IX.2014 - II.2015 - Archiwum wydarzeń ZS nr 2 w Jedrzejowie

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

IX.2014 - II.2015

2014 - 2015
1.09.2014
"Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015"
Punktualnie o godzinie 9.00 na placu apelowym spotkali się po wakacyjnej przerwie: dyrekcja, grono pedagogiczne oraz najważniejsi w tym dniu, uczniowie naszej szkoły. Dyrektor szkoły- mgr inż. Jolanta Jędrzejewska, przywitała po wakacjach uczniów serdecznymi słowami oraz odczytała listy do uczniów z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2014/2015. Listy takie skierowali do naszych uczniów min: Minister Gospodarki wiceprezes Rady Ministrów Janusz Piechociński, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, oraz poseł na Sejm Lucjan Pietrzczyk. Świętokrzyski Kurator Oświaty napisała, że “przed uczniami kolejny rok nauki, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Kolejny rok poznawania otaczającego nas świata, rozwijania zainteresowań, poszukiwania dalszej drogi rozwoju”. Wicedyrektor szkoły -Bernard Suchmiel przypomniał w tym szczególnym dniu o 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej kiedy to 1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W nowym roku szkolnym wychowawstwo w klasach pierwszych objęli w klasach
  • IC - Paweł Rybiński, 
  • IK - Ewa Banaś,
  • IOw – Ewelina Żychlińska,
  • I Tg – Anna Stolarska,
  • ITbh - Małgorzata Lubieniecka,
  • ITsr - Janusz Adamczyk
  • I Tei - Agnieszka Chabior
Wszystkim uczniom życzymy osiągania, jak najlepszych wyników, rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań. Niech szkoła będzie także dla Was miejscem wielu nowych przyjaźni oraz radości.
(Ewelina Żychlińska)
10.09.2014
"Zajęcia integracyjne dla klas pierwszych"
Klasa IOW rozpoczęła cykl zajęć integracyjnych dla uczniów klas pierwszych. Jak co roku na początku września pedagog szkolny Sylwia Michno organizuje zajęcia integracyjne dla pierwszoklasistów Technikum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Zajęcia takie mają na celu: lepsze poznanie się oraz zintegrowanie zespołu klasowego z wychowawcą. Podczas dwóch godzin lekcyjnych uczniowie mówią o swoich słabych i mocnych stronach, prezentują swoje talenty, oraz zaczynają pracować w zespołach. Zarówno dla uczniów jak i dla wychowawcy takie zajęcia są bardzo potrzebne do lepszego poznania się a co za tym idzie, lepszego zrozumienia swoich oczekiwań.
(Ewelina Żychlińska)
12.09.2014
"Hotelarze z "Grota" wracają z praktyk zawodowych w Hiszpani"
Grupa uczniów z technikum hotelarskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. S.Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie odbyła trzymiesięczną praktykę zawodową w obiektach hotelowych H.TOP HOTELS GROUP usytuowanych w malowniczych okolicach Barcelony. Długo czekaliśmy na ich powrót, opinie i wrażenia. Ryzyko, którego podjęli się uczniowie szkoły przyniosło zaskakujące efekty. Jak wynika z relacji koordynatora praktyk w Hiszpanii, praktykanci nie tylko udoskonalili swój warsztat pracy, ale również język hiszpański. Niektórzy pokonali swoją nieśmiałość, inni poprawili swoje umiejętności językowe, ale co równie ważne - odbyli być może podróż życia i doświadczyli niesamowitych przygód. Poznali nowy kraj, jego obyczaje, tradycję oraz klimat. Już dziś twierdzą, że chcą tam powrócić w przyszłości, mimo, iż początki były dla nich trudne. Dziś mogą powiedzieć, że „siesta” nie jest im obca. Może tylko, zrezygnują z konsumpcji frytek na jakiś czas. Uczniowie sumiennie wywiązywali się ze swych obowiązków na różnych stanowiskach, w sali restauracyjnej, pokojach hotelowych, barze oraz recepcji. Uzyskali celujące oceny z praktyk oraz zaproszenie do współpracy po ukończeniu szkoły. Zważywszy na fakt, iż są uczniami klasy IV Th, a wkrótce będą absolwentami szkoły, można uznać, że staż, który odbyli w trakcie wakacji zaowocuje zapewnieniem etatu w niedalekiej przyszłości. Rozpromienione twarze i zadowolenie, które malują się na twarzach wychowanków technikum hotelarskiego świadczą o sukcesie, który niewątpliwie wpisał się w karierę zawodową tych młodych ludzi. Oprócz ciężkiej pracy, zagwarantowaną mieli wycieczkę do Barcelony, zakwaterowanie, wyżywienie i 1000 Euro kieszonkowego. Dodatkowym atutem było nawiązanie nowych znajomości, w tym międzynarodowych, gdyż w obiektach hotelowych odbywali praktyki studenci z całej Europy. Czy warto? Obserwując reakcje, zadowolenie i satysfakcję hotelarzy, można wyjazd zagraniczny uznać za ogromny sukces. Mamy nadzieję, że ich następcy, również dokonają mądrych wyborów i podejmą się takiego wyzwania. Europa stoi otworem przed absolwentami szkoły. Jest oczywiste, że z takim bagażem doświadczeń będą mieli odwagę podbijać europejski rynek pracy. W tych trudnych czasach życzymy im tego z całego serca.
(Marta Strzeszkowska)

17.09.2014
"Dzień Patrona Szkoły"
“Miejcie nadzieję!...nie tę lichą, marną
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.
Miejcie odwagę!... nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.”
(Adam Asnyk)

Uroczystość 19 rocznicy obchodów nadania naszej szkole imienia Stefana Roweckiego “Grota” rozpoczęła się od hymnu narodowego i wprowadzenia Sztandarów. “Patron naszej szkoły Stefan Rowecki “Grot” to główny organizator Armii Krajowej i przez trzy lata jej dowódca. To człowiek, który tradycje walki o wolność i niepodległość, te głębokie wartości patriotyzmu, w narodzie umiał wykorzystać i stworzyć jednolitą siłę zbrojną. To człowiek, który życie swoje poświęcił za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny”- powiedział na rozpoczęcie uroczystości wicedyrektor szkoły mgr Bernard Suchmiel.
O godzinie 9.00 na placu apelowym rozpoczęła sie msza święta koncelebrowana przez księdza Łukasza Zygmunta prefekta WSD, ojca Opata Edwarda Stradomskiego i ojca Wiesława Kunderę. Po mszy świętej głos zabrała dyrektor szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska, witając zaproszonych gości, grono pedagogiczne oraz uczniów. Pani dyrektor powiedziała o współczesnym wymiarze patriotyzmu, który w naszej szkole o 80-letniej tradycji szkolnictwa zawodowego był, jest i będzie zawsze bardzo ważny. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali bogaty program słowno- muzyczny. Dzięki niemu uczniowie i zaproszeni goście mogli lepiej zrozumieć czasy w których żył patron naszej szkoły oraz wysłuchać pieśni patriotycznych. Dzień Patrona Szkoły był także okazją do złożenia przez uczniów klas pierwszych ślubowania.
Na tej najważniejszej uroczystości szkolnej nie zabrakło jak zawsze przyjaciół szkoły: posła na Sejm - Mirosława Pawlaka, świętokrzyskiego kuratora oświaty Małgorzaty Muzoł, starosty powiatu jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka, burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka, naczelnika Wydziału edukacji, kultury, zdrowia i spraw społecznych Stanisława Nawrota, przedstawiciela Związku Żołnierzy Armii Krajowej Juliana Wielińskiego, przewodniczącego rady gminy Pawła Błaszkiewicza, prezes Lokalnej Grupy Działania Gryf- Bogusławy Wypych, księdzaprefekta WSD Łukasza Zygmunta, ojca opata Edwarda Stradomskiego, radnego sejmiku województwa Marka Bogusławskiego oraz przewodniczącej Rady Rodziców Wiesławy Chudzik. Na zakończenie obchodów uroczystości, zostały złożone kwiaty przed tablicami pamiątkowymi.
(Ewelina Żychlińska)
19.09.2014
Wędrówka z "Grotem"
III Szkolny Rajd "Grocika" wyruszył szlakiem Karczówka-Jaskinia Raj - Chęciny w piątek 19.09.2014. Trzynastu opiekunów opiekowało się grupą 133 osób, którzy dbają o aktywność fizyczną i zdrowego ducha. Pogoda sprzyjała integracji zespołów klasowych. Z piosenką na ustach maszerowaliśmy malowniczym szlakiem zachwycając się walorami naszego, jakże nieodkrytego w swoje uroki, województwa świętokrzyskiego. Po trzech godzinach ożywionego marszu dotarliśmy pod "Jaskinię Raj" skąd zostaliśmy przetransportowani pod "Górę Zamkową" w Chęcinach, gdzie po wyczerpującym rajdzie mogliśmy odpocząć i uraczyć się kiełbaskami z ogniska. Po naładowaniu akumulatorów, znaleźli się ochotnicy do gry w piłkę. Pomimo zmęczenia i trudu maszerowania w skwarze, twarze rajdowiczów promieniały z radości. Oby takich momentów było jak najwięcej. Wracamy do nauki i obowiązków szkolnych mając nadzieję, że wielbicieli pieszych wędrówek z roku na rok będzie przybywać w naszej społeczności szkolnej. Organizatorkami rajdu były opiekunki Samorządu Uczniowskiego: mgr Aneta Haczyk i mgr Marta Strzeszkowska, które zapraszają wszystkie chętne osoby do współpracy. W najbliższym czasie czekają nas wybory SU. Zapraszamy, bo jak widzicie trudy SU są widoczne w postaci wydarzeń szkolnych. Wasze pomysły również mogą być realizowane. Czekamy na Was i Wasze propozycje.
(Marta Strzeszkowska)
1.10.2014
"Wolontariat"
W dniu 1 października 13 uczniów z naszej szkoły, głównie z klas technikum gastronomicznego wszystkich roczników uczestniczyło w szkoleniu Wolontariuszy zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Aktywności „PROGRESS”. Szkolenie odbyło się w siedzibie Fundacji w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Armii Krajowej. Było prowadzone metodą warsztatową przez Pana Andrzeja z Centrum Wolontariatu w Kielcach w asyście Europejskich Wolontariuszy. Szkolenie miało na celu przekonanie młodych ludzi do zaangażowania się w prace wolontariatu na terenie miasta i gminy Jędrzejów zlecane przez Fundację „PROGRESS”. I chyba odniosło pożądany efekt, bowiem wszyscy uczniowie naszej szkoły zdecydowali się na współpracę i podpisali umowy. Szkolenie było bardzo ciekawe i prowadzone w języku polskim i angielskim. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wskazówek i czynnie uczestniczyła wykonując bez najmniejszych oporów wszystkie zadania… a było ich wiele. Wszyscy wyszli zadowoleni i pełni zapału do działania.
(S.Michno)
1.10.2014
"Wiedza Historyczna"
Nasza szkoła została wytypowana do udziału w badaniu umiejętności historycznych absolwentów gimnazjum. Badanie było przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie w ramach projektu systemowego “Entuzjaści Edukacji”. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem takiego badania jest sprawdzanie, do jakiego stopnia podczas nauki w gimnazjum- uczniowie opanowali umiejętności historyczne oraz na ile trwale przyswoili sobie wiadomości przekazywane na lekcjach historii w gimnazjum.
(Ewelina Żychlińska)
1.10.2014
"Szkolenie fryzjerskie w Grocie"
Blisko 40 uczennic z klas III i IV Technikum fryzjerskiego naszej szkoły uczestniczyło w pokazie keratynowego lub popularnie zwanego brazylijskim prostowaniem włosów, którego celem jest intensywna odbudowa struktury włosa, jego wygładzenie i odżywienie. Jak powiedziała prowadząca szkolenie Anna Świerczyńska - keratyna jest naturalnym budulcem włosa której niedobory sprawiają, że włosy stają się matowe, łamliwe, porowate i trudne do układania. Zabieg ten jest alternatywą dla prostownic i sztucznych preparatów chemicznych poprawiających doraźnie wygląd włosa które tak chętnie stosujemy każdego dnia. Efekty utrzymują sie do trzech miesięcy. Keratynowe prostowanie włosów zostało zapoczątkowane w Brazyli ze względu na trudne do układania włosy tamtejszych kobiet. Zabieg ten przeznaczony jest dla kobiet które codziennie zmagają się z niesfornymi włosami. Co ważne, można je wykonywać po wcześniejszych chemicznych zabiegach, rozjaśnianiu czy farbowaniu. Zabieg składa się z czterech podstawowych kroków do których przeznaczone są specjalne preparaty. Uczennice z klas Technikum fryzjerskiego bardzo chętnie uczestniczyły w pokazie wykonywania zabiegu, zadawały mnóstwo pytań. Przyszłe fryzjerki pomagały prowadzącej szkolenie w modelowaniu czy nakładaniu preparatów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zaangażowanie dwóch uczennic klasy IV TF: Karoliny Miśkiewicz i Patrycji Roś.
(Anna Świerczyńska, Ewelina Żychlińska)
10.10.2014
"Dzień Edukacji Narodowej w ZSP nr 2"
W dniu dzisiejszym uczniowie i nauczyciele naszej szkoły świętowali Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Zgodnie z tradycją, dyrekcja w osobie pani mgr inż. Jolanty Jędrzejowskiej, wręczyła nagrody nauczycielom, którzy wyróżnili się swoją pracą wychowawczo - dydaktyczną i zasługami dla szkoły: Agnieszka Chabior, Alicja Gardjew, Jacek Garus, Tadeusz Kwas, Agnieszka Muchowska, Michał Olesiński, Katarzyna Olszak, Krystyna Pakuła, Adam Piasecki, Jolanta Pietrucha, Beata Ragan, Ewa Szaleniec-Nemś, Izabela Wojtanowska, Zbigniew Gajerski, Mariusz Pawlik.
Po oficjalnej części, życzeniach i przemówieniach dyrekcji oraz przewodniczącej Rady Rodziców, nadszedł czas na część artystyczną. W tym roku zabawiali nas uczniowie klasy I Thr, którzy zaskoczyli nas swoimi umiejętnościami artystycznymi, wcielając się w role niesfornych uczniaków. Trudno stwierdzić, czy grali, czy też role, w które się wcielili, idealnie wpasowały się w realia uczniowskie. Miało być zabawnie i tak też było. Do występów uczniów przygotowała pani mgr Renata Karp, wychowawca i nauczycielka języka polskiego. Pod czujnym jej czujnym okiem artyści przygotowali się na piątkę. Czas umilał również szkolny chórek, który rośnie nam w siłę z roku na rok. Do starego składu (Dagmara Krzepkowska, Roksana Pełka, Daniel Grzyb) dołączyły nowe osoby: Justyna Szwajca, Aleksandra Graś oraz Klaudia Lewandowska. Daniel Grzyb wykonał piosenkę, której tekst samodzielnie napisał, specjalnie na tę okazję. W rytmie hip-hop wyrecytował zabawny tekst, jednocześnie odgrywając scenkę z Roksaną Pełką, która wcieliła się tym razem w rolę nauczycielki. Wielkie uznania, bo wymagało to podzielności uwagi. Kolejny raz nasz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego mile nas zaskoczył. Chórek wyśpiewywał teksty o tematyce szkolnej do znanych, energicznych melodii. Teksty opracowała i zredagowała mgr Marta Strzeszkowska, która z mgr Cezarym Terczyńskim przygotowała część muzyczną. Wisienką na torcie był występ Kamila Wodeckiego, który zadebiutował, prezentując się jako perkusista. Myślę, że grono jego wielbicieli w naszej społeczności szkolnej potwierdzi, iż jego gra niejednego powaliła z nóg. To kolejny talent, który wyłonił się ostatnimi czasy w naszej szkole. Gratulacje!!! Serdeczne dzięki za pomoc w przygotowaniu dekoracji dla pana mgr Jacka Bertmana oraz Ewy Szaleniec-Nemś za przygotowanie scenariusza przedstawienia.
Wszystkim pedagogom z naszej szkoły składamy serdeczne życzenia zdrowia szczęścia i sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.
(Marta Strzeszkowska/Z.Marcinkowski)

15.10.2014
"Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej"
W dniu 15 października w budynku Muzeum im.Przypkowskich miały miejsce Powiatowe Obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wśród nagrodzonych i odznaczonych nauczycieli z naszej szkoły znaleźli się:
Nagroda Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty: Julian Rymarczyk
Nagroda Starosty: Anna Kamińska, Bernard Suchmiel, Tomasz Lato, Paweł Kowalski, Janusz Adamczyk
Medal KEN: Anna Kamińska, Jolanta Pietrucha, Olga Cholewińska
Medal Złoty za Długoletnią Służbę: Tadeusz Kwas
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę: Tomasz Wojtachnio i Wojciech Głogowski
Medal brązowy za długoletnią służbę: Paweł Faryna, Katarzyna Chrust, Ewa Szaleniec-Nemś
Stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego: Cezary Terczyński i Stanisław Łabęcki
(Z.Marcinkowski)

24.10.2014
"Olimpiada Wiedzy Technicznej"
Dnia 24 października o godzinie 11.00 rozpoczęła się w naszej szkole 41-sza edycja Olimpiada Wiedzy Technicznej – etap szkolny. Czas trwania OWT to dwie godziny lekcyjne – 90 minut. W tym czasie uczestnicy mieli do rozwiązania 15 zadań testowych oraz 6 zadań z treścią. W Olimpiadzie uczestniczyło łącznie 19-stu uczniów: 5-ciu uczniów klasy technikum mechatronicznego i 14-stu uczniów klasy technikum budowlanego (po 7-dniu z klas IVtb i IVTB1). Wszystkim uczestnikom OWT życzymy udziału w zawodach II stopnia które odbędą się dnia 09 stycznia 2015 r. Dla zainteresowanych w załączeniu podajemy zestaw testów i zadań.
(Adam Piasecki) 
25.10.2014
Praktyki zagraniczne
W dniach 18.10-25.10.2014r. w ramach projektu „NEW-TECH program rozwoju praktycznych kompetencji nauczycieli zawodów branż nowych technologii” nauczyciele naszej szkoły Agnieszka Chabior, Elżbieta Kołkiewicz, Renata Walczak oraz Jacek Garus wzięli udział w wyjeździe studyjnym do przedsiębiorstw Katalońskich z branży informatycznej, telekomunikacyjnej i energetycznej. W trakcie wizyty odwiedzili m. in. firmę SWHOSTING znajdującą się w urokliwej miejscowości Girone. Oferuje ona wszystkie niezbędne usługi dla rozwoju Internetu i pozycjonowania biznesu, tworzy zasoby, usługi internetowe i sieci IP, oferuje usługi hostingowe, serwery w Chmurze. Z infrastrukturą firmy można zapoznać się na stronie http://youtu.be/foad4qU-9as.
Nauczyciele zwiedzili CENTRO NACIONAL DE SUPERCOMPUTACIÓN (centrum superkomputerowe) w Barcelonie. Centrum powstało z inicjatywy Ministerstwa Nauki, Rządu Katalońskiego oraz Politechniki Katalońskiej. W trakcie wizyty mieli okazję zapoznać się z możliwościami komputera MareNostrum (wydajność 94,21 TeraFlopy, procesory 10240 IBM Power PC 970MP, pamięć 20 TB, miejsce na dysku 280 + 90 TB, Linux). Następnie zwiedzili Muzeum Komputerów, które przybliżyło historię i ewolucję sprzętów, które na dobre zadomowiły się w życiu codziennym. Dodatkową atrakcją wzbogacającą wiedzę pozyskaną podczas wyjazdu była wizyta w Muzeum Nauki CosmoCaixa w Barcelonie. Odbywają się tam interaktywne prezentacje nauki prowadzone przez „La Caixa”. Muzeum zajmuje obszar 30.000 m² - 9 pięter , 6 z nich pod ziemią. La Caixa oferuje symulacje do nauki i poszerzenia wiedzy nie tylko poprzez pokazanie ale, przez doświadczanie i poznanie: od fizyki, poprzez technologię, geologię, chemię, matematykę.
Następnie zwiedzili wieżę telekomunikacyjną Collserola w Barcelonie, zbudowaną w roku 1992 przy okazji Olimpiady w Barcelonie. Wieża ma 228 m wysokości i zajmuje powierzchnię 6.300 m2. Akcje w niej posiadają firmy takie, jak: Tetevision, Teléfonica España, Centrum Telekomunikacji i Technologii Rządu Katalońskiego Generalitat, Miasto Barcelona. Serwis dotyczy m.in.:
- transmisji sygnału radioelektrycznego, wówczas gdy konieczna jest odpowiednia wysokość sprzętu, aby uzyskać zasięg dla systemów telekomunikacyjnych,
- instalacji zaopatrywania w energię elektryczną, wspomaganych przez generatory, klimatyzacji sprzętu,
- zcentralizowanej kontroli instalacji telekomunikacyj-nych,
- konserwacji infrastruktury oraz instalacji,
- zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności tych instalacji.
Do użytkowników należą operatorzy sieci telekomunikacyjnych, przemysł sektoru telekomunikacji i zdywersyfikowanych firm zdolnych do użytkowania spektrum radioelektrycznego.
Po wizytach w przedsiębiorstwach zwiedzili Barcelonę piękną stolicę Katalonii, która jest drugim pod względem wielkości miastem Hiszpanii: Katedrę La Sagrada Familia, plac Hiszpański, barceloński port handlowy, kolumnę Krzysztofa Kolumba, La Rambla i Barrio Gotico czyli stare miasto i najpiękniejsze uliczki Barcelony.
(R.Walczak)

29.10.2014
Szkolenie budowlańców
Dziś uczniowie technikum budowlanego z klasy II i III uczestniczyli w szkoleniu technologicznym "Podstawy nowoczesnej techniki deskowań PERI". Odbyło się ono w Płochocinie koło Warszawy w Centrum Szkolenia i Doradztwa Technologicznego PERI. Prowadzący dr Janusz Rzepka w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział nam o firmie i jak to się stało, że teraz jest to jeden z największych międzynarodowych producentów deskowań. Potem uczniowie zobaczyli zestawione systemy rusztowań i deskowań na hali szkoleniowej. Prowadzący objaśniał ich montaż, zastosowanie, sposób produkcji i cenę. Uczestniczący dowiedzieli sie też, że firma dla swoich kontrahentów usługi projektowe świadczy za darmo. Dokładność i szybkość wykonywania prac przy użyciu deskowań PERI jest gwarancją sukcesu. Przed drugą częścią szkoleniową uczniowie poczęstowani zostali obiadem. Potwierdzeniem uczestnictwa w szkoleniu było wręczenie certyfikatów. Dr Rzepka podsumowując spotkanie życzył nam szerokiej drogi, sukcesów w nauce i przyszłej pracy.
(A.Gardjew)

30.10.2014
"Grot" z wizytą w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, czyli obcowanie z dziełami Leonardo da Vinci.
30.10.2014 uczniowie klasy III Tfs pod opieką wychowawcy Pawła Kowalskiego i Marty Strzeszkowskiej w asyście miłego kierowcy delektowali się projektami i obrazami Leonarda da Vinci. Po muzeum oprowadziła nas pani przewodnik opowiadając ciekawe historie związane z poszczególnymi wynalazkami oraz arcydziełami artysty. Ciekawostką była możliwość "eksploracji" eksponatów. Radości było przy tym bez liku, momentami czuliśmy się jak dzieci poznając różnorodność wynalazków, badając prawa fizyki czy dźwięku. Wizyta w muzeum wyzwoliła w nas badaczy oraz dostarczyła wiele wrażeń. Sami z resztą zobaczcie czego tam doświadczyliśmy. Szczerze polecamy wizytę w tym interesującym miejscu.
(Marta Strzeszkowska, Paweł Kowalski)
05.11.2014
"Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej"
Dziś odbyły się zawody szkolne XXVIII edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Wzięło w nich udział 15 osób z klas III Tr i IV Tg. Hasło przewodnie Olimpiady brzmiało: „Polska droga do wolności gospodarczej”. Młodzież przygotowywana była do olimpiady przez Magdalenę Pańczyk – nauczyciela przedmiotów zawodowych. Skład komisji szkolnej: przewodniczący: wicedyrektor - mgr Bernard Suchmiel oraz członkowie: mgr Renata Gola i mgr Magdalena Pańczyk. Wszystkim uczestnikom olimpiady życzymy wielu sukcesów i nagród w bieżącej edycji.
(M.Pańczyk)

7.11.2014
"Święto Niepodległości w naszej szkole"
Jak co roku uczniowie naszej szkoły uroczyście świętowali obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wystosował list do nauczycieli i uczniów:
“I wojna światowa to w naszej historii czas dramatycznej walki o niepodległość, ale także krzepnięcia politycznej zgody i dojrzewania wspólnoty, która po 123 latach niewoli zdolna była w niewielkim czasie zorganizować się w państwo. Zależy mi więc na tym, byśmy w tym roku Narodowe Święto Niepodległości przeżyli w sposób szczególnie uroczysty. Byśmy próbowali wskrzesić wzruszenie tych, którzy po ponad stu latach niewoli wywieszali polskie flagi, przywracali polski język do szkół i tworzyli na nowo podwaliny polskiej państwowości. Byśmy poczuli radość z wolności, która towarzyszyła wtedy tworzeniu własnego państwa”.
List ten odczytał zgromadzonym na akademii dyrektor Bernard Suchmiel. Po części oficjalnej młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż słowno-muzyczny. Wiersze przeplatane pieśniami patriotycznymi. Bardzo interesującą prezentacje multimedialną przygotował i przedstawił uczeń klasy III Tei - Andrzej Popiół. Na saksofonie zagrał po raz pierwszy na akademii Damian Nowak z klasy IIITr a na basie zagrał Kamil Wodecki. Swoją autorską piosenkę zaśpiewał Daniel Grzyb. Jednak prawdziwy zachwyt wzbudziło wykonanie piosenki “Powrócisz tu” z repertuaru Ireny Santor, zaśpiewanej przez uczennicę z klasy IV Th Bernadettę Bodzioch. Ogromnie utalentowana wokalnie uczennica jak zwykle wzruszyła swoim wykonaniem. Niezawodny był szkolny chórek, który zapewnił oprawę muzyczną akademii.
Na zakończenie dyrektor Bernard Suchmiel zacytował słowa wiersza anonimowego autora:
“Życie jest darem, przyjmij go.
Życie jest przygodą, wyjdź jej naprzeciw.
Życie jest zagadką, rozwiąż ją.
Życie jest walką, staw jej czoło”.
(E.Żychlińska)
7.11.2014
"Konkurs z gramatyki języka angielskiego".
W piątek uczniowie I i II klasy Technikum Gastronomicznego sprawdzali swoją wiedzę z gramatyki języka angielskiego. Uczniowie mieli do rozwiązania test 40pytań. Trójka najlepszych uczniów otrzyma książki w języku angielskim.
Organizatorzy konkursu: mgr Ewelina Żychlińska oraz mgr Hieronim Muchowski.
(E.Żychlińska) 
11.11.2014
"Powiatowe obchody Święta Niepodległości"
W trakcie powiatowych obchodów Święta Niepodległości szkole naszej został nadany Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa. Dekoracji sztandaru ZSP nr 2 oraz wręczenia odznaczeń najbardziej zaangażowanym w to "dzieło" nauczycielom: B.Suchmielowi i P.Kowalskiemu dokonał wicewojewoda ​Grzegorz Dziubek.
(Z.Marcinkowski)
19.11.2014
Konkurs na najładniejsze menu
Uczniowie klasy pierwszej Technikum Gastronomicznego wzięli udział w konkursie na opracowanie menu w języku angielskim. Przy ocenie prac liczyła się nie tylko strona graficzna, ale także poprawność językowa. Poziom prac był bardzo różny a technika dowolna. Tym razem jury konkursu byli sami uczniowie, którzy oceniali prace swoich kolegów. Jednogłośnie ustalono, że na pierwsze miejsce zasługuje praca uczennicy: Karoliny Bodzioch, drugie miejsce zdobyła: Wioletta Kot, a miejsce trzecie zdobyli: Marta Koźmińska i Dominik Bugno. Serdecznie gratulujemy uczniom klasy gastronomicznej. Prace można oglądać na tablicy obok sali 21 na pierwszym piętrze. Organizator konkursu mgr Ewelina Żychlińska.
(E.Żychlińska)

19.11.2014
Koncert profilaktyczny
“Jak przez sen” taki tytuł nosił spektakl profilaktyczny który dziś uczniowie klas pierwszych i drugich mogli obejrzeć na sali gimnastycznej naszej szkoły. Uczniowie wysłuchali fragmentów życiorysów znanych muzyków rockowych takich jak: Jimi Hendrix, Janis Joplin, czy Ryszard Riedel którzy odeszli zbyt wcześnie pogrążeni w nałogu. Mottem recitalu była teza: “Substancje zmieniające świadomość nie uskrzydlają i nie czynią twórczym. Talent w nas drzemie, bądź nie, a używki dla sztuki są obojętne, choć dla jakości życia już nie.” W recitalu wystąpili: Justyna Baran – śpiew, Janusz Baran -gitara.
(E.Żychlińska)

21.11.2014
Projekt Krokus
Nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu Krokus. Projekt pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Co roku coraz więcej szkół z całego świata bierze udział w tym projekcie którego organizatorem jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Szkoła otrzymała cebulki żółtych krokusów, które są sadzone, by uczcić pamięć półtora miliona dzieci żydowskich oraz tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej i Holokaustu. Żółte kwiaty przypominają żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistów krajach. Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego z klasy II Technikum Gastronomicznego w ubiegłym tygodniu zasadzili cebulki krokusów przed budynkiem naszej szkoły. Uczniowie bardzo chętnie podjęli inicjatywę realizacji projektu Krokus. Na początku ustaliliśmy w kształcie jakiego symbolu chcieliby zasadzić cebulki. Wybór był jednogłośny. Uczniowie wybrali kształt serca jako symbol miłości i pokoju. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na wiosnę i obserwować pierwsze przebijające się krokusy- powiedziała mgr Ewelina Żychlińska- koordynator akcji i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego.
Realizacji projektu Krokus będzie towarzyszyć szereg akcji propagujący ideę tolerancji i walki z dyskryminacją.
(E.Żychlińska)

22.11.2014
V Mistrzostwa Polski w pisaniu na klawiaturze
W dniu 22 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Tychach odbyły się V Mistrzostwa Polski w pisaniu na klawiaturze zorganizowane przez Stowarzyszenie Interinfo Polska. W Mistrzostwach Polski wzięło udział 50 uczestników z całego kraju, w tym dwóch uczniów naszej szkoły: Michał Bodzioch uczeń klasy IV Tm i Kamil Legut – uczeń klasy III Tei. Konkurs obejmował dwie konkurencje: szybkiego przepisywania tekstów i zaawansowanej pracy z edytorem MS Word. W pierwszej z nich zadaniem uczestników było przepisanie dwóch tekstów jak najszybciej, popełniając jak najmniej błędów. Druga konkurencja polegała na prawidłowym wykonaniu w pliku bazowym jak największej liczby wymaganych poleceń. Obliczano uderzenia brutto (wszystkie znaki), błędy oraz uderzenia netto (uderzenia brutto minus ilość błędów). Jeśli uczestnik zrobił dużo błędów to taka praca była zdyskwalifikowana. Walka o najwyższe pozycje toczyła się do samego końca i była niezwykle zacięta. Mistrzostwa Polski miały wysoki poziom. Laureaci pisali w granicach 500 uderzeń brutto na minutę.Uczniowie naszej szkoły uzyskali następujące wyniki:
- Michał Bodzioch – 340 uderzeń na minutę;
- Kamil Legut – 290 uderzeń na minutę;
Gratulujemy. Gośćmi specjalnym byli: mistrzyni świata w szybkim pisaniu na klawiaturze Helena Zaviačičová oraz Jaroslav Zaviačič - trener, wynalazca metody ZAV. Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Tychy, a patronem medialnym była „Gazeta Wyborcza”. Mottem V Mistrzostw Polski w pisaniu na komputerze było:
„Jedyną drogą rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki,
Jedyną miarą sukcesu jest wysiłek jaki włożyliśmy, aby go osiągnąć”.
(E. Kołkiewicz, M. Cichoń)

25.11.2014
Seminarium w Kielcach
Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w dniu 25 listopada zaprosiła uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego na seminarium z przedsiębiorczości. Podczas seminarium uczniowie mogli wysłuchać dwóch wykładów spośród kilku zaproponowanych przez uczelnię. Biorące udział w spotkaniu klasy IV Th i II Tg uczestniczyły w wykładach "Jak zostać milionerem i nie zbankrutować?" oraz "Sztuka autoprezentacji". W przerwie miedzy zajęciami uczniowie otrzymali materiały promocyjne oraz słodki poczęstunek. Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów ekonomicznych: R.Gola, J.Pietrucha i M.Pańczyk.
(R.Gola)

26.11.2014
Szlachetna Paczka
W dniu 26 listopada na terenie ZSP nr 2 im. Stefana Roweckiego „Grota” odbyła się zbiórka pieniędzy przez wolontariuszki Szlachetnej Paczki - Dagmarę Krzepkowską i Emilię Bielak. "Szlachetna Paczka" ma na celu pomoc rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Zwykle brakuje im podstawowych środków do życia, artykułów spożywczych i chemicznych pierwszej potrzeby, pieniędzy na leki. Akcja ta po raz pierwszy odbywa się na terenie miasta Jędrzejów. Młodzież naszej szkoły, która jest otwarta na niesienie pomocy potrzebującym jej ludziom aktywnie włączyła się w jej przeprowadzenie i wsparcie.
Zbiórka pieniędzy będzie trwała do końca tygodnia, dlatego prosimy o choćby symboliczne wsparcie. Na stronie szkoły również pojawi się informacja o zebranej końcowej kwocie. Z całego serca chcemy podziękować naszej Dyrekcji za możliwość przeprowadzenia zbiórki pieniędzy w szkole, oraz tym, którzy wsparli ją każdą kwotą wrzucaną do puszki.
(Emilia Bielak)

26.11.2014
Konkurs fryzjersko-kosmetyczny

“Powróćmy jak za dawnych lat
w zaczarowany bajek świat.
Miłością swoją w piękną baśń
me życie zmień…”

Kot Sylwia z modelką Pamelą Kuczerą, Stanek Żaneta z modelką Beatą Domańską i Patrycja Pacholczyk z modelką Sylwią Pasek reprezentowały naszą szkołę w Ostrowcu Świętokrzyskim na VI konkursie fryzjersko- kosmetycznym. Mottem tegorocznego konkursu były słowa piosenki Toli Mankiewiczówny “Powróćmy jak za dawnych lat…”
Do udziału w konkursie zgłosiło się 38 uczestników z kilku województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu stylizacji (fryzura, makijaż, strój) wzorowanej na modzie z lat 20-tych lub 30-tych XX wieku. Pracę uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury: Izabela Bedyniak - Siewierska - właścicielka oraz dyrektorka Szkoły Wizażu, Stylizacji i Charakteryzacji „Cztery Pory Roku” w Łodzi, jurorka w licznych konkursach branżowych, Jolanta Puchałka - współwłaścicielka Puchałka Hair Design Academy w Pszczynie, oraz Grzegorz Maj - fotograf, współwłaściciel Pracowni Fotograficznej ArtFot.info w Ostrowcu.
Dla naszych uczennic była to doskonała okazja do zmierzenia się z koleżankami z różnych województw i zdobycia doświadczenia. Na konkurs uczennice z klas Technikum Fryzjerskiego przygotowywała Anna Świerczyńska nauczyciel przedmiotów zawodowych. Organizatorem konkursu było: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
(E.Żychlińska)
28.11.2014
„Razem przeciw AIDS”
W dniu 28 listopada 2014 w Jędrzejowskimi Centrum Kultury odbył się koncert „Razem przeciw AIDS” w ramach światowego Dnia AIDS. Organizatorami byli Państwowa stacja sanitarno-epidemiologiczna, Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie oraz Polski Czerwony Krzyż. Uczniowie naszej szkoły program artystyczny oraz wysłuchali prelekcji pana Romana Latorzyńskiego, który pracuje w Polskie Fundacji Pomocy Humanitarnej „RES HUMANE”. Prelegent przestrzegał młodych ludzi przed zagrożeniami związanymi z AIDS, namawiał do odpowiedzialności za swoje czyny i ostrzegał że niektórych błędów nie można naprawić. Podczas konkursu rozdawano nagrody w konkursie plastycznym i konkursie na prezentację multimedialną. W obu kategoriach zwycięzcami zostali uczniowie naszej szkoły:
Klaudia Maślak II Tg (konkurs plastyczny)
Michał Patyna II Tg (prezentacja multimedialna pt. :ARS, czyli jak dbać o miłość”).
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
(K.Maślak /M.Patyna)
28.11.2014
Honorowe Krwoiodawstwo - obchody w Kielcach
Dzisiaj również w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się uroczyste Dni Honorowego Krwiodawstwa. W obchodach wzięły udział: prezes Zarządu świętokrzyskiego PCK: dr J.Staszczyk, dyrektor RCKiK w Kielcach mgr J.Stalmasiński, dyrektor Narodowego Centrum Krwi J.Papis, w-ce prezydent Kielc, wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz liczne grono zaproszonych gości. Na spotkaniu wręczono szereg odznaczeń i wyróżnień: Krzyże zasługi, odznaki honorowe za zasługi w propagowaniu idei Polskiego Czerwonego Krzyża, wyróżnienia Kryształowe Serca, odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, odznaki honorowe PCK. Na spotkaniu podsumowano XI edycję turnieju szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem "Młoda krew ratuje życie". Po raz 7 z rzędu miejsce na podium zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie: 60 uczniów szkoły oddało 59,75 litrów krwi. Dało to szkole piąty raz drugie miejsce. Kolejność najofiarniejszych szkół Turnieju:
1 miejsce: Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach
2 miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie
3 miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W roku szkolnym 2013/2014 w Turnieju wzięło udział 58 szkół województwa świętokrzyskiego. 2132 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oddało 1459 litrów krwi. Corocznie w województwie pobiera się około 13000 litrów krwi ,a potrzeby będą jeszcze większe - powstają nowe kliniki oraz wydział medyczny na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Dyrektor RCKiK w Kielcach zwrócił się z prośbą do honorowych dawców krwi, aby zamiast jednego razu, przyszli oddać krew dwa razy.
(Włodzimierz Bugajski)
01.12.2014
"Szlachetna paczka"
Dnia 1 grudnia 2014 r. zostały policzone pieniądze ze zbiórki w szkole na cel Ogólnopolskiej Akcji „Szlachetna Paczka”. Łącznie zebrano 500 zł. Puszka została otwarta w obecności komisji w składzie: Sylwia Michno, Aneta Haczyk, Dagmara Krzepkowska, Emilia Bielak. Zebrana suma została przekazana Tomaszowi Puchrowiczowi – liderowi akcji w Jędrzejowie. Pieniądze te wspomogą rodzinę, która zakwalifikowała się do Szlachetnej Paczki. Przeznaczone będą na zakup najpotrzebniejszych artykułów spożywczych i chemicznych dla wybranej rodziny. Wszystkim, którzy dołączyli się do tej akcji serdecznie dziękujemy.
(Emilia Bielak)
02.12.2014
Międzyszkolne Targi Edukacyjne
W dniu dzisiejszym uczniowie „Grota” wzięli udział I Międzyszkolnych Targach Edukacyjnych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Edukacja przez Internet w ramach projektu „Targi przyszłością regionu”. Targi odbyły się w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, gdzie przygotowane zostały profesjonalne stoiska wystawiennicze z Targów Kielce. Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną jędrzejowskich szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami zaprezentowali gimnazjalistom ofertę edukacyjną „Grota”, przekazując zainteresowanym informacje dotyczące kierunków kształcenia, broszury i ulotki. Przedstawiciele poszczególnych zawodów zaprezentowali swoje umiejętności zawodowe. Ogromną popularnością cieszył się pokaz robotów, stylizacja fryzur w wykonaniu naszych uczennic. Pracownia gastronomiczna zaprezentowała wytwory swojej pracy w postaci przepysznych ciasteczek. Gimnazjaliści tłumnie oblegali nasze stoisko. Być może znaczna ich część wybierze naukę w naszej szkole.
(R.Walczak/Z.Marcinkowski)
04.12.2014
Olimpiada
4 grudnia 2014 roku odbyła się X edycja Olimpiady Przedsiębiorczości. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: "Zarządzanie zmianą". Uczniowie naszej szkoły biorą udział w olimpiadzie od początku jej istnienia. W tym roku do zawodów szkolnych zgłosiło się liczne grono uczniów z klas: 4TB, 4TM, 2TF, 2TG, 2TEM, 3TG, 3TEI. Zawody zorganizowały i przeprowadziły: Jolanta Pietrucha i Renata Gola - nauczycielki przedsiębiorczości.
(Renata Gola)

4.12.2014 r.
Góra grosza
Mgr Aneta Haczyk przy współpracy z mgr Sylwią Michno przeprowadziły na terenie naszej szkoły XV edycję akcji "Góra Grosza". Uczniowie zebrali 3413 monet na łączną kwotę 130,61 zł.
(A.Haczyk)

05.12.2014
Mikołajki w naszej szkole
Od samego rana czuć było wyjątkową mikołajkową atmosferę. Wielu uczniów w tym dniu postanowiło założyć czerwoną czapkę Św. Mikołaja. Na ten szczególny dzień pracownia gastronomiczna przygotowała kiermasz ciast, ciasteczek, babeczek i rogalików. Na kiermaszu można było skosztować sernik tradycyjny, shrek pod zieloną galaretką, ciasto orzechowe z kremem, babeczki z czekoladą i rogaliczki z marmoladą. Nikt w tym dniu nie liczył kalorii i nie żałował pieniędzy, tym bardziej, że fundusze zgromadzone ze sprzedaży ciast przeznaczone zostaną na zakup dodatkowego sprzętu do pracowni gastronomicznych. Na przerwach szkolny chór zadbał o miłą atmosferę śpiewając świąteczne pastorałki. Samorząd szkolny zaprosił do szkoły samego Św. Mikołaja wraz ze śnieżynkami. Mikołaj odwiedzał klasy, wręczał słodkie upominki. Dla amatorów kina w sali języków obcych 21 odbywał się Mikołajkowy Maraton Filmowy, gdzie można było obejrzeć filmy w oryginalnej wersji językowej. Dla uczniów ceniących sport i ruch nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali rozgrywki sportowe. W tym dniu z pewnością każdy uczeń znalazł coś interesującego dla siebie.
(Ewelina Żychlińska)
09.12.2014
Pierogi palce lizać !!!
Pierogi ze szpinakiem, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ruskie a może z serem? A może tradycyjne z mięsem? Jury konkursu na najsmaczniejsze pierogi miało nie lada wyzwanie z oceną i wyborem najdoskonalszych pierogów. Przed rozpoczęciem konkursu Ewa Formowicz - opiekun konkursu kulinarnego przedstawiła kategorie w jakich należy ocenić pierogi. Jury w składzie: pani dyrektor Jolanta Jędrzejewska oraz wicedyrektorzy: pani Anna Kamińska i pan Bernard Suchmiel oceniali pierogi w następujących kategoriach: pomysł, konsystencja, smak. Po degustacji i zliczeniu punktów jury ogłosiło wyniki: l miejsce zdobyły uczennice: Daria Koźmińska i Marcelina Równicka. II miejsce przypadło zespołowi: Mróz Jowita oraz Orzeł Katarzyna. III miejscem może pochwalić się: Monika Wójcik, Joanna Samek oraz Karolina Toporska. Nauczyciel przedmiotów zawodowych Ewa Formowicz pochwaliła klasę II Tg za ogromne zaangażowanie w konkurs oraz za wyróżniającą się aktywność klasy.
(Ewelina Żychlińska)
09.12.2014
Rozdanie stypendiów Prezesa Rady Ministrów i Starosty Jędrzejowskiego


11.12.2014
Vl Świętokrzyski Konkurs Poezji w języku angielskim.
Aleksandra Sołtys z klasy ll Technikum Gastronomicznego reprezentowała jako jedyna powiat jędrzejowski na VI Świętokrzyskim konkursie poezji w języku angielskim. Uczennica z naszej szkoły zaprezentowała dwa wiersze: A Birthday autorstwa Christiny Rossetti oraz The Cold and the Pebble Williama Blake. Chociaż Ola znalazła się poza nagrodzoną trójką otrzymała zaproszenie na przyszło roczny konkurs i wyrazy uznania za doskonałą dykcję i interpretacje wierszy od przedstawiciela i współorganizatora ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Sławomira Sobockiego. Podziękowania za opiekę merytoryczną i udział w konkursie poezji otrzymała także Ewelina Żychlińska- nauczyciel języka angielskiego która przygotowała Olę do występu. A oto fragment wiersza Christiny Rossetti A Birthday który, przedstawiła Aleksandra:

"My heart is like a singing bird
whose nest is in a water shoot;
My heart is like an apple tree
Whose boughs are bent with thickset fruit;
My heart is like a rainbow shell
That paddles in a halcyon sea;
My heart is gladder than all these
Because my love is come to me"
(Ewelina Żychlińska)

16.12.2014
Jasełka na wesoło!
Jak co roku sala Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na szkolne przedstawienie przybyła cała społeczność szkolna: dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie. Wśród publiczności nie zabrakło przyjaciół szkoły: wicestarosty Janusza Grabka, naczelnika wydziału oświaty Stanisława Nawrota, oraz prezes Lokalnej Grupy " Gryf": Bogusławy Wypych. Na deskach Centrum Kultury uczniowie naszej szkoły zabłysnęli wspaniałymi umiejętnościami aktorskimi. Jak zawsze można było liczyć na szkolny chór który śpiewał kolędy i pastorałki a przygrywał im szkolny zespół muzyczny "The Grotters". Dyrektor szkoły mgr inż. Jolanta Jędrzejewska złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne a dyrektor Bernard Suchmiel podziękował nauczycielom: Agnieszce Muchowskej, Marcie Strzeszkowskiej, Marcinowi Terczyńskiemu, Marcie Chabuz i Katarzynie Olszak za przygotowanie jasełek.
(Ewelina Żychlińska)

18.12.2014
Bernadetta na podium!
Uczennica klasy IV TH Bernadetta Bodzioch po raz drugi wyśpiewała trzecie miejsce w IV edycji Powiatowego Konkursu Kolęd i Pastorałek w języku niemieckim. Organizatorem konkursu były: Szkoła Podstawowa im.Stefana Czarnieckiego w Czarncy oraz ZSP im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie. Na konkurs uczennicę przygotowała nauczycielka języka niemieckiego: Katarzyna Olszak. Bernadetta jest doskonale znana społeczności szkolnej bo na każdej akademii szkolnej można podziwiać ją w brawurowym wykonaniu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu niezwykłego talentu.
(Ewelina Żychlińska)

18.12.2014
Spotkania wigilijne
Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
C.K.Norwid
Jak co roku w naszej szkole uczniowie wielu klas spotkali się z wychowawcami i nauczycielami na wigilijnych spotkaniach klasowych. Spotkania rozpoczęły się od przełamania się opłatkiem, złożenia życzeń. Po części oficjalnej wszyscy zasiedli przy wspólnym stole częstując sie smakołykami przygotowanymi przez rodziców. Wszystkie spotkania minęły w miłej atmosferze wspólnie śpiewając kolędy.
(Ewelina Żychlińska)

05.01.2015 r.
VI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka i EKOSZKOŁA
Mgr Aneta Haczyk przygotowała uczniów do VI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pt. "Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem". Organizatorem konkursu był M. Konieczny, Katolickie Stowarzyszenie "CIVITAS CHRISTIANA" w Turku, zaś honorowy patronat objął Wielkopolski Kurator Oświaty, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Prymas Polski. Celem konkursu jest pokazanie piękna otaczającego nas świata i promowanie młodych artystów. Uczniowie: Daniel Grzyb - klasa 1Tbe, Mariusz Korczyk - 3Tei, Mateusz Tkaczyk - 4Tb wzięli udział w edycji fotograficznej, zaś Adrian Kałka - 1Ow, w edycji plastycznej.
Aneta Haczyk zarejestrowała szkołę w ogólnopolskim projekcie Ekoszkoły i przeprowadziła na terenie placówki akcję, polegającą na zbiórce starych telefonów komórkowych. W grudniu 2014 roku podsumowano akcję, w wyniku której zebrano 120 telefonów, za które zostało przyznane 595 pkt. o łącznej wartości 595 złotych. Za powyższą kwotę zakupiono sprzęt sportowy na rzecz szkoły.
(A.Haczyk)

08.01.2015
"Nowe egzaminy zawodowe"
W dniu dzisiejszym odbyła się część pisemna egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Uczniowie zdawali egzaminy z następujących kwalifikacji: technik informatyk - E12, technik elektryk - E7, technik pojazdów samochodowych - M18 i technik budownictwa - B16. Uczniowie w ciągu 60 minut musieli rozwiązać 40 pytań testowych. Do sprawdzianu podeszło łącznie 65 osób.
(Z.Marcinkowski)

11.01.2015
Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy
W tym dniu młodzież naszej placówki zaangażowała się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Szkołę reprezentowało 21 wolontariuszy z klas technikalnych oraz zawodowych, którzy 8 stycznia przeszli szkolenie, pod opieką pedagoga szkolnego Sylwii Michno. Nasi uczniowie zebrali 3871,38 zł., a najlepszą wśród nich okazała się uczennica klasy 1Thr Gabriela Przybylska. Tegoroczny koncert WOŚP, który miał miejsce w Centrum Kultury był prowadzony przez opiekunkę SU - Panią Martę Strzeszkowską. Podczas licytacji koszulek nieoceniona była pomoc uczennicy klasy 3 Tg - Roksany Pełki.
(A.Haczyk)

20.01.2015
"Piłka siatkowa dziewcząt"
Reprezentacja dziewcząt w piłce siatkowej naszej szkoły została zaproszona na XVI Noworoczny Turniej w Piłce siatkowej dziewcząt o Puchar Starosty Pińczowskiego. Drużyna w składzie: Kuczera Pamela, Jakubowska Elwira, Pawłowska Mariola, Pazera Aneta wszystkie z klasy II T f, oraz Smorąg Iwona III Tg, Pasieka Klaudia III Tg, Przybylska Gabriela I Thr, Szczerba Sandra I Thr, Witkowska Katarzyna I Tg, zajęły trzecie miejsce. W turnieju brały udział szkoły: ZSP im. Stanisława Staszica z Pińczowa (gospodarz), LO z Pińczowa oraz LO z Buska-Zdrój. Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce wygrali gospodarze. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Najlepszą zawodniczką została uczennica naszej szkoły - Pazera Aneta. Wszystkim naszym dziewczyną gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunami byli mgr Michał Olesiński, mgr Janusz Adamczyk.
(M.Olesiński)

26.01.2015
"Próba poloneza"
W związku ze zbliżającą się studniówką uczniowie klas IV technikum "ostro" ćwiczą poloneza na sali gimnastycznej. Niezastąpionym motorem napędowym w trakcie tych "regulaminowych" ćwiczeń jest mgr Marta Strzeszkowska. Cały czas coś poprawia i udoskonala w poczynaniach młodzieży - nie od dziś bowiem wiadomo, że jaka studniówka taka matura.
(Z.Marcinkowski)

31.01.2015
"Studniowka w Andreovi"
W tym roku uczniowie klas IV naszej szkoły zorganizowali swą studniówkę w restauracji "Andreovia" w Sudole. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 19. Dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska przywitała zaproszonych gości m.in. posła na Sejm RP - Mirosława Pawlaka z żoną, członka zarządu Starostwa Powiatowego - Wojciecha Zbierzchowskiego, wychowawców oraz młodzież i ich rodziców. Przy tej okazji padło wiele życzeń i podziekowań, zostały wręczone kwiaty. Bal studniówkowy rozpoczął się od tradycyjnego poloneza, który poprowadziła "para dyrektorska" - Jolanta Jędrzejewska i Bernard Suchmiel.
Na balu studniówkowym bawiło się ponad 200 osób: uczniowie klasy IV Tb (wychowawca Aneta Haczyk), klasy IV Tb1 (wychowawca Marta Chabuz), klasy IV Tg (wychowawca Marta Kwiecień), klasy IV Th (wychowawca Marta Strzeszkowska), klasy IV Tm (wychowawca Włodzimierz Bugajski), klasy IV Tr (wychowawca Tadeusz Kwas), klasy IV Ts (Zygfryda Karkocha).
Zabawa trwała do białego rana, wspomnienia z nią związane pozostaną w pamięci pewnie na wiele lat.
(Z.Marcinkowski)

02.02.2015
"Peregrynacja symboli religijnych"
W diecezji Kieleckiej odbywa się właśnie peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży. Jest to element przygotowań do XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, na które przybędzie papież Franciszek. ZSP nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „GROTA” był pierwszą stacją – przystankiem symboli. Symbole Światowych Dni Młodzieży - Krzyż oraz obraz Matki Bożej „Salus Populi Romani” wnieśli do szkoły harcerze I Jędrzejowskiej Drużyny ZHR. W obecności dyrekcji, nauczycieli młodzież pod opieką katechetów o. Wiesława Kundery, Pawła Kowalskiego, Anety Kowalskiej, Stanisława Kota prowadziła adorację przy symbolach. Śpiewem i modlitwą rozważali tajemnice wiary. Wzruszającym momentem było, gdy młodzież pojedynczo podchodziła do Krzyża, dotykała dłonią lub całowała Go z szacunkiem, w cichej modlitwie zawierzała swe trudne sprawy. Młodzież pisała również na karteczkach przy Krzyżu intencje, w których były odmawiane modlitwy. Homilię o Krzyżu wygłosił o. Wiesław Kundera. Liturgię słowa przygotowała mgr Aneta Kowalska, która wraz z młodzież prowadziła modlitwy. Całość upiększał śpiew szkolnego zespołu „THE GROTERS” pod opieką mgr Marty Strzeszkowskiej.
(P.Kowalski)

09.02.2015
Wycieczka do "Gracji"
W ramach zajęć lekcyjnych z przedmiotu ”Działalność gospodarcza w gastronomii” nauczyciel przedmiotów zawodowych Pańczyk Magdalena zorganizowała wycieczkę do Restauracji „Gracja” w Jędrzejowie. Dnia 9.02.2015r. grupa uczniów wraz z opiekunem udała się na miejsce celem uzyskania informacji o wadach oraz zaletach pracy „na swoim”, pułapkach, jakie czekają na przedsiębiorcę i jak aby ich uniknąć. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy 2Tg. Spotkanie poprowadziła pani Jolanta Szczepańczyk – właściciel restauracji. Zapoznała ona młodzież naszej szkoły z procedurą zakładania własnej firmy, korzyściami, jakie płyną z prowadzenia własnej działalności oraz związanymi z tym kosztami. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy powstała restauracja, skąd wzięła się jej nazwa, jakimi usługami się zajmuje i jaki teren obsługuje. Właścicielka restauracji mówiła, ilu pracowników zatrudnia i z jakimi kwalifikacjami. Uczniowie dowiedzieli się o możliwości odbycia stażu oraz praktyk w restauracji i być może zatrudnieniu. Młodzież zadawała pytania, na które pani Jolanta Szczepańczyk chętnie udzielała odpowiedzi. Na zakończenie spotkania uczniowie zwiedzili kuchnię restauracji i zobaczyli jak wygląda codzienna praca kucharzy. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie rozwiną swoją karierę zawodową i w przyszłości również będą właścicielami takich restauracji.
(M.Pańczyk)

12.02.2015
IV halowy turniej piłki nożnej dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych o puchar dyrektora ZSP nr 2.
W dniu 12 lutego br. w hali Zespołu Szkół – Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2 odbył się IV halowy turniej piłki nożnej dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Rozgrywki dla ujednolicenia wieku uczestników były przeznaczone dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych (urodzeni po 1 stycznia 1998 r.) i najstarszych klas gimnazjów. Turniej został zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie – Janusza Adamczyka, Pawła Farynę praz Pawła Rybińskiego, a obsługą techniczną zajęła się nauczycielka tej samej szkoły – Marta Strzeszkowska. W rozgrywkach wzięły udział szkoły nie tylko z terenu miasta i gminy Jędrzejów. Oprócz organizatorów turnieju - ZSP nr 2 w Jędrzejowie oraz Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Jędrzejowie w rozgrywkach wzięły udział: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku-Zdroju oraz Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. Przyjazd szkół spoza terenu naszego powiatu był możliwy dzięki współpracy i dobrej znajomości nauczycieli wychowania fizycznego naszej szkoły z nauczycielami w/w szkół.
Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym” i stał na bardzo wyrównanym i wysokim poziomie. Niespodziewanie zwycięzcą turnieju okazała się drużyna Gimnazjum nr 1 z Jędrzejowa. Niespodziewanie, gdyż była jedną z najmłodszych jaka brała udział w rozgrywkach. W decydującym spotkaniu Gimnazjum nr 1 pokonało ZSP nr 2 w Jędrzejowie 3:1. Spośród tych dwóch zespołów wybrano i wyróżniono także zawodników, którzy wyróżnili się indywidualnie w rozgrywkach. Najlepszym zawodnikiem został Patryk Mackiewicz z ZSP nr 2 w Jędrzejowie, a najlepszym bramkarzem Wojciech Pol z Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie. Statuetki za wyróżnienia indywidualne ufundował nauczyciel ZSP nr 2 oraz radny powiatowy – Paweł Faryna. Puchary i nagrody dla wszystkich zespołów, które wzięły udział w turnieju ufundowane zostały przez dyrekcję Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jędrzejowie. Puchary podczas zakończenia turnieju wręczali wicedyrektor ZSP nr 2 Bernard Suchmiel oraz naczelnik wydziału edukacji ze Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie – Stanisław Nawrot. Wszystkie mecze turnieju prowadził sędzia ŚZPN – Tomasz Olszak. Ostateczna kolejność turnieju wyglądała następująco:
1. Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie
2. ZSP nr 2 w Jędrzejowie
3. ZSP nr 3 we Włoszczowie
4. ZSTI Busko-Zdrój
5. Gimnazjum nr 2 w Jędrzejowie
6. ZSP nr 1 w Busku-Zdroju.

ZSP nr 2 w Jędrzejowie reprezentowali: Rokicki Norbert (1K), Szałas Jakub (1 TI), Mackiewicz Patryk (1 TI), Marcinkowski Eryk (1 TI), Szczygieł Sebastian (1 THR), Jaśko Karol (1 THR), Celary Adrian (1 TBE), Molenda Maciej (1 TBE), Siciński Tomasz (1 C). Opiekunem drużyny jest Paweł Rybiński.

Wyniki uzyskane przez ZSP nr 2:
ZSP nr 2 – ZSP 3 Włoszczowa 4:3
ZSP nr 2 – Gimnazjum nr 2 1:0
ZSP nr 2 – ZSP 1 Busko- Zdrój 5:0
ZSP nr 2 – Gimnazjum nr 1 1:3
ZSP nr 2 – ZSTI Busko- Zdrój 3:0

(P.Rybiński)

14.02.2015
Sukces w konkursie fotograficznym
Dziś do naszej szkoły dotarły informacje związane z rozstrzygnieciem VI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pt. "Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem" w edycji fotograficznej. Jury w składzie:
dr hab. Marek Szyryk – przewodniczący (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi)
prof. Janusz Maria Tylman - (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi)
dr hab. Tomasz Komorowski - (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi)
postanowiło w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznać uczniowi naszej szkoły - Danielowi Grzybowi -wyróżnienie "za użycie nastroju i zasadne ustawienie aparatu".
Lauratowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w dziedzinie fotografii.
(A.Haczyk/Z.Marcinkowski)
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego