IX - XII 2022 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

IX - XII 2022

2022 - 2023
01.09.2022 r.
Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023
Na placu apelowym Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie, cała społeczność szkolna z dyrekcją na czele, spotkała się o godzinie 9.00 aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania listu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Kazimierza Mądzika, który odczytał dyrektor szkoły Paweł Kowalski.
“Przed nami nowe zamierzenia związane ze zdobywaniem wiedzy, odkrywaniem swoich zainteresowań i pasji. Życzę wszystkim Uczniom dobrego czasu na odnalezienie fascynacji wiedzą i czerpania radości z jej praktycznego wykorzystania. A nade wszystko życzę spełnienia marzeń i planów w bezpiecznej, kreatywnej i przyjaznej szkole”.
Dyrektor szkoły Paweł Kowalski serdecznie przywitał po wakacyjnej przerwie grono pedagogiczne, pracowników szkoły a przede wszystkim młodzież. W drugiej części spotkania wicedyrektor Bernard Suchmiel przedstawił wychowawców oraz odczytał listy uczniów klas pierwszych. W nowym roku szkolnym rozpoczynają swoją edukację uczniowie klas technikum: 1tgb, 1 tgf, 1th, 1ti, 1tm, 1tse, 1tsp oraz uczniowie branżowej szkoły w klasach: 1c, 1k, 1k1,1w. Po prezentacji wychowawcy klas pierwszych zabrali swoich uczniów na teren szkoły aby pokazać sale lekcyjne i pracownie. Wszystkch uczniów serdecznie witamy w progach naszej szkoły. Cieszymy się, że jesteście z nami. Dołożymy wszelkich starań abyście czuli się w szkole bezpiecznie i byli zadowoleni z waszego wyboru. Powodzenia!
Ewelina Żychlińska
05.09.2022 r.
Narodowe Czytanie w „ Grocie”
„Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu! Miej serce i patrzaj w serce!”
Jak co roku, Zespół Szkół nr 2 w Jędrzejowie wziął udział w Narodowym Czytaniu. W tegorocznej edycji lekturą były „Ballady i Romanse”Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. W wydarzeniu uczestniczyła społeczność szkolna oraz nasz gość, Starosta Jędrzejowski Pan Paweł Faryna. W czytelni szkolnej, przy dźwiękach muzyki, recytowaliśmy najpiękniejsze utwory naszego wieszcza.
E.Nemś
13.09.2022 r.
HOTELARZE Z „GROTA” WE WŁOSZECH
15-sto osobowa grupa uczniów klasy Technikum hotelarstwa przy Zespole Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbyła praktykę zawodową we Włoszech w miejscowości Cesenatico w hotelach „Nova” i „Corallo”. Cała przygoda zaczęła się od nawiązania współpracy pomiędzy wychowawcą klasy, panią Martą Sornat oraz biurem podróży Buksa Travel. Po wielokrotnych spotkaniach z podmiotami odpowiedzialnymi za organizację praktyki zawodowej została podpisana trójstronna umowa pomiędzy dyrektorem szkoły, panem Pawłem Kowalskim, właścicielem firmy Buksa Travel panem Januszem Buksa oraz uczennicami klasy 3Th. Plan praktyki zawodowej został wprowadzony w życie z nadejściem wakacji. Piętnaście dziewcząt, których nazwiska zostały wymienione poniżej, przygotowanych pod czujnym nadzorem pani Edyty Juszczyk Grad oraz pani Moniki Bugajskiej wdrożyło program przyuczenia się do zawodu hotelarza w życie. Szczęśliwymi osobami, które doskonaliły swoje umiejętności na gruncie zawodowym były: Magdalena Błaszkiewicz, Daria Bukowska, Oliwia Dziób, Martyna Gajecka, Sylwia Głowacka, Natalia Kaszuba, Karolina Klamka, Anna Marcinkowska, Aleksandra Pawłowska, Roksana Rudnicka, Malgorzata Smorąg, Monika Śliwińska, Ewelina Tomczyk, Luiza Walnik oraz Sandra Warot. Z relacji opiekunów praktyk wiemy, iż dziewczęta spisały się na medal, opanowały techniki swojego zawodu. Życzymy sukcesów w dalszej realizacji planów zawodowych.
Praktyka zawodowa odbyła się w dwóch turach, pierwsza w dniach 9 lipca do 7 sierpnia i liczyła 11 osób. Druga tura miała miejsce w dniach 7 sierpnia do 3 września i liczyła 4 osoby. Praktykanci szlifowali swój kunszt zawodowy odbywając praktykę zawodową w recepcji hotelowej, sali konsumenckiej oraz sprawdzając swoje umiejętności w zakresie służby pięter. Uczennice otrzymały kieszonkowe w wysokości 100 euro, zakwaterowanie oraz wyżywienie. Za przykładną pracę praktykantki zostały wynagrodzone wycieczką do wybranego miejsca. Część grupy miała okazję zwiedzić Rzym. Pozostałe osoby eksplorowały Wenecję i jej uroki. Uczniowie szkoły w czasie wolnym mieli okazję cieszyć się urokami piaszczystych plaż oraz ciepłej wody Morza Adriatyckiego. Dziewczęta poznały smaki słonecznej Italii, jej kulturę oraz tradycje. Cała przygoda zwieńczona była nawiązaniem licznych przyjaźni oraz udoskonaleniem warsztatu pracy. Zagraniczna praktyka zawodowa pozostanie niezapomnianym wspomnieniem, które być może zaowocuje pozyskaniem przyszłej pracy za granicami kraju.
M.Sornat
16.09.2022 r.
Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły
Jak co roku cała społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 2 im. S.Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie spotkała się 16 września aby uroczyście świętować Dzień Patrona Szkoły. Uroczyste obchody Patrona Szkoły rozpoczęły się na placu szkolnym od mszy świętej koncelebrowanej przez ojca opata Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie - Rafała Ścibiorowskiego oraz proboszcza parafii i kustosza sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, ojca Jakuba Zawadzkiego. Po mszy świętej dyrektor szkoły Paweł Kowalski przywitał licznie przybyłych gości ze starostą powiatu jędrzejowskiego na czele Pawłem Faryną i wicestarostą Marią Barańską. Szczególnym gościem uroczystości był żołnierz Armii Krajowej Kazimierz Suliga. Na uroczystości nie mógł być zaprzyjaźniony ze szkołą szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, w którego imieniu dyrektor szkoły odczytał list skierowany do gości uroczystości. Wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel przypomniał na uroczystości jaka była droga do nadania szkole imienia patrona Stefana Roweckiego “Grota”. W drugiej części spotkania uczniowie przygotowali montaż słowno - muzyczny o patronie aby przedstawić sylwetkę generała swoim kolegom z klas pierwszych. Dla nich uroczystość miała szczególnie wyjątkowy charakter gdyż uczniowie klas pierwszych podczas uroczystości złożyli ślubowanie i już oficjalnie stali się uczniami “Grota”. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicami pamięci. Wszyscy zaproszeni goście podkreślali uroczysty charakter spotkania i docenili pamięć o bohaterach Armii Krajowej kultywowaną przez społeczność szkolną.
Ewelina Żychlińska
23.09.2022 r.
Turniej piłki nożnej dla klas pierwszych.
Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla uczniów klas pierwszych turniej piłki nożnej. Do zawodów stanęło 8 drużyn. Klasy zostały podzielone na dwie grupy A i B, w każdej po cztery drużyny. Zawodnicy grali w systemie każdy z każdym. Po podliczeniu punktów wyniki przedstawiają się następująco:1 miejsce zajęła klasa 1tgb, 2 miejsce klasa 1tm, 3 miejsce klasa1tsp, 4miejsce klasa 1k, 5 miejsce klasa 1tse, 6 miejsce klasa 1c, 7 miejsce klasa 1ti, 8 miejsce przypadło klasie 1k¹. Zawody sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego. Turniej przebiegał w duchu fair play, zgodnie z zasadami szlachetnej rywalizacji.
Ewelina Żychlińska
23.09.2022 r.
Dzień Języków Europejskich
Tradycją szkoły stalo się, że Dzień Języków Europejskich jest szczególnie obchodzony w murach naszej szkoły. Co roku 26 września nauczyciele języków obcych przygotowują na ten dzień mnóstwo atrakcji. Ponieważ w tym roku szkolnym mamy aż 11 klas pierwszych, uroczystosci zostaly podzielone na trzy tury. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu Unii Europejskiej. Dyrektor szkoły Paweł Kowalski przywitał zgromadzoną społeczność szkolną podkreślając jak ważne dziś jest uczenie się języków obcych poznawanie innych kultur i ich szanowanie. Uczniowie klasy 3też: Natalia Kaczmarczyk, Katarzyna Gawrońska przybliżyły swoim młodszym kolegom ideę Dnia Języków Europejskich, natomiast Bartosz Cichoń i Mikołaj Boryka zaprezentowali ciekawostki z krajów anglojęzycznych. Po części oficjalnej przyszedł czas na zmagania intelektualne. W konkursie wiedzy o krajach Unii Europejskiej oraz konkursie na rozszyfrowanie skrótów w pierwszej turze najlepsza okazała się klasa 1tgb, drugie miejsce zajeli uczniowie klasy 1tse , trzecie klasa 1ti a czwarte miejsce klasa 1c. W drugiej turze po podliczeniu punktów pierwsze miejsce zajęła klasa 1tm, drugie miejsce klasa 1k a na miejscu trzecim znalazły się klasy 1th i 1w. W trzeciej turze na podium stanęli uczniowie klasy 1k1, drugie miejsce zajęła klasa 1tsp a trzecie klasa 1tgf. Dodatkową atrakcją Dni Języków Obcych było wspólne śpiewanie karaoke. Okazało się,że wśród uczniów klas pierwszych mamy wielu utalentowanych wokalnie osób. Wszyscy opuszczali salę pełni pozytywnych wrażeń i we wspaniałych nastrojach. Z pewnością taka "nietypowa lekcja języka obcego" na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.
Ewelina Żychlińska
01.10.2022 r.
Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023
Szkolny Klub Europejski z Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, miał zaszczyt uczestniczyć w sobotnie popołudnie w jędrzejowskim Centrum Kultury. Była to uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu akademickiego "Gaudeamus Igitur". Uczniowie z klasy 3też: Karol Tomaszewski, Kamil Strączek, Wiktor Góra, Bartosz Cichoń, Mikołaj Boryka oraz uczniowie z klasy 4tes: Bartosz Wieliński, Paweł Widurski, Mateusz Belicki z opiekunem Klubu Europejskiego Eweliną Żychlińską reprezentowali szkołę na inauguracji roku akademickiego. Po oficjalnym otwarciu, Jędrzejowski Chór Miejski zaprezentował kilka znanych utworów. W tym roku wykład inauguracyjny wygłosiła Joanna Warecha,dziennikarka, reżyserka, publicystka, działaczka społeczna. Od 20 lat, dziennikarka walczy o przywrócenie godności mieszkańcom i pracownikom byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych. Na zakończenie spotkania goście oglądali występy taneczne zespołu "Parada".
Ewelina Żychlińska
03.10.2022 r.
Konferencja „Świętokrzyskie – tu się uczę, tu pracuję”
Uczniowie klasy 3ti ZS nr 2 w Jędrzejowie wraz z doradcą zawodowym Magdaleną Pańczyk uczestniczyli w konferencji „Świętokrzyskie – tu się uczę, tu pracuję” zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy we Włoszczowie. Młodzi ludzie podczas spotkania otrzymali istotne informacje, pomocne w zaplanowaniu dalszej ścieżki nauki i kariery, z wykorzystaniem potencjału oferowanego przez region świętokrzyski. Eksperci zaprezentowali m.in. szanse, jakie oferuje program „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027” oraz ofertę edukacyjną Politechniki Świętokrzyskiej – największej, publicznej uczelni technicznej w regionie, kształcącej kadry na potrzeby gospodarki opartej na wiedzy.
W dyskusji młodzież miała okazję wyrażenia własnych poglądów i oczekiwań.
M.Pańczyk
05.10.2022 r.
Sportowa jesień w powiecie jędrzejowskim.
Cztery szkoły ponadpodstawowe spotkały się w środowy poranek na boisku Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota", aby spróbować swoich sił w piłce nożnej. Oficjalnego otwarcia rozgrywek dokonali:starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, dyrektor szkoły ZS nr 2 w Jędrzejowie Paweł Kowalski oraz wicedyrektor ZS nr 2 Janusz Adamczyk. Mecze piłkarskie rozegrały szkoły: ZS nr 1 im. S. Konarskiego w Jędrzejowie, LO im. M. Reja w Jędrzejowie, Awans Jędrzejów oraz gospodarze spotkania ZS nr 2 im. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Turniej rozgrywał się w systemie "każdy z każdym". Po podliczeniu punktów najlepszą drużyną spotkania okazała się drużyna z ZS nr 1 w Jędrzejowie, drugie miejsce przypadło drużynie z LO, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna gospodarzy a na czwartym drużyna ze szkoły Awans. Spotkanie sędziowali nauczyciele zespołu wychowania fizycznego. Nagrody za udział w rozgrywkach sportowych zostaną wręczone drużynom w starostwie powiatowym, na uroczystym podsumowaniu sportowej jesieni.
E.Żychlińska
07.10.2022 r.
W dniu 5 i 7 października odbyły się wycieczki kulturowo-historyczne do Klasztoru Ojców Cystersów. Klasy 1tsp oraz 1tfg poznały historię tego miejsca oraz przyjrzały się jego zabytkom.
Agnieszka Łęczek-Bieganik
7.10.2022
Wojskowa Giełda Pracy
Cztery klasy z Zespołu Szkół nr 2 im.Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie 4tgf, 3tms, 1k1 oraz 4Ti uczestniczyli w wojskowej giełdzie pracy. Gospodarzem pikniku była stacja Jędrzejów wąskotorowy świętokrzyska kolejka wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie. Uczniowie mieli okazję do wysłuchania prelekcji dotyczącej zatrudnienia w wojsku, obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego oraz przyjrzeć się pokazowi pierwszej pomocy przedmedycznej. Na uczniach naszej szkoły największe wrażenie zrobił pokaz strażacki podczas którego przecinano wrak z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz pokaz musztry wojskowej. Na rozgrzanie kuchnia polowa serwowała gościom grochówkę wojskową oraz grillowane kiełbaski.
E.Żychlińska
07.10.2021 r.
Rajd "Grocika"
"Rajd Grocika" praktycznie na stałe już zagościł w kalendarzu imprez szkolnych ZS nr 2 w Jędrzejowie. Organizatorem jest Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami Martą Chabuz i Klaudią Banach Głównym celem rajdu jest integracja uczniów klas pierwszych, którzy mogą się podczas niego lepiej poznać, zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie, spędzić czas trochę inaczej niż zwykle. Trasa rajdu (ok. 11km) wiedzie z kieleckiej Karczówki do Jaskini Raj. Młodzież wraz z opiekunami maszeruje szlakiem turystycznym ciągnącym się przez tereny leśne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Następnie uczestnicy autobusami udają się pod Zamek w Chęcinach, gdzie organizowana jest szkolna biesiada przy ognisku oraz konkurencje sportowe. W tym roku w "Rajdzie Grocika" uczestniczyło łącznie 216 osób. Ponieważ pogoda i humory dopisały imprezę należy zaliczyć do udanych. Następny rajd dopiero za rok.
Z.Marcinkowski
7.10.2022
"Grot" na strzelnicy
Uczniowie na strzelnicy Rozpoczęła się jesienna runda Ligii Strzeleckiej LOK w Jędrzejowie. Z naszej szkoły w zmaganiach z bronią pneumatyczną zwaną potocznie wiatrówką bierze udział aż 9 dziewczyn i 14 chłopców. Uczniowie pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego Wojciecha Domagały i Michała Olesińskiego będą co dwa tygodnie zdobywać punkty. Na rundę składa się punktacja z pięciu spotkań. Po ich zakończeniu nastąpi podsumowanie rundy jesiennej i wręczenie nagród.
Ewelina Żychlińska
12.10.2022
Wycieczka przedmiotowa geodetów z "Grota".
50 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Opatowa. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie muzeum geodezji i kartografii w Opatowie. Na muzealną kolekcję składają się historyczne instrumenty i urządzenia geodezyjne, opracowania, mapy, książki i dokumenty. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zarówno duże urządzenia do obróbki zdjęć, jak i niewielkie instrumenty miernicze i kreślarskie. Po Opatowie przyszedł czas na zwiedzanie miasta położonego na siedmiu wzgórzach, Sandomierza. Blisko dwu godzinny spacer po królewskim mieście pozwolił odkryć jego największe perełki. Na zakończenie wycieczki przedmiotowej uczniowie mieli czas na wspaniałą zabawę sportowo-integracyjną w paintball.
E.Żychlińska
13.10.2022
Turniej piłki nożnej.
Nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie nie boją się "pechowej trzynastki" i właśnie na ten dzień przygotowali turniej piłki nożnej dla klas drugich, trzecich i czwartych. Mecze rozegrano w systemie "każdy z każdym", w swoich oddziałach. Wśród klas czwartych na podium uplasowała się drużyna z klasy 4Tm, drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 4Tbs a trzecie klasa 4Tfg. Najlepsi z klas trzecich okazali się uczniowie 3c, zaraz za nimi klasa 3ti, miejsce trzecie zajęła klasa 3Tże i miejsce czwarte klasa 3Tfg. Wśród drużyn z klas drugich najwięcej punktów zdobyła drużyna z klasy 2 Tse, za nimi była drużyna z 2 Tgs, trzecie miejsce zajęła dużyna z klasy 2Tim, a czwarte miejsce przypadło drużynie z 2c.
Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy!
E.Żychlińska
14.10.2022
Uroczyste obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie.
Ten dzień to święto całej społeczności szkolnej, dlatego właśnie w tym dniu zorganizowano uroczyste obchody. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Paweł Kowalski odczytał list Ministra Edukacji i Nauki:
"Dziękuję Państwu za wszelkie podejmowane działania. W Dniu Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty życzę niesłabnącej pasji, inspiracji do pracy z uczniami, wielu osiągnięć a także wszelkiej pomyślności"- napisał Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Dyrektor szkoły w imieniu swoim i całej dyrekcji złożył życzenia społeczności szkolnej, dziękując jednocześnie za poświęcenie i pracę każdego dnia. Do rąk wyróżniających się nauczycieli trafiły nagrody dyrektora (Magdalena Pańczyk, Zygfryda Karkocha, Małgorzata Sosnowska, Zbigniew Górecki, Artur Oleksiak, Dariusz Łaskawski, Jacek Garus, Robert Król, Hieronim Muchowski, Eugeniusz Cichoń, Ewelina Żychlińska). Nagrody Starosty Jędrzejowskiego (Ewa Bogusz, Monika Bugajska, Marta Sornat, Michal Olesiński i Janusz Adamczyk), Nagroda Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty (Bernard Suchmiel) oraz odznaczenia resortowe i państwowe zostaną wręczone na powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej w dniu 18.10.2022 r.
Po cześci oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Uczniowie przygotowali dla swoich nauczycieli wesołe scenki z życia szkoły oraz piosenki. Jednak prawdziwą niespodzianką jaką nauczyciele przygotowali uczniom, był występ chóru nauczycielskiego "Grocik". Chór zadebiutował utworem Zbigniewa Wodeckiego "Zacznij od Bacha".
E.Żychlińska/Z.MarcinkowsKI
17.10.2022
Międzynarodowa akcja KROKUS.
Już po raz szósty uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie, zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim wzięli udział w akcji KROKUS organizowanej przez Irlandzkie Towarzystwo Wiedzy o Holokauście. Kwiaty krokusa zwiastują wiosnę. Mają wyjątkową symbolikę. Ich żóte kwiaty przypominają gwiazdę Dawida czyli symbol który nosili żydzi w czasie II Wojny Światowej. W czasie tej wojny zginęło ponad półtora miliona żydowskich dzieci oraz wielu innych narodowości. Cebulki krokusów sadzimy jesienią, a z wiosną kiedy kwiaty zakwitną będą nadzieją,że już nigdy dzieci nie będą ginąć w wyniku działań militarnych. Celem projektu jest upamiętnienie pamięci o dzieciach Holokaustu oraz rozpowszechnianie tolerancji i szacunku dla wszystkich narodów, bez względu na pochodzenie czy wyznawaną wiarę. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów,że tak pięknie dają świadectwo swojej tolerancji.
Ewelina Żychlińska
8.10.2022
Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej w "Grocie"
We wtorek 18 października w naszej szkole odbyły się powiatowe uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej w trakcie których wręczone zostały nauczycielom i pracownikom oświaty nagrody, odznaczenia, a także akty mianowania. Swe słowa podziękowania za trud wkładany w codzienną pracę na rzecz oświaty skierowali do nauczycieli: Paweł Faryna (Starosta Jędrzejowski), Zbigniew Koniusz (Wojewoda Świętokrzyski), Zbigniew Mądzik (Świętokrzyski Kurator Oświaty). List od Marka Bogusławskiego (Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego) odczytała Kinga Bierońska. Głos zabrali także przedstawiciele Związków Zawodowych: Lidia Osińska oraz Elżbieta Bartosz. Po wystąpieniach zaproszonych gości 47 nauczycieli uczących w szkołach na terenie powiatu jędrzejowskiego uhonorowanych zostało między innymi: Złotym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju oświaty, Medalem Złotym oraz Srebrnym za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wręczone zostały Nagrody Ministra Edukacji i Nauki, Nagrody Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Nagrody Starosty Jędrzejowskiego, akty potwierdzające uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Podsumowaniem uroczystości był przygotowany przez naszych uczniów program artystyczny oraz występ chóru nauczycielskiego „Grocik”.
Wśród wyróżnionych nauczycieli znaleźli się nauczuciele naszej szkoły:
Artur Cieślik – Medal Złoty za Długoletnią Służbę,
Zbigniew Marcinkowski - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę,
Michał Cichoń - Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
Bernard Suchmiel - Nagrodę Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty,
Janusz Adamczyk - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
Ewa Bogusz - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
Monika Bugajska - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
Marta Sornat - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego,
Michał Olesiński - Nagroda Starosty Jędrzejowskiego.
19.10.2022
O karierze w "Grocie"
Doradcy zawodowi: Małgorzata Simlat i Monika Tasak z Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie odwiedziły uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Warsztaty przypadają w dniach od 17-23 października. W tym roku tydzień kariery realizowany jest pod hasłem "Złap za stery swojej kariery". Tematem dzisiejszych warsztatów była " Praca na etat czy własny biznes? Zbadaj swoje predyspozycje przedsiębiorcze." W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 4Tgf, 4tes, 4Th, 4Tbs, 4Ti. Organizatorem spotkania była doradca zawodowy w ZS nr 2, Magdalena Pańczyk.
19.10.2022
O służbie wojskowej...
Przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdrój odwiedził dziś uczniów klas czwartych: 4Ti, 4Tm, 4Tbs i 3ti. Porucznik Krzysztof Marzec z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busko -Zdrój opowiadał uczniom min.o Wojskach Obrony Terytorialnej, zawodowej służbie wojskowej, szkolnictwie wojskowym. Porucznik Marzec mówił o swojej jednostce, która skupiona jest na pozyskiwaniu kandydatów do różnych form służby wojskowej np.dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy terytorialnych.

19.10.2022
Liga Strzelecka
W ramach jesiennej Ligii Strzeleckiej LOK, 23uczniów z ZS nr 2 w Jędrzejowie szlifowało swoje umiejętności strzeleckie. To już drugie spotkanie jesiennej rundy w tym roku szkolnym. Uczniowie "Grota" pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego Wojciecha Domagały i Michała Olesińskiego doskonalą swoje umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej.
19.10.2022
Wizyta gościa z firmy Vanstar.
W ramach doradztwa zawodowego Magdalena Pańczyk z ZS nr 2 w Jędrzejowie zaprosiła do szkoły Paulinę Połowniak z firmy Vanstar z Książę Skroniowa. Uczniowie klas 4tes, 3tms, 1ti z zaciekawieniem wysłuchali o tym czym zajmuje się lokalna firma, jak się rozwijała na przestrzeni lat i jakich pracowników poszukuje. Firma której właścicielem jest absolwent naszej szkoły Paweł Szostak, może dziś pochwalić się blisko 30letnim doświadczeniem. W 1993 roku zaczynali od wytwarzania elementów ukladu wydechowego przeznaczone do samochodów ciężarowych produkcji polskiej. Przez lata oferta firmy bardzo się poszerzyła i wytwarzane produkty dziś wysyłane są po całej Europie. Jak mówiła przedstawicielka firmy Vanstar, właściciel zatrudnia blisko 900 pracowników w podlegających mu biznesach. Jest to niewątpliwie największy pracodoawca w regionie. Także nasi uczniowie często odbywają praktyki zawodowe w tym zakładzie, doskonaląc swoje umiejętności. Na zakończenie uczniowie pytali o możliwości zatrudnienia w firmie, o warunki pracy, o wysokość pensji. Dla najbardziej aktywnych uczniów przewidziano miłe gadżety.
19.10.2022
Olimpiada Umiejętności Hotelarskich w „Grocie”
We wtorek 25 października 2022r. w Zespole Szkół Nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbył się etap szkolny Olimpiady Umiejętności Hotelarskich pod hasłem: „Kompetencje społeczne kluczem do przyszłości w hotelarstwie". Olimpiada odbywa się z inicjatywy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zgodnie z Regulaminem Olimpiady, Komitet Główny ustalił termin zawodów szkolnych (I stopnia) na dzień 25 października 2022 r. o godz. 12.00. Na przeprowadzenie zawodów I stopnia przeznacza się 90 minut. We wszystkich zgłoszonych do Olimpiady szkołach zawody powinny odbyć się w jednakowym terminie. Zadania teoretyczne i praktyczne zostały przygotowane przez Komitet Główny. Zawody polegały na wskazaniu poprawnych odpowiedzi na 20 pytań testowych i rozwiązaniu 3 zadań praktycznych.
W naszej szkole do zawodów I stopnia przystąpiło 20 uczennic, kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa. Nad przebiegiem etapu szkolnego czuwała Komisja Szkolna w składzie: mgr Paweł Kowalski – Dyrektor Szkoły oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych: mgr Monika Bugajska i mgr Edyta Juszczyk – Grad.
Do zawodów II stopnia przechodzi dwóch najlepszych uczniów z danej szkoły. W przypadku uzyskania tej samej liczby punktów przez większą liczbę uczniów,
kwalifikacje otrzymują uczniowie z najwyższą średnią ocen z przedmiotów zawodowych z poprzedniego roku szkolnego. Wszystkim biorącym udział w Olimpiadzie życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
M.Bugajska
27.10.2022
Pamiętamy
Jak co roku w okresie święta zmarłych, uczniowie ZS nr 2 im. S.Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie z opiekunami, odwiedzili groby nauczycieli i pracowników szkoły w całym powiecie jędrzejowskim.
50 zniczy zapłonęło na grobach ku pamięci tych, których już z nami nie ma, lecz pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
E.Żychlińska
28.10.2022
Wizyta uczniów ze szkoły podstawowej.
Klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie z wychowawczynią Ireną Bartkowską odwiedziła dziś mury naszej szkoły. Młodych gości przywitał serdecznie wicedyrektor szkoły Michał Cichoń. Pierwsze kroki szacowni goście skierowali do pracowni gastronomicznej, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Opiekunowie pracowni gastronomicznej przygotowali krótką pogadankę o zdrowym odżywianiu, przeanalizowali wspólnie piramidę żywieniową oraz rozwiązywali quizy co jest zdrowym żywieniem a co nie. Jednak najciekawsze były dla trzecioklasistów warsztaty pieczenia pizzy. Uczniowie przy pomocy starszych koleżanek z klasy II technikum gastronomicznego sami przygotowali, pyszną, chrupiącą pizzę . Dzieci najbardziej cieszyły się z tego, że sami mogli decydować jakich składników użyją do skomponowania swojej autorskiej pizzy. Po smacznym posiłku, uczniowie klasy 3a przeszli do pracowni fryzjerskiej gdzie czekały na nich uczennice gotowe wyczarować wspaniałe fryzury i tym samym spełnić najbardziej szalone marzenia. Bardzo cieszymy się z tej wizyty i mamy nadzieję,że dzisiejsi goście kiedyś do nas wrócą a w przyszłości może to własnie tu będą kontynuować swoją edukację.
E.Żychlińska
31.10.2022
Liga Tenisa Stołowego
Sześcioro uczniów z Zespołu Szkół nr 2 reprezentowało szkołę podczas pierwszego spotkania XXI Ligi Tenisa Stołowego, które miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 4 w Jędrzejowie. Do rozgrywek stanęły dwie drużyny. Żeńska w składzie: Patrycja Mularczyk, Karolina Szczepańska, Aleksandra Gocel oraz drużyna męska w składzie: Michał Pełka, Kamil Grad, Mateusz Olesiński. W wyniku zaciętej walki, po podliczeniu punktów, podczas pierwszego spotkania z sześciu okazało się, że w kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła uczennica z "Grota" Karolina Szczepańska. Na trzecim miejscu podium stanęła jej szkolna koleżanka Patrycja Mularczyk. Wśród panów z "Grota", najwięcej punktów zdobył Kamil Grad zdobywając trzecie miejsce, a Michał Pełka - piąte miejsce. Organizatorem spotkania jest Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Ponieważ w wyniku pandemii w latach poprzednich liga nie mogła się odbyć, dopiero na tym spotkaniu wręczono drużynie z "Grota" puchar burmistrza miasta Jędrzejowa za zajęcie I miejsca w XX edycji Ligi Tenisa Stołowego w kategorii szkół średnich za 2020 rok. Opiekunem drużyny ZS nr 2 w Jędrzejowie jest nauczyciel wychowania fizycznego, Aleksander Mazurkiewicz.
E.Żychlińska
3.11.2022
Spektakl profilaktyczny.
Uczniowie klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie mieli przyjemność wziąć udział w przedstawieniu teatralnym. Teatr "Kurtyna" przyjechał do nich z Krakowa. Teatr "Kurtyna" jest jednym z najstarszych teatrów profilaktycznych w Polsce. Od 20 lat teatr ten realizuje przedstawienia i warsztaty teatralne dla uczniów w całym kraju. Tematem przedstawień są zagrożenia na jakie narażony jest nastolatek. Na dzisiejszym przedstawieniu krakowscy aktorzy poruszyli temat samotności w tłumie, braku rozmowy, depresji, braku czułości w kontaktach międzyludzkich. To przedstawienie z pewnością zmusza do myślenia nad tym jak wyglądają nasze relacje.
E.Żychlińska
09.11.2022
Wycieczka do Auschwitz – Birkenau
9 listopada 2022r. uczniowie klas II Tfż, II Tgs, II Tse i III tfg wraz z wychowawczyniami: Moniką Bugajską, Agnieszką Koncewicz, Anetą Kowalską oraz Małgorzatą Sosnowską udali się na wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau. Po podziale na grupy, w towarzystwie dwóch miłych i wspaniale opowiadających o historii obiektu przewodniczek, zwiedziliśmy obydwie części obozu. Uczniowie w autentycznej przestrzeni poobozowej mieli możliwość refleksji i dyskusji na temat tej bolesnej historii.
Po zakończeniu zwiedzania nie mogło zabraknąć czasu na małą przyjemność i „obowiązkowy” punkt programu. W tym celu udaliśmy się do restauracji jednej ze znanych sieci , aby zjeść wspólny obiad.
M.Bugajska
09.11.2022
"Euroelektra"
W dniu 9 listopada 8 uczniów klasy 3 tże z grupy elektrycznej, wzięło udział w XXV edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „EUROELEKTRA”. Celem olimpiady jest przede wszystkim pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów zawodem elektryka i elektronika oraz upowszechnianie wzorców etyki zawodowej, kultury technicznej i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej. Po raz pierwszy młodzież zmagała się z zadaniami konkursowymi online. Zawody polegały na wskazaniu poprawnych odpowiedzi na 16 zamkniętych pytań testowych, były one wyświetlane w sposób zapewniający ich losową kolejność. Materiał obejmował zagadnienia z elektrotechniki, elektroniki, instalacji i maszyn elektrycznych. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej olimpiady w terminie do sześciu tygodni (42 dni) od dnia zawodów.
Renata Walczak
10.11.2022
Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
O godzinie 11.00 na sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 im. S. Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie spotkała się cała społeczność szkolna aby wspólnie świętować dzień niepodległości. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Dyrektor szkoły Paweł Kowalski z okazji Święta Niepodległości zlożył życzenia nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom. Wicedyrektor szkoły Bernard Suchmiel, historyk przypomniał zgromadzonym czym jest niepodległość, jak trzeba o nią dbać, celebrować każdego dnia i pamiętać,że nie jest ona dana raz na zawsze. Uczniowie pod opieką nauczycieli: Iwony Dudek, Ewy Stępień, Roberta Pełki i Cezarego Terczyńskiego, przygotowali montaż słowno -muzyczny o tematyce patriotycznej. Wszystko to ma na celu przybliżenie uczniom historii, wydarzeń które dotyczyły niepodległości naszego kraju. Na zakończenie akademii wicedyrektor Bernard Suchmiel zaprezentował wiersz autorstwa Tadeusza Szyma Ojczyzna: "I nie zapomnij o tych , którzy byli tutaj przed Tobą: tu żyli, walczyli, ginęli - obce powstrzymując wojska, by nie zginęła, byś mogła mówić - Polska!"
E.Żychlińska
10.11.2022
W leśniczówce Gaj pod Jędrzejowem, uczniowie oraz dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 im. S. Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie zapalili symboliczny znicz z okazji Święta Niepodległości. Hołd oddano pod tablicą która została odsłonięta 11 listopada 2004 roku. Pamiątkowa tablica upamiętnia siedzibę Komendy Obwodu Związku Walk Zbrojnych i Armii Krajowej.
E.Żychlińska
11.11.2022
Narodowe Święto Niepodległości.
Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. S. Roweckiego " Grota" w Jędrzejowie włączyli się wraz z dyrekcją w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Obchodzone co roku 11 listopada święto odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918roku, po 123 latach zaborów. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej za ojczyznę odprawioną w kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie. Po mszy świętej poczty sztandarowe, oraz mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego przeszli przed budynek muzeum im. Przypkowskich gdzie znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca wizytę i pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie. Główne uroczystości patriotyczne miały jednak miejsce pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej przy ulicy Partyzantów. Zgromadzeni goście wspólnie odśpiewali hymn narodowy, po czym został odczytany apel pamięci oraz wygłoszone zostały przemówienia lokalnych władz. Aby uczcić poległych bohaterów walczących za wolną Polskę,pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Naszą szkołę reprezentowały aż trzy poczty sztandarowe ze sztandarem szkoły, sztandarem Pierwszego Pułku Piechoty Armii Krajowej który jest zarejstrowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz sztandar Związku Inwalidów Wojennych. Opiekunami pocztów sztandarowych byli nauczyciele wychowania fizycznego: Eugeniusz Cichoń, Wojciech Domagała, Michał Olesiński. Na wszystkich uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości czekała grochówka wojskowa.
E.Żychlińska
14.11.2022
Olimpiada Wiedzy Technicznej.
11 uczniów z klasy 4tem z Zespołu Szkół nr 2 im. S. Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, wzięło dziś udział w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej. To już 49 edycja Olimpiady. Dziś odbył się jej pierwszy etap szkolny. Drugi etap-okręgowy odbędzie się w styczniu 2023roku, a etap centralny planowany jest na kwiecień 2023r. Celem olimpiady jest pobudzenie wśród uczniów zainteresowań techniką oraz podnoszenie kultury technicznej. Olimpiada Wiedzy Technicznej, jest olimpiadą wiedzy ogólnej o technice, rozgrywaną trzystopniowo w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej. Dobre wyniki uczniów uzyskane w tej olimpiadzie uprawniają do zwolnienia z przystąpienia do części pisemnej egzaminu zawodowego w roku szkolnym 2022/2023 oraz są przepustką do najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Koordynatorem etapu szkolnego jest nauczyciel przedmiotów zawodowych Adam Piasecki.
E.Żychlińska
14.11.2022
Tydzień Edukacji Globalnej.
Uczniowie Szkolnego Klubu Europejskiego przy Zespole Szkół nr 2 im. S. Roweckiego " Grota" w Jędrzejowie wzięli udział w warsztatach. Tydzień Edukacji Globalnej to światowa inicjatywa zmuszająca do zatrzymania się nad problemami współczesnego świata. To właśnie edukacja globalna jest narzędziem do zmiany świadomości i podjęciem działania na rzecz naszej planety. Hasłem tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej jest: SOLIDARNIE PONAD PODZIAŁAMI! Pod tym właśnie hasłem odbyły się warsztaty w jędrzejowskim " Grocie". Uczniowie szkolnego klubu podzieleni na dwa zespoły wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Europejskiego Eweliną Żychlińską wypracowywali inicjatywy które jako nastolatkowie mogą podejmować każdego dnia. Uczestnicy warsztatów wspólnie wybrali obszary nad którymi chcą pracować. Pierwszy zespół pracował z tematem "Ludzie", a drugi z tematem "Pokój na świecie". W efekcie pracy zespołów, powstały konkretne działania które członkowie SKE będą propagować wśród swoich kolegów
E.Żychlińska
15.11.2022
Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków w Jędrzejowie.
15 listopada uczniowie klasy I tm uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Oczyszczalni Ścieków w Jędrzejowie. Kierownik Działu Oczyszczania Ścieków inż, Michał Szymkiewicz zapoznał młodzież z mechaniczno-biologicznym procesem oczyszczania ścieków. W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili cały obiekt i zobaczyli jak funkcjonuje oczyszczalnia. Uczestnicy zajęć ekologicznych poznali poszczególne etapy oczyszczania ścieków poprzez mechaniczne usuwanie odpadów stałych i piasku w sitopiaskowniku, a nastepnie oczyszczanie biologiczne w reaktorach biologicznych. W biologicznym oczyszczaniu zachodzi proces usuwania azotu i fosforu za pomocą odpowiednich bakterii. Osady powstałe w wyniku oczyszczania ścieków zostają poźniej wykorzystane jako nawóz dla upraw a oczyszczona woda trafia do Brzeźnicy i Nidy. Wycieczka zorganizowana została przez opiekunów Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody Olgę Cholewińska i Ewę Nemś.
Ewa Nemś
16.11.2022
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. S. Roweckiego "Grota" zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim przyłączyli się dziś do Międzynarodowego Dnia Tolerancji obchodzonego na całym świecie 16 listopada. Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na temat Zasad Tolerancji. Dzisiejsze święto to promocja tolerancji i poszanowania odmienności kulturowej. Członkowie Klubu Europejskiego pracowali w trzech grupach tworząc mapę mentalną wypisując skojarzenia ze słowem "tolerancja". W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja na temat granic tolerancji i postawy asertywnej. Obchody Dnia Tolerancji mają na celu znalezienie głębszych przyczyn nietolerancji oraz promowanie idei tolerancji.
E.Żychlińska
16.11.2022
Spotkanie z Janem Przypkowskim.
Biblioteka Grota miała przyjemność gościć w swoich progach Jana Przypkowskiego - historyka sztuki, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego, edukatora na Zamku Królewskim w Warszawie, byłego pracownika naukowego PAN, a przede wszystkim Dyrektora Muzeum im. Przypkowskich w Jedrzejowie. Pan Jan w wielce interesujący i barwny sposób opowiedział o swoich przodkach, ich zainteresowaniach, instytucji którą zarządza i aktrakcjach na jakie możecie się natknąć wstepując do muzeum, pawilonu wystawowego czy też do ogrodu czasu. W spotkaniu wzięły udział klasy II Tmi i II tgs.
Ewa Nemś
17.11.2022
Kultura bezpieczeństwa
Uczniowie klasy 3ti Zespołu Szkół nr 2 im Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie na zaproszenie Magdaleny Pańczyk-doradcy zawodowego wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach- Stanisławem Golmento. Szkoła bierze udział w programie edukacyjnym Państwowej Inspekcji Pracy pod nazwą " Kultura bezpieczeństwa" oraz regionalnym konkursie wiedzy dla uczniów pod nazwą "Poznaj swoje prawa w pracy".
E.Żychlińska
21.11.2022
Spotkanie z astronomią
21 listopada klasy I tm oraz I tfg wraz z opiekunami Ewą Bogusz, Olga Cholewińską, Ewą Nemś oraz Agnieszką Koncewicz uczestniczyły w spotkaniu z astronomią "Ziemia Błękitna Planeta". Prelekcja dotyczyła astronomicznego kompleksowego obrazu Ziemi - naszego kosmicznego domu. Nie sposób zrozumieć przyrody i zjawisk w niej zachodzacych bez zrozumienia podstawy - czyli miejsca, w którym żyjemy i to zarówno w wymiarze kosmicznym jak też lokalnym. W ramach tej prelekcji autor pokazał w zrozumiały i jednocześnie ciekawy sposób jakie są główne czynniki umożliwiające nam życie na Ziemi. Mało kto z nas uświadamia sobie co naprawde sprawia, że życie na naszej planecie jest w ogóle możliwe.W prelekcji poruszono zagadnienia dotyczace:
-Rozmiary Ziemi i jej budowa
-Otoczenie Ziemi - miejsce w Układzie Słonecznym
-Księżyc i jego wpływ na Ziemię
-Czynniki kształtujace warunki sprzyjające życiu
Prelekcja odbyła się w kieleckim Multikinie, a poprowadził ją pan Aleksander Trębacz - popularyzator astronomii.
Ewa Nemś
21.11.2022
Turniej w Wyciskaniu Wielokrotnym Sztangi Leżąc o Puchar Starosty Jędrzejowskiego Pawła Faryny
W dniu 21 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie, 65 zawodników z siedmiu szkół z terenu powiatu, wzięło udział w corocznym Turnieju w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Starosty Jędrzejowskiego Pawła Faryny. Siłacze wraz z opiekunami stawili się na sali gimnastycznej ZS Nr 2 w Jędrzejowie punktualnie o godzinie 9.00. Turniej rozpoczął się ważeniem zawodników. Każdemu uczestnikowi zostało przydzielone obciążenie na sztangę, według przyjętego przelicznika (1/2 ciężaru ciała).
Uroczystego otwarcia turnieju dokonał starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna wraz z dyrektorem szkoły Pawłem Kowalskim oraz wice dyrektorem Januszem Adamczykiem – Prezesem Powiatowego Związku Stowarzyszeń Sportowych w Jędrzejowie.
Rywalizacja była bardzo zacięta i stała na wysokim poziomie sportowym, mimo iż wśród startujących było wielu młodych zawodników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze sportami siłowymi. Turniej wygrał zawodnik Zespołu Szkół Nr 1 w Jędrzejowie Piotr Czuba (waga 69,75 kg – obciążenie 32,5 kg – ilość powtórzeń: 95) . Drugie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Bartosz Sadowski (waga 83 kg – obciążenie 40 kg – ilość powtórzeń : 77), a trzecią lokatę wywalczył także reprezentant „Grota” Daniel Dąbrowski (waga 79,5 kg – obciążenie 37,5 kg – ilość powtórzeń : 77).
W klasyfikacji drużynowej (suma powtórzeń 5 najlepszych zawodników z danej drużyny), pierwsze miejsce przypadło drużynie siłaczy ZS Nr 2 w Jędrzejowie – 367 pkt. Drugą lokatę zajęła szkoła ZS Nr 1 w Jędrzejowie – 315 pkt, a na najniższym stopniu podium znalazła się drużyna „Jędrzejowskiego Reja” – 215 pkt.
Turniej przygotował zespół wychowania fizycznego, a sędzią głównym był nauczyciel Aleksander Mazurkiewicz. Szczególnie podziękowania dla właściciela Siłownia Fitness Poweriron Karola Porębskiego za użyczenie profesjonalnego sprzętu.
A.Mazurkiewicz
22.11.2022
Konferencja "Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą ".
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie uczestniczyli w wojewódzkiej konferencji zorganizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, która odbyła się Centrum Kongresowym Targi Kielce. Uczniowie z "Grota " pod opieką doradcy zawodowego Magdaleny Pańczyk uczestniczyli w panalelach dyskusyjnych, konkursie online Świętokrzyscy Mistrzowie Przedsiębiorczości oraz w wykładach z udziałem świętokrzyskich przedsiębiorców. Celem konferencji było rozwijanie kompetencji proinnowacyjnych u uczniów.
Ewelina Żychlińska
23.11.2022
Szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego
Dzięki uprzejmości Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemi Jędrzejowska”, która zaprosiła uczniów naszej szkoły do udziału w uroczystym otwarciu Questu „Śladami legionistów w Jędrzejowie”, przeżyliśmy niezapomnianą przygodę, uczestnicząc w edukacyjnej grze terenowej. Nasza drużyna składała się z uczniów klasy I tse: Patryka Górniaka, Igora Warszewskiego, Bartka Piaseckiego i Oliwiera Wolińskiego. Czytając wierszowane wskazówki wędrowaliśmy ulicami Jędrzejowa i rozwiązywaliśmy zagadki, aby dotrzeć do miejsca, w którym ukryty został „skarb”. Na trasie znajdowały się zabytki i pamiątki po bohaterach walk o niepodległość Polski. W trasę wyruszyło kilka drużyn, ale to my jako pierwsi rozwiązaliśmy wszystkie zagadki, dotarliśmy do celu, odczytaliśmy szyfr, zdobyliśmy „skarb” i wpisaliśmy się do „Księgi pamiątkowej” potwierdzającej przebycie trasy. Udział w grze dał nam radość odkrywania, był świetną zabawą, ale przede wszystkim był ważną lekcją naszej lokalnej historii. Serdecznie zachęcamy do udziału w queście, wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej „Questy – Wyprawy Odkrywców”.
Renata Karp, Robert Król
24.11.2022
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci i Młodzieży 60 uczniów z klas 4ti, 3ti oraz 4tes z Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego " Grota" w Jędrzejowie, uczestniczyli w VII Powiatowej Kampanii Pomarańczowej Wstążki oraz VI Powiatowa Kampania Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Patronat honorowy nad akcją objął starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna. To właśnie starosta jędrzejowski rozpoczął spotkanie w Centrum Kultury, witając prelegentów ale przede wszystkim uczniów szkół średnich powiatu jędrzejowskiego. Prelegenci z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie oraz przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie przestrzegali młodych ludzi jak nie dać się uwikłać w handel ludźmi oraz jak rozpoznać fałszywe ogłoszenia o pracę. Uczniowie mogli usłyszeć min. że handel ludźmi jest przestępstwem przeciwko wolności, rażąco naruszającym godność i prawa człowieka. Jednocześnie,ze względu na bardzo złożony charakter, jest to czyn niezmiernie trudny do wykrycia i udowodnienia. Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, nielegalnej adopcji, zmuszania do żebractwa. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję obejrzeć film sensacyjny "Uprowadzona" poruszający wątek porwania nastolatki. Opiekunami uczniów z ZS nr 2 w Jędrzejowie byli nauczyciele Renata Kucypera, Magdalena Pańczyk, Ewelina Żychlińska.
E.Żychlińska
24.11.2022
„Grot” ciągle wśród najlepszych
25 listopada 2022roku w kieleckim Wojewódzkim Domu Kultury odbyły się uroczyste obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują swoją krew osobom potrzebującym. Obchody odbyły się pod hasłem „Oddając krew ratujesz życie”. W spotkaniu udział wzięli Prezes Świętokrzyskiego Oddziału Okręgowego PCK Jarosław Ciura, Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Andrzej Bętkowski, senator Krzysztof Słoń oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Kielc, Policji, Straży Pożarnej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. Wręczono odznaczenia państwowe – Złote i Brązowe Krzyże Zasługi oraz odznaki HDK Zasłużony dla Zdrowia Narodu oraz Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.Podsumowano wakacyjne akcje” Krew Darem Życia” oraz coroczna akcję – Turniej Szkół Ponadpodstawowych i Wyższych pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie”. Celem turnieju jest zachęcanie uczniów do popularyzowania idei honorowego oddawania krwi i poszerzenie grupy honorowych dawców o młodzież ucząca się. W bieżącym roku szkolnymw Turnieju wzięły udział 44 szkoły średnie. 1166 uczniów oddało ponad 568 litrów krwi.
3 miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim, drugie miejsce Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie a 1 miejsce Zespół Szkól Elektrycznych w Kielcach. Uczniowie popularnego”Grocika” w 118 donacjach oddali 54,450 litrów krwi. W ubiegłym roku „Grocik” zajął 1 miejsce, a 2 lata temu 3 miejsce.
Szkoła bierze udział w turnieju 16 lat i tylko raz nie znalazła się w pierwszej trójce najofiarniejszych szkół województwa (3 razy 1 miejsce, 7 razy drugie miejsce i 5 razy trzecie miejsce). Krwiodawstwo w szkole kultywowane jest od 21 lat pod opieką Bugajskiego Włodzimierza. W tym czasie przeprowadzono 78 akcji HDK w których pobrano 1441,350 litrów krwi.
Opiekunowie Szkolnego Klubu HDK nr 123 Monika i Włodzimierz Bugajscy, Łukasz Komorowicz zapraszają uczniów, absolwentów i ludzi otwartego serca na następne akcje HDK w bieżącym roku szkonym 20022/23: 16 stycznia 2023 (poniedziałek), 24 marca 2023(piątek) i 30 maja 2023(wtorek) w godzinach 8-12 na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego (Warsztaty szkolne)
W.Bugajski
28.11.2022
Sukces naszych uczniów w konkursach PCK!
Dziś w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbylo się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. W konkursie literackim " Mój inny świat w pandemii" nagrodę otrzymała Sandra Warot kl.4Th. W konkursie multimedialnym " Nie daj szansy AIDS" Szymon Łuszczkiewicz kl. 3ti i Adrian Kleparski kl.3ti. Młodzież pracowała pod czujnym okiem opiekuna SK PCK Małgorzaty Sosnowskiej.
Serdecznie gratulujemy !!!
01.12.2022 r.
Sukces naszej uczennicy.
Uczennica klasy II tfż, Natasza Ruszel zdobyła trzecie miejsce w konkursie literacko-plastycznym zorganizowanym przez Ksiegarnie Śpiewak. Reprezentantka naszej szkoły została nagrodzona za napisanie recenzji książki: "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R Tolkiena i otrzymała dyplom oraz kartę upominkową do wykorzystania w Księgarni Śpiewak. Konkurs był zorganizowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych w Jędrzejowie, a jego celem było rozwijanie zainteresowania młodzieży czytelnictwem. Opiekunem merytorycznym laureatki była pani Ewa Nemś.
Ewa Nemś
01.12.2022 r.
"Poznaj swoje prawa w pracy"
W ramach programu "Kultura bezpieczeństwa" organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy, odbył się dziś w Zespole Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego " Grota" w Jędrzejowie konkurs wiedzy "Poznaj swoje prawa w pracy". W eliminacjach szkolnych tego konkursu wzięło udział 18 uczniów klasy 3ti, przygotowanych przez doradcę zawodowego Magdalenę Pańczyk. Ze strony Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach, przedsięwzięcie nadzorował Stanisław Golmento. Po podliczeniu punktów okazało się,że najlepszą wiedzą z zakresu prawa pracy mogą pochwalić się uczniowie: Mikołaj Kielesiński który zajął w konkursie pierwsze miejsce oraz na miejscu drugim, z tą samą liczbą punktów uczniowie: Karol Wasilewski i Szymon Kośmider. Uczniowie będą reprezentować szkołę na etapie regionalnym w konkursie wiedzy " Poznaj swoje prawa w pracy".
E.Żychlińska
06.12.2022 r.
Świateczne Show
Z okazji Mikołajek samorząd uczniowski wraz z opiekunami: Moniką Bugajską, Klaudią Banach i Martą Chabuz przygotował „Świąteczne SHOW”. Zgromadzona na sali gimnastycznej młodzież, grono pedagogiczne i dyrekcja a także zaproszeni goście w tym: starosta jędrzejowski Paweł Faryna oraz wicestarosta Maria Barańska mogli podziwiać różne talenty uczniów i uczennic z "Grota". Nie brakowało występów tanecznych, popisów wokalnych czy sportowych. Na uwagę zasługiwały również prezentowane "talenty zawodowe" związane ze specyfiką zawodów w zakresie których prowadzi kształcenia nasza szkoła. I tak można było uczestniczyć w pokazie fryzur wyczarowanych przez naszych fryzjerów, smakować pierniki i lody przygotowane przez gastronomów a także delektować się meczem w piłkę nożną robotów, obsługiwanych przez mechatroników.
Podsumowaniem dzisiejszego show było spotkanie ze Św. Mikołajem, który wraz z towarzyszącymi mu elfami obdarował zgromadzonych na sali słodkościami oraz symbolicznymi rózgami.
Dziękujemy wszystkim za udział, odwagę i zapraszamy do wspólnej zabawy w kolejnych edycjach.
Z.Marcinkowski

06.12.2022 r.
Stypendia starosty jędrzejowskiego przyznane.
6 grudnia w budynku Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie wręczone zostały stypendia starosty jędrzejowskiego imienia Świętego Jana Pawła II za pierwszy semestr roku szkolnego 2022/2023. Wśród 10 najzdolniejszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu jędrzejowskiego znaleźli się: Igor Czuba, Paweł Rudnicki, Angelika Waluśkiewicz. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Z,Marcinkowski
06.12.2022 r.
Lekcja historii z IPN
W 80 rocznicę niemieckiej zbrodni na Polakach i Żydach odbyła się dzisiaj w naszej szkole prelekcja pracownika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach p. Ilony Religi- Goli pt" Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Uczniowie poznali sylwetki Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej ratowali społeczność żydowską i odznaczeni zostali medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ostatnim punktem spotkania był seans filmu dokumentalnego " Historia Kowalskich". W ramach współpracy z IPN wiosną planujemy kolejne takie spotkanie.
Nauczyciele historii.
12.12.2022 r.
Certyfikat i podziękowania dla "Grota"
Zespół Szkół Nr 2 im.gen. Stefana Roweckiego " Grota" w Jędrzejowie otrzymał certyfikat i podziękowania za uczestnictwo w międzynarodowych badaniach HBSC prowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie oraz Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. To badania nad zdrowiem i zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej w wieku 11- 17lat. Koordynatorem z ramienia szkoły była Małgorzata Sosnowska. Z anonimową ankietą zawierająca 140 pytań zmierzyli się uczniowie klas pierwszych i trzecich technikum. Dziękujemy za współpracę.
M.Sosnowska
13.12.2022 r.
Okręgowy etap Olimpiady Umiejętności Hotelarskich.
W dniu 13 grudnia 2022r. w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie, odbył się okręgowy etap Olimpiady Umiejętności Hotelarskich organizowanej przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV TH Technikum Hotelarskiego: Aleksandra Pawłowska i Małgorzata Smorąg, przygotowywane przez p. Monikę Bugajską i p. Edytę Juszczyk- Grad, nauczycielki przedmiotów zawodowych. Motto tegorocznej olimpiady: „Hotele są tak dobre, jak ludzie którzy w nich pracują”. Etap II olimpiady składał się z dwóch części - teoretycznej, która polegała na rozwiązaniu 40 pytań sprawdzających wiadomości i umiejętności z zakresu planowania i realizacji usług w recepcji oraz obsługi gościa w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie i części praktycznej, która polegała na sprawdzeniu umiejętności w zakresie obsługi gościa hotelu w recepcji z elementami języka angielskiego. Młodzież miała 120 minut na wykonanie zadań. Nasze hotelarki z sali egzaminacyjnej wyszły uśmiechnięte i pełne nadziei na udział w następnym centralnym etapie olimpiady.
Życzmy dziewczynom jak najlepszych wyników.
Edyta Juszczyk
16.12.2022 r.
Sukces naszej uczennicy na olimpiadzie
16 grudnia 2022 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się okręgowy etap olimpiady "Wiedzy o Mediach". Naszą szkołę reprezentowała Małgosia Curył z kl.1gb, która zakwalifikowała się do etapu centralnego. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć, tym razem w Warszawie w marcu 2023 roku.
Opiekun: Bożena Chowaniec

22.12.2022r.
Jasełka w "Grocie"
"Przybieżeli do Betlejem pasterze grając skocznie Dzieciąteczku na lirze,
Chwała na wysokości, chwała na wysokości a pokój na ziemi".
Tradycyjnymi polskimi kolędami i pastorałkami bożonarodzeniowymi rozpoczął się coroczny program świąteczny w Zespole Szkół nr 2 im. S. Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie. Po wspólnym kolędowaniu, dyrektor szkoły Paweł Kowalski przeczytał fragment Nowego Testamentu, wprowadzając społeczność szkolną w atmosferę Świąt Bożegonarodzenia. W tym roku jasełka miały formę wesołą co w pełni pozwoliło cieszyć się społeczności szkolnej z narodzenia Pana. Sceny przeplatane były kolędami do których śpiewania włączała się cała szkoła. Na zakończenie uroczystości dyrektor Kowalski odczytał życzenia świąteczne od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Ewelina Żychlińska
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego