PŚK 2016 - Mechatronika

PŚK 2016

Wydarzenia > Wycieczki
24.10.2016 r.
Z Politechniką Świętokrzyską "za pan brat"
Dzisiaj 30 uczniów naszej szkoły reprezentujących kierunki: technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych i technik mechatronik wraz ze swymi opiekunami M. Sosnowską, M.Bugajską i Z.Marcinkowskim odbyło wycieczkę przedmiotową na Politechnikę Świętokrzyską. Wyjazd ten, był możliwy dzięki podpisanej przez dyrekcję naszej szkoły i władze PŚK umowy o wzajemnej współpracy. Zapisy umowy dają naszym uczniom możliwość poznawania nowych technologii oraz kierunków studiów oferowanych przez PŚK. W ramach akcji "Polibus na kołach" młodzież miała okazję zwiedzić budynki i laboratoria uczelni. Podczas pobytu na Wydziale Budownictwa i Architektury, uczniowie mogli przyjrzeć się pracy studentów w pracowni kreślarskiej, jak również zobaczyć efekty końcowe ich pracy - projekty budynków, dizajn mieszkań, czy przykłady wzornictwa przemysłowego. Na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn młodzież zapoznała się między innymi z pracowniami Centrum Laserowych Technologii Metali oraz Laboratorium Samochodów i Ciągników-Ośrodek Dąbrowa. W ramach pobytu w CLTM uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska różnym konstrukcjom robotów przemysłowych, zobaczyć laboratorium nauki programowania PLC. Niewątpliwą atrakcją była możliwość sterowania łazikiem marsjańskim, który zdobył drugie miejsce na zawodach łazików marsjańskich ERC 2014 European Rover Challenge. Podczas pobytu w Laboratorium Samochodów i Ciągników uczniowie uczestniczyli w pokazie działania urządzeń umożliwiających realizację badań kontrolnych jakości, diagnostycznych i eksploatacyjnych a w szczególności: badań drogowych, badań na hamowni podwoziowej, badań stateczności oraz badań układów hydraulicznych i oceny stanu technicznego pojazdów i ich zespołów. W laboratorium tym nasi uczniowie przetestowali swe umiejętności jazdy samochodem korzystając z jednego z najnowoczesniejszych symulatorów pojazdu samochodowego. Po jeździe testowej okazało się, że brawurowa jazda obnaża wiele braków w prowadzeniu samochodu, zwłaszcza jeśli chcemy popisać się przed kolegami. W trakcie pobytu na kieleckiej uczelni młodzież bezpośrednio od wykładowców mogła też usłyszeć wiele informacji na temat zakresu zdobywanej na PŚK wiedzy i umiejętności, sposobu prowadzenia zajęć, ich zaliczania i co ważne, dowiedzieć się, jak zdobytą wiedzę można wykorzystać potem w praktyce. W trakcie zwiedzania laboratoriów PŚK uczniowie mogli się przekonać, że nasze szkolne pracownie związane z zawodami technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych na tle laboratoriów kieleckiej uczelni całkiem nieźle się prezentują, a często też oferują takie samo lub zbliżone wyposażenie. Pobyt na PŚK był udany. Mamy nadzieję, że młodzież zdobyła cenne informacje na temat nowych technologii, ale również wiedzę na temat możliwości podjęcia dalszego etapu nauki po zdanej maturze.
Zbigniew Marcinkowsk
v. 16.2.1 - v.19.1.8