2018/2019 - Mechatronika

"MechatroniK"
Zespół Szkół Nr 2 w Jędrzejowie

Aktualizacja: 26.03.2022

Przejdź do treści

2018/2019

Zajęcia dodatkowe
14.12.2018
"Roboty na start"
W październiku rozpoczęła się kolejna już edycja corocznych zajęć dodatkowych dla uczniów, którzy chcą kontynuować swą przygodę z mechatroniką. Szczególnie "głodna" w tym zakresie, okazała się grupa 14 uczniów klasy I Tmi uczących się w zawodzie technik mechatronik (wychowawca A.Chabior). Dwa 7 osobowe teamy w każde piątkowe popołudnie realizowały kolejne zagadnienia z dziedziny elektroniki i mechatroniki. Na spotkaniach które odbyły się do tej pory, uczniowie zapoznali się z budową, parametrami i rolą podstawowych elementów układów elektronicznych, jak również teoretycznymi podstawami procesu lutowania. Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na długo wyczekiwaną praktykę. Uczniowie przez kilka godzin "męczyli" stare płytki z układami elektronicznymi ucząc się poprawnego operowania lutownicą, stosowania materiałów lutowniczych i wykonywania prawidłowych połaczeń lutowanych. Niejeden z nich, mocno podekscytowany miał problemy z opanowaniem drżenia rąk i trzymaniem lutownicy. Nie brakowało pytań typu: "Czy ten lut jest dobrze wykonany?", "Czy nie za dużo cyny?", "Czy czas wykonywania lutu jest prawidłowy?". Wszystko to, po to, aby jak najlepiej przygotować się do montażu właściwych układów robotyki, które zostały zamówione w połowie listopada. Niestety, Mikołaj w tym roku się trochę spóźnił, bo zamiast 6 grudnia dopiero cztery dni później dostarczył nam nasze "mini roboty". Oczekiwanie zostało jednak nagrodzone i dziś pierwsza grupa młodzieży przystąpiła do montażu "szarżujących pluskiew". 1.5 godziny zajęć minęło niezwykle szybko i uczniów trzeba było wręcz "wyganiać" do domu. Pierwsze rezytory i tranzystory zostały wlutowane, kolejne elementy muszą troszkę poczekać za sprawą nadchodzących swiąt i wolnego od nauki. Czas ten spowoduje zapewne, że młodzież po powrocie do szkoły z jeszcze większą energią i zapałem przystąpi do dalszych prac nad swymi "zabawkami".
4.01.2019
"Roboty na start"
Nasze roboty zaczynają nabierać odpowiedniego wyglądu, niektóre nawet już objawiają "funkcje życiowe". Nie chodzi tu jednak o szybkość wykonania, ale przede wszystkim o poprawność i dokładność montażu. Mamy nadzieję, że wszystkie układy przejdą pozytywnie "test sprawnościowy", przysporzą tym samym swym twórcom wiele radości i godzin zabawy.  
8.02.2019
"Roboty na start"
W październiku uczniowie klasy I Tmi uczący się w zawodzie technik mechatronik rozpoczęli swą przygodę z "praktyczną mechatroniką". W każdy piątek młodzież uczestniczyła w zajęciach dodatkowych w ramach których uczyła się: posługiwania urządzeniami i materiałami lutowniczymi, czytania dokumentacji technicznej oraz montażu układów elektronicznych i mechanicznych. Dzisiaj swe zajęcia podsumowała jedna z grup. Uczniowie zakończyli prace nad swymi "robotami", wyposażyli je w baterie i dokonali testowego uruchomienia. Wszystkie "świetlne" pluskwy zadziałały i rozbiegły się po pracowni mechatronicznej w poszukiwaniu "światła". Radość fanów mechatroniki była wielka - wszystko bowiem potoczyło się po ich myśli. Przy tej okazji na zakończenie zajęć padło ciekawe pytanie zadane przez jednego z uczniów: "Profesorze, co dalej będziemy robić?". Pomysł już jest. Niedaleka przyszłość pokaże, czy będzie można go zrealizować i wprowadzić w życie. Młodym adeptom mechatroniki dziękuję za wspólnie spędzony czas. Praca z wami była przyjemnością.
Z.Marcinkowski
v. 16.2.1 - v.19.1.8
Projekt i wykonanie:
Zbigniew Marcinkowski
online
unikalne
dzisiaj
Wróć do spisu treści