2018 - 2019 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2018 - 2019

01.09.2018 r.
Uczniowskie staże
W ramach realizacji projektu "Wiedza i doświadczenie naszym atutem" nr projektu RPSW.08.05.01-26-0076/16 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, 16 uczniów klas III Technikum nr 2 w Jędrzejowie z kierunków technik elektryk, mechatronik i budownictwa brało udział w płatnych stażach realizowanych u pracodawców z terenu powiatu jędrzejowskiego. Staże odbyły się w terminach 02.VII.2018 - 26.VII.2018 oraz 30.VII.2018 - 24.VIII.2018. Realizatorami staży były firmy: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe mgr Paweł Szostak z siedzibą w Książe Skroniów 41 oraz DP Clean Tech Poland Sp. z o.o., ul. Jasionka 96 w Jędrzejowie. Uczniowie za udział w stażu otrzymali stypendium w kwocie 1.600,00 zł. Uczestnicy staży otrzymali zaświadczenia o odbyciu staży wystawione przez realizatorów staż. Beneficjentem projektu, w ramach którego uczniowie brali udział w stażach jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Jędrzejowska - GRYF" w Jędrzejowie.
J.Kochaniec-Kowalska
03.09.2018
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Wakacje już niestety minęły. Zakończyły się praktycznie wszystkie remonty szkolnych sal przedmiotowych. Nowe wyposażenie i wygląd zyskały dwie pracownie informatyczne, pracownia budownictwa oraz mechatroniki i OZE. Na budowie obiektów sportowych widać wyraźne przyspieszenie i postępy. Przed społecznością naszej szkoły otwiera się nowy rok szkolny. Jaki będzie? Wszyscy mamy nadzieję, że udany i obfitujący w wiele sukcesów naszej młodzieży jak i ich nauczycieli. W tym tonie wypowiedziała się dyrektor szkoły mgr inż. J.Jędrzejewska, która przywitała zgromadzoną na placu apelowym młodzież i grono pedagogiczne. Swoje krótkie przemówienie wygłosił także Starosta Jędrzejowski E. Kaczmarek. Nawiązał on do trwających w naszej szkole inwestycji oraz życzył zwłaszcza uczniom klas I zapału i chęci do zdobywania wiedzy i umiejętności. Następnie wicedyrektor mgr B.Suchmiel przedstawił młodzieży klas I ich wychowawców:
IC - B.Ragan, IK - O.Cholewińska, I TMI - A.Chabior, ITG - A.Haczyk, ITBS - R.Karp.
Z.Marcinkowski
10.09.2018 r.
Start programu "Niepodległość...."
10 września 2018 roku chętni uczniowie naszej szkoły zgłosili się do udziału w Programie „Niepodległość – Czyn, Słowo, Pamięć” realizowanym przez Muzeum Historii Kielc w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i patriotycznej uczestników poprzez umiejętność samodzielnego dostrzegania lokalnych śladów historycznych tj. miejsca, pomniki, przekazy słowne, pamiątki), wypracowanie osobistego stosunku młodzieży do tych elementów tradycji lokalnej i osadzenie ich w realiach historycznych. Projekt składa się z 3 części: CZYN – poszukiwania historyczne i dokumentacyjne grup szkolno - seniorskich w miejscowościach związanych z Marszem Kadrówki zakończone zlotem jesiennym w Kielcach; SŁOWO – historyczna wędrówka z autorem powieści o przygodach dziewczyny podążającej za legendarnym Marszem Kadrówki oraz „Kielce Niepodległe – Pierwsi prezydenci miasta”; HISTORIA – wystawa fotografii z dziejów Legionów pt. „Album Legionów” w 3 wersjach: w Muzeum Historii Kielc, jako wystawa plenerowa w Kielcach oraz jako wystawa banerowa w miejscowościach biorących udział w projekcie, która pozostanie w tych miejscowościach. Po zakończeniu projektu wersja elektroniczna wystawy umieszczona zostanie na stronie dokumentacyjnej projektu. Uczestnicy projektu otrzymają również wydawnictwo ”Album Legionów” oparte na wystawie fotograficznej. Uczniowie biorący udział w projekcie to: Aleksandra Jagiełka (1 TG), Kamila Włodarczyk (2 TFG), Karolina Pobereżnyj (2 TFG), Katarzyna Mularczyk (2 TFG), Roksana Korycińska (2 TFG), Robert Adamek (3 TMS), Adrian Banasiewicz (3 TMS), Mateusz Jach (2 TMI), Damian Sułkowski (2 TMI).
Aneta Haczyk
14.09.2016
Dzień Patrona
Dzisiejszy dzień był szczególnym dla społeczności naszej szkoły. Wszystko to za sprawą obchodów uroczystości związanych z osobą patrona naszej szkoły gen. Stefana Roweckiego "Grota". W tym roku ze względu na aurę i toczące się na terenie obiektów sportowych prace budowlane odbywały się one w sali gimnastycznej. Na szkolne święto przybyli m.in. przedstawiciele władz powiatowych: Starosta E.Kaczmarek, Wicestarosta J.Grabek, Przewodnicząca Rady Powiatu E. Kubas-Samociuk, Burmistrz Miasta Jędrzejowa M.Piszczek, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych S.Nawrot, a także dyrektorzy szkół z terenu miasta, rodzice uczniów i inne zaproszone osoby. Obchody rozpoczęły się mszą św., którą koncelebrował absolwent ZSP nr 2 O.Cist. Rafał Adam Ścibiorowski. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły J.Jędrzejewska, która powitała zgromadzonych w sali i zaprosiła na montaż słowno muzyczny poświęcony sylwetce patrona szkoły. Tuż po, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar ZSP nr 2. W krótkich przemówieniach starosta E.Kaczmarek i burmistrz M.Piszczek odnieśli się do sylwetki patrona jak również podkreślili rolę naszej szkoły w krzewieniu wartości patriotycznych wśród młodzieży. Bardzo emocjonalne w tym względzie było też wystąpienie żołnierza AK S.Wielińskiego. Z rąk władz powiatu dyrektor naszej szkoły J.Jędrzejewska oraz wiedyrektorzy M.Romek i B.Suchmiel otrzymali za swe zasługi specjalne grawery. Po uroczystości wręczenia nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. S.Roweckiego "Grota", Dębem Katyńskim oraz pomnikiem mjr Gądzio "Kosa".
20.09.2018
Trwają prace na obiektach sportowych ZSP nr 2.
Nie zwalniają prace przy budowie naszych obiektów sportowych. Cały czas słychać odgłosy pracujących maszyn i pokrzykujących pracowników. I choć do zrobienia jest jeszcze sporo - pojawiło się już "światełko w tunelu". Ubity i przygotowany został grunt pod budowę boisk do piłki koszykowej, ręcznej i bieżni. Przygotowane fundamenty pod trybuny i oswietlenie. Na boisku do piłki nożnej "zieleni się" już nawet trawa. Mamy nadzieję, że prace zostaną wykonane w terminie.
Z. Marcinkowski
23.09.2018 r.
Szkolenie fryzjerskie
23-09-18 uczennice z technikum usług fryzjerskich skorzystały z zaproszenia hurtowni fryzjerskiej KANEL z Jędrzejowa. Wzięły udział w warsztatach szkoleniowych włoskiej marki fryzjerskiej „BBCOS„. Szkolenie odbyło się w Sielpi. Pokaz obejmował zakres najnowszych trendów w strzyżeniu, koloryzacji i upięć. Wszystkie uczennice biorące udział w warsztatach uzyskały certyfikaty ukończenia szkolenia i liczne prezenty od hurtowni fryzjerskiej KANEL z Jędrzejowa.
Sylwia Chatys
26.09.2018
Dzień Języków Europejskich
Jak co roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie świętowano Dzień Języków Europejskich. Na ten dzień dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich, nauczyciele zespołu Języków Obcych oraz Szkolny Klub Europejski przygotowali szereg atrakcji, m.in. quiz o znanych miejscach i postaciach Europy, rozpoznawanie symboli tablic rejestracyjnych samochodów, oraz rozpoznawanie hymnów krajów europejskich. Zabawie, żartom, quizom nie było końca. Dzień Języków Europejskich to wspaniała okazja do tego, aby zachęcić wszystkich do nauki języków obcych.
Ewelina Żychlińska
27.09.2018
Dzień Chłopaka w pracowni fryzjerskiej
Dnia 27-09-18 pracownie fryzjerską odwiedziło bardzo dużo chłopców z naszej szkoły, ponieważ z okazji Dnia Chłopaka uczennice technikum fryzjerskiego wykonywały najmodniejsze strzyżenia męskie oraz stylizację fryzur.
S.Chatys
04.10.2017 r.
Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania w Grocie
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” - Wisława Szymborska. Biblioteka szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji głośnego czytania i w dniach 1-5 październik młodzież klas pierwszych czytała nowości wydawnicze zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa .Akcja miałą na celu popularyzowanie czytania i zapoznanie uczniów z bogatym księgozbiorem naszej biblioteki. Akcję zorganizowała Ewa Nemś.
E.Nemś
8.10.2018
Projekt Krokus
Już po raz czwarty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie realizuje międzynarodowy projekt Krokus. Muzeum Galicja z siedzibą w Krakowie jest koordynatorem projektu w Polsce. Pomysłodawcą akcji na całym świecie jest Irlandzkie Towarzystwo Holocaust Education Trust. Co roku coraz wiecej szkół na całym świecie bierze udział w projekcie. W ramach projektu Krokus, uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Krokusy zakwitną na wiosnę. Jednak w projekcie nie chodzi tylko o to, żeby w koło szkoły było pieknie i kolorowo na wiosnę. Żółte krokusy mają symbolizować i przypominać o dzieciach które zginęły podczas II Wojny Światowej. Od wojny minęło ponad siedemdziesiąt lat a na świecie nadal trwają konflikty zbrojne w których giną także dzieci.
Projekt Krokus ma na celu zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, rasizmem, uprzedzeniami i nietolerancją. Koordynatorem międzynarodowego projektu od początku realizacji jest nauczyciel języka angielskiego i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego Ewelina Żychlińska. Realizacja Projektu Krokus jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście oraz Unii Europejskiej.
Ewelina Żychlińska

10.10.2018 r.
Śladem Pierwszej Kompanii Kadrowej
10.10.2018 r. jako szkolny zespół projektowy, pod opieką koordynatora Anety Haczyk, uczestniczyliśmy w wycieczce terenowej, zorganizowanej przez uczniów SP 24, szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w Kielcach. Mieliśmy okazję, aby poznać innych uczestników PROGRAMU„NIEPODLEGŁOŚĆ – CZYN, SŁOWO, PAMIĘĆ” z Kielc, Bolechowic, Wodzisławia i Pińczowa. Pierwszym etapem naszej wędrówki był Pomnik Czynu Legionowego, zwany popularnie Czwórką Legionową. Pomnik przedstawia czterech strzelców z 1914 roku, pochylonych w marszu. Symbolizują oni cztery polskie dzielnice - Królestwo, Małopolskę, Śląsk i Wielkopolskę. Taką ideę zawarł prof. Jan Raszka z Krakowa, który po kryzysie przysięgowym w 1917 roku wykonał model pomnika. Projekt zainteresował Kielczan, którym przywodził na pamięć 12 sierpnia 1914 roku, kiedy to do Kielc wkroczyła I Kompania Kadrowa Strzelców pod dowództwem Józefa Piłsudskiego. Jeden z uczniów przytoczył historię pomnika i jego skomplikowane losy. Kolejny uczeń odczytał napisy na tablicach wmurowanych na frontowych ścianach Wojewódzkiego Domu Kultury. Następnie udaliśmy się na ulicę Krakowską do miejsca, w którym skaut Czesław Bankiewicz złożył meldunek Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu. Obecnie umieszczona jest tam figura Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejnym etapem wycieczki było Wzgórze Zamkowe. Tu na terenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej obejrzeliśmy wystawę plenerową zatytułowaną „Legionów droga do Niepodległej”. Potem dotarliśmy do Muzeum Narodowego w Kielcach. Podczas pobytu Józefa Piłsudskiego w Kielcach z przerwami od 12 sierpnia 1914 r. do 10 września 1914 r., kielecki pałac stał się kwaterą główną Komendanta. W muzeum zwiedziliśmy Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ostatnim etapem naszej wycieczki był Plac Wolności i Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Aneta Haczyk
17.10.2018 r.
Dzień Edukacji Narodowej
W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej w naszej szkole w dniu 12.10.2018 r. odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęła ją dyrektor J.Jędrzejewska, podziękowała zgromadzonym na sali pedagogom za codzienny trud wkładany w pracę z młodzieżą, życząc dalszych sukcesów zarówno zawodowych jak i tychżyciu prywatnym. Wyróżniającym się w pracy pedagogiczno-wychowawczej nauczycielom zostały przyznane Nagrody Dyrektora. W tym roku otrzymali je: Olga Cholewińska, Katarzyna Chrust, Michał Cichoń, Michał Fendrych, Stanisław Kot, Paweł Kowalski, Aleksander Mazurkiewicz, Hieronim Muchowski, Dariusz Łaskawski, Maciej Romek, Małgorzata Sosnowska, Bernard Suchmiel, Ewelina Żychlińska. Na zakończenie akademii młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż słowno-muzyczny.
Kilkunastu naszych pedagogów wzięło również udział w powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej, który miał swój finał w murach Muzem im.Przypkowskich. Tutaj właśnie w jednym z pawilonów wystawowych odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych oraz nagród wyższego szczebla dla pedagogów z powiatu jędrzejowskiego. Wśród nagrodzonych i odznaczonych znaleźli się:
Nagrody Starosty: Jolanta Jędrzejewska, Monika Bugajska, Zygfryda Karkocha, Tomasz Wojtachnio
Brązowy Krzyż Zaslugi - Anna Kamińska, Monika Bugajska
Medal Złoty za długoletnią służbę - Michał Fendrych
Medal Srebrny za długoletnią służbę - Anna Banaczkowska
Medal Brązowy za długoletnią służbę - Aleksander Mazurkiewicz, Ewelina Żychlińska
Uroczystości uświetnił występ naszej młodzieży.
Z.Marcinkowski 
19.10.18
"Roboty na start"
To już kolejna edycja zajęć dodatkowych z montażu układów elektronicznych. W tym roku swój akces w tym zakresie złożyli uczniowie klasy I Tmi uczący się w zawodzie technik mechatronik. Tematyka zajęć wzorem lat poprzednich będzie obejmować umiejetność rozpoznawania elementów, wyznaczania ich podstawowych parametrów, czytanie schematów elektronicznych, operowanie sprzętem i materiałami lutowniczymi, nabycie umiejętności lutowania, montaż układów elektroniki. Uczestnikom życzymy wytrwałości i dobrej zabawy.
Z.Marcinkowski
19.10.2018 r.
Śladem I Kompanii Kadrowej
W piątek 19.10.2018r. zorganizowaliśmy wycieczkę terenową po Jędrzejowie śladem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Rozpoczęliśmy od powitania gości ze Szkół Podstawowych z Kielc i Bolechowic na czele z Panem Leszkiem Dziedzicem. Zaprezentowaliśmy cenne publikacje, które zdobyliśmy w różnych bibliotekach i u pasjonatów historii, dotyczące interesującego nas zagadnienia. Zorganizowaliśmy także wystawę „Józef Piłsudski w Jędrzejowie”. Adrian Banasiewicz zaprezentował bogatą historię naszej szkoły, Kamila Włodarczyk - postać patrona – gen. Stefana Roweckiego „Grota”, zaś Aleksandra Jagiełka stałego uczestnika „Kadrówki”, Piotra Kurka, członka Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, którego pamięci został poświęcony marsz w 2017 r. Z odznaczeniami i sztandarami zapoznał nas Robert Adamek. Następnie udaliśmy się pod pomnik uczestnika bitwy warszawskiej z 1920r. - majora Stefana Gądzio „Kosa”. Nasza szkoła od wielu lat związana jest z przemarszem Kadrówki przez Jędrzejów, gdyż w jej murach corocznie nocują jego uczestnicy.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było Starostwo Powiatowe przy ul. 11 Listopada 83, gdzie 9 sierpnia 2004 roku posadzono Dąb Niepodległości z okazji 90 –tej rocznicy „Czynu Legionowego”. Drzewo wspólnie zasadzili: Pan Starosta Edmund Kaczmarek wraz z Komendantem Marszu Panem Janem Józefem Kasprzykiem, obecnym Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Te informacje przekazała nam uczennica Karolina Pobereżnyj.
Na zakończenie udaliśmy się do jędrzejowskiego rynku, gdzie na frontowej ścianie Państwowego Muzeum im. Przypkowskich znajduje się pamiątkowa tablica, powstała dla upamiętnienia wydarzeń związanych z pobytem Józefa Piłsudskiego w naszym mieście, w okresie powojennym zasłonięta tynkiem. Z tymi informacjami zapoznała nas uczennica Katarzyna Mularczyk. W domu rodziny Przypkowskich przy rynku kilkakrotnie kwaterował Komendant wraz ze sztabem. Obecnie znajduje się w tym miejscu słynne na całym świecie Muzeum Zegarów. W jednej z sal muzealnych, w pokoju, w którym kwaterował Józef Piłsudski, znajdują się pamiątki związane z działalnością i pasjami Feliksa Przypkowskiego oraz rekwizyty, z których korzystał Piłsudski. Dzięki uprzejmości dyrektora Pana Jana Przypkowskiego mogliśmy zwiedzić te miejsca w muzeum oraz została nam zaprezentowana czasowa wystawa zorganizowana na 100-lecie odzyskania niepodległości, która pokazuje wydarzenia I wojny światowej z perspektywy Jędrzejowa. W tamtych dniach miasto było świadkiem ważnych wydarzeń – już 3 sierpnia 1914 r. dotarł tu pierwszy regularny oddział polskiego wojska, tzw. Siódemka Beliny, a kilka dni później I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. On sam kilkakrotnie bywał później w Jędrzejowie. W tym czasie nieopodal nad Nidą trwała wojna pozycyjna. Jędrzejów stał się miastem tyłowym; dla celów komunikacji
z frontem Austriacy wybudowali wówczas polową kolejkę wąskotorową, czynną do dziś.
9 sierpnia 1914 roku I Kompania Kadrowa wkroczyła do Jędrzejowa, gdzie komisarzem wojsk polskich został mianowany dr Emil Bobrowski. Józef Piłsudski otrzymał od Eustachego Romera, właściciela majątku Czaple Małe, konia wierzchowego, legendarną klacz „Kasztankę”, która towarzyszyła mu w bojach legionowych i w wojnie polsko – bolszewickiej. Wystawa prezentuje pamiątki, archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z tamtymi wydarzeniami. Wiele zaprezentowanych eksponatów to niezwykle ciekawe obiekty wypożyczone z innych muzeów, jak i z nigdy nie udostępnianych kolekcji prywatnych, w tym broń używana przez legionistów Józefa Piłsudskiego i wiele innych.
Następnie udaliśmy się do Wodzisławia, gdzie zostaliśmy przywitani przez członków Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia wraz z włodarzami miejscowości Panią Wójt i Panią Sekretarz Gminy. Spotkanie rozpoczęliśmy od Tablicy Pamięci na Górze Świątnickiej.
W sierpniu 1914 roku doszło tu do przypadkowego spotkania mieszkańców z odziałem konnym Strzelców. Bardzo osobistymi wspomnieniami podzieliła się z nami córka Legionisty, która wspominała niezwykłą odwagę, brawurę i hart ducha swojego ojca. Pokazała nam wiele ciekawych zdjęć dokumentów z czasów I wojny światowej. Następnie udaliśmy się w kierunku miejscowego cmentarza do grobu Czesława Bankiewicza „Skauta” - 8 ułana siódemki Beliny. Ostatnim etapem wędrówki była kamienica w rynku, na froncie której w 80 - tą rocznicę wkroczenia I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego do Wodzisławia wmurowano tablicę pamiątkową.
Aneta Haczyk
22.10.2018
Dzień Geodety
Klasy technikum budowlanego oraz pierwsza klasa technikum geodezyjnego wzięły udział w zorganizowanym po raz pierwszy Dniu Geodety. Okazja ku temu była szczególna, gdyż po raz pierwszy w powiecie jędrzejowskim utworzono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie kierunek: technik geodeta. Kierunek cieszy się ogromną popularnością bo jest to zawód z przyszłością. Uroczystego otwarcia Dnia Geodety dokonała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, witając młodzież oraz Naczelnika Wydziału Eukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Stanisława Nawrota.
W pierwszej części spotkania zaprezentowali się przedstawiciele firmy GEOMAX dostarczającej urządzenia pomiarowe, wsparcie oraz serwis urządzeń geodezyjnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem geodezyjnym takimi jak: GPS, GIS, tachimetry, systemy pomiarowe 3D, niwelatory, pionowniki itp. Kolejnym etapem spotkania była część praktyczna, która najbardziej spodobała się uczniom, gdyż mieli jedyną okazję popracować i poćwiczyć pomiary na nowoczesnym sprzęcie. Uważa się obecnie, że zawód geodety jest najbardziej nowoczesnym, praktycznym oraz atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. Geodeci uczestniczą w różnego rodzaju procesach planowania i projektowania. Uczniom, którzy podjęli naukę w roku szkolnym 2018/2019 na kierunku technik geodeta życzymy owocnej nauki.
Ewelina Żychlińska
6.10.2018 r.
Wycieczka do DP CleanTech
W dniu 26.10.2018r uczniowie klasy IIITms wraz z wychowawcą Martą Chabuz oraz szkolnym doradcą zawodowym Iwoną Dudek wybrali się na wycieczkę zawodoznawczą do zakładu produkcyjnego DP CleanTech w Jędrzejowie. Jest to firma założona w 2004 roku zajmująca się projektowaniem, inżynierią, produkcją oraz przekazaniem do eksploatacji elektrowni wytwarzających energię z odpadów, zapewniając kompletne rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadków na czystą energię.
Młodzież została przyjęta przez kierownika produkcji – pana Dariusza Wielińskiego, który w części pierwszej spotkania za pomocą ciekawej prezentacji multimedialnej przestawił zakład pracy. Opowiedział również o wymaganiach stawianych kandydatom na pracowników w ich branży. Zachęcał uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności, korzystania z dodatkowych szkoleń i kursów, zdobywania uprawnień.
W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda linia produkcyjna, specyfika pracy oraz maszyny wykorzystywane w zakładzie. Mogli również przyjrzeć się czynnościom wykonywanym przez pracowników firmy na poszczególnych stanowiskach pracy.
Mamy nadzieję, że zdobyte przez uczniów informacje i spostrzeżenia z wizyty w DP Clean Tech będą im pomocne w kreowaniu indywidualnej ścieżki kariery zawodowej.
Iwona Dudek
7.11.2018 r.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie.
W dniu 07.11. 2018 r. odbyły się w naszej szkole zawody I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. W tym roku hasło przewodnie olimpiady brzmiało : "Rodzina - tu wszystko się zaczyna". Punktualnie o godz. 10 30, pięć zespołów dwuosobowych rozpoczęło zmagania z testem składającym się z 30 pytań. Zagadnienia dotyczyły : prawa, teologii i socjologii. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie klas : II TMI oraz II TFG, którzy teraz niecierpliwie czekają na wyniki prac. Merytoryczną opiekę nad uczniami sprawowała i zawody przeprowadziła -we współpracy z M. Pańczyk, A. Kowalską i P. Kowalskim - Renata Gola.
R. Gola
7.11.2018 r.
Śladem I Kompanii Kadrowej
7 listopada 2018 r. w piękny słoneczny poranek wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa śladem I Kompanii Kadrowej. Najpierw udaliśmy się na Kopiec Kościuszki – jeden z pięciu kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajdujący się na Wzgórzu błogosławionej Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Budowano go w latach 1820-1823, zaś zarządza nim Komitet Kopca Kościuszki. Siedziba Komitetu wraz z wystawami znajduje się w części poaustriackiego Fortu nr 2 „Kościuszko”. Obejrzeliśmy mi.in.: muzeum kościuszkowskie, gdzie znajdują się dwie wystawy: „Kościuszko–Rozdział I” oraz „Kopce Krakowskie”, dwie wystawy: galeria figur woskowych „Polaków drogi do wolności” oraz „Twierdza a Miasto Kraków – 1846-1918”. Od momentu śmierci w 1817 r. narastał kult bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki. Opinia publiczna domagała się wzniesienia monumentu upamiętniającego Naczelnika, rozpoczynając zbiórkę pieniędzy na ten cel. Nie potrafiono się jednak zdecydować w jaki sposób należało go uczcić. Ostatecznie zdecydowano się usypać kopiec. Decyzję tę zatwierdził w lipcu 1820 r. Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa. Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca 15 września 1820 r. stało się wielkim wydarzeniem, przyciągnęło wielu Polaków, także spoza granic Rzeczypospolitej Krakowskiej: weteranów powstań, chłopów, młodzieży. W trakcie trwającej trzy lata budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy, symboliczny chociażby udział w sypaniu stał się patriotycznym obowiązkiem, brali w nim udział nawet cudzoziemcy odwiedzający miasto. Ostatecznie, mimo problemów technicznych i finansowych, budowę zakończono 25 października 1823 r. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m, zaś jego objętość obliczono na ok. 64 100 m³. Na skutek potężnych ulew w 1997 r. kopiec uległ poważnemu uszkodzeniu. W celu ratowania wzgórza powołano Komitet Honorowy Ratowania Kopca Kościuszki, który zbierał pieniądze na remont. Koszt odnowienia kopca wyniósł 14,7 mln zł. Potem obraliśmy kierunek Oleandry - Dom im. Józefa Piłsudskiego. To zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie przy Alei 3 Maja 7 na rogu ulicy Oleandry. Stoi on w miejscu, z którego w 1914 roku wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa kierując się na terytorium zaboru rosyjskiego. Aktualnie mieszczą się tu: Muzeum Czynu Niepodległościowego, Komenda Naczelna Związku Legionistów Polskich, Komenda Główna Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny oraz Archiwum Czynu Niepodległościowego. Niestety z przyczyn losowych, nie udało nam się zwiedzić muzeum.
Następnie udaliśmy się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, stojący u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej, autorstwa Czesława Dźwigaja. Odsłonięty został 10 listopada 2008. Pomysł powstania pomnika Józefa Piłsudskiego i Czynu Niepodległościowego w Krakowie powstał w 1922 roku, jednak nie został on zrealizowany. Ponownie pojawił się w 1989 roku za sprawą Związku Legionistów Polskich, ale planowane ustawienie monumentu na Błoniach nie zostało zrealizowane ze względów prawnych. O podjęciu kolejnej próby wzniesienia pomnika Piłsudskiego krakowska prasa poinformowała w marcu 2008 r. Z inicjatywą tą wystąpił Leszek Gołda, starszy Bractwa Kurkowego. Fundatorem miało zostać właśnie Bractwo, a autorem pomnika Czesław Dźwigaj. Bractwo Kurkowe poniosło koszty wykonania figury Piłsudskiego. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 10 listopada 2008 roku, w przeddzień 90. rocznicy Niepodległości. Obecni byli: minister obrony Bogdan Klich, kardynał Stanisław Dziwisz, Jacek Majchrowski, Janusz Onyszkiewicz, generałowie: Mieczysław Bieniek, Edward Gruszka i Jerzy Wójcik, bracia kurkowi i licznie zgromadzeni krakowianie. Odsłonięcia dokonali: min. Klich, prezydent Majchrowski, radna Małgorzata Radwan-Ballada i Leszek Gołda. Pomnik ustawiony jest na wyłożonym kostką skwerze. Oprócz statuy Piłsudskiego w jego skład wchodzi grupa rzeźbiarska, przedstawiająca Czwórkę Legionową i maszt flagowy. Po tej części udaliśmy się na Starówkę, gdzie uczestnicy mogli pozwiedzać, pospacerować i nacieszyć się pobytem
w Krakowie.
Aneta Haczyk
9.11.2018
Akademia patriotyczna

„Polska”
I cóż powiedzą tomy słowników,
Lekcje historii i geografii,
Gdy tylko o niej mówić potrafi
Krzak bzu kwitnący i śpiew słowików.

Choć jej granice znajdziesz na mapach,
Ale o treści, co je wypełnia,
Powie ci tylko księżyca pełnia
I mgła nad łąką, i liści zapach.

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

W szumie gołębi na starym rynku,
W książce poety i na budowie,
W codziennej pracy, w życzliwym słowie,
Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.
(Antoni Słonimski)

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń. W tym roku rocznica jest wyjątkowa bo rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tych uroczystości przyłączyła się jak co roku i nasza szkoła przygotowując patriotyczną akademię. Spotkanie rozpoczął wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel przypominając jak ważne jest to święto i jak wiele dróg przeszedł nasz kraj do odzyskania niepodległości. Uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny mówiący o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna wspólnie z 24 tysiącami zgłoszonych szkół i przedszkoli w całym kraju wzięła udział w akcji “Rekord dla Niepodległej”. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Niezwykłym akcentem był krótki film animowany Tomasza Bagińskiego który mogliśmy wspólnie obejrzeć pt.“Historia Polski”
Ewelina Żychlińska
10.11.2018 r.
Podsumowanie programu "Niepodległość - Czyn, Słowo, Pamięć"
10.11.2018 r. uczestniczyliśmy w posumowaniu Programu „Niepodległość – Czyn, Słowo, Pamięć” realizowany przez Muzeum Historii Kielc w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ugościła nas Szkoła Podstawowa nr 24 im. Pierwszej Kompanii Kadrowej w Kielcach. Mieliśmy okazję po raz kolejny spotkać się z zespołami uczestniczącymi w programie z Kielc, Bolechowic, Wodzisławia i Pińczowa. Po otwarciu spotkania przez Panią dyrektor SP - Ewę Misiorowską oraz koordynatorów projektu z Muzeum Historii Kielc Panów: Krzysztofa Myślińskiego i Leszka Dziedzica nastąpiła prezentacja efektów pracy poszczególnych grup. Atmosfera była bardzo przyjazna i miła, o co zadbała koordynator projektu z goszczącej szkoły Pani Katarzyna Wójcik. Wszyscy opiekunowie dostali monografię szkoły, która powstała z okazji 50 – lecia istnienia SP nr 24. Po zakończeniu tej części uroczystości udaliśmy się do Muzeum Historii Kielc, w którym poprzedniego dnia została otwarta wystawa „Album Legionów" - przywołująca wydarzenia
z okresu walk o niepodległość. Przywitał nas dyrektor Pan dr Jan Główka, który wraz z panem Leszkiem Dziedzicem wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątki związane z tematyką programu. W zbiorach muzeum znajduje się album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu (1915–1916). Zawiera on fotografie wykonane przez nieznanego autora. Dokumentują one walki pozycyjne Legionów na Wołyniu, a także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogiły poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy, głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, stacjonującego w Kielcach w latach 1922–1939. Fotografie były w fatalnym stanie, dlatego też przeprowadzono ich konserwację oraz zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji. Ekspozycję urozmaiciły ciekawe eksponaty z epoki, dokumenty itp.
Następnie udaliśmy się pod Urząd Miasta, gdzie na frontowej ścianie znajduje się tablica ufundowana w hołdzie upamiętniających polskich żołnierzy wkraczających do Kielc pod wodzą Józefa Piłsudskiego. W siódmą rocznicę wkroczenia Strzelców do Kielc, tablicę wykonaną
z marmuru, odsłonił osobiście Józef Piłsudski w dniu 20 października 1921 roku (wtedy też nadano Naczelnikowi - honorowe obywatelstwo miasta Kielce). Po zniszczeniu przez Niemców
w czasie wojny, dopiero 12 sierpnia 1995 roku odsłonięto jej replikę wykonaną z brązu.
Kolejnym punktem naszej pieszej wycieczki była tablica upamiętniająca pierwszą potyczkę ułanów z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich pod dowództwem Władysława Beliny - Prażmowskiego z wojskami rosyjskimi. Została ona odsłonięta 25 lipca 2015 r. na budynku przy ulicy Sienkiewicza przy Hotelu Bristol. Potyczka z pododdziałem kozaków wojska carskiego miała miejsce 12 sierpnia 1914 r., zaraz po wkroczeniu do Kielc legionów Piłsudskiego, a wzięło w niej udział 13 ułanów. Kielczanie upamiętnili to wydarzenie już w 1935 roku z inicjatywy Kieleckiego Oddziału Beliniaków, ale niestety po wybuchu II wojny światowej tablica zaginęła.
Udział w programie był bardzo ciekawym doświadczeniem dla nas. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę na temat Józefa Piłsudskiego, I Kompanii Kadrowej, Legionistów na terenie naszych miejscowości. Wielu pozytywnych emocji dostarczyły nam wycieczki, podczas których zwiedzaliśmy bardzo ciekawe miejsca i poznawaliśmy interesujące historie związane z tymi miejscami. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę, a Panu Leszkowi za koordynowanie naszych działań.
Aneta Haczyk
11.11.2018
100 - lecie Niepodległości
Dzisiejszy dzień był szczególny dla każdego Polaka za sprawą 100-lecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. W całym kraju odbywały się liczne uroczystości związane z tą okrągłą rocznicą. Mieszkańcy Jędrzejowa również świętowali. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele Św. Trójcy, której przewodził biskup M.Florczyk. Następnie mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz powiatowych i miejskich przemaszerowali pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Zgromadzeni pod obeliskiem uczestnicy wysłuchali przemówienia starosty jędrzejowskiego oraz niepodległościowego apelu pamięci, ktory odczytał wicedyrektor naszej szkoły B.Suchmiel. W trakcie uroczystości P.Faryna wraz z M.Bogusławskim w imieniu Wojewody Świętokrzyskiego A.Wojtyszek wręczyli Staroście Powiatu Jędrzeowskiego E.Kaczmarkowi Medal 100-Lecia Niepodległości. Następnie złożone zostały wiązanki kwiatów pod pomnikiem i odśpiewany został hymn. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni pod pomnikiem udali się do pobliskiego parku, gdzie miała miejsce inscenizacja wojenna z udziałem 2 grup rekonstrukcyjnych. W "kuchni polowej" uczestnicy uroczystości mogli posilić się pyszną grochówką. W obchodach uczestniczyło ok. 2000 mieszkańców i zaproszonych gości.
Nasza szkoła włączyła się w to niepowtarzalne święto wystawiając trzy poczty sztandarowe (ZSP nr 2, I Pułku Piechoty AK oraz Związku Inwalidów Wojennych). Nasi uczniowie w trakcie przemarszu ulicami Jędrzejowa nieśli biało-czerwoną flagę o wymiarach 3m x 7m.
Z.Marcinkowski
13.11.2018 r.
Spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta
Rok 2018 został przez sejm ustanowiony rokiem Zbigniewa Herberta. W uchwale można przeczytać „W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń”
Z tej okazji 13 października panie Beata Ragan i Ewa Nemś przygotowały multimedialną lekcję na której młodzież klasy II Tg miała możliwość zapoznać się z poezją mistrza Herberta. Oprócz recytacji najsłynniejszych utworów wysłuchano poezji śpiewanej w interpretacji Stanisława Sojki, Grzegorza Turnaua czy młodych twórców muzyki współczesnej.
Ewa Nemś
14.11.18 r
Otwarcie kompleksu sportowego i pracowni technicznych
W roku szkolnym 2017/2018 zostały uruchomione w naszej szkole dwa projekty współfinansowane ze środków UE. Jeden z nich pt. "Wiedza i doświadczenie naszym atutem" opiewa na kwotę 711 930,74 zł i jest realizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Jędrzejowska - Gryf". W projekcie uczestniczy młodzież klas I-III ucząca się w zawodzie technik elektryk, technik mechatronik i technik budownictwa. Młodzież ma możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych:
z matematyki (zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze doskonalące umiejętności rachunkowe i utrwalające wybrane zagadnienia z zakresu podstawy programowej, przygotowujące do zdania egzaminu maturalnego), informatyki (kurs ECDL Base potwierdzony Europejskim Certyfikatem Umiejętności Komputerowych) oraz umiejętności uczenia się.
teoretycznych i praktycznych przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie z zakresu różnych specjalizacji, w tym – nabycie kompetencji zawodowych w dziedzinie OZE, montażu instalacji elektrycznych i elektropneumatycznych, montażu układów sterowania jako niezbędnych elementów instalacji OZE, termomodernizacji obiektów budowlanych z uwzględnieniem obiektów OZE, modelowania konstrukcji budowlanych za pomocą programu do wspomagania projektowania AUTOCAD z wykorzystaniem TIK, sporządzanie kosztorysów.
z przedsiębiorczości.
Uzupełnieniem są płatne staże dla uczniów, wycieczki prozawodowe oraz specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli.
Drugie działanie "Przebudowa i modernizacja kompleksu sportowego wraz z wyposażeniem pracowni dydaktycznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie" realizowane było przez Powiat Jędrzejowski i opiewało na kwotę ponad 4,5 mln zł. W ramach tego działania szkoła nasza pozyskała nowoczesny kompleks sportowy, w skład którego wchodzą: boiska do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej, kort tenisowy, trybuny, bieżnia oraz kontenery z szatniami i prysznicami. W budynku szkoły zostały utworzone 4 nowoczesne pracownie dydaktyczne: dwie informatyczne, a budowlaną i pracownia odnawialnych źródeł energi. Wszystkie sale zostały wyposażone w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Uroczystego otwarcia i przekazania naszej szkole tych obiektów dokonali: Starosta Jędrzejowski - E.Kaczmarek, Wicestarosta - J.Grabek, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych - S.Nawrot, Inspektor Ds. Pozyskiwania Środków UE - T.Beszterecha, jak również dyrektor szkoły J.Jędrzejewska, zaś poświęcił O.Kustosz W.Kundera. Podsumowaniem i ukoronowaniem dzisiejszej uroczystości był mecz piłki nożnej jaki rozegrały między sobą drużyna Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie z reprezentacją ZSP nr 2, składającą się z uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Mecz zakończył się remisem 3:3.
Mamy nadzieję, że nowe obiekty sportowe i pracownie techniczne dobrze będą służyły naszej młodzieży przez najbliższe lata.

Z.Marcinkowski
23.11.2018 r.
Młodzież z "Grota" znów na podium
23 listopada 2018 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyły się uroczystości z okazji obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa. W roku 2018 mija 60 lat Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej też okazji opiekun szkolnego Klubu HDK nr 123 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" Bugajski Włodzimierz otrzymał Medal 60 lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK. Na uroczystości podsumowano też Turniej Młoda Krew Ratuje Życie. Do Turnieju przystapiło 49 Szkół województwa świętokrzyskiego (o 3 szkoły mniej niż w roku ubiegłym). 2818 uczniów oddało 1571 litrów krwi- to sporo mniej niż w ubiegłym roku, co zapewne spowodowane jest niżem demograficznym. Pierwsze dwa miejsca, identycznie jak w ubiegłym roku zajęły Politechnika Świętokrzyska i Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie. W ciągu 4 akcji w roku szkolnym 2017/2018 wykonano 140 donacji i pobrano 63 litry krwi. To o 3 litry więcej niż w ubiegłym roku.
W.Bugajski
28.11.2018 r.
Spotkanie pt."Żyj bez ryzyka"
W dniu 28 listopada w jędrzejowskim Centrum Kultury odbyła się VI edycja spotkań dla młodzieży pod hasłem „Żyj bez ryzyka” z okazji Światowego Dnia AIDS. Jak co roku na koncert profilaktyczny organizowany przez Stację Sanitarno Epidemiologiczną i Komisariat Policji Powiatowej w Jędrzejowie składało się spotkanie z Panem Romanem Latoszyńskim – konsultantem do spraw AIDS i HIV oraz rozdanie nagród konkursowych. W koncercie wzięła udział klasa I Tg. Pan Roman w sposób bardzo obrazowy i ciekawy przedstawił młodzieży szereg niebezpieczeństw czyhających na młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. Szczególną uwagę poświęcił profilaktyce wirusa HIV. Przestrzegał młodzież przed zbyt wczesną, przypadkową inicjacją seksualną podejmowaną pod wpływem alkoholu. Uczulał na zachowanie szczególnej ostrożności przed przyjmowaniem drinków, napojów od nieznajomych, w których może znajdować się tabletka gwałtu. Mówił także o takich wartościach w życiu człowieka jak wierność, miłość i odpowiedzialność, które powinny być wpisane w życie młodych ludzi. Koncert uświetnił występ naszej uczennicy Weroniki Zachariasz z klasy II K, która wykonała wrodzoną sobie gracją trzy utwory muzyczne. Natomiast w drugiej części koncertu rozdano nagrody w konkursie plastycznym pod hasłem „Żyj bez ryzyka”. Uczennica klasy I Tg Gabriela Kot zajęła pierwsze miejsce. Nagrodę w imieniu uczennicy odebrała wychowawczyni klasy pani Aneta Haczyk.
S.Michno
28.11.2018 r.
Wystawa jędrzejowskich malarek w „Grocie”
28 listopada została otwarta kolejna już wystawa czasowa w czytelni szkolnej. Tym razem inspiracją do stworzenia wystawy było ogłoszenie roku 2018 rokiem kobiet. Dodatkowo 28 listopada 2018 roku minęło sto lat odkąd kobiety odzyskały prawa wyborcze. Te dwie rocznice stały się pretekstem zorganizowania bardzo kobiecej wystawy. Zaprezentowały swoje malarstwo: Anita Łukasik, Joanna Tkacz, Sandra Maciantowicz i Monika Wnuk. Działaczka na rzecz kobiet, zaangażowana w Jędrzejowie w organizację akcji - Nazywam się Miliard - pani Joanna Tkacz przybliżyła zgromadzonym na wystawie jaką drogę musiały przejść kobiety aby być równymi mężczyznom: „Podwójnie wolne” – to słowa jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada 1918 roku, w którym marszałek Piłsudski zapewnił prawa wyborcze – bierne i czynne kobietom. Fraza ta najtrafniej opisuje doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych- po raz pierwszy- w prawach obywatelskich. Dotychczas kobiety nie były podmiotami, a raczej dodatkiem do życia mężczyzny, co nasuwa skojarzenie z byciem przedmiotem. Dopiero 100 lat temu prawo miało zapewnić Polkom te same prawa, które posiadali mężczyźni. Ale zmiana prawa to początek. O wiele ważniejsza i trudniejsza jest zmiana mentalności, przekonań i codziennego funkcjonowania i traktowania kobiet. W ciągu tych stu lat wiele się zmieniło, kobiety są dziś tak samo dobrze wykształcone, decydują o sobie. Jednak wiele jeszcze pozostało do zmiany. Kobiety nadal często zarabiają mniej, piastując te same stanowiska co mężczyźni, wciąż są przekraczane ich granice osobiste. Wciąż nie mogą czuć się bezpiecznie w świecie, w którym za prawem nie nadążają przekonania i zwyczajowe postrzeganie kobiet i ich roli w społeczeństwie. Świadczy o tym chociażby akcja MEE TOO -powiedziała Joanna Tkacz. Pani Anita Łukasik opowiadała o sytuacji kobiet-malarek. Malarki w przeszłości musiały często ukrywać swoją płeć, jeśli chciały uczyć się w szkołach artystycznych- tak było z Zofią Stryjeńską, przebierającą się za własnego brata. Najczęściej musiały rezygnować z życia osobistego , jak np. Olga Boznańska. Wiele musiało zrezygnować ze sztuki, ponieważ rodziny zmuszały je do zamążpójścia.
Wystawę malarstwa jędrzejowskich malarek można było oglądać do 5 grudnia. Wystawę odwiedziły klasy: IV THR,IIITB,III TG,IK,IIC,I TG,IC,IITFG,ITMI,IV TBE.
E.Nemś
6.12.2018 r.
Mikołajki
6 grudnia ze względu na tradycję wzajemnego obdarowywania się jest jednym z najbardziej oczekiwanych i najmilszych dni w roku. Aby i w naszej szkole ten dzień był wyjątkowy oraz by podarować uczniom radość i niezapomniane emocje, nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej. Na nowo otwartym boisku do rywalizacji stanęły drużyny z klas I tbs, II tbs, II tmi i III tms. Nawet pogoda sprzyjała sportowcom, świeciło słońce i pomimo niewysokiej temperatury atmosfera była gorąca. Rozegrano cztery mecze. Pierwszy pomiędzy klasami II tmi i III tms zakończył się wynikiem 2:1. Kolejny rozegrały drużyny z klas I tbs i II tbs (wynikiem 3:1). O trzecie miejsce walczyły klasy III tms i II tbs, a wynik to 2:0. Zwycięska okazała się drużyna klasy II tmi pokonując w finale klasę I tbs 4:2. Najlepszym strzelcem został Dawid Krzysztofik z klasy I tbs. Nad przebiegiem rozgrywek czuwał Robert Król, który sędziował wszystkie mecze. Poszczególnym drużynom kibicowali koledzy oraz nauczyciele, każdy miał swojego faworyta, ale przecież nie tylko wyniki się liczą. Turniej zakończył się słodkim poczęstunkiem i gorącą herbatą.
Organizatorom oraz zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
6.12.2018 r.
Konkurs "Król Fryzjerów"
Międzyszkolny konkurs fryzjerski, o tytuł " Króla Fryzjerów" odbył się 06.12.18r. Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna. Tematem przewodnim konkursu była fryzura sylwestrowa. Na takim konkursie młodzież uczy się zawodu, ma możliwość poznania swojej branży od strony praktycznej, rozwoju swoich pasji, talentu i kreatywności.
Wyniki konkursu:
- kategoria: szkoły podstawowe: I miejsce Daria Koniusz SP Łysaków, II miejsce Wiktoria Kukla SP Nr 3 w Jędrzejowie, III miejsce Patrycja Blicharska SP Nr 3 w Jędrzejowie
- kategoria: szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce Milena Gwara ZSP Nr 2 w Jędrzejowie, II miejsce Karolina Pobereżnyj ZSP Nr 2 w Jędrzejowie, III miejsce Eliza Opałka ZSP Nr 2 w Jędrzejowie
Sylwia Chatys
07.12.2018 r.
ZUMBA!
7 grudnia w naszej szkole odbył się mikołajkowy maraton Zumby. Zaproszone do szkoły instruktorki Beata Chabior i Jolanta Sajdak poprowadziły dla wszystkich chętnych uczniów warsztaty tańca, który stał się ostatnio bardzo popularny. Młodzież na początku bardzo niechętnie podejmowała aktywność ale zachęcana przez instruktorki i tańczących nauczycieli przyłączyła się do wspólnej zabawy. Podczas maratonu na ręce Pani Beaty Chabior zostały przekazany pieniądze ze zbiórki przeprowadzonej w naszej szkole wśród uczniów i nauczycieli na rzecz Szlachetnej Paczki. Udało nam się uzbierać niemałą kwotę 701,00 zł! W tym miejscu należy podziękować bardzo skutecznym wolontariuszkom, które przeprowadziły zbiórkę Zuzi Kozińskiej i Dominice Statecznej z klasy IV Tg.
S.Michno
8.12.2018
Nauczyciel na Medal
8 grudnia 2018 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się gala plebiscytu „Nauczyciel na Medal”. Plebiscyt zorganizowany został pod honorowym patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Starostwa Powiatowego w Kielcach, Beaty Gosiewskiej - Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Staszowie i Urzędu Miejskiego w Sandomierzu. Podczas głosowania uczniowie i ich rodzice wybierali najbardziej lubianych i cenionych nauczycieli w kategoriach:
  • Nauczyciel klas I-III ,
  • Nauczyciel klas IV- VIII,
  • Nauczyciel szkół ponadpodstawowych
  • Nauczyciel Akademicki
W kategorii nauczyciel szkoły ponadpodstawowej w powiecie jędrzejowskim - I miejsce zajęła Klaudia Banach - nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole. Pedagog ten zdobył tym samym tytuł „Nauczciel na Medal" oraz awansował do finału wojewódzkiego w którym w skali całego województwa zajął 9 miejsce.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
14.12.2018 r
"Roboty na start"
W październiku rozpoczęła się kolejna już edycja corocznych zajęć dodatkowych dla uczniów, którzy chcą kontynuować swą przygodę z mechatroniką. Szczególnie "głodna" w tym zakresie, okazała się grupa 14 uczniów klasy I Tmi uczących się w zawodzie technik mechatronik (wychowawca A.Chabior). Dwa 7 osobowe teamy w każde piątkowe popołudnie realizowały kolejne zagadnienia z dziedziny elektroniki i mechatroniki. Na spotkaniach które odbyły się do tej pory, uczniowie zapoznali się z budową, parametrami i rolą podstawowych elementów układów elektronicznych, jak również teoretycznymi podstawami procesu lutowania. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na długo wyczekiwaną praktykę. Uczniowie przez kilka godzin "męczyli" stare płytki z układami elektronicznymi ucząc się poprawnego operowania lutownicą, stosowania materiałów lutowniczych i wykonywania prawidłowych połaczeń lutowanych. Niejeden z nich, mocno podekscytowany miał problemy z opanowaniem drżenia rąk i trzymaniem lutownicy. Nie brakowało pytań typu: "Czy ten lut jest dobrze wykonany?", "Czy nie za dużo cyny?", "Czy czas wykonywania lutu jest prawidłowy?". Wszystko to, po to, aby jak najlepiej przygotować się do montażu właściwych układów robotyki, które zostały zamówione w połowie listopada. Niestety, Mikołaj w tym roku się trochę spóźnił, bo zamiast 6 grudnia dopiero cztery dni później dostarczył nam nasze "mini roboty". Oczekiwanie zostało jednak nagrodzone i dziś pierwsza grupa młodzieży przystąpiła do montażu "szarżujących pluskiew". 1.5 godziny zajęć minęło niezwykle szybko i uczniów trzeba było wręcz "wyganiać" do domu. Pierwsze rezytory i tranzystory zostały wlutowane, kolejne elementy muszą troszkę poczekać za sprawą nadchodzących swiąt i wolnego od nauki. Czas ten spowoduje zapewne, że młodzież po powrocie do szkoły z jeszcze większą energią i zapałem przystąpi do dalszych prac nad swymi "zabawkami".
Zbigniew Marcinkowski
19.12.2018 r.
„Europejskie jasełka”
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowane przez uczniów pod opieką nauczycieli języków obcych. Nie inaczej było w tym roku. 19 grudnia 2018r. w gościnnych progach Centrum Kultury w Jędrzejowie w pięknie udekorowanej sali widowiskowej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Fragment Ewangelii wg św. Łukasza przeczytany przez Pana Pawła Kowalskiego wprowadził zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Goszcząca po raz pierwszy w naszej szkole Pani Wicestarosta Maria Barańska życzyła wszystkim zebranym zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności i spełnienia marzeń. Życzenia przekazał również Ojciec Wiesław Kundera, proboszcz parafii pw. Bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie – długoletni pracownik naszej szkoły. Całej społeczności szkolnej życzenia ciepłych i spokojnych świąt złożyła Dyrektor Szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska. Następnie Kamila Włodarczyk, Kasia Stawiarska, Karolina Pobereżnyj z kl. II Tfg, Kamil Karkocha z kl. II Tbs, Mariusz Kaczmarek, Mateusz Włodarczyk, Kacper Kraus z kl. III Tbe, Jakub Kucharski oraz Marcel Król z kl. III Tms zabrali nas w „podróż” po całej Europie przedstawiając tradycje, zwyczaje i symbole świąt Bożego Narodzenia oraz tradycyjne potrawy na bożonarodzeniowych stołach Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz Rosji. Nie zabrakło również Świętego Mikołaja, który przybył do nas z dalekiej Laponii. Scena rozbrzmiewała popularnymi kolędami i pastorałkami zarówno polskimi, jak i europejskimi w wykonaniu zespołu szkolnego w składzie: Ewa Musiał, Zuzanna Kozińska z kl. IV Tg, Aleksandra Dzięcioł, Roksana Tasak, Patrycja Gredka z kl. I Tgg, Weronika Zachariasz z kl. II K oraz Artur Suliga z kl. III Tms. Jasełka przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli: Klaudii Banach, Moniki Bugajskiej, Marty Chabuz, Agnieszki Muchowskiej, Hieronima Muchowskiego, Marty Sornat, Eweliny Żychlińskiej oraz Cezarego Terczyńskiego.
Dnia 21 grudnia w szkole odbyły się wigilie klasowe z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń. Jak nakazuje tradycja, tak i na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji.
Monika Bugajska
9.01.2019 r.
Stypendia Starosty Jędrzejowskiego
W budynku Starostwa powiatowego w Jędrzejowie miało miejsce wręczenie Stypendiów Starosty Jędrzejowskiego. Stypendia te przyznawane są najzdolniejszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jędrzejowskiego. W tej edycji z rąk starosty Pawła Faryny otrzymały je również uczennice naszej szkoły: Zachariasz Weronika - klasa II K (Szkoła Branzowa I stopinia) oraz Sadowska Katarzyna - klasa IV Th (Technikum nr 2). Nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Z.Marcinkowski
21.01.2019 r.
Koniec egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie - sesja styczeń - luty
Dziś w naszej szkole zakończyła się zimowa sesja egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Począwszy od 9.01 młodzież klas trzecich i czwartych zmagała się z częścią pisemną i częścią praktyczną tychże egzaminów. Warto tu wspomnieć, że w części pisemnej uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 40 pytań, na które należało udzielić odpowiedzi w ciągu 1h. Część praktyczna to w zależności od zawodu egzamin z tzw. wykonaniem praktycznym zadania (w), wykonaniem zadania przy użyciu komputera (Wk) tworzeniem dokumentacji (d), tworzeniem dokumentacji przy użyciu komputera (dk). Czas trwania tej części wahał się od 2 do 3 godzin zegarowych. W sesji zimowej egzaminy zdawała młodzież ucząca się w zawodzie:
technik budownictwa - kwalifikacja B16, B30, B33
technik pojazdów samochodowych - kwalifikacja M18, M42, M12
technik elektryk - kwalifikacja E24, E07
technik mechatronik - kwalifikacja E03, E18, E19
technik hotelarstwa - kwalifikacja T11, T12,
technik informatyk - kwalifikacja E14
technik żywienia i usług gastronomicznych - kwalifikacja T15,
Egzaminy przebiegły zgodnie z procedurami. Jesteśmy przekonani, że wypadną po myśli uczniów, zgodnie z ich oczekiwaniem.
Z.Marcinkowski
6.02.2019 r.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów
Dzisiaj w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wśród 135 laureatów tych nagród znalazł się również uczeń naszej szkoły Mateusz Miśkiewicz z klasy II Tmi (technik mechatronik, wych. Z.Marcinkowski). Wręczenia dyplomów dokonała Świętokrzyska Wicekurator Oświaty - Katarzyna Nowacka w asyście pełnomocnika Wojewody Świętokrzyskiego Wiktora Michała Kowalskiego.
Należy tu wspomnieć, że zgodnie z postanowieniem art. 90h ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2198) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2005 r. w sprawie stypendiów Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (Dz. U. Nr 106, poz. 890), kandydata – tylko jednego – do tego stypendium powinna typować każda szkoła dla młodzieży, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości (w zespole szkół – po jednym kandydacie z każdej szkoły). Zgodnie z art. 90h ust. 2 ww. ustawy, stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który:
otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen, lub
wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Mateuszowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Z.Marcinkowski
12.02.2019 r.
Mechatronicy i ich roboty.
W październiku uczniowie klasy I Tmi uczący się w zawodzie technik mechatronik rozpoczęli swą przygodę z "praktyczną mechatroniką". W każdy piątek młodzież uczestniczyła w zajęciach dodatkowych w ramach których uczyła się: posługiwania urządzeniami i materiałami lutowniczymi, czytania dokumentacji technicznej oraz montażu układów elektronicznych i mechanicznych. Dzisiaj swe zajęcia podsumowała jedna z grup. Uczniowie zakończyli prace nad swymi "robotami", wyposażyli je w baterie i dokonali testowego uruchomienia. Wszystkie "świetlne" pluskwy zadziałały i rozbiegły się po pracowni mechatronicznej w poszukiwaniu "światła". Radość fanów mechatroniki była wielka - wszystko bowiem potoczyło się po ich myśli. Przy tej okazji na zakończenie zajęć padło ciekawe pytanie zadane przez jednego z uczniów: "Profesorze, co dalej będziemy robić?". Pomysł już jest. Niedaleka przyszłość pokaże, czy będzie można go zrealizować i wprowadzić w życie. Młodym adeptom mechatroniki dziękuję za wspólnie spędzony czas. Praca z wami była przyjemnością.
Z.Marcinkowski
19.02.2019 r.
Wycieczka "budowlańców"
Uczniowie klas budowlanych wraz nauczycielami przedmiotów zawodowych Alicją Gadjew i Adamem Piaseckim odwiedzili zakład STOLBUD WŁOSZCZOWA S.A. / GRUPA KORONEA. Produkcja firmy odbywa się we Włoszczowie i w Pszczynie. Zakład wyposażony jest w najnowocześniejsze linie produkcyjne. Ponad 500-osobowa załoga firmy dostarcza na rynek wysokiej jakości okna: drewniane, PVC, aluminiowe w czterech liniach produktowych: Bronze, Silver, Gold, Platinium, drzwi wejściowe zewnętrzne oraz drzwi wewnętrzne. Uczniowie mieli możliwość zaobserwowania całego cyklu produkcyjnego drewnianych okien i drzwi. Poznanie najnowszych technologii i trendów modowych w produkcji okien pozwoli uczniom na nowe spojrzenie na rolę okien w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym oraz otworzy nowe spojrzenie na architekturę budynków.
A.Piasecki
27.02.2019 r.
Młodzież z Grota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
„Dziś zadbaj o zdrowie,
byś nie musiał marzyć,
gdy będziesz w niemocy”

Dnia 27.02.2019r. uczniowie z klas II Tfg i III Tg razem z opiekunami: Sylwią Michno, Sylwią Chatys i Katarzyną Chrust uczestniczyły w edukacyjnym wyjeździe do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Wyjazd odbył się w ramach profilaktycznego programu „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”. Tematem przewodnim spotkania była profilaktyka nowotworowa. Spotkanie podzielone było na części. Rozpoczął je dr Leszek Smorąg, ginekolog z wieloletnim doświadczeniem. W swojej prezentacji skupił się przede wszystkim na wirusie HPV, oraz nowotworach, które dotykają kobiet. Główny nacisk kładł na profilaktykę zdrowotną, rolę badań wykonywanych cyklicznie, szczepień oraz walkę z przekonaniem, że Internet jest głównym źródłem wiedzy na temat wszelkich chorób i sposobach leczenia. Drugą część spotkania poprowadziła pani mgr Jadwiga Zapała, specjalista ds. Promocji Zdrowia w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej w Kielcach. Swoją część spotkania przeznaczyła przede wszystkim na profilaktykę nowotworów piersi, podkreśliła bardzo ważną rolę samobadania piersi. Trzecia część spotkania odbyła się w gabinecie ginekologicznym i zakładzie mammografii piersi. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda mammograf, dowiedzieli się również jak wykonywane jest to badanie i w jakim celu. Zapoznali się także z gabinetem ginekologicznym. Pani położna opowiedziała jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa. Zwróciła uwagę na ważne informacje, o które pyta lekarz w czasie wywiadu. Opowiedziała o sprzętach które znajdują się w gabinecie i do czego służą. Pokazała również jakie są obecnie używane narzędzia np. do badań cytologicznych. Spotkanie było bardzo interesujące, młodzież otrzymała solidną dawkę wiedzy na temat chorób nowotworowych i profilaktyki zdrowia, która jest bardzo ważna zarówno w życiu kobiet jak i mężczyzn. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali edukacyjne kalendarzyki pt. „Zdrowa Kobieta, Zdrowy Mężczyzna.” Warto nadmienić, że w wyjeździe tym wspólnie uczestniczyła młodzież naszej szkoły i ZSP nr1 im. ks. Konarskiego w Jędrzejowie. Wszystkim nauczycielom i uczniom uczestniczącym w wycieczce dziękujemy za współpracę i owocnie spędzony czas.

„Czy to nie smutne,
że większość ludzi musi zachorować,
by zdać sobie sprawę z cudowności życia?”
Sylwia Michno
28.02.2019 r.
Jesteśmy najlepsi!
W dniu 28 lutego 2019 r.odbył się w Kielcach etap wojewódzki Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:Konrad Sowula i Mateusz Miśkiewicz z klasy II T MI. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną na temat :"Rodzina - ukryty w niej skarb".Prezentacja była pierwszą częścią konkursu. W drugiej części zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące problematyki przedstawionej w prezentacji. Komitet Okręgowy przyznał Konradowi i Mateuszowi pierwsze miejsce i rekomendował ich do udziału w etapie centralnym olimpiady. Opiekunem uczniów jest nauczyciel wychowania do życia w rodzinie - Renata Gola.
R.Gola
01.03.2019 r.
Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych odbyła się przed pomnikiem Gądzio –Kosa przy ulicy Okrzei, z inicjatywy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im S.Roweckiego “Grota”. Wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel odczytał list Prezydenta Polski Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających bohaterów powstania antykomunistycznego Żołnierzy Wyklętych- Niezłomnych.
“Już po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Oddajemy cześć niezłomnym obrońcom wolności, którzy pomimo zakończenia drugiej wojny światowej, w obliczu kolejnej fali terroru i nowego zniewolenia podjęli dramatyczną decyzję, by walczyć dalej z bronią w ręku. Przez długie dziesięciolecia ich poświecenie i zmagania były skrzętnie wymazywane z kart naszej historii. Dziś przywracamy Żołnierzom Wyklętym należny im szacunek i miejsce wśród bohaterów niepodległej Polski. Wielu z nich było oficerami Wojska Polskiego w odrodzonej Rzeczypospolitej. Wielu walczyło w szeregach Armii Krajowej.”
Wicedyrektor Suchmiel przypomniał zaproszonym gościom i licznie zgromadzonej społeczności szkolenej, że to właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezależność: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Łazarowiczu, Franicszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Na zakończenie uczestnicy uroczystości uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych minutą ciszy a przedstawiciele szkoły, oraz zaproszeni goscie złożyli pod tablicą wiązanki kwiatów.
Ewelina Żychlińska
01.03.2019 r.
Warsztaty fryzjerskie
Dnia 01.03.2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbyły się warsztaty szkoleniowe ze strzyżenia męskiego. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazywał uczniom absolwent naszej szkoły Norbert Wyrozumski, obecnie fryzjer w „ Hair Fashion Studio” w Krakowie. W warsztatach wzięli udział uczniowie Szkoły Branżowej z kierunku fryzjer i Technik usług fryzjerskich. Firmy szkoleniowe fryzjerskie, bardzo chętnie odwiedzają nasza szkołę w poszukiwaniu fryzjerów. Podczas szkoleń odnajdują one u nas, wielu utalentowanych i dobrze przygotowanych do zawodu młodych ludzi. Jednym z takich uczniów jest właśnie nasz absolwent Norbert Wyrozumski, który w tracie nauki brał udział w takich szkoleniach i po ukończeniu naszej szkoły dostał propozycję pracy w ich salonie. Teraz bardzo chętnie odwiedza naszą szkołę już jako szkoleniowiec i dzieli się swoją wiedzą. Podczas warsztatów przekonywał swoich młodszych kolegów jak bardzo poszukiwany jest obecnie zawód fryzjera i w jak w szybkim tempie się rozwija. Norbert jest przykładem jak nasi absolwenci doskonale odnajdują się na rynku pracy. Kolejny raz takie szkolenie odbędzie się na Dniach Otwartych naszej szkoły, które odbędą się: 15,16,17 maja - na które serdecznie wszystkich zapraszamy.
Warsztaty zorganizował – nauczyciel zawodu fryzjera w ZSP nr 2 w Jędrzejowie Sylwia Chatys
05.03.2019
Jędrzejowski „GROT” najlepszy !!!
W dniu 5 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu odbył się turniej piłki nożnej halowej. Wzięły w nim udział reprezentacje Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sędziszowie, Publicznego Gimnazjum w Małogoszczu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie jak również team z naszej szkoły. Drużyny rywalizowały w systemie "każdy z każdym". Mecze stały na bardzo wysokim poziomie. Obfitowały w wiele sytuacji bramkowych i goli. Nieustępliwa i zacięta walka na boisku trwała do ostatnich sekund a rozstrzygnięcia padały często równo z gwizdkiem kończacym spotkanie. Ostatecznie turniej wygrała reprezentacja naszej szkoły. Drugie miejsce przypadło LO im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Małogoszczu zaś trzecie ZSP w Sędziszowie. Królem strzelców został uczeń naszej szkoły - Miłosz Nazimek.
Gratulujemy sukcesu naszym piłkarzom. Mamy nadzieję, że w najblizszym czasie przysporzą nam kolejnych powodów do radości i dumy.
M.Olesiński/Z.Marcinkowsk
16.03.2019 r.
Uczniowie z Grota na pólfinale Olimpiady Techniki Samochodowej
16 marca 2019r na Politechnice Warszawskiej został przeprowadzony półfinał XX Olimpiady Techniki Samochodowej. Pośród ponad 140 szkół technicznych byli też obecni uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie pod opieką mgr inż. Bugajskiego Włodzimierza. Po uroczystym otwarciu olimpiady i wręczeniu okolicznościowych medali przedstawiciele sponsorów strategicznych zapoznali zebranych ponad 400 uczniów z nowinkami firm SCHAEFFLER, BOSCH, VARTY, SCANI. Następnie uczniowie przystąpili do testu 40 pytań z zakresu podstaw konstrukcji maszyn, budowy pojazdów samochodowych, diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych, umiejętności posługiwania się narzędziami pomiarowymi i przyrządami, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Szkołę reprezentowali Adamek Robert, Łysek Patryk z klasy 3 Tms oraz Samek Adrian z klasy 2 Tbs. Niestety żadnemu z nich nie udało się znaleźć w 10 najlepszych uczniów którzy 18 maja spotkają się na finale Olimpiady w siedzibie firmy Bosch. W ubiegłym roku w finale ZSP nr 2 reprezentował Kucia Patryk.
Włodzimierz Bugajski
20.03.2019 r.
Wiceminister Edukacji Narodowej w naszej szkole
W związku z odbywającym się w Kielcach Regionalnym Kongresem Zawodowym naszą szkołę (jaką jedyną w województwie swiętokrzyskim) odwiedziła Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek. Towarzyszyli jej Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik oraz Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna. Delegacja spotkała się z gronem pedagogicznym jak również zwiedziła szkołę oraz sale Centrum Kształcenia Praktycznego. Wiceminister znalazła także czas, aby "zajrzeć" na kilka lekcji, przywitać się indywidualnie z uczniami, porozmawiać z nimi na temat wybranego zawodu czy wykonywanych czynności na stanowiskach pracy. Stwierdziła, że w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie spotkała ludzi, którzy są dumni z tego, gdzie pracują i w jakiej szkole się uczą. "To szkoła z historią, tożsamością i duszą" - powiedziała wiceminister podsumowując wizytę w murach naszej szkoły.
Z.Marcinkowski
22.03.2019 r.
Spotkanie z funkcjonariuszem Policji
Dnia 22.03.2019 r. w naszej szkole odbyła się profilaktyczna lekcja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszyscy uczniowie klas IV uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie asp. szt. Michałem Kowalczykiem. Uczniowie najpierw obejrzeli film „Życie jest zbyt cenne nie zostawiaj go na drodze” ukazujący tragiczne skutki wypadków drogowych. Po projekcji filmu wywiązała się dyskusja o bezpieczeństwie, odpowiedzialności i właściwych zachowaniach wszystkich uczestników ruchu drogowego. Uczniowie sami postawili tezę, że najczęściej do wypadków dochodzi na skutek brawury kierujących pojazdami i lekceważenia przepisów drogowych.
Sylwia Michno
25.03.2019 r.
Dzień Poezji
25.03.2019 r.
Kontynuacja edukacji z Odnawialnych Źródeł Energii - wycieczka
W dniach 4 i 5 kwietnia uczniowie kl.IV technikum elektrycznego, mechatronicznego i budowlanego wzięli udział w drugiej wycieczce edukacyjnej w ramach realizacji projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego poprzez Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie: 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU. Celem wyjazdu było poszerzenie kompetencji naukowo - technicznych uczniów poprzez zapoznanie z budową, organizacją i funkcjonowaniem zakładów produkujących energię w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny. W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, biomasa, słońce, geotermia oraz z pracą elektrowni konwencjonalnej.
Uczestnicy zwiedzili Elektrownię Połaniec jest to elektrownia węglowa, która jest, położona we wsi Zawada koło Połańca. Elektrownia o mocy 1882 MW brutto, składa się z siedmiu bloków energetycznych o mocy od 225 do 240 MW opalanych węglem przy współspalaniu biomasy oraz "Zielonego Bloku" o mocy 225 MW, opalanego w 100% biomasą. Zastosowana w nim jednostka stanowi największy na świecie blok energetyczny opalany biomasą, pochodzącą ze zrębków drzewnych (80%) i odpadów rolniczych. Blok jest w stanie wyprodukować energię, która wystarczyłaby na zasilenie 600 tys. gospodarstw domowych i odpowiada za około 25% krajowej produkcji prądu z paliwa biomasowego. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi urządzeniami wytwórczymi elektrowni takimi jak kotły energetyczne, turbiny parowe, generatory, transformatory blokowe, w tym 1 transformator 110 kV, 3 transformatory 220 kV, 4 transformatory 400 kV, co umożliwia przesyłanie energii o różnym poziomie napięciowym. Dowiedzieli się o sposobach ograniczania emisji SO2 i pyłów do atmosfery poprzez stosowanie odsiarczania spalin oraz problemami związanymi z chłodzeniem elektrowni, posiada ona bowiem otwarty układ chłodzenia – bezpośrednio z rzeki Wisły. Zwiedzili nastawnię główną czyli nowoczesne centrum sterowania, które pozwala na zarządzanie wszystkimi procesami produkcyjnymi z jednego miejsca. Zwiedzanie elektrowni zajęło około 1,5 godziny uczniowie byli zaskoczeni ogromem różnorodnych urządzeń jakie są potrzebne do pracy tak dużego kompleksu energetycznego, piątego największego w Polsce.
W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z zasadą działania elektrowni wiatrowej i odwiedziła Farmę Wiatrową Iłża. Na terenie farmy znajduje się 27 nowoczesnych turbin, każda o mocy 2 megawatów. Wysokość wiatraków to 150 metrów, a sama łopata ma długość 45 metrów. Wszystkie turbiny są połączone podziemnym kablem, który dociera do stacji transformatorowej, gdzie odbierana jest wyprodukowana energia elektryczna. Całość jest w stanie zapewnić oświetlenie dla 30 tysięcy mieszkań. Energia wytworzona w ten sposób zaliczana jest do ekologicznych, niepowodujących emisji szkodliwych gazów i spalin do atmosfery.
Innym sposobem wykorzystania zasobów odnawialnych jest pozyskiwanie ciepłej wody z ziemi. Uczniowie mieli możliwość odwiedzenia miasta Ryki, które uważane jest za obszar nadający się do rozwoju geotermii głębokiej. Na terenie gminy odbywają się głębokie odwierty na głębokość 5065-5605 m, gdzie woda geotermalna ma temperaturę od 152°C-168°C , można ją wykorzystać do dostarczenia ciepła dla dużych obiektów lub dla wielu małych odbiorców. Oprócz ciepłych wód podziemnych miasto Ryki słynie z produkcji serów.
W ramach wyjazdu edukacyjnego młodzież uczestniczyła w ciekawym wykładzie pani Agaty Witorożec z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na temat „Rośliny energetyczne wykorzystywane w biogazowniach”. Prelegentka wyjaśniła cel stosowania biogazowni zasadę ich działania, rośliny nadające się do produkcji biogazu, wady i zalety tego typu instalacji. Uczniowie pogłębili wiadomości dotyczące wykorzystania biogazu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Po wykładzie zwiedzili piękny, rozległy Park Pałacu książąt Czartoryskich wykonany w stylu angielskim, z zabytkowymi obiektami takimi jak Domek Gotycki, czy Świątynia Sybilli- budowla w kształcie rotundy z kolumnami. W parku można było również odpocząć na ławeczkach i delektować się budzącą się do życia przyrodą, podziwiać dumnie spacerujące kolorowe pawie i skoczne rude wiewiórki.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele: Renata Walczak, Jacek Garus i Stanisław Łabęcki.
Renata Walczak
4-5.04.2019
Wycieczka po obiektacj związanych z OZE
W dniach 4 i 5 kwietnia uczniowie kl.IV technikum elektrycznego, mechatronicznego i budowlanego wzięli udział w drugiej wycieczce edukacyjnej w ramach realizacji projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego poprzez Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie: 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU. Celem wyjazdu było poszerzenie kompetencji naukowo - technicznych uczniów poprzez zapoznanie z budową, organizacją i funkcjonowaniem zakładów produkujących energię w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny. W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, biomasa, słońce, geotermia oraz z pracą elektrowni konwencjonalnej.
Uczestnicy zwiedzili Elektrownię Połaniec jest to elektrownia węglowa, która jest, położona we wsi Zawada koło Połańca. Elektrownia o mocy 1882 MW brutto, składa się z siedmiu bloków energetycznych o mocy od 225 do 240 MW opalanych węglem przy współspalaniu biomasy oraz "Zielonego Bloku" o mocy 225 MW, opalanego w 100% biomasą. Zastosowana w nim jednostka stanowi największy na świecie blok energetyczny opalany biomasą, pochodzącą ze zrębków drzewnych (80%) i odpadów rolniczych. Blok jest w stanie wyprodukować energię, która wystarczyłaby na zasilenie 600 tys. gospodarstw domowych i odpowiada za około 25% krajowej produkcji prądu z paliwa biomasowego. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi urządzeniami wytwórczymi elektrowni takimi jak kotły energetyczne, turbiny parowe, generatory, transformatory blokowe, w tym 1 transformator 110 kV, 3 transformatory 220 kV, 4 transformatory 400 kV, co umożliwia przesyłanie energii o różnym poziomie napięciowym. Dowiedzieli się o sposobach ograniczania emisji SO2 i pyłów do atmosfery poprzez stosowanie odsiarczania spalin oraz problemami związanymi z chłodzeniem elektrowni, posiada ona bowiem otwarty układ chłodzenia – bezpośrednio z rzeki Wisły. Zwiedzili nastawnię główną czyli nowoczesne centrum sterowania, które pozwala na zarządzanie wszystkimi procesami produkcyjnymi z jednego miejsca. Zwiedzanie elektrowni zajęło około 1,5 godziny uczniowie byli zaskoczeni ogromem różnorodnych urządzeń jakie są potrzebne do pracy tak dużego kompleksu energetycznego, piątego największego w Polsce.
W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z zasadą działania elektrowni wiatrowej i odwiedziła Farmę Wiatrową Iłża. Na terenie farmy znajduje się 27 nowoczesnych turbin, każda o mocy 2 megawatów. Wysokość wiatraków to 150 metrów, a sama łopata ma długość 45 metrów. Wszystkie turbiny są połączone podziemnym kablem, który dociera do stacji transformatorowej, gdzie odbierana jest wyprodukowana energia elektryczna. Całość jest w stanie zapewnić oświetlenie dla 30 tysięcy mieszkań. Energia wytworzona w ten sposób zaliczana jest do ekologicznych, niepowodujących emisji szkodliwych gazów i spalin do atmosfery.
Innym sposobem wykorzystania zasobów odnawialnych jest pozyskiwanie ciepłej wody z ziemi. Uczniowie mieli możliwość odwiedzenia miasta Ryki, które uważane jest za obszar nadający się do rozwoju geotermii głębokiej. Na terenie gminy odbywają się głębokie odwierty na głębokość 5065-5605 m, gdzie woda geotermalna ma temperaturę od 152°C-168°C , można ją wykorzystać do dostarczenia ciepła dla dużych obiektów lub dla wielu małych odbiorców. Oprócz ciepłych wód podziemnych miasto Ryki słynie z produkcji serów.
W ramach wyjazdu edukacyjnego młodzież uczestniczyła w ciekawym wykładzie pani Agaty Witorożec z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na temat „Rośliny energetyczne wykorzystywane w biogazowniach”. Prelegentka wyjaśniła cel stosowania biogazowni zasadę ich działania, rośliny nadające się do produkcji biogazu, wady i zalety tego typu instalacji. Uczniowie pogłębili wiadomości dotyczące wykorzystania biogazu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Po wykładzie zwiedzili piękny, rozległy Park Pałacu książąt Czartoryskich wykonany w stylu angielskim, z zabytkowymi obiektami takimi jak Domek Gotycki, czy Świątynia Sybilli- budowla w kształcie rotundy z kolumnami. W parku można było również odpocząć na ławeczkach i delektować się budzącą się do życia przyrodą, podziwiać dumnie spacerujące kolorowe pawie i skoczne rude wiewiórki.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele: Renata Walczak, Jacek Garus i Stanisław Łabęcki.
Renata Walczak
10.04.2019 r.
Wielki finał !
W dniach 10 - 11.04.2019r. odbyły się eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Finał miał miejsce na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Miśkiewicz i Konrad Sowula - zwycięzcy eliminacji okręgowych w Kielcach. Pierwszego dnia - 10 kwietnia uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli pokaz multimedialny pt. ''Olsztyn moje miasto" w planetarium oraz uczestniczyli w seminarium z kierownictwem olimpiady. Drugiego dnia młodzież - w siedzibie uczelni - przystąpiła do pierwszej części finału: rozwiązywania testu. Następnie odbyło się "spotkanie" z Mikołajem Kopernikiem: w bibliotece uczelnianej udostępniono finalistom inkunabuły oraz rękopisy astronoma. Druga część finału to debata nt. polskiej rodziny. Ostatecznie Mateusz i Konrad zakończyli udział w olimpiadzie na szóstym miejscu. Uczestnicy olimpiady i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dodatkowo
nasi reprezentanci dostali gratulacje od koordynatora olimpiady, dr M. Tunkiewicza jako jedyny męski zespół w finałach olimpiady. Już po powrocie do Jędrzejowa zespół i opiekun otrzymali list pochwalny od Przewodniczącej Komitetu Głównego p. Grażyny Przasnyskiej.
Renata Gola.
26.04.2019 r.
Każdy koniec to nowy początek…
Zakończenie klas maturalnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie im Stefana Roweckiego “Grota”.
Cztery klasy maturalne uroczyście pożegnały się dziś po czterech latach nauki z dyrekcją, wychowawcami ,gronem pedagogicznym i kolegami ze szkolnej ławy. Na uroczystości pożegnania klas czwartych swoich wychowanków żegnali: Zygfryda Karkocha klasę IVTms, Renata Kucypera klasę IVTbe, Marta Sornat klasę IVTh oraz Aneta Kowalska klasę IV Tg. Dyrektor Szkoły Jolanta Jędrzejewska z ogromnym wzruszeniem żegnała absolwentów z rocznika 2015-2019:
“Życzę Wam, aby zdobyta tu wiedza i umiejętności zostały dobrze wykorzystane w przyszłości. W czasie nauki wspierali Was rodzice, z drugiej strony nauczyciele a teraz przyszedł czas na podejmowanie samodzielnych decyzji co zrobić dalej, jaką drogą pójść dalej? Życze podejmowania samych dobrych życiowych decyzji”.
Gościem uroczystości był starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, który podziękował nauczycielom za ich ciężką pracę, za przygotowanie uczniów do egzaminów oraz za klasyfikację, a młodym ludziom wkraczającym w nowy etap życia życzył, aby swoje miejsce na ziemi odnaleźli w naszym powiecie jędrzejowskim, który nazywany jest perełką województwa. Starosta zachęcił absolwentów szkoły słowami Jana Pawła II: “wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.
W imieniu wychowawców głos zabrała nauczycielka Aneta Kowalska, która zachęcała swoich wychowanków oraz pozostałych absolwentów aby nie rezygnowali ze swoich planów i śmiało realizowali swoje marzenia. Swoich kolegów z klas czwartych żegnali także z Samorządu Uczniowskiego Mateusz Miśkiewicz, natomiast w imieniu absolwentów za pracę i opiekę podczas lat nauki w szkole, dyrekcji i nauczycielom dziękował Szymon Sobczyk z klasy IV Tms. Akademia była doskonałą okazją do wyróżnienia najlepszych uczniów w nauce i zachowaniu, podziekowania uczniom zaangażowanym w życie szkoły, oraz biorącym udział w zawodach sportowych oraz uczniom działającym charytatywnie na rzecz krwiodawstwa. Z rąk starosty powiatu jędrzejowskiego oraz dyrekcji szkoły dyplomy, statuetki, oraz pamiątkowe dyplomy otrzymali: Konieczny Marcin, Molenda Kamil, Cebulski Krzysztof z kierunku technik budownictwa. Wypych Kamil - technik mechatronik, Cebulska Wiktoria, Sadowska Katarzyna - technik hotelarstwa, Musiał Ewa, Chudebska Justyna, Kozińska Zuzanna, Boryś Katarzyna, Stateczna Dominika, Bania Klaudia- technik żywienia i usług gastronomicznych.
Miłym akcentem na zakończenie akademii było podsumowanie czterech lat działalności drużyny dziewcząt w piłce siatkowej oraz podziękowanie za prowadzenie drużyny trenerowi Michałowi Olesińskiemu.
Ewelina Żychlińskai
30.04.2019
Akademia z okazji Uchwalenia Konstytucji 3go Maja
Wierszem Don Adalberto “Na dzień flagi “ wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel rozpoczął patriotyczną akademię z okazji Uchwalenia Konstytucji 3go Maja.
“Z szacunkiem
rozwiń flagę
biało-czerwoną
niech błyszczy
na tle błękitu nieba
niech łopoce na wietrze
jak skrzydła Orła
zerwanego do lotu
z szacunkiem
rozwiń flagę
biało-czerwoną
jakbyś otwierał
Biblię Narodową
gdzie biel i czerwień
są świętym znakiem
z szacunkiem
rozwiń flagę
biało-czerwoną
na życie całe
i bądź dumny
że jesteś Polakiem”
Dyrektor Suchmiel przypomniał Gronu Pedagogicznemu oraz licznie zebranej młodzieży, że to właśnie Konstytucja 3go maja 1791 roku była pierwszą w Europie i pierwszą na świecie. Konstytycja przyjęta w 1791 roku została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. Uczniowie klasy IITg: Anna Sputo, Milena Waligórska, Dominika Muszyńska, Kamila Włodarczyk, Magdalena Lipska oraz Katarzyna Stawiarska w montażu słowno-muzycznym przypomniały rys historyczny okresu kiedy uchwalona została konstytucja. W międzyczasie, uczniowie mogli obejrzeć nowoczesną prezentacje multi-medialną pokazującą obrazy upamiętniające uchwalenie konstytucji. Wokalnie akademię “ozdobiły“ swoimi głosami uczennice Karolina Śliwińska i Weronika Zachariasz.
Ewelina Żychlińska
9-10.05.2019
Wycieczka w ramach projektu z OZE
W dniach 9 i 10 maja uczniowie kl.III technikum elektrycznego, mechatronicznego i budowlanego wzięli udział w wycieczce edukacyjnej nr 2 w ramach realizacji projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego poprzez Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 Poddziałanie: 8.5.1 Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju CKZiU. Celem wyjazdu było poszerzenie kompetencji naukowo - technicznych uczniów poprzez zapoznanie z budową, organizacją i funkcjonowaniem zakładów produkujących energię w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny. W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, biomasa, słońce, geotermia oraz z pracą elektrowni konwencjonalnej. Trasa wycieczki odbyła się na trasie Jędrzejów Połaniec, Pakosław, Radom, Kozienice, Ryki, Puławy, Jędrzejów.
Uczestnicy zwiedzili elektrownię konwencjonalną w Połańcu, w której jeden z bloków tzw "Zielony Blok" opalany jest w 100% biomasą pochodzącą ze zrębków drzewnych i odpadów rolniczych. W ramach wycieczki młodzież zapoznała się z zasadą działania elektrowni wiatrowej i odwiedziła Farmę Wiatrową Iłża w miejscowości Pakosław. Na terenie farmy znajduje się 27 nowoczesnych turbin, każda o mocy 2 megawatów. W Kozienicach zapoznali się z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych, czyli wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, do zasilania urządzeń drogowych.
Uczniowie mieli możliwość odwiedzenia również miasta Ryki, które uważane jest za obszar nadający się do rozwoju geotermii głębokiej. Ciepłą wodę można wykorzystać do dostarczenia ciepła dla dużych obiektów lub dla wielu małych odbiorców.
W ramach wyjazdu edukacyjnego młodzież uczestniczyła w ciekawym wykładzie pani Agaty Witorożec z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach na temat „Rośliny energetyczne wykorzystywane w biogazowniach”. Po wykładzie zwiedzili Instytut Badań nad Roślinami i piękny, rozległy Park Pałacu książąt Czartoryskich wykonany w stylu angielskim, z zabytkowymi obiektami takimi jak Domek Gotycki, czy Świątynia Sybilli. Księżna Izabela Czartoryska gromadziła tam pamiątki rodzinne Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich oraz pamiątki po wielkich Polakach np. księciu Józefie Poniatowskim.
W parku można było również odpocząć na ławeczkach podziwiać spacerujące kolorowe pawie, złociste bażanty, śpiewające ptaki i skoczne wiewiórki.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele: Renata Walczak, Jacek Garus i Alicja Gardjew.
Renata Walczak
11.05.2019 r.
II miejsce w województwie
11 maja 2019r na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego został przeprowadzony Finał wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, którzy reprezentowali powiat jędrzejowski zajęli w nim 2 miejsce za I Liceum Ogólnokształcącym z Włoszczowej. Finał składał się z konkurencji:
test z przepisów ruchu drogowego- 2 miejsce
test z historii motoryzacji- 2 miejsce
test skrzyżowania- 2 miejsce
obsługa pojazdu- 1 miejsce
pierwsza pomoc przedmedyczna - 1 miejsce
jazda samochodem- talerz Stewarta -1 miejsce
jazda sprawnościowa skuterem- 2 miejsce.
Szkołę na Finale reprezentowali Miśkiewicz Mateusz, Samek Adrian i Kaczmarski Kacper.
Włodzimierz Bugajski
14.05.2019 r.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „CZYSTE POWIETRZE TO ŻYCIE LEPSZE"
Komisja Konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 18/2019 Starosty Jędrzejowskiego z dnia 20 lutego 2019r. na posiedzeniu w dniu 14 maja 2019r., po dokonaniu oceny nadesłanych i dostarczonych prac plastycznych wyłoniła laureatów i przyznała następująco:

W kategorii wiekowej od 6 do 9 lat: I miejsce – Kornelia Mierzwińska – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Niegosławicach, gm. Wodzisław II miejsce – Karol Świerczewski – ZPO Przedszkole w Skroniowie, gm. Jędrzejów III miejsce –– Maria Przybyła – Szkoła Podstawowa w Podchojnach, gm. Jędrzejów
W kategorii wiekowej od 10 do 12 lat: I miejsce – Izabela Poczęta – Szkoła Podstawowa w Podchojnach, gm. Jędrzejów II miejsce – Anna Boryka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sędziszowie, gm. Sędziszów III miejsce – Kinga Dąbrowska –Szkoła Podstawowa w Węgleszynie, gm. Oksa.
W kategorii wiekowej od 13 do 15 lat: I miejsce – Amelia Wilk – Szkoła Podstawowa w Sokołowie Dolnym, gm. Sobków II miejsce – Patrycja Kubara – Szkoła Podstawowa w Węgleszynie, gm. Oksa III miejsce – Zuzanna Fiutek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Jędrzejowie, gm. Jędrzejów.
W kategorii wiekowej od 16 do 18 lat: I miejsce – Adrian Rodzim – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie II miejsce – Kamil Wołczyk – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jędrzejowie III miejsce – Kinga Pakuła – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jędrzejowie.

Laureatom konkursu przyznane zostaną nagrody ufundowane przez Starostę Jędrzejowskiego. Laureaci konkursu oraz ich opiekunowie zostaną powiadomieni o dokładnym miejscu i terminie wręczenia nagród.
15-17.05.2019 r.
Dni Otwarte w "Grocie" - fotorelacja
20.05.2019 r.
Wizyta biskupa
W dniu 20 maja odbywał wizytację kanoniczną w parafii Bł. Wincentego Kadłubka Ordynariusz Diecezji Kieleckiej bp Jan Piotrowski. Swoja obecnością zaszczycił również naszą szkołę. Ekscelencja spotkał się z dyrekcją szkoły i katechetami. Odwiedził także uczniów, chcąc krótko się z nimi pomodlić i błogosławić im w nauce i życiowych wyborach. Złożył też hołd w miejscach Pamięci Narodowej znajdujących się na terenie szkoły. Zainteresował się szczególnie postacią mjr Stefana Gądzio "Kosa" dowódcy ZWZ AK Obwód Jędrzejów. Odjeżdżając życzył wszelkiego dobra i Błogosławieństwa Bożego.
Paweł Kowalski
21.05.2019
VI Festiwal Mechatroniki
21 maja odbyła się VI edycja Festiwalu Mechatroniki, który na stałe już "zadomowił" się w kalendarzu imprez organizowanych w naszej szkole. Przedsięwzięcie to realizowane jest przy współpracy z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. Głównym celem imprezy jest przybliżenie młodzieży mechatroniki, jako dziedziny techniki, która w ostatnim czasie bardzo szybko się rozwija i ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. W tym roku w festiwalu oprócz naszej młodzieży wzięli udział także uczniowie szkół podstawowych z Jędrzejowa, Skroniowa, Potoka Wielkiego, Rakowa oraz Łysakowa - w łącznej liczbie 197 osób. Imprezę swą obecnością uswietnili Wicestarosta Jędrzejowski - Maria Barańska, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel oraz przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach: dr inż. Rafał Chatys, dr inż. Robert Kazała oraz mgr inż. Tomasz Piwowarczyk. Zgromadzonych na sali gimnastycznej gości powitała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska. Tuż po tym, uczeń klasy II Tmi Mateusz Miśkiewicz przedstawił krótki referat na temat istoty mechatroniki wprowadzając w ten sposób zgromadzonych na sali w tematykę festiwalu. Następnie wyświetlona została prezentacja multimedialna pt. "Technik mechatronik w ZSP nr 2 w Jędrzejowie" przedstawiająca wyposażenie szkolnych pracowni mechatronicznych oraz poczynania naszych mechatroników na zajęciach z przedmiotów zawodowych. Kolejnym punktem festiwalu było wystąpienie dr inż. Roberta Kazały z Katedry Urządzeń i Systemów Automatyki na WEAiI Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Prelegent w swej prezentacji skupił się na zagadnieniach związanych z budową, sterowaniem i zastosowaniem robotów. Zaprezentowane zostały także efekty pracy młodych mechatroników z ZSP nr 2, którzy od kilku lat na zajęciach dodatkowych budują układy związane z elektroniką i robotyką. W trakcie VI Festiwalu Mechatroniki nie brakło konkursów w których zgromadzeni na sali goście musieli wykazać się spostrzegawczością, wiedzą z zakresu mechatroniki oraz umiejętnościami praktycznymi w sterowaniu mini-robotami za pomocą "komórek" czy pilotów wifi. Swych sił próbowali uczniowie klas I, II, III uczący się w zawodzie technik mechatronik, którzy zmierzyli się w konkursie wiedzy mechatronicznej wzorowanym na telewizyjnym turnieju 1 z 10. Zwyciężyła reprezentacja klasy II, przed teamem klasy III i I. Na zakończenie VI Festiwalu Mechatroniki zostały wręczone dyplomy, podziękowania oraz drobne upominki. Najwytrwalsi mogli przyjrzeć się z bliska przywiezionym przez przedstawicieli PŚK układom robotyki, porozmawiać na ich temat, jak również przetestować "szkolne" mini-roboty, czy wykonać pamiątkowe zdjęcia.
Zbigniew Marcinkowski
30.05.2019 r.
Wręczenie nagród w konkursie "Mój Powiat - Mój Dom"
W dniu 30 maja uczeń klasy II C Branżowej Szkoły I stopnia Szymon Piłat wraz z opiekunem odebrali nagrody za udział w konkursie „Mój Powiat – Mój Dom”. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, a wręczyli je: Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Maria Barańska, Członek Zarządu Powiatu i Radny Powiatowy Tomasz Puchrowicz, który jednocześnie był pomysłodawcą i inspiratorem konkursu. Na konkurs wpłynęły 32 prace w różnych kategoriach: film, plakat, wiersz, prezentacja multimedialna. Organizatorzy podkreślali, że poziom artystyczny prac był bardzo wysoki i wybór laureatów niezmiernie trudny. W konkursie Szymon Piłat zdobył III miejsce za prezentację multimedialną.
Gratulujemy zwycięzcy.
E. Kołkiewicz

30.05.2019 r.
Sejmik Matematyczny
30 maja 2019r w naszej szkole odbyła się 15 edycja Sejmiku Nauk Matematyczno – Przyrodniczych. Projekt ma na celu popularyzację wśród młodzieży nauk ścisłych i pokazania ich zastosowania w praktyce. Spotkanie poprowadziła mgr Zygfryda Karkocha. Dyrektor szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska podziękowała wszystkim uczestnikom projektu, a zwłaszcza autorom prezentacji, które zostały wyróżnione. Podczas Sejmiku zaprezentowano następujące prezentacje multimedialne.
1. Strefy głodu i niedożywienia – Czarek Jopek i Kacper Kaleta z kl. 1 tbs / op. O. Cholewińska/
2. Tajemniczy ciąg Fibonacciego – Adam Kot i Mariusz Gwizda z kl. 4 tbe /op. R. Kucypera/
3. Matematyczne ciekawostki – Mateusz Bronkowski z kl.1tbs /op. M. Sosnowska/
4. Figury samopodobne – Sylwia Ponikowska i Wiktoria Wąchała z kl.1tg /op. Z. Karkocha/
5. Wyładowania atmosferyczne – Albert Wypych i Michał Piorun z kl.1 tmi /op. M. Pańczyk/
6. Życie w świecie procentów – Bartek Olszewski i Marcel Król z kl. 3 tms / op. Z. Karkocha/
Wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.
Z.Karkocha
03.06.2019
Sukces naszej uczennicy
Uczennica Gabriela Kot z klasy I Tg zajęła III miejsce w Wojewódzkim Etapie Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich ,,100 lat Policji”. Celem konkursu było upowszechnianie oraz popularyzacja wiedzy o zadaniach, misji i etosie polskiej Policji, a także kształtowanie pozytywnych postaw niezbędnych w integracji społeczności policyjnej oraz kreowanie pozytywnego wizerunku największej formacji mundurowej w Polsce. Uczennica wykonała pracę plastyczną. Gabriela nie mogła uczestniczyć w oficjalnym rozdaniu nagród, który odbył się w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli dnia 26 04.2019 r. dlatego nagrodę swoją odebrała z rąk Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jędrzejowie mł.insp. Rafała Zielińskiego.
Gratulujemy talentu!
Sylwia Michno
06.07.2019
Wyjazd edukacyjny
W dniach 0.6 - 07.06.2019 miał miejsce kolejny wyjazd edukacyjny w ramach projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem”. Tym razem wzięli w niej udział uczniowie klas II uczący się w zawodzie technik mechatronik i technik budownictwa. Wyjazd był ukierunkowany na zapoznanie uczniów z klasycznymi i niekonwencjonalnymi sposobami produkcji energii. Młodzież i ich opiekunowie (j.Garus, S.Łabęcki, Z.Marcinkowski) zwiedzili m.in elektownię Połaniec, farmę wiatrową w Iłzy jak również Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Dodatkową atrakcją było niewątpliwie zwiedzenie kompleksu pałacowego i Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Zbigniew Marcinkowski
12-13.06.2019
Zwiedzamy i szkolimy się w Łodzi
Zbliża się koniec roku szkolnego, wkrótce rozpoczną się wakacje, nastąpi czas odpoczynku i wyjazdów rekreacyjnych. Najlepiej w ten okres "wpasowali" się uczniowie biorący udział w projekcie „Wiedza i doświadczenie naszym atutem”, dla których czerwiec okazał się okresem wycieczek szkolnych. Tym razem, nasza młodzież wzięła udział w 2 - dniowym wyjeździe do Łodzi. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili Centrum Nauki i Techniki. Miejsce to służy popularyzacji nauki i techniki. Zwiedzającym udostępniane są ścieżki edukacyjnych, prezentujące w sposób wizualny działanie urzadzeń, realizację procesów technologicznych. Nasi uczniowie wzięli udział w ścieżce związanej z produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oraz licznych eksperymentach z tym związanych. Drugi dzień był bardziej intensywny - młodzież została podzielona na grupy mechatroniczno-elektryczną i budowlaną a następnie wzięła udział w warsztatach pogłębiających kompetencje naukowo techniczne w zakresie robotyki, budowy i programowania sterowników PLC, obsługi linii produkcyjnych, obrabiarek CNC jak również z zakresu budownictwa w tym termoizolacją i paraizolacją podłóg, montażem płytek wielkoformatowych, drenażowym odprowadzaniem wody czy dylatacją. Szkolenia zostały zrealizowane w Centrum Kształcenia Zawodowego w Łodzi.
Jesteśmy przekonani, że wyjazd był cennym uzupełnieniem zdobytej dotychczas na zajęciach z przedmiotów zawodowych wiedzy.
Zbigniew Marcinkowski
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego