyła sie 17.06.2022 r. na teranie Filharmonii Świętokrzyskiej im. O.Kolberga w Kielcach. Szymon znalazł się wśród najlepszych aby rywalizować w zawodach o ONZ. Patronat honorowy na wydarzeniem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
R.Karp
20.06.2022 r.
II miejsce "Grota" w "Gorączce złota"
20 czerwca 2022r. w Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jędrzejowie odbyło się podsumowanie kolejnej edycji akcji "Gorączka złota PCK". Jest to akcja, która polega na zbiórce złotych monet 1, 2 i 5 groszowych. W tej edycji Zespół Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego " Grota" zajął drugie miejsce wśród szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu jędrzejowskiego. Udało nam się zebrać 59 kg monet. Opiekunami akcji byli Małgorzata Sosnowska i Aleksander Mazurkiewicz. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasze działania i włączyli się w tegoroczna zbiórkę.
Opiekunowie SK PCK.
20.06.2022 r.
Zakończenie roku szkolnego 2021/22
Punktualnie o godzinie 8.00 w Zespole Szkół nr w Jędrzejowie rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Zgromadzonych gości, Grono Pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną przywitał dyrektor szkoły Paweł Kowalski. Dyrektor odczytał list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Wśród zaproszonych gości byli starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna oraz  wicestarosta Maria Barańska. Starosta złożył życzenia uczniom oraz podziękował za pracę w minionym roku szkolnym całemu Gronu Pedagogicznemu, dodając że najważniejsze podczas wakacji powinno być bezpieczeństwo. Po raz ostatni usłyszeli dziś dzwonek szkolny uczniowie klas trzecich branżowej szkoły. Żegnali ich wychowawcy klas: 3c -Renata Walczak, 3C -Robert Król, 3k-Ewa Bogusz i   3k1-Edyta Grad. W drugiej części spotkania najlepsi w nauce i zachowaniu uczniowie otrzymali dyplomy, medale, bony towarowe. Dla wszystkich apel był wzruszającym momentem, kończącym ten rok szkolny. Po uroczystości uczniowie przeszli z wychowawcami do sal na wręczenie świadectw. Życzymy wszystkim odpoczynku i beztroskich wakacji!
Ewelina Żychlińska 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego