2019 - 2020 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

2019 - 2020

02.09.2019
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2010
Dziś w naszej szkole, podobnie jak w wielu innych w Polsce, miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego. Była ona szczególna, ponieważ za sprawą reformy oświaty na placu apelowym spotkali się uczniowie klas I z "podwójnego rocznika" a także młodzież klas starszych kontynuujących naukę w naszej placówce. Dyrektor szkoły mgr inż. J.Jędrzejewska powitała zgromadzoną na placu szkolnym młodzież oraz grono pedagogiczne. Wszystkim życzyła, aby rozpoczynający się rok szkolny przyniósł wiele sukcesów dydaktyczno-wychowawczych, był spełnieniem marzeń dla uczniów i nauczycieli. Do życzeń tych przyłaczył się rownież przybyły na tą uroczystość Starosta Powiatu Jędrzejowskiego P.Faryna. Następnie wicedyrektor mgr B.Suchmiel przedstawił uczniom klas pierszych ich nowych wychowawców:
klasy I po gimnazjum: ITm -W.Bugajski, ITi - M.Cichoń, ITh - M.Sornat, ITbs - A.Piasecki, ITfg - K.Banach, IC - A.Gardjew
klasy I po szkole podstawowej: Itm - Z.Karkocha, Iti - R.Kucypera, Itg - J.Pietrucha, Itfg - S.Chatys, Ites - E.Żychlińska, Ic - R.Walczak, Ik - E.Bogusz
Z.Marcinkowski.
13.09.2019 r.
I zaczęliśmy przygodę z hotelarstwem...
Dnia 13 września klasa I Th technikum hotelarskiego rozpoczęła cykl wizyt w obiektach hotelarskich. Dzięki uprzejmości państwa Barańskich, właścicieli hotelu Andreovia w Sudole młodzież zobaczyła jak wygląda i jak funkcjonuje obiekt dwugwiazdkowy. Uczniowie obejrzeli recepcję, holl, salę bankietową i restaurację. Duże zainteresowanie wzbudziła praca pionu gastronomicznego. Na piętrze zobaczyli jak urządzone są jednostki mieszkalne, węzeł higieniczno sanitarny, zabezpieczenia przeciwpożarowe i sprzęty mechaniczne do utrzymania porządku. Właściciel obiektu z wielką pasją opowiedział jak powstał i jak funcjonuje hotel. Młodzież z dużym zainteresowaniem przyswajała wszystkie informacje. Będą one na pewno pomocne w rozpoczynającej się nauce z branży hotelarskiej. Opiekunami były Monika Bugajska i Edyta Juszczyk-Grad.Już niebawem następna relacja z naszych hotelarskich wędrówek.
Edyta Juszczyk - Grad
16.09.2019 r.
Dzień Patrona w "Grocie"
Dziś w Zespole Szkół Nr 2 w Jędrzejowie miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla szkolnej społeczności. Jak co roku, w dniu 16 września, obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły - gen. Stefana Roweckiego "Grota". Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie, którą koncelebrowali Opat Rałał Ścibiorowski, proboszcz O.Cist. Jakub Zawadzki i O.Cist. Wiesław Kundera. Podczas mszy świętej uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Montaż słowno-muzyczny, w trakcie którego przybliżona została postać gen. Stefana Roweckiego "Grota", podkreślił uroczysty charakter święta. Następnie delegacje i zaproszeni goście udali się do budynku Zespołu Szkół Nr 2, gdzie pod tablicą upamiętniającą postać patrona szkoły, jak również pod pomnikiem mjr. S. Gądzio - "Kosa" i Dębem Katyńskim, zostały złożone wiązanki kwiatów. W uroczystościach, obok Dyrekcji Szkoły, Grona Pedagogicznego i uczniów, uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich - Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Maria Barańska, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel i Burmistrz Marcin Piszczek, poczty sztandarowe służb mundurowych, zaproszeni goście.
Z.Marcinkowski
23-24.09.2019
Wycieczka integracyjna dla klas pierwszych.
Dobrym zwyczajem Zespołu Szkół Nr 2 jest organizacja spotkań integracyjnych dla uczniów klas pierwszych. W tym roku z inicjatywy wychowawczyń klas pierwszych Zygfrydy Karkochy i Eweliny Żychlińskiej zorganizowano wyjazd integracyjny do Umianowic zabytkową kolejką wąskotorową Express Ciuchcia Ponidzie. Po godzinie 8.00 wesoły pociąg wyruszył w podróż. Po półtorej godziny dotarliśmy na miejsce. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję poznać się bliżej, opowiedzieć o swoich pasjach, zainteresowaniach i planach na przyszłość. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali na ten dzień rozgrywki sportowe. Po zajęciach sportowych przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek.
Ewelina Żychlińska
25.09.2019
Spotkanie SU
Dnia 25 września 2019r odbyło się zebranie samorządu szkolnego wraz z jego opiekunami tj. mgr Moniką Bugajską, mgr Klaudią Banach oraz mgr Robertem Królem z samorządami poszczególnych klas. W spotkaniu uczestniczyła również dyrektor szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska, która życzyła samorządowi owocnej współpracy oraz zapoznała się z planem pracy samorządu na obecny rok szkolny . W drodze głosowania wybrano nowy samorząd w skład którego wchodzą przewodniczący Mateusz Miśkiewicz z klasy 3 tmi, zastępca przewodniczącego Karolina Pobereżnyj z klasy 3 Tg oraz Dominik Laprus z klasy 2Tbs, Aleksandra Jagiełka z klasy 2 Tgg i Albert Wypych z klasy 2 Tmi.
Klaudia Banach
26.09.2019
Europejski Dzień Języków
Co roku dla klas pierwszych Zespół Języków Obcych oraz Szkolny Klub Europejski Zespołu Szkół nr 2 przygotowują wspaniałą imprezę z okazji Europejskiego Dnia Języków, obchodzonego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto Języków jest obchodzone 26 września. Świętujemy języki europejskie po to, żeby uświadomić sobie, że jest ich ponad 200 w Europie. Nauczyciele języków obcych, szkolne kluby europejskie, organizacje pozarządowe czują się zobowiązane propagować naukę języków obcych, promować kulturę krajów europejskich oraz popularyzować wiedzę na temat języków obcych.
W tym roku przygotowano dla uczniów klas pierwszych szereg imprez towarzyszących temu świętu. Uroczystego otwarcia Europejskiego Dnia Języków dokonała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska, która zachęcała uczniów klas pierwszych do aktywnego brania udziału w szkolnych konkursach oraz do uczenia się języków obcych. Nauczyciele języków obcych przygotowali szereg konkursów i quizów z wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Trzy osobowe zepoły zaciekle walczyły o punkty we wszystkich konkursach wiedzy. Po podliczeniu punktów przez jury okazało się, że wśród uczniów klas pierwszych po szkole podstawowej najlepsi są uczniowie klasy I ti, a po gimnazjum pierwsze miejsce zajęli uczniowie klasy I Tbs. Drużyny biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami oraz drobnymi nagrodami rzeczowymi.
Wszystkim drużynom biorącym udział w konkursach wiedzy o krajach europejskich serdecznie gratulujemy, życzymy sukcesów w nauce, szlifujcie języki obce i zachęcamy do udziału w kolejnych szkolnych konkursach.
Ewelina Żychlińska

27.09.2019
Sezon wycieczek zawodoznawczych rozpoczęty!
W dniu 27.09.2019r. odbyła się wycieczka uczniów klasy 3Tbs do firmy Vanstar w Książe Skroniowie. Podczas zwiedzania zakładu towarzyszyła nam pani Paulina Połowniak specjalista ds. badań i rozwoju. Firma Vanstar została założona w 1993 roku. W pierwszych latach działalności wytwarzała elementy układu wydechowego przeznaczone do samochodów ciężarowych produkcji polskiej. Odpowiadając na zapotrzebowanie klientów oferta została poszerzona i obecnie obejmuje kompletne układy wydechowe do wszystkich wiodących marek pojazdów użytkowych. Firma ta ostatnim czasem rozrosła się i obecnie dysponuje nową halą – SERVIS Vanstar przy ul. Dygasińskiego. Tam również jesteśmy zaproszeni i wkrótce będziemy ją zwiedzać.
Uczniowie klasy 3Tbs z ogromną ciekawością przyglądali się pracy w zakładzie, wykazali duże zainteresowanie przebiegiem procesu produkcji. Zajęcia były bardzo udane, stanowiły dla uczestników nowe doświadczenie i źródło informacji, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. Nawiązaliśmy nowe kontakty w środowisku lokalnym i otrzymujemy możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.
M.Pańczyk
30.09.2019
"Dzień Krawata na Dzień Chłopaka"
Dzień Chłopaka to święto obchodzone w wielu krajach na świecie. W Polsce obchodzimy to święto 30 września. Wtedy dziewczyny, siostry, koleżanki i przyjaciółki składają życzenia bliskim im mężczyznom. W naszej szkole Samorząd Uczniowski postanowił uczcić to święto, organizując akcję „Dzień Krawata na Dzień Chłopaka”. W tym dniu wiele uczennic, wielu uczniów, ale także wielu członków Grona Pedagogicznego przyszło do szkoły w krawatach lub muszkach. Dzięki tym „atrybutom” uczniowie mogli w tym dniu uniknąć odpowiedzi na ocenę, czy niezapowiedzianej kartkówki. Wszystkim kolegom i koleżankom dziękujemy za zaangażowanie, a Państwu Profesorom za poczucie humoru i wyrozumiałość.
Samorząd Uczniowski
01.10.2019
Konferencja w Kielcach
W dniu 1 października 2019 opiekunki Samorządu uczniowskiego mgr Klaudia Banach i mgr Monika Bugajska wzięły udział w konferencji „ Świętokrzyska młodzież – szanse, zagrożenia, perspektywy” zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Wśród gości i prelegentów konferencji byli: Renata Janik – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, ks. Prof. Witold Janocha – Przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Harcmistrz Tomasz Rejmer – Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP, Jacek Sułek – Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracodawców, uczelni i szkół z regionu świętokrzyskiego. Konferencja w całości poświęcona była problematyce rozwoju młodych mieszkańców naszego województwa – ich sytuacji, problemom oraz kluczowym działaniom na rzecz ich rozwoju. Uczestnicy konferencji w szerokim gronie dyskutowali o obecności, szansach, zagrożeniach i perspektywach zawodowych młodych ludzi w realiach współczesnego rynku pracy.
Monika Bugajska
11.10.2019
Dzień Edukacji Narodowej w "Grocie"
Historia "Dnia Nauczyciela" w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej zorganizowanej przez ZNP w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie "Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela" i świętem nauczycieli. Zmianę w tym zakresie przyniosła ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela. Wprowadziła ona "Dzień Nauczyciela" obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na "Dzień Edukacji Narodowej" oraz dodając zapis: "Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty".
W związku z Dniem Edukacji Narodowej w naszej szkole zorganizowana została akademia. Dyrektor szkoły J.Jędrzejewska w swym wystąpieniu podziękowała wszystkim pedagogom za ich zaangażowanie w pracę z młodzieżą. Stwierdziła, że chciałaby nagrodzić wszystkich, ale możliwości "finansowe" szkolnego budżetu są ograniczone. W tym roku Nagrody Dyrektora powędrowały do rąk następujących nauczycieli: J.Pietruchy, S.Chatys, A.Gardjew, B.Ragan, E.Nemś, I.Soleckiej, J.Garusa, T.Lato, A.Piaseckiego, Z.Gajerskiego, M.Pawlika, M.Romka, T.Wojtachnio.
Do życzeń przyłączyli się również przedstawiciele Rady Rodziców i sami uczniowie, którzy w trakcie akademii zaprezentowali talenty taneczne, piosenkarskie jak również kabaretowe. Samorząd Uczniowski wręczył każdemu nauczycielowi naszej szkoły symboliczny kwiat, wyrażając uznanie i podziękowanie za trud włożony w pracę dydaktyczno-wychowawczą z młodzieżą.
Z.Marcinkowski
15.10.2019
Powiatowy Dzień Edukacji narodowej.
Dziś w murach Muzeum imienia Przypkowskich miała miejsce uroczystość powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Podczas jej trwania 67 nauczycieli ze szkół powiatu jędrzejowskiego otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia i długoletnią pracę na rzecz oświaty przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Edukacji Narodowej i starostę powiatowego. Czworo nauczycieli uzyskało stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Wśród nagrodzonych znaleźli się także przedstawiciele naszego grona pedagogicznego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę" został odznaczony - Maciej Romek.
Postanowieniem Ministra Edukacji Narodowej "Medalem Komisji Edukacji Narodowej" odznaczeni zostali: Marta Chabuz, Artur Cieślik, Alicja Gardjew, Marta Kwiecień, Małgorzata Sosnowska, Zbigniew Marcinkowski.
Nagrody Starosty Jędrzejowskiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymali: Anna Kamińska, Bernard Suchmiel, Renata Gola, Agnieszka Muchowska, Janusz Adamczyk, Michał Olesiński i Michał Cichoń.
Stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego uzyskała Sylwia Chatys
W tym ważnym dla nauczycieli dniu nie brakło życzeń od przybyłych przedstawicieli władz wojewódzkich i lokalnych. Życzenia i gratulacje składali między innymi: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, kurator oświaty Kazimierz Mądzik, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, starosta jędrzejowski Paweł Faryna.
Z.Marcinkowski
15.10.2019
Wycieczka do Vanstar Service
Dziś odbyła się kolejna z cyklu wycieczek zawodoznawczych. Tym razem do firmy Vanstar Service na ul. Dygasińskiego – nowego oddziału firmy VANSTAR (Dział Badań Katalizatorów). W wycieczce uczestniczyła klasa 3 tbs wraz z doradcą zawodowym oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych- panem Tomaszem Lato. Podczas zwiedzania przewodniczył nam pan Jakub Wieliński- kierownik oddziału. Uczniowie poznali nowoczesne urządzenia wykorzystywane w procesach technologicznych, dzięki którym możliwe jest szybkie wdrożenie nowych rozwiązań produktowych.
Do najważniejszych z nich należą lasery 2D do cięcia blach, lasery 2D do cięcia do rur i profili, takie jak:
– Trumpf TruLaser 3040,
– Trumpf TruLaser 3030 Fiber,
– Trumpf TruLaser Tube 7000,
oraz innowacyjne giętarki do rur i profili, specjalistyczne maszyny do formowania końcówek rur o różnym kształcie i stopniu skomplikowania, maszyny do rur giętych, linia technologiczna do wielkogabarytowych puszek tłumików.
M.Pańczyk
16.10.2019
Wycieczka do "Fametu"
16 października 2019 roku odbyła się kolejna wycieczka do firmy Famet S.A. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 3Ti wraz z panią Magdaleną Pańczyk i panią Agnieszką Chabior. Na teren fabryki weszliśmy w asyście pana mgr inż. Grzegorza Kurka, który oprowadził nas po halach produkcyjnych. Mieliśmy okazję prześledzić zasadę działania m.in. maszyn do cięcia blach laserowo bądź tlenem, zwijanie oraz gięcie blach. Przyglądaliśmy się również pracy przemysłowych robotów spawalniczych, centr obróbczych komponentów turbiny wiatrowej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali pytania dotyczące pracy w firmie.
M.Pańczyk
21.10.2019
Turniej piłki nożnej klas pierwszych
W dniu 21 października 2019 roku nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Turniej Piłki Nożnej dla klas pierwszych naszej szkoły. Atmosfera była gorąca nie tylko ze względu na piękną pogodę, ale przede wszystkim dzięki emocjom jakie towarzyszyły uczestnikom zawodów. W rozgrywkach rywalizowało osiem drużyn, wszystkie wykazały się zaangażowaniem i walecznością, ale najlepsi okazali się przedstawiciele klasy 1Tm. Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy 1K, a trzecie 1ti. Wszystkim piłkarzom gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów nie tylko sportowych.
R.Król
zdjęcia: W.Domagała
21.10.2019
Ogólnopolski Tydzień Kariery rozpoczęty!
Dnia 21.10.2019r. nasza szkoła rozpoczęła obchody XI edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trwającego od 21-27. X. 2019r. pod tegorocznym hasłem: "Pasja, profesja, powołanie...". W tym czasie w ramach przedmiotów zawodowych przeprowadzono dwie wycieczki zawodoznawcze. Tym razem fryzjerzy i kucharze z klas pierwszych mięli okazję poznać bliżej swój zawód. Uczniowie wraz Nauczycielami przedmiotów zawodowych oraz doradcą zawodowym udali się do zakładów pracy aby przyjrzeć się pracy w tych zawodach.
21.10 2019 r. odwiedziliśmy nowoczesną Fabrykę Urody Body&Face na ul. Przypkowskiego 45, gdzie wykonywane są zabiegi kosmetyczne jak i usługi fryzjerskie. Młodzież zapoznała się z najnowszymi trendami pielęgnacyjnymi i poznała nowoczesny sprzęt stosowany w zakładzie tj. odkurzacz do włosów, suszarki, kosmetyki. Co ciekawe w tym zakładzie spotkaliśmy dwie absolwentki naszej szkoły, które kształciły się u nas w zawodzie fryzjera- Klaudię Sobieraj i Mariolę Chwastek, a teraz już są profesjonalnymi pracownicami zakładu. Mariola i Klaudia zachęcały młodzież do nauki i na przykładzie własnych doświadczeń zawodowych przekonywały ze warto dążyć do osiągnięcia celu zawodowego. Na koniec otrzymaliśmy zaproszenie na kolejną wycieczkę połączoną z drobnymi zabiegami i modelowaniem włosów:) Dziękujemy i oczywiście będziemy odwiedzać zakład!
23.10.201r. odbyła się wycieczka klasy 1Tg do Restauracji u Pawła przy ul. Reymonta. Właścicielem tego zakładu gastronomicznego jest pan Paweł Purchała- również absolwent naszej szkoły. Pan Paweł bardzo szczegółowo zapoznał młodzież z wyposażeniem restauracji oraz jego strukturą organizacyjną. Pokazał sprzęt niezbędny do pracy w takim zakładzie oraz zwrócił uwagę na szczegóły pracy. Młodzież wykazała duże zainteresowanie i zadawala mnóstwo pytań związanych z zawodem. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci i zaproszeni do dalszej współpracy. Była to bardzo ciekawa i owocna lekcja!
M.Pańczyk
22.10.2019
Salon Edukacji & Kongres Edukacji
Dzisiaj w Centrum Kongresowym Targów Kielce rozpoczął się IV Salon Technologii i Wyposażenia dla Edukacji oraz I Kongres Edukacji Przyszłości. Organizatorami wydarzenia byli: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Targi Kielce. Tegoroczna edycja otrzymała honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Rekreacji, Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce. W ramach imprezy odbyły się liczne konferencje, wykłady, prezentacje najnowszych technologii i rozwiązań dla polskiej edukacji:
 • Zmiany w szkolnictwie branżowym - Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach
 • Wykład inauguracyjny Robotyka nauką przyszłości - dr inż. Paweł Łaski, ekspert Politechniki Świętokrzyskiej, Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn, Katedra Automatyki i Robotyki
 • Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) - most między oświatą a rynkiem pracy - Beata Gawęcka-Ajchel, Doradca Regionalny, Instytut Badań Edukacyjnych
 • Przykłady dobrych praktyk w niepublicznym szkolnictwie branżowym - Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach - Katarzyna Kołodziejska, Dyrektor Oddziału ZDZ w Radomiu
 • Zarządzanie klasą różnorodną. Rola nauczycieli wychowawców w nowym systemie oświaty, www.wychowawcazklasa.pl - Katarzyna Stępniak, Wiedza i Praktyka.
Podsumowaniem dyskusji na temat przyszłości edukacji zawodowej było wystąpienie Ministra Edukacji Narodowej - Dariusza Piontkowskiego.
W tegorocznym salonie wzięła udział także nasza szkoła. Zaprezentowały się dwa kierunki: technik mecharonik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Technik mechatronik pokazał urządzenia z zakresu robotyki zaś nasi "gastronomowie" efekty pracy uczniów w zakresie wypieków oraz przyrządzania soków i koktajli.
Z.Marcinkowski
23.10.2019
Lekcje o FE
W tym roku szkolnym nasza szkoła została - po raz kolejny - zakwalifikowana do udziału w akcji edukacyjnej "Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość III",której organizatorem jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Uczniowie z klas I TM oraz III T FG, na dwóch 45 minutowych zajęciach, zapoznali się z problematyką wykorzystania funduszy unijnych przez województwa Polski Wschodniej, zagadnieniami innowacyjnej gospodarki, a przede wszystkim tworzeniem start - upów. Właśnie tego ostatniego tematu dotyczyła edukacyjna gra planszowa, w którą uczniowie grali na zajęciach. Planszówka była dość skomplikowana i nie udało się wyłonić zwycięzcy, ale na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Renata Gola
24.10.2019
Spotkanie z pisarzem
W ramach obchodów międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych dnia 24 października w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z pisarzem, historykiem dr hab. nauk historycznych panem Krzysztofem Ślusarkiem. W dorobku pisarskim pana Krzysztofa Ślusarka jest wiele pozycji naukowych ale pretekstem do spotkania był fakt wydania kolejnej książki :”Mieszkańcy Jędrzejowa Anno Domini 1886”. Autor na wstępie opowiedział o swoim warsztacie i dorobku pisarskim oraz przybliżył młodzieży tematykę książki.”Kiedy kilka lat temu przygotowywałem monografię historyczną Jędrzejowa w XIX stuleciu, sięgnąłem także po księgi ludności stałej.To niezwykle cenne źródło wykorzystałem jednak w ograniczonym zakresie, na tyle, na ile wymagały tego względy merytoryczne, wyznaczające zasady konstrukcji rozprawy.Teraz postanowiłem do tych materiałów wrócić….Sięgając ponownie po księgi ludności stałej, przyświecała mi myśl, by przybliżyć czytelnikom strukturę społeczną, zawodową i wyznaniową oraz zestawić imiona i nazwiska mieszkańców miasta w konkretnym momencie historycznym.Chodziło więc o przygotowanie niejako zbiorowej fotografii wykonanej w ściśle określonym czasie i miejscu”
W spotkaniu wzięły udział klasy I tm oraz klasa II Tg z zaproszonymi nauczycielami oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Ewa Nemś
24.10.2019
Światowy i Szkolny Dzień Walki z Otyłością
W dniu 24 października w ramach Światowego Dnia Walki z Otyłością w pracowni planowania żywienia w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta na ten temat. W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy II TG pod opieką pań mgr inż. Ilony Soleckiej i mgr inż. Renaty Mider. Wysłuchali krótkiego wykładu na temat „Słodycze w naszej diecie”, zapoznani zostali m.in. z niepokojącymi danymi statystycznymi dotyczącymi nadwagi i otyłości w Polsce czy przyczynami problemu w związku z trybem życia, jaki prowadzi się w dzisiejszych czasach. Usłyszeli też cenne wskazówki, jak się odżywiać, żeby dobrze wyglądać i być zdrowym. Mierzyli się, ważyli i wyznaczali własny wskaźnik BMI. Na koniec przygotowali własnoręcznie świeżo wyciskany sok z marchewki, selera i jabłka i poczęstowali się fit-ciastem marchewkowym.
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby
I. Solecka
25.10.2019
Wystawa naszych talentów
Tegorocznym obchodom Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trwającego od 21-27.X.2019r pod hasłem „Pasja, profesja, powołanie…” towarzyszyła wystawa poświęcona hobby, pasjom i zainteresowaniom uczniów. Młodzież naszej szkoły jest bardzo utalentowana, czego dowodem były prezentowane przez cały tydzień dzieła. Uczniowie mają bardzo szerokie zainteresowania i rozwijają się w wielu kierunkach. W wolnym czasie wykonują swoje prace i na tej wystawie mogli się nim pochwalić. Wśród nich znalazły się szkice, portrety, obrazy oraz wykonane własnoręcznie przedmioty codziennego użytku; rekwizyty czy ozdoby świąteczne. W akcji wzięło udział wielu uczniów, którzy zasługują na pochwałę.
 • Jacek Nawrot kl. Ites, Jakub Chudzik kl. Ites, Krystian Drej kl. Ites, Magdalena Trela kl. IITg, Anna Marcinkowska kl. ITh, Sara Bała kl. 3Tfg, Kamila Kot kl. 3Tfg, Kacper Kwiecień kl. Ites - ręcznie wykonane ozdoby świąteczne
 • Agata Zimoch kl. ITfg - kompozycja jesiennego stroiku
 • Anna Marcinkowska kl. ITh - ozdoby (butelki, pojemnik) wykonane techniką decoupage
 • Szymon Czop kl. IK - obraz malowany na płótnie
 • Jakub Osiński kl. ITi - lampka nocna wykanana ręcznie, rzeżbiona w drewnie
 • Jakub Radziejewski kl. ITi - model sumatora 2-bitowego
 • Szymon Opaliński kl. Itm - model silnika elektrycznego, model czołgu, odrzutowca
 • Mateusz Zarzycki kl. Ites - model silnika elektrycznego
 • Sęk Kacper Kl. IK – metalowe figury wycięte laserem 3D
 • Eliza Opałka kl. III Tfg – szalik wełniany wykonany ręcznie na drutach
 • Roksana Rudnicka kl. ITh, Wiktoria Gajerska 1Th – ozdoby wykonane z papieru techniką orgiami
Autorami prac plastycznych wykonanych rozmaitą techniką byli: Beata Wawrzyńczyk kl. Itg, Patrycja Kędzior kl. ITfg, Magda Chrabąszcz kl. ITfg, Marcin Kot kl. 1Tbs, Gabriela Kot kl. II Tg, Martyna Bełtowska kl. Itg, Wojciech Skalmierski kl. Ites, Łucja Jach kl. ITfg, Kinga Kowalczyk kl. ITh, Patrycja Budzińska kl. ITfg, Karolina Pobereżnyj kl. IIITfg, Roksana Rudnicka kl. ITh, Julia Chrabąszcz kl. I Tfg, Weronika Słoma kl. ITh,Katarzyna Bielecka kl. IITg , Sandra Warot kl. ITh , Magdalena Lipska kl. IIITfg
Wszystkim dziękujemy za udział w wystawie, życzymy, kolejnych ciekawych pomysłów i rozwijania talentów.
M.Pańczyk
25.10.2019
Współpraca z Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Kielcach
W dniu 25.10.2019r. naszą szkołę odwiedziła pani Anna Kuchta - doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Kielcach. Pani A. Kuchta przeprowadziła zajęcia z i klasą II K pod hasłem „ABC poszukiwania pracy w kontekście wybranych zawodów.”Zapoznała młodzież z profilem działalności biura. Była to doskonała okazja do rozmowy i uzyskania porad z zakresu doradztwa zawodowego. Wszyscy mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat znaczenia rozwoju zawodowego i osobistego w kształtowaniu kariery, zapoznania się z możliwościami wsparcia jakie jest oferowane młodzieży przez jednostki Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzież zadawała wiele pytań i wykazała duże zainteresowanie dalszą współpracą z Młodzieżowym Centrum Kariery.
M.Pańczyk
30.11.2019
Zbliża się 1 Listopada – Wszystkich Świętych. 
Z tej okazji w dniu 30 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Karolina Pobereżnyj i Albert Wypych wraz z Dyrekcją, członkami Grona Pedagogicznego oraz emerytowanymi nauczycielami odwiedzili groby nauczycieli. Delegacje szkoły w ciszy i skupieniu zapaliły symboliczne znicze na znak pamięci o przeszłości. Niech ich pamięć trwa……
M.Bugajska
230.11.2019
„Zaduszki poetyckie”

"Jest miejsce
dokąd listy nie dochodzą "

Gdzie tylko myśli
i modlitwy błądzą
Tam idę
żeby w zadusznym skupieniu
Ulżyć modlitwą zmarłym
w ich cierpieniu

Tyle jest jeszcze
pytań nie zadanych
I opowieści nie dopowiedzianych

W zimnym kamieniu
śpią snem nieprzespanym
I może tęsknią za słonecznym ranem?

Nie mogę odejść
nie zamieniając słowa
W ciszy, o której mówią
że grobowa
Nim wiatr ostatnie znicze pozagasza
Powiem dziękuję
proszę i przepraszam

Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą...

Dzień Zaduszny to pełen refleksji i zadumy czas, który skłania do przemyśleń o życiu i przemijaniu. Pozwala choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, dokąd zmierzamy. Przedstawiciele Społeczności Uczniowskiej wraz z opiekunami: Panią Betą Ragan i Panią Moniką Bugajską przygotowali z tej okazji spotkanie poetyckie poświęcone pamięci bliskich zmarłych, zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły. W blasku świec wysłuchaliśmy utworów Leopolda Staffa, Edwarda Stachury, Marii Wolskiej, Janusza Iwaszkiewicza, Kazimiery Iłłakowiczówny oraz księdza Jana Twardowskiego w interpretacji uczennic i uczniów klas III Tfg: Kamili Włodarczyk, Sary Bała, Magdaleny Lipskiej i Karoliny Pobereżnyj, III Tbs: Adama Borkowskiego, Mateusza Ferta, Daniela Stój, Dominika Błasiaka i IIc: Karola Rosochackiego. Wieczór uświetniły utwory muzyczne Maryli Rodowicz, Marka Grechuty, Perfectu, Tadeusza Woźniaka oraz grupy Ich Troje.
M.Bugajska
08.11.2019
Święto Niepodległości w naszej szkole
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. W tym dniu czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.
W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne – podkreślił minister edukacji.
W tym roku szkoła nasza podobnie jak wiele innych w kraju włączyła się czynnie w świętowanie 11 Listopada. Oprócz tradycyjnej już akademii związanej ze Świetem Niepodległości przeprowadzona została akcja "Szkoła do hymnu". Inicjatorem jest Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. Akcja "Szkoła do hymnu" jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji "Rekord dla Niepodległej", w której wzięło udział ponad 5 milionów uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Według danych MEN w dniu dzisiejszym do wspólnego śpiewania hymnu przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli z 20 475 szkół z całego kraju. Cieszy nas fakt, że i nasza szkoła znalazła się w tym zacnym gronie świętujących odzyskanie niepodległości.
Z.Marcinkowski
08.11.2019
Powiatowe Święto Niepodległości
W dniu 11.11.2019 r. poczty sztandarowe, młodzież i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w powiatowych obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie a zakończyły wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem wiązanek pod Pomnikiem Bohaterów Ziemii Jędrzejowskiej.
Z.Marcinkowski
14.11.2019
Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy
W tym dniu w naszej szkole odbył się wykład pt: „Cukrzyca- pierwsza, niezakaźna epidemia XXI wieku”, który przeprowadziła Pani dr n.biol. Katarzyna Waligórska. Uczestnikami spotkania była młodzież z klas: 1Ti, 1tes, 1tm. Podczas wykładu przedstawiono: dane statystyczne na temat liczby zachorowań na cukrzycę w Polsce i na świecie, objawy cukrzycy, metody diagnozowania, powikłania i działania profilaktyczne. Zwrócono także uwagę, na rolę żywienia w profilaktyce przeciwcukrzycowej oraz żywienia u osób już chorujących. Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) – to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921). W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Odpowiadając na apel IDF i jej członków, oraz m.in. poparcie organizacji diabetologicznych z całego świata, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą (rezolucja 61/225 z 20 grudnia 2006), ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych. Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.
K.Waligórska
25.11.2019
Uzbierajmy wspólnie “Górę grosza”
Po raz dwudziesty rusza w naszym kraju akcja “Góra Grosza”. Od poniedziałku 25 listopada członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego – wolontariusze Mateusz i Adam z klasy III Tbs będą zwracać się z prośbą o wsparcie tej szlachetnej akcji wśród społeczności naszej szkoły. Miedziaki, grosze, wszystkie drobne kwoty stanowią wsparcie dla dzieci z domów dziecka i w rodzinach zastępczych. Celem akcji jest pomoc dzieciom pozostającym poza rodziną. Prosimy o wsparcie akcji!
Ewelina Żychlińska
26.11.2019
Konkurs „Moje hobby na rynku pracy”
26 października uczniowie naszej szkoły zgłosili prace graficzne na konkurs “Moje hobby na rynku pracy” organizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Konkurs skierowany był wyłącznie do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Jego przedmiotem było przygotowanie pracy graficznej, które tematem przewodnim było hasło “Moje hobby na rynku pracy”. Forma? Dowolna! Mógł być to więc zarówno obraz, rysunek, zdjęcie, grafika wektorowa, grafika cyfrowa, grafika 3D, jak i komiks lub plakat… Warunkiem udziału było przesłanie pracy oraz wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego do 26 listopada 2019 roku.
Następnie w każdym z województw wyłonionych zostanie trzech zwycięzców, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody w wysokości 1 800 zł za pierwsze miejsce, 1 200 zł za drugie i 700 zł za trzecie. Oto nasi uczniowie i ich prace:
1. Kacper Chudzik kl. 1tm - Tytuł pracy graficznej: ”Podążaj za swoją pasją, a sukces podąży za tobą”
2. Michał Dziób kl. 1tm - Tytuł pracy graficznej: „Ucz się programować - zarobisz o wiele więcej”
3. Aleksandra Chojnacka kl. 1tg - Tytuł pracy graficznej: „Ananas geometryczny”
4. Weronika Słoma kl. 1Th - Tytuł pracy graficznej: „Gwieździsta noc- Vincent van Gogh”
Głównym celem konkursu jest upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie oraz możliwości, jakie daje Zintegrowany System Kwalifikacji w zakresie potwierdzania kompetencji. Konkurs ma także zachęcić młodzież do zdobywania kwalifikacji rynkowych, co w przyszłości ułatwi im start na rynku pracy.
Trzymamy za nich kciuki!
M.Pańczyk
26.11.2019
Współpraca z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Jędrzejowie
Nasza szkoła aktywnie współpracuje z pracownikami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Jędrzejowie. Od 26 listopada do 17 grudnia 2019 roku odbywa się cykl warsztatów organizowanych dla klas pierwszych po szkole podstawowej z zakresu ”Komunikacji interpersonalnej” oraz dla klas czwartych z zakresu „Aktywnego poszukiwania pracy. Głównym celem zajęć w klasach pierwszych jest m.in. poprawa skuteczności komunikowania się uczniów w sytuacjach typowych i nietypowych, poznanie własnego stylu komunikacji i interpersonalnej i wzmocnienie poczucia pewności siebie, wzmocnienie postawy asertywności uczniów, poznanie technik radzenia sobie ze stresem w kontaktach z innymi ludźmi. Klasy czwarte natomiast zostają przygotowywane do samodzielnego wejścia na rynek pracy i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, jakie mogą napotkać. Warsztaty prowadzą wykwalifikowani pracownicy poradni: pani mgr Beata Wojtachnio, pani mgr Barbara Łagowska i pani mgr Agnieszka Jastrzębska.
M.Pańczyk
28.11.2019
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie
W dniu 28.11.2019 r. odbył się w naszej szkole I etap IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. W tym roku hasło przewodnie olimpiady brzmiało: "W rodzinie siła". Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja w składzie: pani wicedyrektor mgr Anna Kamińska, pani mgr Aneta Kowalska i pani mgr Magdalena Pańczyk. Dziewięć zespołów dwuosobowych zmagało z testem składającym się z 30 pytań. Zagadnienia dotyczyły : prawa, teologii i socjologii. W olimpiadzie wzięli udział uczniowie klas : I Tm, ITfg oraz II Tgg, którzy teraz niecierpliwie czekają na wyniki prac.
M.Pańczyk
29.11.2019
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas spotka w przyszłości.
29 listopada Samorząd Uczniowski wspólnie z klasą III Tfg przygotował wróżby andrzejkowe dla wszystkich nauczycieli i uczniów. Szkolny korytarz stał się pokojem wróżb. Wróżki Kinga i Sara przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość z kart, wróżyły również ze szklanej kuli, magicznych serc oraz lanego wosku. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Przepowiednie dostarczały młodzieży i nauczycielom wiele śmiechu i radości. Uczniowie z niecierpliwością czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie, a kto wyjedzie do SPA.
Wszyscy doskonale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych!
M.Bugajska

06.12.2019
Mikołajki w „Grocie”
„Święty Mikołaju prosimy Cię grzecznie
W dzień swojego święta bądź z nami koniecznie.
My już od tak dawna na Ciebie czekamy
Co dzień być grzecznymi zawsze się staramy.
Kiedy jesteś z nami to jest dzień wesoły.
A więc nie omijaj nigdy naszej szkoły”.

Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego planu lekcji. Zgodnie z tradycją 6 grudnia Dyrekcję, nauczycieli, pracowników szkoły oraz wszystkich uczniów odwiedził Święty Mikołaj w towarzystwie pięknych Śnieżynek. Tego dnia w klasach i na korytarzach królowały czapki mikołajkowe oraz rogi reniferów. Święty Mikołaj, który zawitał w nasze progi, dla każdego przyniósł słodycze, a dla niektórych rózgi. Zanim jednak uczniowie i członkowie Grona Pedagogicznego otrzymali upominki, musieli zaśpiewać kolędę lub powiedzieć wierszyk. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor.
M.Bugajska
10.12.2019
Konkurs Wiedzy Normalizacyjnej
W dniu 10.12.2019 roku w Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach odbył się Finał III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej. Celem konkursu było przybliżenie świętokrzyskiej społeczności szkolnej zagadnień związanych z normalizacją. Konkurs był objęty patronatem honorowym Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Starachowickiego.
Pojęcie normalizacji ma szerokie zastosowanie w rozwiązaniach techniczno-technologicznych we wszystkich gałęziach przemysłu na terenie naszego kraju, jak też w krajach Unii Europejskiej. Zakres tematyczny konkursu związany jest też z programem nauczania dla technikum.
Nagrody ufundowali: Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Wojewoda Świętokrzyski i Starosta Powiatu Starachowickiego. W finale wzięli udział uczniowie – finaliści eliminacji szkolnych z siedmiu szkół województwa świętokrzyskiego:
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły szkoły:
• I miejsce – Zespół Szkół nr 3 /THM/ w Ostrowcu Świętokrzyskim;
• II miejsce – Zespół Szkół nr 2 w Jędrzejowie;
• III miejsce – Technikum nr 2 w ZSZ Nr 2 w Starachowicach.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Krzysztof Wojsław, Kowalski Paweł, Fert Mateusz (wszyscy z klasy III tbs) i zdobyła II miejsce. Krzysztof Wojsław uzyskał też wyróżnienie. Zwycięzcom gratulujemy!
Alicja Gardjew

19.12.2019
Rozdanie Stypendiów Starosty Jędrzejowskiego
W dniu dzisiejszym w budynku Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie miała miejsce uroczystość przyznania stypendiów dla wyróżniających się uczniów szkół średnich z terenu powiatu jędrzejowskiego. Stypendium to przyznawane jest uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce, wyróżniali się swoją postawą w szkole i poza nią, brali udział w różnych konkursach i rozwijali swoje zainteresowania. W gronie dziewięciorga stypendystów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:
Albert Wypych, uczeń klasy II, Technikum nr 2 (średnia ocen - 5,2);
Konrad Sowula, uczeń klasy III, Technikum nr 2 (średnia ocen - 5,0);
Milena Gwara, uczennica klasy III, Branżowa Szkoła I Stopnia (średnia ocen - 5,0).
Wręczenia stypendiów dokonał Starosta Powiatu Jędrzejowskiego Paweł Faryna. Nagrodzonym gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.
Zbigniew Marcinkowski


19.12.2019
„Wigilijna ulica”
Tradycją naszej szkoły są coroczne przedstawienia bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów pod opieką nauczycieli języków obcych. Nie inaczej było w tym roku. 19 grudnia 2019r. w gościnnych progach Centrum Kultury w Jędrzejowie w pięknie udekorowanej sali widowiskowej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Fragment Ewangelii wg św. Łukasza przeczytany przez Pana Pawła Kowalskiego wprowadził zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Życzenia całej społeczności szkolnej złożył Ojciec Rafał Ścibiorowski, opat Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie – absolwent naszej szkoły. Goszczący w naszej szkole Pan Starosta Paweł Faryna życzył wszystkim zebranym zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności, pozytywnych wyników klasyfikacji oraz zdanych egzaminów w roku 2020 i spełnienia marzeń. Całej społeczności szkolnej życzenia ciepłych i spokojnych świąt złożyła Dyrektor Szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska. Po części oficjalnej aktorzy zabrali nas na spotkanie przy ulicy Dowolnej 49, gdzie szkolny reporter pytał przechodniów o to, jakie znaczenie mają dla nich święta Bożego Narodzenia. Wywiadu udzielili mu: biznesmeni, nastolatki, typowa rodzina, a nawet anonimowy przechodzień. Następnie „wehikuł czasu” przeniósł reportera i jego kamerzystę do Betlejem w noc narodzin Jezusa. Tam na pytanie „Kim jest Jezus?” odpowiedzieli: Maryja, pasterze i Trzej Królowie. Scena rozbrzmiewała popularnymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru szkolnego. Mogliśmy również usłyszeć rockowe brzmienie kolędy dzięki naszym gitarzystom. Jasełka przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli: Moniki Bugajskiej i Marty Chabuz. Chórem opiekowała się Marta Sornat. Obsługę nagłośnienia zapewnił Cezary Terczyński. Realizacja przedstawienia była możliwa dzięki pomocy Dyrekcji i pracowników Centrum Kultury w Jędrzejowie, Ojców Cystersów, Dyrekcji i pracowników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie oraz rodziców naszych uczniów. Dnia 20 grudnia w szkole odbyły się wigilie klasowe. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń. Jak nakazuje tradycja, tak i na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji
M.Bugajska
02.01.2020
"Góra grosza" w "Grocie"
Uczniowie jędrzejowskiego “Grota” po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji “Góra Grosza”. Zbiórka groszy jest organizowana w Polsce od dwudziestu lat. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowujacym się poza własna rodziną. Akcja “Góra Grosza” organizowana była w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach 25 listopada 2019 do 2stycznia 2020 roku.
- Główną korzyścią z uczestnictwa w akcji jest uświadomienie uczniom, że zbierając grosze które dla nas są często zupełnie nie istotne w portfelu, można komuś realnie pomóc. Małym gestem można poprawić komuś sytuację życiową- mówią koordynatorki akcji w ZS nr 2 w Jędrzejowie Ewelina Żychlińska i Marta Chabuz.
W Zespole Szkół nr 2 w Jędrzejowie akcje przeprowadzili wolontariusze ze Szkolnego Klubu Europejskiego.
Ewelina Żychlińska
22.01.2020
Spotkanie młodzieży z Inspektorem Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach
Dnia 22.01.2020 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z Inspektorem Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach panem Stanisławem Golmento. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami prawa pracy i przepisami BHP. Pan inspektor bardzo szczegółowo omówił rodzaje umów o pracę, sposoby nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy. Spotkanie miało również na celu przybliżyć rolę i zadania Państwowej Inspekcji Pracy. Nasi uczniowie już wiedzą, na jakie wsparcie mogą liczyć ze strony PIP.
Młodzi ludzie rozpoczynający pierwszą pracę są najbardziej narażeni na wypadki w pracy. Kończy się to często ciężkim urazem, rentą do końca życia. Wynika to z braku świadomości zagrożeń związanych z pracą. Należy wyposażyć uczniów w wiedzę i odwołać się do ich wyobraźni, aby nie musieli uczyć się na własnych błędach i byli świadomi konsekwencji swego postępowania.
M.Pańczyk
Etap szkolny konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”
Po części "teoretycznej" spotkania z inspektorem PIP odbył się konkurs: „Poznaj swoje prawa w pracy” realizowany w ramach programu prewencyjnego „Kultura Bezpieczeństwa” przez Państwową Inspekcję Pracy. Eliminacje szkolne nadzorował Inspektor OIP w Kielcach pan Stanisław Golmento. W etapie szkolnym wzięło udział 17 uczniów z klasy III Tmi. Najlepsze wyniki uzyskali:
 • Patryk Baran 49/52,
 • Mateusz Miśkiewicz 49/52
 • Konrad Sowula 48/52.
Zwycięzcy etapu szkolnego otrzymali nagrody z rąk Inspektora Stanisława Golmento. Do etapu wojewódzkiego (regionalnego) zakwalifikowali się Patryk Baran i Mateusz Miśkiewicz i to oni w lutym będą reprezentować naszą szkołę na etapie regionalnym konkursu. Koordynatorem programu i konkursu w szkole jest Jacek Garus.
J.Garus
24.01.2020
"Disco w Kapciach"
Atmosfera zbliżających się ferii zimowych, czasu odpoczynku od nauki udzieliła się całej społeczności naszej szkoły. Samorząd uczniowski i jego opiekunowie zorganizowali "Disco w Kapciach". Warunkiem udziału w zabawie było posiadanie "kapci", dobrych chęci i humoru, niekoniecznie zaś umiejętności tanecznych. Wszyscy dobrze się bawili w rytmie różnorodnej muzyki i wyświetlanych klipów wideo. Podsumowaniem akcji był konkurs na najciekawsze "kapcie ":
1 miejsce: Wojciech Rosikoń
2 miejsce: Patrycja Imosa, Maja Pietrzyk
3 miejsce: Oliwia Dziób
Wszystkim tancerzom gratulujemy pomysłów na kapcie oraz choreografię układów tanecznych.
Z.Marcinkowski
12.02.2020
Grot na podium!
Po raz pierwszy zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców z Zespołu Szkół nr 2 im gen. Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie zdobyła pierwsze miejsce podczas mistrzostw powiatu jędrzejowskiego w tenisie stołowym drużynowym. Zawody odbywały się w Szkole Podstawowej nr 4 w Jędrzejowie. Wśród uczniów szkół średnich najlepsi okazali się zawodnicy z “Grota”. Dziewczęta z ZS nr 2 w Jędrzejowie reprezentowały uczennice: Patrycja Mularczyk z klasy ITfg, Karolina Pobereżnyj i Katarzyna Mularczyk z klasy IIITfg. W składzie męskiej drużyny byli: Konarad Niziurski z klasy IVTbe oraz Kamil Grad i Michał Pełka z klasy ITm.
- To dla nas ogromny sukces. Bardzo cieszymy się z pierwszego miejsca. Pierwszy raz nasza drużyna żeńska stanęła na podium. Młodzież jest ogromnie zaangażowana w treningi w tenisie stołowym. Oprócz trenowania w szkole, ćwiczą tenisa wiele godzin poza szkołą - mówi opiekun drużyn z ZS nr 2, nauczyciel wychowania fizycznego Aleksander Mazurkiewicz.
Wśród szkół średnich drugie miejsce zajęła drużyna z I Liceum im. M. Reja w Jędrzejowie, a trzecie uczniowie z ZS nr 1 w Jędrzejowie.
Już w kwietniu powiat jędrzejowski uczniowie z “Grota” będą reprezentować na zawodach wojewódzkich. Trzymamy kciuki za młodych tenisistów!
Ewelina Żychlińska
13.02.2020
Wycieczka do DP CLEAN TECH
W dniu 13.02.2020 uczniowie klasy 1tm wraz z doradcą zawodowym panią Magdaleną Pańczyk oraz pedagog szkolnym panią Sylwią Michno uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do zakładu produkcyjnego w Jędrzejowie DP Clean Tech. Wycieczce przewodniczył pan Grzegorz Opałka - kierownik infrastruktury i utrzymania ruchu oraz pan Dariusz Wieliński – kierownik produkcji. Firma DP CLEAN TECH POLAND jest producentem elementów ciśnieniowych do małych i średnich kotłów przemysłowych posiadających zastosowanie w spalaniu biomasy, utylizacji odpadów komunalnych i ciepłownictwie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda linia produkcyjna, specyfika pracy oraz maszyny wykorzystywane w tym zakładzie. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem, chętnie zadawali pytania, z uwagą oglądali każdą maszynę. Wycieczka stanowiła dla uczestników ciekawe doświadczenie i źródło nowych informacji, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.
M.Pańczyk
17.02.2020 r.
„Grot” Najlepszy!!!
14 lutego 2020r. w Kielcach podczas IX Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu zostały ogłoszone wyniki wojewódzkiego konkursu „DZIAŁAJMY RAZEM DLA LEPSZEGO INTERNETU”, organizowanego przez: Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
Grzegorz Sygut, uczeń klasy II technikum informatycznego zajął I miejsce a jego praca została zaprezentowana jako jedna z najciekawszych podczas rozdania nagród. W konkursie brało udział 523 uczniów z 51 szkół z województwa świętokrzyskiego. Do finału zakwalifikowało się 76 prac uczniów z których nagrodzono 25.
Celem konkursu było promowanie wśród dzieci i młodzieży idei szacunku dla każdego użytkownika globalnej sieci oraz zasad mądrego, bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu jak również upowszechnianie idei poszanowania praw autorskich i ochrony danych osobowych w sieci.
Konkurs organizowany był w dwóch etapach (szkolny oraz wojewódzki) i obejmował trzy kategorie wiekowe:
a) kategoria I - dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych,
b) kategoria II - dla uczniów kl. V-VIII szkół podstawowych,
c) kategoria III - dla uczniów kl. I-IV szkół podstawowych.
Uczniowie wykonywali prace na temat: Jak wspólnie mądrze, bezpiecznie i z szacunkiem korzystać z globalnej sieci, opracowując kodeks korzystania z Internetu. Uczestnicy konkursu wykonywali pracę w różnych kategoriach: film, animacja komputerowa, piosenka, teledysk lub komiks.
Uczniowie uczestniczyli w ciekawych wykładach, prezentacjach oraz zajęciach warsztatowych:
 • ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA ZA PRZESTĘPSTWA POPEŁNIANE ZA POMOCĄ INTERNETU – prowadzone przez aspiranta sztabowego Pawła Sieczkowskiego z Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach
 • BEZPIECZNE ZAKUPY W SIECI – prowadzone przez Mateusza Górkę, pracownika Działu Bezpieczeństwa firmy Allegro
 • FOMO – czy możesz żyć bez Internetu? – mgr Katarzyna Lipska (Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach)
 • PATOTREŚCI W INTERNECIE – mgr Bartosz Prońko (Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach)
 • DOBRE E-MANIERY – mgr Elżbieta Sobierajska (Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach).
Koordynatorem szkolnym konkursu i opiekunem nagrodzonego ucznia była Agnieszka Chabior. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Agnieszka Chabior
19.02.2020
Spotkanie z przedstawicielem PUP w Jędrzejowie
W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie, doradcę zawodowego - panią Monikę Tasak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IV Tbe, IV Tg i III Tfg. Celem spotkania było:
- promowanie aktywnej postawy na rynku pracy;
- przedstawienie oferty Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie w zakresie udzielanych form wsparcia oraz realizowanych projektów w zakresie pomocy świadczonej na rzecz osób młodych .
M.Pańczyk
20.02.2020 r.
Wycieczka zawodoznawcza
W dniu 20 lutego 2020r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza uczniów klasy 1Tm wraz z opiekunami panem W. Bugajskim i panią M. Pańczyk do firmy produkcyjnej DP Clean Tech Poland Sp.z o.o. w Jędrzejowie. Firma DP Clean Tech zbudowała wiele elektrowni opalanych biomasą na świecie. DP Clean Tech jest firmą silnie rozwijającą swoją działalność zarówno w Europie jak i Azji.
Przed wyjściem do hali produkcyjnej, została nam przedstawiona prezentacja multimedialna, przez pana Grzegorza Opałkę- kierownika infrastruktury i utrzymania ruchu, opatrzona komentarzem na temat organizacji firmy. Zapoznano nas również z asortymentem produkowanych elementów. Następnie udaliśmy się na halę produkcyjną, po której oprowadzał nas pan Grzegorz Opałka oraz pan Dariusz Wieliński – kierownik produkcji. Mogliśmy zobaczyć cykl produkcyjny od wytworzenia podzespołu, przez montaż, do gotowych elementów.
M.Pańczyk
21.02.2020 r.
Międzynarodowy Dzień języka Ojczystego
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego -hańbą oczywistą”.
Franciszek Ksawery Dmochowski
21 lutego 2020 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego. Święto upamiętnia wydarzenia w Dhace, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu.
Poza upamiętnieniem tych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie odpowiedzialności za polszczyznę. Zgodnie z tymi założeniami został przeprowadzony konkurs poprawnych norm i form, w którym wzięli udział przedstawiciele klas: II tgg, II tmi , II tbs. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy II tgg.
Młodzież wysłuchała także felietonu Daniela Dobrowolskiego pt. „Nikt nie rzuca mięsem, chociaż słowa są wulgarne”- czyli o wulgaryzmach w muzyce słów kilka oraz obejrzała dwa filmy:
„O pochodzeniu języka polskiego” i „ Najdawniejsze zabytki języka polskiego”.
Beata Ragan
21.02.2020 r.
Współpraca szkoły z Vanstarem
Na zaproszenie szkolnego doradcy zawodowego Zespołu Szkół nr 2 im.Stefana Roweckiego “Grota” w Jędrzejowie- Magdaleny Pańczyk przedstawiciele firmy VANSTAR – producent układów wydechowych - odwiedzili uczniów technikum.
Przedstawicieli firmy VANSTAR Paulinę Połowniak specjalistę do spraw badań i rozwoju a jednocześnie pełnomocnika do spraw systemu zarządzania jakością oraz Tomasza Dudka kierownika do spraw wdrożeń przywitała wicedyrektor szkoły Anna Kamińska, podkreślając jednocześnie moc korzyści płynących ze współpracy szkoły z lokalną firmą. Szkoła z bogatymi tradycjami w nauczaniu zawodowym od lat może pochwalić się współpracą z lokalnym rynkiem pracy. Bardzo często uczniowie którzy trafiają do zakładów pracy na praktyki zawodowe, zostają później pracownikami tych zakładów. Pierwsza część spotkania prowadzona przez Paulinę Połowniak, dotyczyła historii firmy od jej powstania w 1993 roku do chwili obecnej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali jak firma się rozwijała od produkcji w małym garażu do dnia dzisiejszego gdzie zakład zatrudnia około 170 osób, używając najnowszych technologii min.projektowania 3D. Omawiano preferowane przez firmę zawody w których absolwenci technikum i szkoły branżowej są traktowani priorytetowo i z pewnością znajdzie się dla nich praca. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w zawodzie: ślusarz, spawacz, programista/operator CNC i właśnie w tych kierunkach można zdobyć zawód w ZS nr 2 w Jędrzejowie.
Miłym przerywnikiem spotkania był filmik pokazujący bazę firmy, miejsca praktyk i pracy. Drugą część spotkania prowadził Tomasz Dudek który jest absolwentem “Grota” na kierunku technik pojazdów samochodowych a obecnie kierownikiem do spraw wdrożeń w firmie VANSTAR. Tomasz Dudek opowiadał uczniom jak wyglądała jego ścieżka zawodowa i na czym dziś polega jego praca w zakładzie. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania o warunki podjęcia pracy, szkolenia i wynagrodzenie.
Ewelina Żychlińska
24.02.2020 r.
Wycieczka na Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach
19 i 24 lutego 2020 r. uczniowie klasy IVTms, IVTbe i 3Tbs mieli okazję odwiedzić Politechnikę Świętokrzyską. Dzięki akcji „POLIBUS – nauka na kołach” , którą prowadzi Politechnika Świętokrzyska mieliśmy zagwarantowany transport. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z ofertą studiów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Wychowankowie zobaczyli jak wyglądają nowoczesne laboratoria, w których studenci zdobywają swoją wiedzę i umiejętności. Odwiedzili m.in : Laboratorium Pomiarów Jakości Energii Elektrycznej, Komputerowe Laboratorium Maszyn Elektrycznych i Systemów Mechatronicznych, Laboratorium Innowacyjnych Technik Komputerowych, Laboratorium Identyfikacji i Sterowania.
Wykładowcy przedstawiali uczniom, jak przebiegają zajęcia i czego uczą się studenci na poszczególnych wydziałach. Przekazane informacje wzbudziły zainteresowanie, o czym świadczyły pytania dotyczące podjęcia studiów i możliwości zatrudnienia po ich ukończeniu.
Magda Pańczyk
02.03.2020
Apel poświęcony zagrożeniu koronawirusem
Dziś w naszej szkole miał miejsce apel na temat zagrożenia jakie niesie ze sobą koronawirus. Uczestniczyli w nim zarówno młodzież jak i nauczyciele ZS nr 2. Dyrektor szkoły oraz szkolny pedagog przedstawili informację na temat symptomów świadczących o zakażeniu oraz procedurę postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia tym wirusem. Wskazane zostały również sposoby ograniczania możliwości zakażenia związane z przestrzeganiem zasad higieny osobistej, myciem rąk.
Z.Marcinkowski
09.03.2020
Akademia z okazji Dnia Kobiet
Jak co roku Samorząd Szkolny chciał podkreślić jak ważne są kobiety i z okazji międzynarodowego święta zwanego Dniem Kobiet przygotował okolicznościową akademię. Wesołe scenki, żarty dotyczące obu płci oraz piosenki to wszystko bawiło licznie zgromadzoną społeczność naszej szkoły.
Ewelina Żychlińska
20.04.2020
Wyniki świątecznego konkursu
W kwietniu uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym na kartkę wielkanocną w języku obcym. Organizatorami konkursu były Marta Chabuz i Monika Bugajska. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych w krajach anglo- i niemieckojęzycznych oraz rozwijanie zdolności plastycznych i wrażliwości artystycznej, zaś przedmiotem kartki wielkanocne wykonane ręcznie, samodzielnie, starannie, pomysłowo, z wykorzystaniem dowolnych technik. Ze względu na nadzwyczajną sytuację wykonane kartki należało przesłać drogą elektroniczną. Prace były piękne, każda inna, na każdej akcent Świąt Wielkanocnych, a wiosenne odcienie żółci i zieleni niezwykle przykuwały wzrok.
A oto przyznane miejsca oraz wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
• I kategoria – język angielski:
I miejsce - Wojciech Gretkiewicz Ic
II miejsce - Wiktoria Wszędybył IIk
III miejsce - Magdalena Lipska III Tfg
• II kategoria – język niemiecki
I miejsce – Weronika Słoma I Th
II miejsce – Ilona Tasak I Tfg
III miejsce – Amelia Ozga II Tgg
Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz dziękujemy za udział!
M.Chabuz / Monika Bugajska
25.03.2020
Rozpoczęcie nauczania zdalnego
W zwizazku z nasilającą się pandemią koronawirusa rozporządzeniem ministra edukacji narodowej D.Piątkowskiego rozpoczęło się nauczanie zdalne. Nauczyciele i młodzież naszej szkoły będzie kontynuowało dalszą naukę za pomocą środków i metod opartych na wykorzystaniu Internetu, aż do odwołania.
Z.Marcinkowski
25.05.2020. 
Rozpoczęcie prac związanych z termomodernizacją budynku naszej szkoły i CKP
W ramach realizacji przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie projektu „POPRAWA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ PLACÓWEK EDUKACYJNYCH POWIATU JĘDRZEJOWSKIEGO WRAZ Z WYKORZYSTANIEM ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII” rozpoczęły się prace zwiazane z termomodernizacją budynku Centrum Kształcenia Praktycznego oraz budynku Zespołu Szkół nr 2 w Jędrzejowie. Prace są związane m.in. z wymianą instalacji centralnego ogrzewania, stolarki okiennej a także ocieplenia budynku i montazu paneli fotowoltaicznych. Mamy nadzieję, że we wrześniu wszyscy zostaniemy pozytywnie zaskoczeni efektami wykonanych prac.
Z.Marcinkowski
08.05.2020
Sprzęt komputerowy do nauki zdalnej rozdany
W dniu dzisiejszym w naszej szkole nastąpiło przekazanie uczniom i nauczycielom komputerów mających ułatwić prowadzenie zdalnej nauki. Sprzęt ten został przekazany naszej szkole w dniu 5 marca przez Starostę Jędrzejowskiego Pawła Farynę, Wicestarostę Marię Barańską oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie Renatę Kwas. Nasza szkoła otrzymała 7 komputerów wraz z zestawami słuchawkowych. Zakup laptopów został sfinansowany w ramach realizacji projektu pn. „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Z.Marcinkowski
25.06.2020. 
Zakończenie roku szkolnego
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego