Śladem OZE 2018 - Mechatronika

Wydarzenia > Wycieczki
19-20.04.2018 r.
Wycieczka przedmiotowa - śladem OZE
To już kolejna z wycieczek edukacyjnych jakie nasza szkoła proponuje swym uczniom. Tym razem wyjazd odbył się w ramach projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem” a jego celem było poszerzenie kompetencji naukowo - technicznych uczniów w zakresie OZE (odnawialnych źródeł energii). W wycieczce uczestniczyła grupa 24 uczniów klas pierwszych reprezentujacych zawody: technik mechatronik i technik budownictwa. Młodzież zwiedziła elektrownię szczytowo-pompową na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim. Uczestnicy wyjazdu mogli się tu zapoznać z budową, zasadą działania tej specyficznej elektrowni oraz najważniejszymi jej urządzeniami takimi jak choćby hydrogeneratory, turbiny czy specjalny sztuczny zbiornik na szczycie góry Żar. Ze szczytu młodzież miała okazję podziwiać niezwykłą panoramę Beskidu Małego, szybujących w powietrzu paralotniarzy jak również miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze. Na górze znajduje się również położona najwyżej w Polsce (740 m.n.p.m) elektrownia fotowoltaiczna skladająca się z 2400 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,6 MW. Uczniowie mogli się także przyjrzeć z bliska kompleksowi energetycznemu elektrowni zbiornikowej w Tresnej, na który składa się m.in. zapora ziemna i hydroelektrownia o mocy 21 MW. Młodzież miała również możliwość bliższego zapoznania się z wykorzystaniem rekreacyjnym i grzewczym wód geotermalnych. W Białce Tatrzańskiej uczniowie skorzystali z dobroczynnych właściwości wód w Termach Bania, relaksując się w licznych basenach z bąbelkami, jacuzzi, zjeżdżalniach, rwącej rzece czy basenie ze sztuczną falą. Woda w basenach Białczyńskiej Termy to woda mineralna, która dzięki energii Ziemi osiąga wysoką temperaturę. Zawiera ona: siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo, które dzięki podwyższonej temperaturze i lekko kwaśnemu odczynowi łatwiej są przyswajane przez organizm ludzki. Kąpiele w wodzie termalnej przynoszą wiele korzyści t.j. choćby: obniżenie poziomu stresu, przywracają równowagę psychofizyczną, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, eliminują bóle głowy, bezsenność, przyspieszają rekonwalescencję. Innym wykorzystaniem wód geotermalnych jest ogrzewanie mieszkań i budynków usługowych. Taka magistrala ciepłownicza istnieje w miejscowości Bańska Niżna. Nasi uczniowie w trakcie pobytu na Podhalu korzystali po raz kolejny z gościnnych progów schroniska położonego na polanie Głodówka (1138 m n.p.m.), niedaleko Morskiego Oka. Miejsce to zapewnia wspaniały widok na Tatry, a jego gospodarz barwnymi opowieściami potrafi wypełnić wolną chwilę.
Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele: Renata Walczak, Jacek Garus i Zbigniew Marcinkowski
v. 16.2.1 - v.19.1.8
Projekt i wykonanie: