I - VII.2017 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

I - VII.2017

2016 - 2017
10.01.2017 r.
Elektrycy z Grota w krakowskim SEP
10 stycznia w Krakowie odbyły się zawody II stopnia (okręgowe) XIX edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej Euroelektra. Trzej nasi uczniowie Kornel Jabłoński z kl. II TBE, Kamil Albin oraz Łukasz Kostrzewa z kl. IV TEM wzięli w nich udział. Zawody rozgrywane są w trzech grupach tematycznych: elektrycznej, elektronicznej i teleinformatycznej. W sumie brało w nich udział 33 uczniów z różnych szkół. Olimpiada odbyła się w siedzibie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Uczniowie zmagali się z 6 zadaniami tekstowymi z zakresu elektrotechniki, maszyn elektrycznych i instalacji elektrycznych w czasie 120 minut. Celem olimpiady jest pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów w dziedzinie elektryki, elektroniki i teleinformatyki. Zawody umożliwiają wyłonienie najbardziej uzdolnionej młodzieży i wspieranie jej w dalszym rozwoju zawodowym. Laureaci i finaliści eliminacji centralnych przyjmowani są na wyższe uczelnie techniczne z pominięciem zwykłego postępowania kwalifikacyjnego, otrzymują nagrody rzeczowe oraz zaświadczenia zwalniające ich z części pisemnej egzaminu zawodowego kończącego naukę w szkole średniej. Trzymamy zatem mocno kciuki za naszych uczestników i czekamy na wyniki.
Renata Walczak
17.01.2016 r.
Studniówka tuż, tuż...
Styczeń to czas podsumowań I semestru nauki, czas egzaminów zawodowych. Dla młodzieży klas czwartych technikum, to także okres dodatkowych emocji, ekscytacji jakie niesie ze sobą zbliżająca się studniówka. Każdy chce, aby ten wieczór wypadł jak najlepiej, był niepowtarzalny. Przygotowania do studniówki trwają praktycznie od września. Trzeba dograć wiele spraw dotyczących choćby wynajęcia lokalu, menu, zespołu muzycznego, czy wreszcie tych związanych z ubiorem - słowem problemów do rozwiązania jest wiele. W szkole odbywają się ostatnie "szlify" poloneza prowadzone pod czujnym okiem mgr Marty Strzeszkowskiej. Jest przy tym sporo zabawy i radości, która przeniosła się także na korytarze szkolne. W ramach "roztańczonej przerwy" zainicjowanej przez mgr Martę Strzeszkowską młodzież naszej szkoły silnie wspomagana przez kadrę pedagogiczną zapoznała się z Tańcem Pingwina czy "Belgijką". Cała akcja była spontaniczna i miała miejsce podczas długiej przerwy. Zabawa była fantastyczna. Mamy nadzieję że takich wydarzeń będzie więcej. Nic tak bowiem nie integruje społeczności szkolnej, nie buduje atmosfery w szkolnych murach jak wspólna zabawa młodzieży i jej opiekunów. Szkoła nie musi być kojarzona tylko z nauką. Mozna w niej znaleźć także chwilę na rozrywkę.
Z.Marcinkowski
21.01.2017 r.
Studniówka
Ostatni tydzień przygotowań do studniówki, zaangażowanie i postawa naszej młodzieży nie pozostawiały żadnych złudzeń co do tego, że wyczekiwana impreza musi być udana. 21 stycznia o godz. 18.00 w lokalu "Mili Moi" w Rakowie stawili się uczniowie klas: IVTb (wych. Małgorzata Sosnowska), IVTg (wych. Renata Mider), IVTs (wych. Monika Bugajska), IVTh (wych. Olga Cholewińska), IV Tem (wych. Zbigniew Marcinkowski) oraz dyrekcja, zaproszeni goście i rodzice. Po krótkiej sesji zdjęciowej wszyscy udali się na salę taneczną, gdzie odbyła się część oficjalna studniówki. Głos zabrała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska. W swym przemówieniu pani dyrektor podziękowała rodzicom za wkład włożony w wychowanie młodzieży oraz przygotowanie dzisiejszej studniówki. W słowach skierowanych do młodzieży dyrektor życzyła, aby bal studniówkowy był niepowtarzalnym i na dlugo zapamiętanym; życzyła zdania matury i cierpliwości w dążeniu i osiąganiu zamierzonych celów. Następnie wicedyrektor Bernard Suchmiel odczytał list starosty jędrzejowskiego skierowany do młodzieży naszej szkoły w związku ze studniówką. Do podziękowań i życzeń przyłączyli się również sami uczniowie oraz ich rodzice w imieniu ktorych swe przemowienia wygłosili : uczennica klasy IV Tg Karolina Gancarska zaś z ramienia Komitetu Studniówkowego p. Jolanta Grzyb.
Po części oficjalnej młodzież odtańczyła w dwóch turach tradycyjnego poloneza. W trakcie tańca na twarzach uczniów widać było przejęcie i skupienie. Szyku dodawały ciemne garnitury i muszki u mężczyzn oraz wspaniałe kreacje ich partnerek. Ciepły posiłek spowodował częściowe opadnięcie emocji. Wkrótce młodzież udała się na parkiet, gdzie dj szybko sprawił, aby muzyczne rytmy wprawiły ją w stan wspaniałej zabawy i tańca. Dodatkowymi atrakcjami były organizowane przez dj konkursy, w których uczestniczyła zarówno mlodzież jak i nauczyciele. Wszystkim udzieliła się wspaniała atmosfera panująca na studniówce. Punktem kulminacyjnym imprezy były wybory Miss i Mistera Studniówki 2017. Rozstrzygnięcie konkursu było niezwykle trudne i sprawiło jury sporo problemu. Ostatecznie tytuły powędrowały do Urszuli Augustyn (IVTg) oraz Łukasza Kostrzewy (IV Tem). Szaleństwa taneczne trwały do wczesnych godzin następnego dnia. Ostatni uczestnicy balu studniówkowego opuszczali lokal przed siódmą rano. Jest takie powiedzenie, które często się powtarza w listach, przemówieniach z okazji balu studniowkowego - "Jaka studniówka, taka matura". Jeśli by mu zaufać, to już dziś nasi uczniowie mogliby odbierać świadectwa maturalne z bardzo dobrymi wynikami.
Zbigniew Marcinkowski
24.01.2017 r.
Dnia 24 stycznia odbyło się spotkanie uczniów klas IV na temat: Prawa pracy w ich pierwszej pracy na początku kariery zawodowej. Wykład przygotował i przedstawił Starszy Inspektor Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach Pan Stanisław Golmento. Wykład obejmował takie zagadnienia jak:
-Stosunek pracy,
-Umowa o pracę,
-Prawa i obowiązki pracownika.
R.Mider, I.Solecka
26.01.2017 r.
Konkurs "Świadkowie Stanu Wojennego"
Maciej Molenda uczeń trzeciej klasy Technikum Budowlanego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie zajął trzecie miejsce w Regionalnym Konkursie „Świadkowie Stanu Wojennego”. Uczestnik miał za zadanie przeprowadzić wywiad ze świadkiem tego wyjątkowego okresu w historii naszej ojczyzny i przedstawić go w formie pisemnej. Maciej od dziecka fascynuje się historią. Taka forma konkursu była dla niego nie lada wyzwaniem, gdyż nigdy nie przeprowadzał wywiadu i miał problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby, która udzieliłaby mu interesujących informacji na temat stanu wojennego w naszym regionie. Wybór padł na Panią Elżbietę Kot, która w tym czasie pracowała w Zakładach Mechanicznych i od początku istnienia w zakładzie związku NSZZ „Solidarność” była jego członkiem. Rozmówczyni w ciekawy sposób opowiadała o wydarzeniach związanych z wprowadzeniem i przebiegiem stanu wojennego w naszym regionie, internowanych, reakcji Kościoła, życiu codziennym, działalności w amatorskim teatrze i związku zakładowym. Przytoczyła również anegdotę, która rozbawiła komisję konkursową. Dotyczyła ona kupowania kur we czwartek na targu, które następnie przywiązane na sznurku chodziły koło bloku i czekały do niedzielnego rosołu. Praca Macieja powstała pod opieką merytoryczną mgr Anety Haczyk. Celem konkursu było poznanie faktów, przeżyć i doświadczeń mieszkańców województwa świętokrzyskiego w czasie tak wyjątkowego stanu. Organizatorom, Regionowi Świętokrzyskiemu NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyskiemu Kuratorium Oświaty, zależało także na zgromadzeniu źródeł historycznych, które następnie mają zostać opublikowane.

02.02.2017 r.
Kurczak
Dnia 2 lutego 2017 na zajęciach: Sporządzanie podstawowego asortymentu potraw, realizowanych w ramach projektu: „Teoria i praktyka szansą na lepsze jutro” uczniowie klasy 2TG przygotowywali potrawy z drobiu. Podczas tych zajęć nabyli umiejętność luzowania kurczaka, sporządzania nadzienia i spinania drobiu faszerowanego. Poznali zasady pieczenia drobiu, podawania i dekorowania.
I.Solecka, R. Mider
03.02.2017 r.
Potrawy z ryb
Dnia 3 lutego 2017 klasa 2TG znów odbywała zajęcia ze Sporządzania podstawowego asortymentu potraw w ramach projektu: „Teoria i praktyka szansą na lepsze jutro”. Tematyką tego spotkania były potrawy z ryb. Przygotowano następujące smakołyki: łosoś w sosie ziołowo-musztardowym, sporządzany w nastawce Varoma urządzenia Thermomix, dla odmiany podany z pieczonymi ziemniaczkami i surówkami z selera oraz brzoskwini i marchewki oraz makaron tagiatelle z łososiem wędzonym.
I.Solecka, R. Mider
9.02.2017 r.
Zajecia kulinarne
Dnia 9 lutego 2017 na zajęciach: Sporządzanie podstawowego asortymentu potraw, realizowanych w ramach projektu: „Teoria i praktyka szansą na lepsze jutro” uczniowie klasy 2TG nabyli umiejętność przygotowywania, podawania i dekorowania deserów sporządzanych na zimno i na gorąco. Największym uznaniem cieszyły się: panna cotta z musem malinowym, deser kawowy z musem truskawkowym, muf finy jabłkowe z cynamonem oraz tarta kokosowa.
I.Solecka, R. Mider
14.02.2017
"Światełko dla Armii Krajowej"
Dzisiaj dyrekcja szkoły wraz z młodzieżą naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz pod tablicami Patrona Szkoły. Młodzież wysłuchała Hymnu Armii Krajowej oraz prelekcji o powstaniu Armii Krajowej wygłoszonej przez wicedyrektora Bernarda Suchmiela. Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pod opieką pana Pawła Kowalskiego zapalili także znicze pod pomnikami: Komendy Obwodu ZWZ-AK Leśniczówka - Gaj, majora Stefana Gądzio - Kosa dowódcy Obwodu ZWZ-AK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie oraz zmarłych żołnierzy ZWZ-AK na cmentarzach przy parafii Ojców Cystersów i Św. Trójcy w Jędrzejowie. Młodzież na lekcjach historii i katechezach oglądała filmy o Armii Krajowej i Patronie Szkoły. Harcerze ZHR wieczorem w oknach domów rodzinnych zapalą znicze w rocznicę powstania Armii Krajowej.
14.02.2017 r.
Przez żołądek do serca
Dnia 14.02.2017 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnym nr 2 w Jędrzejowie odbył się kiermasz walentynkowy. Uczniowie klasy 2 Technikum Gastronomicznego w ramach zajęć praktycznych przygotowali: serniki w kształcie serca, rurki z ciasta francuskiego z kremem, babeczki i muffinki z jabłkami, jagodami i bananami w profesjonalnej pracowni gastronomicznej. Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli, dyrekcji oraz innych pracowników szkoły.
"Pół jabłuszka, pół cytryny, słodkie usta u dziewczyny.
Gdy je chłopiec pocałuje, to się miesiąc oblizuje."
Dużo miłości i szczęścia z okazji święta WALENTEGO życzy klasa 2 Tg
R.Mider, I.Solecka
21.02.2017
O działalności gospodarczej w branży samochodowej
W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościł Pan Rafał Wiśniowski, który od 2006 roku jest właścicielem prężnie rozwijającej się firmy Konserwacja i Naprawa Pojazdów Samochodowych - Wulkanizacja. Pan Rafał jest absolwentem technikum samochodowego naszej szkoły. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 3Ts i 3C. Przedsiębiorca przedstawił młodzieży jak zrodził się pomysł na własną działalność gospodarczą, skąd pozyskał fundusze na jej finansowanie, skąd czerpał wiedzę, praktykę oraz jak zdobył zaufanie dużej liczby klientów. Mówił, jakie maszyny i urządzenia są potrzebne do prowadzenia firmy w branży samochodowej. Pan Wiśniowski opowiadał również o wadach i zaletach prowadzenia własnej działalności. Dowiedzieliśmy się, że 5 absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej już pracuje w tej firmie, a wiele osób naszej szkoły odbywa tam praktyki. Zachęcał młodzież do odwiedzenia warsztatu i do pracy w nim. Otrzymaliśmy pamiątkowe wizytówki, ulotki i długopisy, a my wręczyliśmy Panu Rafałowi Wiśniowskiemu podziękowanie za cenne wskazówki i informacje.
M. Pańczyk
23.02.2017 r.
Tłusty czwartek w Grocie.
Dnia 23.02.2017r. odbył się ostatkowy kiermasz, podczas którego uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych częstowali na przerwach pączkami, faworkami oraz różnymi ciastami, które sami wypiekali na zajęciach praktycznych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży a także nauczycieli. Tego dnia nikt nie liczył kalorii. Uczniowie wykazali się inwencją twórczą oraz kreatywnością. Mieli możliwość dokonywania oceny własnych umiejętności zawodowych, rozbudzania pomysłowości i inicjatywy oraz wyrabiania poczucia estetyki i piękna.
24.02.2017 r.
"Grot" najlepszy w powiecie
Bardzo dobrze spisała sie drużyna naszej szkoły w składzie: Mateusz Gniazdo uczeń klasy II TBE oraz Kamil Straszak uczeń klasy II K zdobywając I miejsce w Powiatowych Zawodach w Tenisie Stołowym Drużynowym. Tym samym będą reprezentować powiat na półfinałach wojewódzkich. Zawody odbyły się w dniu 24.02.2017 r. na hali gimnazjum nr 2 w Jędrzejowie. Opiekunem drużyny był Aleksander Mazurkiewicz
28.02.2017r.
Lekcja z PIT-em
Po ukończeniu 18 roku życia, szczególnie w okresie wakacji większość uczniów podejmuje pierwszą pracę. Jest to też czas, kiedy po raz pierwszy muszą złożyć deklarację PIT, aby rozliczyć podatek od dochodów. Czy każdy musi złożyć PIT? W jaki sposób to zrobić? Który formularz wybrać i jak go wypełnić? Odpowiedzi na te pytania udzielili pracownicy Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie- pani Karina Klepka i pan Dariusz Maludziński, którzy gościli w naszej szkole w dniu 28 lutego. Pod okiem ekspertów młodzież z klasy 3Tg wypełniała formularze PIT 37. Przedstawiciele Urzędu Skarbowego zapoznali uczniów z terminami składania deklaracji oraz możliwością zastosowania ulg i odliczeń. Dziękujemy za praktyczne wskazówki i cenne informacje.
M.Pańczyk
28.02.2017 r.
Ptysie
Dnia 28.02.2017r. w pracowni gastronomicznej uczniowie klasy 2Tg mieli możliwość wypiekania wyrobów z ciasta ptysiowego ( parzonego). Na zajęciach rozwijali swoje zawodowe zainteresowania
z produkcji ciastkarskiej.
R.Mider
06.03.2017 r.
Hotelarze na wycieczce
Hotelarze naszej szkoły podróżują różnymi środkami transportu, tym razem udali się pociągiem do Kielc. Pod opieką p. dyr Anny Kamińskiej, p. Moniki Bugajskiej i p. Edyty Juszczyk- Grad
klasa II Th 06.03.2017. odwiedziła Best Western Grand Hotel. Zostaliśmy powitani przez panią kierownik służby pięter w holu recepcyjnym gdzie udzielono nam podstawowych informacji dotyczących obiektu. Krętymi korytarzami przemierzaliśmy wszystkie piony, obejrzeliśmy sale konferencyjne w których hotel organizuje konferencje, szkolenia oraz bale i bankiety, sale widowiskowe, w których odbywa się wiele imprez rozrywkowych. Hotel posiada dla swoich gości siłownię oraz saunę. Pion gastronomiczny to obszerna restauracja Victoria, piękna oranżeria w której serwowane są głównie śniadania i kawiarnia Klimt. Pokonując kolejne piętra oglądaliśmy apartamenty, pokoje dwuosobowe oraz pokoje typu studio. Wystrój jednostek mieszkalnych w hotelu jest bardzo przytulny, stylowe meble tworzą niepowtarzalny klimat w połączeniu z kolorystyką poszczególnych pokoi oraz nowoczesnymi akcesoriami i sprzętami elektronicznymi. Pani kierownik omówiła dokładnie na czym polega praca służby pięter i jak należy zachować się w różnych sytuacjach podczas pobytu gościa w hotelu. Młodzież mogła również obserwować pracę recepcji w trakcie rejestracji gości, poznać wymagania jakie stawia się przed kandydatami chcącymi podjąć pracę w sieci hoteli Best Western. Była to kolejna wycieczka przedmiotowa, dzięki której uczniowie poznali specyfikę zawodów branży hotelarskiej. Niebawem wyruszymy do hotelu….będzie interesująco!!!
Edyta Juszczyk- Grad
07.03.17 r.
Szkolni siłacze! MISTRZOSTWA SZKOŁY W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC
Już po raz trzeci w naszej szkole odbyły się mistrzostwa szkoły w wyciskaniu sztangi leżąc. Zawody odbyły się w szkolnej siłowni. Do rywalizacji zgłosiło sie kilkunastu zawodników. Po zważeniu i zweryfikowaniu uczestników konkursu oraz po przywitaniu przez dyrektor szkoły- Jolantę Jędrzejewską rozpoczęto zawody.
Rywalizacja odbywała się w kategorii open bez podziału wagowego. Punkty liczone były w oparciu o formułę Wilks’a czyli stosunek wyciśniętego ciężaru do masy ciała. Zawody wygrał Konrad Matus, który zaliczył 137.5 kg przy masie ciała 96,4 kg i uzyskał 85.08 punktów Wilks’a. Drugą lokatę zajął Dawid Stępień, który podniósł 115 kg, 79,33 punkty Wilksa. Na trzecim miejscu uplasował sie Kamil Cichy 122.5kg, 78,74 punkty Wilksa.
Zawody sędziowali Aleksander Mazurkiewicz – nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP nr 2 w Jędrzejowie oraz Dominik Chwastek - absolwent szkoły. Dominik Chwastek zaprezentował swoje umiejętności na początku zawodów wyciskając leżąc 140 kg co wzbudziło podziw i zachwyt wśród kibiców i uczestników zawodów. Imprezę sponsorowali Paweł Szostak- firma Vanstar, który ufundował statuetki oraz Karol Podgórski - Siłownia Fitness Poweriron - fundator nagród. Sponsorom serdecznie dziękujemy!

link do fotorelacji: < link >

Rozmowa z Aleksandrem Mazurkiewiczem- organizatorem zawodów w wyciskaniu sztangi leżąc.

Skąd taka popularność wśród uczniów podnoszeniem sztangi? Czy wyciskanie to tylko moda?
- Na pewno wśród osób trenujących na siłowni są tacy, którzy ulegli tylko modzie. Aczkolwiek praca nad własną sylwetką była zawsze na topie. W dzisiejszych czasach mamy po prostu łatwiejszy dostęp do profesjonalnych siłowni, trenerów personalnych czy wiedzy jak ćwiczyć i się prawidłowo przy tym odżywiać. Wyciskanie leżąc jest dla wielu ulubionym ćwiczeniem, a wynik wyznacznikiem progresu, jaki osiągnęli poprzez wysiłek włożony w trening. Zawody w wyciskaniu leżąc mają na celu zachęcenie młodzieży do zdrowego trybu życia, pracy nad własną sylwetką oraz popularyzacji sportów siłowych wśród młodzieży.

Jakie mięśnie angażujemy wyciskając?
- Wyciskanie leżąc to najbardziej powszechne ćwiczenie, którego celem jest wzmocnienie, rozbudowania mięśni klatki piersiowej. Pomocniczo przy ćwiczeniu pracują także mięśnie takie jak zębaty przedni, naramienny oraz trójgłowy ramienia.

Jak poprawnie wyciskać?
-Poprawne wyciskanie sztangi na zawodach różni się od typowego ćwiczenia, które wykonujemy w seriach podczas ćwiczeń na siłowni. Na wynik składa sie maksymalny ciężar sztangi podniesionej tylko raz pomnożony przez odpowiedni przelicznik wagowy w oparciu o tabele Wilksa. Do dyspozycji zawodnika są 3 próby. Po wykonanej próbie zawodnik podaje ciężar sztangi w kolejnym podejściu, nie można zmniejszyć obciążenia sztangi, można natomiast próbować wycisnąć ten sam ciężar lub go zwiększyć. Liczy się najlepszy wynik. Próba jest zaliczona, gdy: po zdjęciu sztangi ze stojaków na komendę sędziego „start” sztanga zostanie opuszczona na klatkę piersiową (z widocznym zatrzymaniem ciężaru na klatce piersiowej), a następnie na komendę sędziego „góra” wyciśnięta równomiernie w górę, aż do zablokowania ramion w stawach łokciowych i na komendę sędziego „stojak” odłożona na stojaki, przy czym łopatki, głowa i biodra zawodnika mają nieruchomo spoczywać na ławeczce, a całe stopy na podłożu, max rozstawienie dłoni na sztandze może wynosić 81 cm (odległość między palcami wskazującymi). Dozwolone jest skorzystanie z pomocy partnera podczas zdejmowania sztangi ze stojaków.

Jakie błędy najczęściej popełnia się wyciskając?
-Do błędów zawodnika, które są przyczyną nie uznania boju należą przede wszystkim: nieprzestrzeganie sygnałów Sędziego Głównego do rozpoczęcia lub zakończenia boju, nie dotknięcie sztangą klatki piersiowej, każda zmiana pozycji podczas wykonywania właściwego boju, tj. jakikolwiek ruch podniesienia barków, pośladków od ławeczki lub stóp od podłogi albo boczne ruchy dłoni na gryfie, niemożność wyciśnięcia sztangi do jednoczesnego pełnego wyprostu ramion w końcowej fazie wyciskania oraz każdy kontakt stóp zawodnika z ławeczką lub jej konstrukcją wsporczą (np. uderzenie w stojak podczas wyciskania.

Dlaczego warto zająć sie wyciskaniem?
-Wyciskanie leżąc to przede wszystkim najbardziej powszechny bój wśród bywalców siłowni. Pytanie "Ile wyciskasz?" jest jednym z podstawowych pytań, jakie słyszy osoba trenująca. Dla wielu osób ilość kg podniesionych jest wyznacznikiem siły a nawet męstwa. Jednakże trenowanie tylko i wyłącznie wyciskania leżąc nie jest najlepszym wyborem. Spowoduje to nieproporcjonalne wzmocnienie mięśni klatki piersiowej w stosunku do całego układu mięśniowego oraz zaburzone proporcje sylwetki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest trening na wszystkie partie mięśniowe, który również pośrednio przekłada sie na wynik w zawodach w wyciskaniu.
Dziękuję za rozmowę.
Ewelina Żychlińska
8.03.2017 r.
Fryzjerzy dla kobiet....
W dniu 8 marca 2017 roku w pracowni fryzjerskiej został zorganizowany „ Dzień Kobiet ”. Panowie uczący się w Zasadniczej Szkole Zawodowej o profilu fryzjerskim wykonywali okolicznościowe fryzury na włosach swoich koleżanek. Tak wyjątkowe obchody święta „ Dnia Kobiet ” były możliwe dzięki profesjonalnie wyposażonej pracowni fryzjerskiej z której na co dzień korzystają przyszli fryzjerzy uczący się w naszej szkole.
S.Chatys
8-10.03.2017
Ostatni sprawdzian wiedzy
Przez trzy dni uczniowie naszej szkoły podobnie jak 13,5 tysiąca uczniów z sześciu województw pisało próbną maturę 2017 Echa-Dnia, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Radia Kielce. W środę uczniowie pisali rozprawkę z języka polskiego, we wtorek głowili się nad matematyką a w piątek sprawdzali swoje umiejętności językowe.
Na języku polskim uczniowie mieli do wyboru jeden z tematów: "Jakich przeżyć doświadcza człowiek w trakcie poznawania świata i ludzi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu poematu "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, całego utworu i innego tekstu kultury" lub interpretację utworu Julii Hartwig "Nasze serca chciałyby być proste".
W czwartek uczniowie rozwiązywali zadania z matematyki w skład ktrreg 25 zadań zamkniętych, a od 26 do 34 zadania stanowiły zadania otwarte. Piatek był dniem języków obcych. W 120 minut uczniowie rozwiazywali zadania ze zrozumienia ze słuchu, z rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków pisanych. Dodatkowo mieli napisać e -mail do przyjaciela z Australii opowiadajacy o pracy wolontariusza.
Za wszystkich tegorocznych maturzystów trzymamy kciuki już teraz, ale prawdziwy egzamin dojrzałości w maju! Powodzenia!
Ewelina Żychlińska

10.03.2017 r.
Zajęcia dodatkowe z elektroniki i robotyki
Od połowy lutego trwają w naszej szkole zajęcia dodatkowe z elektroniki i robotyki. Jest to już IV edycja takich warsztatów. Haslo przewodnie tegorocznych zajęć to: "Zrób robota i pokaż go kolegom". Te teoretyczno-praktyczne warsztaty są adresowane do zainteresowanych elektroniką i robotyką uczniów klas I kształcących się w zawodzie technik mechatronik i technik elektryk. Na zajęcia uczęszcza 32 osoby. Młodzież podzielona została na grupy co ułatwia bardziej indywidualne podejście do ucznia i zapewnia większą ilość poświęconego mu czasu. Celem zajęć jest :
promowanie dyscyplin techniki takich jak: mechatronika, elektrotechnika i elektronika
zapoznanie z podstawami teoretycznymi techniki lutowania
nabycie praktycznych umiejętnosci posługiwania się materiałami i sprzętem lutowniczym
nabycie/doskonalenie umiejętnosci czytania dokumentacji technicznej i rozpoznawania wybranych elementów elektronicznych/mechatronicznych
wykonanie i uruchomienie układu elektronicznego/mechatronicznego (małego robota)
Do tej pory na zajęciach młodzież zapoznała się z podstawami teoretycznymi dotyczącymi techniki lutowania, narzędziami i materiałami lutowniczymi. Dzisiaj pierwsza grupa uczniów z klasy I Tms łączyła teorię z praktyką. Młodzież uczyła się posługiwać lutownicą, prawidłowo lutować elementy elektroniczne na płytkach testowych. Na twarzach uczniów malowało sie skupienie i chęć wykonania jak najlepiej poleceń wydanych przez prowadzącego zajęcia nauczyciela. Każdy prawidłowo wykonany lut, wylutowany lub wlutowany element sprawiał, że uczniowie nabywali większej pewności siebie i wiary w swe umiejętności. Będzie to miało istorne znaczenie w trakcie budowy "małych robotów", które każdy z uczestników na zakończenie cyklu zajęć będzie mogł uruchomić, pokazać kolegom i koleżankom a następnie zabrać do domu.
Zajęcia prowadzi Zbigniew Marcinkowski.
13.03.2017 r.
Spotkanie z pracownikami US w Jędrzejowie
W dniu 13.03.2017r w ramach lekcji działalność gospodarcza odbyło się spotkanie uczniów klasy 2 TG i 3 OW z pracownikami Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie - panią Karina Klepką i panią Joanną Muszyńską. Eksperci Urzędu Skarbowego zapoznali młodzież z następującą tematyką:
- biznes plan i wybór działalności (formy opodatkowania)
- urząd gminy : rejestracja i formularz CEIDG-1
- założenie rachunku bankowego
- terminy składania deklaracji i wpłaty podatku
- formalności, których musi dopełnić osoba zatrudniająca pracowników
- zgłoszenie biura rachunkowego i miejsca przechowywania dokumentacji księgowej
Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w różnych formach, wspieranie uzdolnień i własnej inicjatywy uczniów, rozbudzanie i wzmacnianie postaw oraz zachowań przedsiębiorczych i inspirowanie młodzieży do działań kreatywnych.
Dziękujemy za przekazaną wiedzę i ogromne zaangażowanie w prowadzeniu zajęć.

14.03.2017 r.
Lekcje z ZUS - Etap Okręgowy
Dnia 14 marca 2017 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział Kielce odbył się II etap ogólnopolskiego konkursu "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", do którego zakwalifikowały się uczennice klasy 2Tg- Justyna Chudebska, Patrycja Szot i Klaudia Bania. Młodzież odpowiadała na 25 pytań testowych wielokrotnego wyboru. Dziewczęta walczyły drużynowo i musiały się zmierzyć m.in. z pytaniami dotyczącymi daty wprowadzenia pierwszych ubezpieczeń społecznych, źródeł przychodu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, warunków do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, czy rodzaju dokumentów, na których pracodawca rozlicza się z opłacanych składek.
Życzymy dalszych sukcesów i wielu nagród!
M.Pańczyk
15.03.2017 r.
Targi Automaticon w Warszawie.
W środę grupa nauczycieli w składzie Adam Piasecki, Jacek Garus, Tomasz Wojtachnio i Zbigniew Marcinkowski reprezentujący różne branże zawodowe w naszej szkole wzięła udział w Międzynarodowych Targach AUTOMATICON 2017 r. na które została zaproszona przez firmę Bosh Rexroth. Targi swym zakresem obejmują m.in. :
aparaturę kontrolno-pomiarową i elementy automatyki, automatyzację - analogowe i cyfrowe systemy, robotyzację - oprogramowanie, urządzenia, komponenty, napędy: elektryczne, pneumatyczne, hydrauliczne, pompy dla przemysłu, energetyki, kopalnictwa, zawory odcinające, bezpieczeństwa, regulatory, armaturę pomocniczą, elektronikę przemysłową, stanowiska dydaktyczne dla szkół.
Pobyt na targach był okazją do przyjrzenia się różnym nowoczesnym rozwiązaniom systemów sterowania procesami technologicznymi, systemom pomiarowym oraz wszedobylskim robotom. Właśnie te ostatnie budziły największe zainteresowanie wśród odwiedzających targi. Podczas gdy ABB rysował ludzkie portrety, "Fanuc" zajmował się sortowaniem czekoladek zaś KUKA spawał metalowe konstrukcje. Spotkania i rozmowy z przdstawicielami różnych firm pozwoliły uzyskać naszym "zawodowcom" szereg odpowiedzi na nurtujace pytania, zwiazane choćby z posiadanymi przez nas urządzeniami mechatronicznymi. Były też okazją do pozyskania ciekawych materiałow dydaktycznych z których będą mogli korzystać uczniowie naszej szkoły. Pobyt na targach był więc udany. Niewykluczone, że w przyszłym roku odwiedzi je również nasza mlodzież.
Z.Marcinkowski
17.03.2017
Świętujemy dzień św. Patryka
Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody narodowego święta Irlandii, której patronem jest św.Patryk. Uczniowie klas: IV Tg, II Tms, ITms, ITbe spotkali się na konkursie wiedzy o życiu i działalności św.Patryka. Przy dzwiękach tradycyjnej muzyki irlandzkiej uczniowie odpowiadali na pytania min: od jakiej plagi uwolnił Irlandię św.Patryk? w którym roku został biskupem? Gdzie wywieziono i sprzedano w niewolę św.Patryka? Po podliczeniu punktów jury konkursu w składzie: Dominika Wojtkowicz, Aleksandra Sołtys i Michał Patyna z klasy IVTg ustaliło, że pierwsze miejsce zdobyła Daria Koźmińska z klasy IVT Tg, dwa miejsca drugie przypadły: Marcelinie Równickiej z klasy IVTg i Jakubowi Radwanowi z klasy II Tms. W pierwszej trójce znalazł się także Bartłomiej Chudzik z klasy II Tms. Uczniowie z najwyższą punktacją otrzymali od wydawnictwa Express Publishing torby szkolne, zeszyty, kalendarze,długopisy za które serdecznie dziękujemy.
Przypominamy, że 17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka, niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień św. Patryka jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę, symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.
Saint Patrick’s Day czyli Dzień św. Patryka jest jednym z największych świąt w katolickiej Irlandii. Tego dnia auta, domy, a nawet całe ciągi ulic udekorowane są w narodowe barwy zielono-biało-pomarańczowe. Tradycyjnie też Irlandczycy starają się tego dnia ubrać w zielone stroje, do których przypinają trójlistną koniczynkę, narodowy symbol Irlandii. Dzień św. Patryka obchodzony jest też uroczyście w USA i Australii, przeniesiony tam przez irlandzkich migrantów.
Opiekunem konkursu była Ewelina Żychlińska- nauczyciel języka angielskiego.

22.03.2017 r.
Konkurs gastronomiczny
Dnia 22.03.2017 odbył się konkurs gastronomiczny pt. „Drób w towarzystwie warzyw zielonych”. Była to III Edycja międzyszkolnego konkursu gastronomicznego pod patronatem Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. W konkursie wzięło udział sześć drużyn, cztery drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie i dwie z Zespołu Centrum Kształcenia Praktycznego w Krzelowie. Konkurs odbył się w naszej szkolnej pracowni gastronomicznej. Zadaniem konkursowym było przygotowanie kurczaka z warzywami zielonymi. Oceniane było zaangażowanie uczniów, pomysłowość, kreatywność, sposób prezentacji oraz smak potrawy. W konkursie były przygotowywane następujące potrawy:
kapuściane farszynki i babeczki ziemniaczane z orzechami : Anna Piątek, Magdalena Podsiadły kl.2Tg, kurczak faszerowany i rolada szpinakowa : Zuzanna Kozińska, Ewa Musiał kl. 2Tg, pierś z kurczaka w cieście francuskim: Patrycja Szot, Agnieszka Śladkowska kl. 2Tg, zupa tajska: Klaudia Bania kl. 2Tg, zawijaniec drobiowy ze szpinakiem: Małgorzata Nocoń, Karolina Kaczor ZS CKP Krzelów, torcik makaronowo - drobiowy ze szpinakiem: Olga Rokicka, Mariusz Zagórski ZS CKP Krzelów, 
Komisja w składzie:
Patrycja Strasz – absolwentka technikum gastronomicznego ZSP nr2 w Jędrzejowie. Obecnie szef kuchni w „Pałacu Koronnym” w Wodzisławiu
Elżbieta Krzepkowska – właścicielka cukierni w Sobowicach www.facebook.com/cukierniakrzepkowska
mgr Jadwiga Zapała - specjalistka ds. Promocji Zdrowia ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
mgr inż. Julian Rymarczyk -wicedyrektor ZSP nr2 „Grot”
mgr Małgorzata Krawiec - Inspektor EKZS Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie

Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców konkursu:
I miejsce:
ZSP nr 2 Jędrzejów: Zuzanna Kozińska, Ewa Musiał, potrawa „ Kurczak faszerowany i rolada szpinakowa”.
II miejsce:
ZSP nr 2 Jędrzejów: Anna Piątek, Magdalena Podsiadły, potrawa „Kapuściane farszynki i babeczki ziemniaczane z orzechami”.
ZS CKP Krzelów: Olga Rokicka, Marcin Zagórski, potrawa „Torcik makaronowo – drobiowy ze szpinakiem”.
III miejsce :
ZSP nr 2 Jędrzejów: Klaudia Bania, potrawa „Zupa Tajska”.

Osoby wyróżnione za udział w konkursie :
ZSP nr 2 Jędrzejów: Patrycja Szot, Agnieszka Śladkowska, potrawa „Pierś z kurczaka w cieście francuskim”.
ZS CKP Krzelów: Małgorzata Nocoń , Karolina Kaczor, potrawa „Zawijaniec drobiowy ze szpinakiem”.
I.Solecka, R.Mider
24.03.2017 r.
Mechatronicy budują swoje "mini - roboty"
Dziś nadszedł, moment na który od kilku tygodni czekali uczniowie klasy I Tms uczący się w zawodzie technik mechatronik. Młodzież uczestnicząca w zajęciach dodatkowych z elektroniki i robotyki pt. "Zbuduj robota i pokaż go kolegom" zakończyła cykl zajęć teoretycznych i praktycznych poświęconych technice lutowania. Uczniowie opanowali umiejętności prawidłowego posługiwania się sprzętem lutowniczym i wykonywania lutów. Dziś przystąpili do kolejnego etapu tych zajęć. Rozpoczęli pracę nad budową własnych układów robotyki. W trakcie zajęć młodzież uczyła się czytać dokumentację techniczną, schematy elektryczne jak również poznawać budowę i rolę elementów elektronicznych i mechanicznych, które wchodzą w skład budowanych przez przez nich mini-robotów. Uczniowie bez pośpiechu, z dużą dokładnością realizowali kolejne etapy budowy swych modeli. Każdy prawidłowo rozpoznany element, wykonany lut wywoływał uśmiech na twarzy i stwierdzenie: "nieźle, nieźle, prawie idealnie" czy "ale ze mnie Kozak". Równolegle mini-roboty buduje kilku uczniów z klasy II Tms, zaś w kolejce na swe zajęcia oczekuje grupa elektryków z I Tbe.
Z.Marcinkowski
25.03.2017
Dzień otwarty w naszej szkole
W sobotni poranek od 8.30 nasza szkoła była już gotowa na przyjęcie gimnazjalistów i ich rodziców z szeroką ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie którzy nas odwiedzili mieli możliwość zwiedzania nowoczesnych, w pełni doposażonych pracowni zawodowych w szkole i w Centrum Kształcenia Praktycznego. W tym dniu rodzice naszych przyszłych uczniów mieli darmową wymianę ogumienia w samochodach. Uczniowie zwiedzający szkołę z ogromnym zainteresowaniem słuchali nauczycieli mówiących o kierunkach w których mogą podjąć naukę w naszej szkole, ale najciekawsze były dla nich pracownie. Nasza szkoła może pochwalić się nowoczesnymi pracowniami m.in.: mechatroniki, gastronomii, fryzjerstwa, pojazdów samochodowych, budownictwa, informatyki, oraz języków obcych. Młody człowiek może podjąć kształcenie na kierunkach: technik informatyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik żywnienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerkich, technik rolnik, technik hotelarstwa, technik urządzeń i energii odnawialnych. Od września pod nazwą Szkoła Branżowa I stopnia będzie można podjąć kształcenie w zawodach: kucharz, cukiernik, piekarz, wędliniarz, lakiernik, sprzedawca, elektryk, elektromechanik, monter elektronik, murarz tynkarz, monter sieci instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, betoniarz zbrojarz, blacharz, dekarz, cieśla, ślusarz, stolarz, fryzjer, mechanik monter urządzeń, operator obrabiarek skrawających, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy. Praktyki odbywać się bedą w Centrum Kształcenia Praktycznego lub u prywatnych przedsiębiorców. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do zapozania się z bogatą ofertą szkoły a przede wszystkim do podjęcia nauki w naszej szkole.

23.03.2017 r.
Wyciskanie Sztangi Leżąc - Mistrzostwa Województwa 2017
W dniu 23 marca w hali 3 LO w Kielcach odbyły sie mistrzostwa województwa świętokrzyskiego w wyciskaniu sztangi leżąc. Wśród 20 szkół, które zgłosiły sie do turnieju nie mogło zabraknąć również ZSP nr 2 z Jędrzejowa. Nasza szkołę reprezentowali : Konrad Matus ( 137,5 kg/85,06 punktów Wilksa), Damian Zarzeczny (105 kg/75, 74 punktów Wilksa), Bartłomiej Gliwiński (125 kg/76,77 punktów Wilksa), Dawid Stępień (110 kg/75,46 punktów Wilksa ) oraz Bartosz Zając. Zawody klasyfikowane były w kategorii Open oraz w dwóch kategoriach wiekowych i wagowych. Najlepiej wypadł Konrad Matus, który zajął 3 miejsce w kat Open oraz 2 miejsce w kategorii rocznika 1998 i starsi, powyżej 74 kilogramów. W kategorii zawodnicy z rocznika 1999 i młodsi do 74 kg trzecie miejsce zajął Damian Zarzeczny. W klasyfikacji drużynowej (suma punktów 3 najlepszych zawodników) uplasowaliśmy się na 3 miejscu uzyskując 237 punktów Wilksa (ZSM Kielce - 240,3 pkt oraz ZSZ 1 Kielce - 242 pkt.)
A.Mazurkiewicz
27-28-29.03.2017
Rekolekcje wielkopostne
Od dziś społeczność naszej szkoły bierze udział w rekolekcjach wielkopostnych w Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Kazania rekolekcyjne wygłosi o. Archanioł Borek- franciszkanin, wikariusz w parafii św. Ludwika w Katowicach - Panewnikach. Msza święta z kazaniem dla młodzieży rozpocznie się o 11.45. Rekolekcje dla społeczności naszej szkoły odbywać się będą przez trzy dni od poniedziałku do środy. Wtorek będzie dniem Spowiedzi Świętej.
Ewelina Żychlińska
30.03.2017 r.
Wycieczka na Kielckie Targi
W dniu 30 marca br. uczniowie naszej szkoły z klas ITs, IITs i IIITs odwiedzili Targi STOM w Centrum Targowym w Kiecach. Mieli okazję zobaczyć najnowocześniejsze urządzenia do obróbki metali (obrabiarki i narzędzia), urządzenia laserowe obróbcze i pomiarowe, urządzenia do spajania metali z wykorzystaniem robotów, urządzenia do wirtualizacji procesów, przyrządy i urządzenia techniki sterowania pneumatycznego, hydraulicznego i elektrycznego, urządzenia napędowe, zabezpieczenia antykorozyjne oraz olbrzymią ekspozycję drukarek 3D skierowaną do uczniów i studentów. Uczniowie byli zachwyceni rozwojem i możliwościami współczesnej technologii. Są przekonani że muszą się dużo uczyć by sprostać wyzwaniom współczesnej techniki i uświadomili sobie jak ważna dla tego celu jest znajomość języków obcych.
A.Piasecki

7.04.2017 r.
Wystawa malarstwa Tomka Gawrońskiego
W dniach 31 marzec -7 kwiecień w bibliotece ZSP nr 2 w Jędrzejowie pani Ewa Nemś zorganizowała wystawę prac młodego absolwenta naszej szkoły Tomasza Gawrońskiego. Tomek miał już wystawę autorską w Centrum Kultury, wystawiał również swoje prace w Muzeum Przypkowskich. Oprócz rysowania pasjonuje się bieganiem - w tej dziedzinie ma również niezłe osiągnięcia.Tomek jest przyjacielem szkoły,często do niej" wpada" pogawędzić z uczącymi go niegdyś nauczycielami Obowiązkowym punktem odwiedzin jest biblioteka w której wypożycza najczęsciej literaturę przygodową oraz czasopisma naukowe i techniczne. Niezwykle skromny, grzeczny, mądry - tak można go najprościej opisać. Przynosi co rusz to nowy medal za miejsce na podium oraz nowe prace wykonane najczęsciej pastelami - pokazuje że mimo różnych przeciwności losu nie siedzi z założonymi rękami tylko rozwija swoje pasje.
Wystawę uroczyście otworzyła i przedstawiła sylwetkę twórcy pani dyrektor Anna Kamińska. Następnie Tomasz opowiadał w jakich okolicznościach najczęściej tworzy i że najchętniej maluje pejzaże oraz koty. Młodzież pozytywnie zareagowała na samą wystawę oraz osobę Tomka. Chętnie zadawali pytania młodemu artyście oraz robili sobie selfie z Tomaszem. Przez cały tydzień uczniowie na lekcjach wychowawczych będą mogli odwiedzać bibliotekę i obcować z bardzo przyjemną sztuką. Dużo w tych obrazach radości, kolorów i optymizmu. Udało się stworzyć klimat galerii a możliwość uczestniczenia w wystawie okazała się dla młodzieży super pomysłem.
E.Nemś
07.04.2017 r.
Targi Agrotravel 2017.
Dnia 07.04.2017. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce na targi budownictwa, agroturystyki oraz zdrowia i urody. Klasy IV, II, I tech. budowlanego, kl. IV, III, II tech. gastronomicznego, kl. II tech. hotelarskiego oraz kl. II ow wraz z opiekunami mieli okazję poznać ofertę przedsiębiorców krajowych i zagranicznych. Stoiska prezentowały się bardzo interesująco, kolorowo a niektóre nawet smacznie. Uczniowie degustowali regionalne potrawy oferowane przez liczne koła gospodyń, zapoznali się z bogatą ofertą agroturystyczną. Dziewczęta z klasy hotelarskiej przeglądały foldery i dopytywały o szczegóły ofert na tegoroczny sezon turystyczny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska oferujące usługi spa oraz kosmetyki z naturalnych składników. Uczniów zaciekawiły również nowości wyrobów branży budowlanej. Wizyta na targach zakończyła się miłym akcentem dla dwóch naszych uczennic, które zostały nagrodzone upominkiem za odwagę podczas pokazów akrobacji rowerowych.
E.Grad
7.04.2017 r.
Miejsko- gminna liga w tenisie stołowym
Dnia 7 kwietnia w Jędrzejowie rozegrano ostatni turniej w ramach szkolnej ligi tenisa stołowego. Organizatorem miejsko- gminnej ligi w tenisie stołowym jest Szkolny Związek Sportowy. Cykl 6 turniejów rozpoczął sie w październiku. Zawody odbywały raz w miesiącu w soboty w hali gimnazjum nr 2 w Jędrzejowie. W każdym turnieju zawodnicy klasyfikowani są indywidualnie zdobywając jednocześnie punkty w klasyfikacji drużynowej. W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła II miejsce. Indywidualnie najlepsze lokaty zajęli Mateusz Gniazdo, który uplasował sie na miejscu I oraz Kamil Straszak, który zajął III miejsce. Drużyną opiekował się Aleksander Mazurkiewicz.
10.04.2017 r.
Od przedszkola do "Grota"

19.04.2017r.
Tenis stołowy drużynowy. Finały wojewódzkie
Dnia 19 kwietnia 2017 r w hali sportowej Kazimierskiego Ośrodka Sportowego w Kazimierzy Wielkiej odbyły się finały wojewódzkie w tenisie stołowym drużynowym. Drużyna naszej szkoły w składzie Gniazdo Mateusz i Kamil Straszak, jako mistrzowie powiatu reprezentowali powiat jędrzejowski. W zawodach na szczeblu wojewódzkim rywalizowało 20 najlepszych szkól ponadgimnazjalnych z całego województwa. W klasyfikacji końcowej nasza szkoła uplasowała sie na wysokim IX miejscu. Gratulujemy.
A.Mazurkiewicz
26.04.2017 r.
Konkurs fotograficzny
W dniu 26.04.2017r w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego pt: „Flora w obiektywie”. Konkurs był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego. Na rozstrzygnięcie konkursu zostało zaproszonych 20 uczniów z 9 szkół z różnych miast tj. Sandomierza, Końskich, Chrobrza, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego i Jędrzejowa. Do konkursu przystąpiło 5 uczennic z naszej szkoły: Aleksandra Cieślik i Justyna Szwajca z klasy III Tg oraz Karolina Stolarska, Patrycja Cyganowska i Anna Kupczewska z klasy II Th. Zadaniem konkursowym było przygotowanie zdjęć na których miały pokazać ‘mały’ aspekt związany z ziemią – Flory. Jednym słowem: rośliny widziane oczyma i sercem młodego pokolenia Polaków. Ubiegłoroczna edycja konkursu dotyczyła zdjęć przedstawiających Faunę. Wówczas uczennica naszej szkoły – Aleksandra Cieślik zajęła III miejsce.
W tegorocznym finale konkursu również nie zabrakło naszej Aleksandry Cieślik – tym razem zdobyła II miejsce! Jej młodsza koleżanka z klasy II Th - Patrycja Cyganowska otrzymała Wyróżnienie.
Obie uczennice otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy. Pozostałe uczennice chociaż nie zdobyły żadnego miejsca w finale i tak czuły się wyróżnione, poprzez zaproszenie do siedziby organizatorów konkursu, gdzie mogły obejrzeć ekspozycję z ich zdjęciami. Do sukcesu w niniejszym konkursie przyczyniły się również opiekunki Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przy ZSP nr 2 w Jędrzejowie: - Pani mgr Olga Cholewińska i Pani dr Katarzyna Chrust, które zachęciły młodzież do wykonania wspaniałych zdjęć, czuwały nad ich poprawną formą zgodną z wymaganiami organizatorów, dokonały właściwego wyboru zdjęć, które zostały zgłoszone do konkursu.
Bardzo gratulujemy naszej zdolnej młodzieży i zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok.
Katarzyna Chrust
26.04.2017
Dzień Przedsiębiorczości w „Grocie”
26 kwietnia 2017 roku, po raz kolejny, młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie brała udział w czternastej edycji programu „Dzień Przedsiębiorczości” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Istotą projektu jest włączenie przedsiębiorców oraz instytucji w edukację młodych ludzi oraz budowanie dobrych relacji pomiędzy szkołą a miejscem praktyk młodzieży. Dzięki zaangażowaniu tych osób uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju mogą spędzić w jednym dniu kilka godzin na konkretnym stanowisku pracy. W tym czasie weryfikują swoje wyobrażenia o danym zawodzie, zapoznają się z jego specyfiką i pozyskują od wolontariusza wszelkie praktyczne informacje, których nie zapewni im studiowanie podręczników.
W tym roku jednodniową praktykę w wybranym zakładzie pracy odbyli uczniowie klasy 2 Tg. Młodzież naszej szkoły przyjęli m.in. następujący pracodawcy: Firma Gastronomiczna „GRACJA” w Jędrzejowie, „BANROL” Bogdan Bania, Firma Handlowo- Usługowa „KAMI”, Kawiarnia „GROTTA DI GHIACCIO”, Sklep Spożywczo – Przemysłowy „MARKO”, Zespół Szkół w Motkowicach, POTOCKI DWÓR w Potoku Wielkim, Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim, „ELEKTRO-WALD” Usługi Elektryczne i Ogólnobudowlane, Szkoła Podstawowa w Łysakowie, Hurtownia Pasz w Słaboszowicach.
Dziękujemy wszystkim przedstawicielom firm oraz instytucji za poświęcony czas naszym uczniom, przekazaną wiedzę oraz doświadczenie.
M.Pańczyk
28.04.2017
Zakończenie klas maturalnych
Pięć klas maturalnych pożegnało się dziś z wychowawcami i całą społecznością szkolną naszje szkoły. Świadectwa dojrzałości otrzymali abiturienci z rąk swoich wychowawców, którymi przez cztery lata byli: Olga Cholewińska - klasa IVTf, Renata Mider - klasa IV Tg, Małgorzata Sosnowska - klasa IVTb, Monika Bugajska - klasa IV Ts, Zbigniew Marcinkowski - klasa IV Tem.
Uroczystość pożegnania klas maturalnych rozpoczęła dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, życząc uczniom powodzenia w życiu:
“To rodzice i nauczyciele przygotowali was do życia i wejścia w dorosłe życie. Dzisiejszy dzień to zamknięcie pewnego etapu w waszym życiu. Jestem jednak przekonana, że kiedy przyjdą chwile zwątpienia to właśnie czas spędzony w szkole będziecie wspominać najmilej”.
Dyrektor Jolanta Jędrzejewska podziękowała za współpracę rodzicom, nauczycielom i uczniom bo tylko taki sposób pracy wszystkich stron doprowadzi uczniów do sukcesu i dobrego przygotowania do egzaminu maturalnego. Kolejnie głos zabrał naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie Stanisław Nawrot, który w imieniu swoim i starosty powiatu jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, życzył maturzystom sukcesów na egzaminie maturalnym, połamania piór, otwartych umysłów i wyboru właściwej drogi życiowej.
Dyrekcja szkoły miała przyjemność wręczyć dyplomy i upominki książkowe uczniom klas maturalnych, którzy osiągnęli dobre wyniki w nauce:
Hubert Jakubowski z klasy IV Tb, Rafał Trela z klasy IV Ts, Żaneta Stanek z klasy IV Tf, Karolina Klamka z klasy IV Tg, Dawid Jaros z klasy IV Tb
Podziękowania trafiły także do rąk uczniów ze 100 % frekwencją, biorących udział w zawodach sportowych i w Samorządzie Szkolnym. W imieniu wychowawców klasy maturalne pożegnał Zbigniew Marcinkowski. “Kończy się jeden z najpiękniejszych etapów waszego życia. Teraz przed wami otwiera drzwi dojrzałość i życie na własny rachunek”. W imieniu absolwentów głos zabrał uczeń klasy IV Ts Rafał Trela, dziękując nauczycielom za trud włożony w ich edukację, przygotowanie do matury i egzaminów zawodowych, oraz za przygotowanie do dorosłego życia. Gościem uroczystości był także dr hab Rafał Chatys z Politechniki Świętokrzyskiej z którą nasza szkoła współpracuje od lat. Po części oficjalnej uczniowie klas trzecich oraz szkolny chór przygotowali montaż słowno- muzyczny dla swoich starszych kolegów.
Życzymy powodzenia na maturze!
Ewelina Żychlińska
18-19.05.2017
Dni Promocji Szkoły
Pączki góralskie, ptysie z kremem śmietankowym, kanapki, tartinki, ciasta i ciateczka, rogaliki z dżemem, babeczki z czekoladą oraz soki ze świeżo wyciśniętych owoców egzotycznych to tylko niektóre z pysznych przekąsek które przygotowali uczniowie klas gastronomicznych na pracowniach gastronomicznych. Wszystko to, specjalnie zostało przygotowane na przywitanie gimnazjalistów którzy odwiedzili naszą szkołę podczas dni otwartych szkoły. Już od drzwi głównych widać było, że w tym dniu szkoła czeka na specjalnych gości, witając ich banerami i wesołym rysunkiem w formie plakatu: “Jedziemy do Grota” narysowanym przez uzdolnioną uczennicę klasy III Tg Katarzynę Znojek. Na instrumentach muzycznych od rana szkolny zespół: “The Grotters” przygrywał znane i lubiane utwory a wokalnie wspomagały go uczennice: Joanna Madej z klasy IIIOW, Ewa Musiał i Zuzanna Kozińska z klasy II Tg. Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska od gorącego przywitania uczniów gimnazjów z terenu miasta Jędrzejowa i całego powiatu jędrzejowskiego: “Nasza szkoła ma bogate blisko 90 letnie doświadczenie w szkolnictwie zawodowym. Szacuje się, że około 22 tysiące absolwentów opuściło już mury naszej szkoły. Dziś absolwenci naszej szkoły zajmują prominentne stanowiska. Nie tylko przekazujemy wiedzę, ale także szkoła jest miejscem gdzie kształtujemy charaktery. Wyposażenie, wysoko wykwalifikowana kadra, współpraca z lokalnym rynkiem pracy sprawia, że absolwent tej szkoły jest dobrze przygotowany do dalszego życia zawodowego. Najlepiej świadczy o tym fakt, że mamy podpisaną umowę o współpracy z 26 przedsiębiorstwami z powiatu jędrzejowskiego.”
Na zakończenie dyrektor Jędrzejewska życzyła uczniom kończącym gimnazja dobrego, rozsądnego wyboru szkoły i wybrania właściwego kierunku oraz serdecznie podziękowała dyrektorom gimnazjów, że wyrazili zgodę aby ich uczniowie odwiedzili naszą szkołę podczas dni otwartych szkoły. Po zapoznaniu z ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny 2017/2018 przez dyrektor Jolantę Jędrzejewską, przewodniczący zespołu przedmiotów zawodowych Adam Piasecki przedstawił bogatą ofertę pracowni technicznych: “Śledzimy bieżące trendy, najnowsze technologie i dostosowujemy naszą ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb rynku pracy. Współpracujemy z lokalnym businessem, nasi uczniowie odbywają praktyki w najlepszych zakładach pracy w naszym regionie, przygotowujemy uczniów do potrzeb współczesnego rynku pracy.” Po części oficjalnej uczniowie mieli okazję zapoznać się z bazą lokalową i wyposażeniem szkoły oraz zwiedzić stoiska promujące kierunki kształcenia.
Gimnazjaliści odwiedzili min. pracownie: informatyczne, mechatroniczną podstawy programowania obrabiarek CNC, budowlaną, elektryczną i podstaw pneumatyki, gatronomiczną, elektryki i robotyki, samochodową, fryzjerską, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz stoisko- recepcję hotelową. Mamy nadzieję, że dla gimnazjalistów były to dni pełne wrażeń oraz że spotkamy się z nimi od września w naszej szkole.
Ewelina Żychlińska
24.05.2017
IV Festiwal Mechatroniki
W środę w naszej szkole odbył się Festiwal Mechatroniki, który jest organizowany przy współpracy z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. Była to już czwarta edycja tej imprezy, która na stałe zadomowiła się w kalendarzu uroczystości szkolnych w ZSP nr 2 w Jędrzejowie. Hasło przewodnie tegorocznego spotkania to "Technik mechatronik - zawód z którym można podbić świat". Impreza ta ma na celu m.in. promować naukę zwaną mechatroniką i zawód mechatronika, pokazywać możliwości związane z tym zawodem jak również prezentować osiągnięcia naszych uczniów w tej dziedzinie w środowisku szkolnym i lokalnym. Festiwal rozpoczęła część oficjalna w której dyrektor szkoły mgr inż J.Jędrzejewska przywitała zaproszonych przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie (M.Tomczyk), Politechniki Świętokrzyskiej (dr inż. R.Chatys oraz dr inż. Jakub Takosoglu), studentów PŚK oraz młodzież gimnazjów i naszej szkoły. Następnie uczeń klasy II Tms Bartłomiej Chudzik zaprezentował mini-referat pt. "Istota mechatroniki" opisujący historię powstania tej dziedziny nauki oraz jej zastosowanie. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie uczniów klasy I Tms Marcela Króla i Artura Suligi, którzy przedstawili prezentację pt. "Technik mechatronik w ZSP nr 2 w Jędrzejowie". Uczniowie w swym wystąpieniu pokazali i omówili wyposażenie naszych pracowni mechatronicznych oraz opowiedzieli o tym co robią na lekcjach, czego sie uczą - w ten sposób złamali "tabu" towarzyszące ciągle temu kierunkowi od momentu jego zaistnienia w szkolnictwie. Do naszego wyposażenia odniósł się w dalszej części spotkania także dr Jakub Takosoglu, który stwierdził, że posiadane przez naszą szkołę urządzenia i sprzęt mechatroniczny są bardzo nowoczesne i możemy się nimi śmiało chwalić na zewnątrz (podobną opinię prezentowali również zewnętrzni egzaminatorzy, którzy przeprowadzali w naszej szkole egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik mechatronik). Przedstawiciel PŚK zaprezentował wykład pt. "Sztuczna inteligencja w życiu codziennym". Zwrócił młodzieży uwagę na istotne aspekty rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji w postępie cywilizacyjnym ludzkości. Na koniec wystąpienia zaprezentowany został "łazik marsjański", o którego projektowaniu, budowie i możliwościach opowiedzieli studenci PŚK. Po tej dawce wiedzy rozpoczął się Quiz Techniczny, w którym wzięły udział reprezentacje klas II Tms (B.Chudzik, J.Radwan, K.Nasidłowski), II Tbe (K.Jabłoński, M.Gniazdo, P.Świerczyński) oraz III Tei (P.Pietras, K.Matus, W.Libiszewski). Konkurs przebiegał w stylu popularnej telewizyjnej Familiady - kto pierwszy naciśnie przycisk, ten pierwszy odpowieda na pytanie. Quiz poprowadziła niezastąpiona mgr Marta Strzeszkowska. Po emocjonującej rywalizacji najwiekszą ilość punktów z wiedzy ogólnotechnicznej zgromadzili uczniowie z II Tbe. Tuż za nimi uplasowali się uczniowie z klasy II Tms i III Tei. Aby ostudzić trochę rozgrzane "procesory" w głowach młodzieży na dwóch eranach wyświetlona została prezentacja multimedialna "Mechatronika na wesoło". Pokazane w niej sytuacje z róznych dziedzin mechatroniki wywoływały salwy śmiechu, nie powinny jednak znajdować naśladownictwa w rzeczywistości. Po prezentacji do współzawodnictwa przystąpili reprezentanci klas I Tms i ITbe, którzy rozegrali między sobą konkurs rzutów karnych mini-robotów. Był to ostatni punkt naszego festiwalu. Pozostało juz tylko rozdać nagrody i dyplomy uczestnikom, co z niewątpliwą przyjemnością uczynili dyrektor szkoły mg inż. J.Jędrzejewska wraz z dr J.Takosoglu. Na koniec chętni, których nie brakowało mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na fotościance z łazikiem marsjańskim, a co cierpliwsi nawet posterować nim z tabletu. Kolejne spotkanie z Mechatroniką już za rok. Zapraszamy.
Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji Festiwalu Mechatroniki dla mgr inż. Adama Piaseckiego i mgr M.Strzeszkowskiej oraz uczniów klasy I Tms.
Zbigniew Marcinkowski
27.05.2017 r.
Drużyna ZSP Nr 2 na 2 miejscu w województwie.
27 maja 2017 roku na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach odbył się XXI Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Startowało w nim 5 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego, które wygrały zawody powiatowe: z Sichowa Dużego, Starachowic, Sandomierza, Jędrzejowa oraz Włoszczowy. Odbyły się następujące konkurencje: testy z przepisów ruchu drogowego, skrzyżowań i historii motoryzacji, jazda sprawnościowa skuterem, przygotowanie do jazdy samochodu, pierwsza pomoc przedmedyczna, jazda sprawnościowa samochodem - test Stewarta. Drużynę ZSP nr 2 w Jędrzejowie tworzyli: Bartosz Hosaniak (2Tms), Szymon Sobczyk (2Tms) oraz Patryk Kucia (3Tms), który indywidualnie zajął 2 miejsce w zawodach. W poszczególnych konkurencjach reprezentanci powiatu jędrzejowskiego uplasowali się na:
1 miejscu w przygotowaniu samochodu,
2 miejscu w testach,
2 miejscu w pierwszej pomocy przedmedycznej,
2 miejscu w jeździe sprawnościowej skuterem,
4 miejscu w jeździe sprawnościowej samochodem z talerzem Stewarta.
Ostatecznie drużyna nasza zajęła 2 miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowy puchar, uczniowie indywidualnie medale i głośniki JBL3 a opiekun szkolnej drużyny mgr inż. Bugajski Włodzimierz szklany grawer.
Warto nadmienić, iż uczniowie szkoły w ubiegłym roku również reprezentowali powiat jędrzejowski i zajęli 3 miejsce, a Patryk Kucia również w ubiegłym roku zajął 2 miejsce indywidualnie.
W.Bugajski
30.05.2017 r.
Konkurs matematyczny
30 maja 2017 r. o godz. 9.40 w sali 59 wystartowała kolejna, III edycja Szkolnego Konkursu Matematycznego „Rach – Mistrz ??!”. Do konkursu przystąpiło 34 uczniów klas technikalnych w trzech kategoriach: klasa I, klasa II, klasa III. W ciągu 60 minut uczestnicy musieli rozwiązać 13 zadań. Komisję konkursową tworzyły: mgr I. Dudek, mgr Z. Karkocha, mgr R. Kucypera oraz mgr M. Sosnowska. O wynikach konkursu i Rach – Mistrzach w poszczególnych kategoriach powiadomimy wkrótce.
Z. Karkocha, I. Dudek
1.06.2017 r.
Sejmik naukowy
1 czerwca o godz. 9.00 odbył się XII Sejmik Nauk Matematyczno Przyrodniczych. Otwarcia dokonała dyrektor szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska. Spotkanie poprowadziła mgr Z. Karkocha. Opiekę techniczną sprawowała mgr I. Dudek. Podczas spotkania uczniowie dokonali prezentacji swoich prac, które swą tematyką obejmowały różne obszary nauk matematyczno przyrodniczych. Część prezentacji odnosiła się do praktycznego zastosowania nauk ścisłych, m.in. w gastronomii, medycynie czy informatyce.
Program Sejmiku obejmował pokaz dziesięciu prezentacji multimedialnych:
Układ słoneczny we wszechświecie A. Suliga, B. Olszewski 1Tms - mgr O. Cholewińska
Młodość bez ryzyka P. Karendał 2Th - mgr. M. Rózyc, mgr M, Sosnowska
Liczba π. Suliga, M. Lech 1Tms - mgr Z.Karkocha
Matematyk wśród pisarzy. H. Fluśniak, M. Król 1Tms - mgr Z.Karkocha
Nawigacja – kiedyś a dzisiaj. B. Olszewski, B. Chwastek 1Tms - mgr Z.Karkocha
Znamię! Znam je! K. Kamińska 2Tg -dr K. Chrust
Podstępne WZW. E. Musiał 2Tg - dr K. Chrust
Matematyka w gastronomi P. Kowalczyk, K.Skrzypczyk 1Tg - mgr R. Kucypera
Matematyka , przyroda i medycyna K. Nawara, M. Grabowski 2Tbe - mgr R. Kucypera
Matematyka w informatyce B. Tatarski 3Tei - mgr R. Kucypera
Z.Karkocha, I.Dudek
1.06.2017
Dzień Dziecka w naszej szkole
“Każdy z nas bez względu na wiek ma w sobie coś z dziecka, pielęgnujmy to...”
W tym szczególnym dniu obchodzonym na całym świecie nasza szkoła przygotowała szereg atrakcji, tak aby każdy uczeń znalazł w nim coś interesującego dla siebie. Już o 8.00 miłośnicy wiedzy o krajach anglojęzycznych spotkali się na konkursie wiedzy w sali A36. Test obejmował 20 pytań dotyczących m.in. rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii, historii, kultury i sztuki. Najlepszą wiedzą wykazali się uczniowie klasy III Technikum Gastronomicznego: Michał Górnikowski i Kamil Bździon. Biblioteka szkolna jak co roku postanowiła wykorzystać ten dzień do propagowania czytelnictwa. Wszystkich uczniów szkoły panie z biblioteki zabrały w plener. Każdy uczeń w tym dniu mógł wybrać co ma ochotę przeczytać. A wybór literatury był przeogromny min. Richard Paul "Papierowe marzenia",Colin Forbes "Kamienny Lampart", Winston Groom "Gump i spółka", Agatha Christie "Trzecia lokatorka", Ewa Nowak "Bransoletka", Izabela Sowa"Agrafka", Danielle Steel "Jak grom z nieba", Szczepan Twardoch "Król", Barry Eisler "Oko Boga" i wiele innych.
Do akcji "Jak nie czytam jak czytam" przystąpiliśmy po raz drugi. Głównym celem jest najkrócej mówiąc - propagowanie czytelnictwa. Nasza wspaniała młodzież nie zawiodła. W ubiegłym roku blisko 300 czytelników wzięło udział w czytaniu na trawie i wygląda na to, że rekord z ubiegłego roku został pobity. Widok zaczytanej młodzieży bezcenny!- powiedziała koordynatorka akcji w szkole, bibliotekarz- Ewa Szaleniec- Nemś.
Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas dla ciała i miłośników sportu. Podczas gdy płeć męska grała w piłkę nożną, uczennice ćwiczyły na placu apelowym zumbę wraz zaproszoną do szkoły instruktorką Katarzyną Kramarczyk. W turnieju piłki nożnej I miejsce zajęła drużyna z klasy II Tbe. Serdecznie gratulujemy!
Ewelina Żychlińska
07.06.2017
Mini-roboty na start - podsumowanie zajęć
Dziś w ZSP nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie pierwsza grupa 15 uczniów zakończyła trwające od połowy lutego zajęcia dodatkowe z elektroniki i robotyki pt. "Zrób robota i pokaż go kolegom". Była to już IV edycja takich teoretyczno-praktycznych warsztatów. Zajęcia są adresowane głównie do zainteresowanych elektroniką i robotyką uczniów klas I kształcących się w zawodzie technik mechatronik i technik elektryk. Główne cele, które przyświecały tym spotkaniom to:
• promowanie dyscyplin techniki takich jak: mechatronika, elektrotechnika i elektronika
• zwiększanie atrakcyjności procesu edukacji zawodowej
• doskonalenie umiejętności czytania dokumentacji technicznej i rozpoznawania wybranych elementów elektronicznych i mechatronicznych
• nabywanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w zakresie techniki lutowania oraz montażu układów elektronicznych i mechatronicznych –
• wykonanie i uruchomienie układu mechatronicznego (małego robota)
Zajęcia mimo, że wymagały dodatkowego zostawania po lekcjach cieszyły się dużym powodzeniem. Uczniowie przechodząc przez kolejne etapy zajęć nabywali i doskonalili swą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Końcowym efektem ich pracy był działający w oparciu o zestaw czujników mini-robot, który uczniowie zabrali do domu. Dodatkową nagrodą były pamiątkowe certyfikaty wręczone przez dyrektor szkoły mgr inż. Jolantę Jędrzejewską podczas festiwalu mechatroniki.
Z.Marcinkowski
7.06.2017
Dzień kierowcy w “Grocie”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie to szkoła z 90-letnimi tradycjami w kształceniu zawodowym. Szkoła we współpracy z Kuratorium Oświaty w Kielcach postanowiła od nowego roku szkolnego 2017/2018 otworzyć nowy kierunek w szkole branżowej: kierowca-mechanik. Specjalnie na promocje nowego kierunku do szkoły zaproszono szczególnych gości, którzy przybliżyli gimnazjalistom z Gimnazjów nr 1 i nr 2 w Jędrzejowie, jaki zawód zdobędą po ukończeniu szkoły, jak wygląda zawód kierowcy, jakie trzeba zdać egzaminy, jakie mieć predyspozycje do zawodu kierowcy- mechanika. Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, która z entuzjazmem opowiadała o uruchomieniu nowego kierunku w szkole:
“Bardzo widoczny jest renesans szkolnictwa zawodowego, po tym jak na wiele lat zupełnie nie słusznie się od niego odeszło. Po konsultacjach z lokalnym rynkiem pracy, a mamy podpisane umowy z pracodawcami w całym powiecie jędrzejowskim wiemy, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na zawodowych kierowców i z pewnością jest to zawód z przyszłością”
Następnie głos zabrał wicestarosta powiatu jędrzejowskiego Janusz Grabek, który podkreślał, że to właśnie dobry fach w ręku jest gwarantem zatrudnienia, możliwości pracy w swoim regionie i zdobycia dobrych zarobków. Przedstawicielka Powiatowgo Urzędu Pracy w Jędrzejowie Monika Tasak przedstawiła jakie jest obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy na zawodowych kierowców oraz jaka jest prognozowana przyszłość zawodu kierowcy-mechanika. Na spotkanie dyrekcja szkoły zaprosiła także przedstawiciela Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce- Edwarda Sobonia. Przedstawiciel zrzeszenia opowiedział młodzieży o tym jak bardzo zawód kierowcy się zmienił na przestrzeni lat, jak bardzo brakuje kierowców zawodowych na rynku pracy, i jakie ogromne szanse mają absolwenci takiego kierunku zdobyć dobry zawód, zwiedzić świat i zarobić godne pieniądze. Szczególnie interesujący dla młodzieży był krótki film który pokazywał jak wygląda na co dzień praca kierowcy, jak kierowca samochodu ciężarowego musi transportować towar w określone miejsce, w wyznaczonym czasie, co należy do jego obowiązków, jak dbać o ładunek, jak i o dobry stan techniczny pojazdu. Aby uczniowie mieli pełen obraz tego zawodu zaproszono także dyrektora Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Jędrzejowie- Macieja Kamińskiego, który wyjaśnił uczniom jak można zostać kierowcą zawodowym, jak wygląda kurs przygotowujący do egzaminu, jakie są przykładowe pytania oraz jak wygląda sam egzamin i jak wysoka jest zdawalność w tej kategorii. W spotkaniu uczestniczył także przedsiębiorca z Sudołu Zbigniew Włodarczyk , właściciel firmy transportowej TRANS WEG, którego poprosiliśmy o krótką rozmowę:
Czy zawód kierowcy- mechanika ma przyszłość?
Zawód kierowcy ma ogromną przyszłość. Na chwile obecną szacuje się, że potrzeba 100-120 tysięcy kierowców zawodowych. Polska to najmocniejszy przewoźnik w Europie.
Czy to zawód wymagający szczególnych predyspozycji?
Ogromnie wymagający, to zawód bardzo odpowiedzialny. Firmy transportowe powierzają w ręce kierowcy czasami bardzo wartościowy ładunek za który kierowca odpowiada. Jest to zawód dla ludzi mądrych, odpowiedzialnych ale trzeba powiedzieć, że można zarobić dobre pieniądze.
Wspominał Pan, że nasz transport obecnie wspomagają obywatele z Ukrainy. Nie ma kierowców w Polsce czy wyjeżdzają do pracy za granice, za lepszymi zarobkami?
Nie ma ludzi do pracy w tym zawodzie a zapotrzebowanie jest ogromne. Przegapiliśmy okres transformacji kiedy zaniechało się kształcenie kierowców zawodowych. Absolwent szkoły jest już ukierunkowany i nie jest zainteresowany przekwalifikowaniem do nowego zawodu. Dlatego w otwarciu takiego kierunku kształcenia w zawodzie kierowca-mechanik widze ogromną przyszłość.
Dziękuję za rozmowę

Po części oficjalnej uczniowie przeszli na plac, gdzie mieli okazję obejrzeć ciężarówkę DAF, zajrzeć do kabiny, przejechać się samochodem dostawczym z instruktorem. Najodważniejszy gimnazjalista Paweł Grabalski z Gimnazjum Nr 1 w Jędrzejowie, zasiadł za kółkiem samochodu ciężarowego i wraz z instruktorem zrobił rundkę po placu. Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie “Mistrz kierownicy”, czyli jazda na czas torem przeszkód z piłeczką umieszczoną na masce samochodu. Do turnieju zgłosiło się ponad 20 uczniów. Po podliczeniu punktów okazało się, że najsprawniejszym i najszybszym kierowcą turnieju jest Szczepan Uchniak z klasy ITms, II miejsce zajął Patryk Kucia, a III miejsce przypadło Pawłowi Kotowi. Serdecznie gratulujemy!
Ewelina Żychlińska
08.06.2017 r.
Stypendia Starosty Jędrzejowskiego rozdane
W czwartek w budynku Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie miało miejsce rozdanie stypendiów naukowych ufundowanych przez starostę powiatu jędrzejowskiego. Są one dedykowane dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, biorą udział w olimpiadach, konkursach, aktywnie uczestniczą w życiu szkoły oraz społeczności lokalnej. W tym roku stypendia były przyznawane już po raz 24. Wśród nagrodzonych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu znaleźli się także przedstawiciele naszej szkoły: Katarzyna Sadowska (II Th) oraz Dominik Łataś (III Tb). Mamy nadzieję, że stypendia te pozwolą im na realizację przedsięwzięć naukowych, spełnienie marzeń.
Zbigniew Marcinkowski
23.06.2017 r.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w naszej szkole

“Nauczyli mnie mnóstwa mądrości,
Logarytmów, wzorów i formułek,
Z kwadracików, trójkącików i kółek
Nauczali mnie nieskończoności.
Rozprawiali o "cudach przyrody",
Oglądałem różne tajemnice:
W jednym szkiełku "życie w kropli wody",
W innym zaś - "kanały na księżycu…” (Nauka- Julian Tuwim)

Punktualnie o godzinie 9.00 cała społeczność szkolna, dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły oraz uczniowie spotkali się na placu apelowym aby uroczyście zakończyć rok szkolny 2016/2017. Po 10 miesiącach nauki przyszedł czas na wręczenie świadectw, dyplomów, pożegnanie się ze szkołą a w końcu zasłużony odpoczynek. Dla trzech klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej to dzień kiedy kończą kolejny etap edukacji i wkraczają w dorosłe życie. Dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska dziękowała uczniom klas trzecich za spędzone lata w murach szkoły i serdecznie zapraszała do kontynuacji edukacji w Liceum zaocznym. Dlatego nie mówimy absolwentom klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej “żegnajcie”, tylko “do zobaczenia” we wrześniu. Z klasami trzecimi pożegnali się dziś wychowawcy: klasy 3C Ewa Bogusz, klasy III Ow Ewelina Żychlińska, oraz klasy 3 K Paweł Rybiński. Łącznie blisko 70 absolwentów ZSZ.
Dla uczniów wyróżniających się w zachowaniu i osiągających bardzo dobre wyniki nauczania oraz za 100% frekwencję uczniowie otrzymali z rąk dyrekcji nagrody książkowe oraz dyplomy. Najlepszą uczennicą w tym roku była Gabriela Przybylska z klasy 3 Thr która, osiągnęła średnią 5,23. Szkolna uroczystość była także okazją do podziękowania uczniom angażującym się w akcje krwiodawstwa i krwiolecznictwa: Miernicki Bartosz 3 tb, Kolekta Konrad 3tb, Zawierucha Przemysław 3tg, Świetlik Bartłomiej 3tei oraz Musiał Tomasz 3tei. Za zaangażowanie w działalność chóru szkolnego nagrody i dyplomy otrzymały także z klasy III Ow Joanna Madej i Aleksandra Fraś które na koniec uroczystości przygotowały muzyczny upominek.
Ewelina Żychlińska
29.06.2017
Przejście na emeryturę
Podczas Plenarnej Rady Pedagogicznej w naszej szkole, dyrekcja, grono pedagogiczne i związek zawodowy ZNP, miały zaszczyt podziękować wicedyrektorowi Julianowi Rymarczykowi za wiele lat wspaniałej, owocnej, wspólnej pracy. Dyrektor Rymarczyk pracował w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie od 1983 roku, gdzie był nauczycielem przedmiotów zawodowych a jednocześnie powierzono mu funkcję wicedyrektora. Za uśmiech, dobre słowo, zachętę do pracy gdy nic się nie udawało i pochwałę gdy wszystko szło dobrze. Za pomoc w odkrywaniu tego w czym jesteśmy najlepsi i przekonywanie, że możemy zrobić więcej niż się spodziewamy. Za przełamanie strachu do rzeczy nieznanych i niezrozumiałych. Za to, że mogliśmy zawsze na Pana liczyć serdecznie dziękujemy!
Ewelina Żychlińska
5.08.2017 r.
Ostatnie pożegnanie Piotra Kurka, twórcy ogólnopolskiej sieci Klubów Historycznych im. Armii Krajowej
Zmarł dr Piotr Wojciech Kurek, przyjaciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie, członek prezydium ŚZŻAK, założyciel ogólnopolskiej sieci Klubów Historycznych im. Armii Krajowej, nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej. Pogrzeb Piotra Kurka, odbędzie się 12 sierpnia br., o godz. 14.00 w Bielsko-Białej w Kościele Opatrzności Bożej.
Piotr Kurek urodził się 29.06.1948 r. w Krakowie i tam zmarł w dniu 5 sierpnia 2017 r. podczas uroczystości związanych z Marszem Szlakiem I Kadrowej. Zasłabł wchodząc na wawelskie wzgórze, by podobnie jak w latach poprzednich wziąć udział w mszy świętej inaugurującej „Kadrówkę”. Znany był ze swej patriotycznej działalności. Był twórcą Klubów Historycznych im. Armii Krajowej. Często gościł w naszej placówce uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy serdecznego współczucia. Cześć Jego Pamięci!
Przypomnijmy jego biografię (www.armiakrajowa.org.pl/wladze/61-prezydium)
Syn ppor./kpt. Armii Krajowej Józefa Kurka VM (1913-1997). Członek bez uprawnień kombatanckich Ogólnokrajowego Środowiska Korpusu AK „Jodła” ŚZŻAK. Od 2002 roku przewodniczący Komisji do Spraw Młodzieży Zarządu Głównego, a od 2005 członek Prezydium ZG. Wspiera Okręgi, Środowiska i Koła ŚZŻAK w działalności na rzecz kultywowania wśród młodego pokolenia Polaków ideałów ZWZ-AK, Polskiego Państwa Podziemnego, a także II Konspiracji. Stworzył mechanizmy ułatwiające współpracę z Władzami Oświatowymi i Oddziałowymi Biurami Edukacji Publicznej IPN. W latach 2007-2008 doprowadził do zawarcia umów o współpracy ŚZŻAK z większością Kuratoriów Oświaty. Współpraca ta skutkuje na chwilę obecną (kwiecień 2015) działalnością Klubów Historycznych im. Armii Krajowej w blisko stu szkołach na terenie całej Polski. Efektywnie realizuje Uchwałę „Kontynuacja” podjętą na XI Zjeździe ŚZŻAK. Nauczyciele zaangażowani w działalność szkolnych Klubów Historycznych przyjmowani są przez Zarządy Okręgów w poczet członków bez uprawnień kombatanckich wzmacniając znacząco kadry Związku. Organizator kilku warsztatów na których nauczyciele - członkowie ŚZŻAK dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z młodzieżą (Kraków, Częstochowa, Bielsko-Biała, Warszawa). Pomysł integrowania nauczycieli w trakcie organizowanych corocznie przez Związek Piłsudczyków Marszy Szlakiem I Kadrowej cieszy się wśród opiekunów szkolnych Klubów Historycznych oraz młodzieży coraz większym zainteresowaniem. Współinicjator upamiętniania działalności ZWZ-AK w postaci tablic i pomników. Ostatnio aktywnie wspiera Okręg Małopolska ŚZŻAK w pracach związanych z powstaniem Pomnika AK u podnóża Wawelu. Koordynowane przez niego pozyskiwanie Ziem z pół bitewnych i akcji Armii Krajowej doprowadziło do umieszczenia w niszy Kamienia Węgielnego Pomnika ponad trzydziestu Grud Ziem związanych z walką ZWZ-AK. Jest nauczycielem akademickim na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej gdzie kieruje dydaktycznym laboratorium fizyki współczesnej.
Odznaczenia i wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi, Medal „Pro Memoria”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal „Pro Patria”, Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznaka „Za wkład pracy społecznej w ŚZŻAK”.
Z.Marcinkowski
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego