VI Festiwal 2019 - Mechatronika

Zespół Szkół Nr 2 w Jędrzejowie

Aktualizacja: 26.03.2022

VI Festiwal 2019

Wydarzenia > Festiwale Mech.
21.05.2018 r.
VI Festiwal Mechatroniki
21 maja odbyła się VI edycja Festiwalu Mechatroniki, który na stałe już "zadomowił" się w kalendarzu imprez organizowanych w naszej szkole. Przedsięwzięcie to realizowane jest przy współpracy z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. Głównym celem imprezy jest przybliżenie młodzieży mechatroniki, jako dziedziny techniki, która w ostatnim czasie bardzo szybko się rozwija i ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. W tym roku w festiwalu oprócz naszej młodzieży wzięli udział także uczniowie szkół podstawowych z Jędrzejowa, Skroniowa, Potoka Wielkiego, Rakowa oraz Łysakowa - w łącznej liczbie 197 osób. Imprezę swą obecnością uswietnili Wicestarosta Jędrzejowski - Maria Barańska, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel oraz przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach: dr inż. Rafał Chatys, dr inż. Robert Kazała oraz mgr inż. Tomasz Piwowarczyk. Zgromadzonych na sali gimnastycznej gości powitała dyrektor szkoły Jolanta Jędrzejewska. Tuż po tym, uczeń klasy II Tmi Mateusz Miśkiewicz przedstawił krótki referat na temat istoty mechatroniki wprowadzając w ten sposób zgromadzonych na sali w tematykę festiwalu. Następnie wyświetlona została prezentacja multimedialna pt. "Technik mechatronik w ZSP nr 2 w Jędrzejowie" przedstawiająca wyposażenie szkolnych pracowni mechatronicznych oraz poczynania naszych mechatroników na zajęciach z przedmiotów zawodowych. Kolejnym punktem festiwalu było wystąpienie dr inż. Roberta Kazały z Katedry Urządzeń i Systemów Automatyki na WEAiI Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Prelegent w swej prezentacji skupił się na zagadnieniach związanych z budową, sterowaniem i zastosowaniem robotów. Zaprezentowane zostały także efekty pracy młodych mechatroników z ZSP nr 2, którzy od kilku lat na zajęciach dodatkowych budują układy związane z elektroniką i robotyką. W trakcie VI Festiwalu Mechatroniki nie brakło konkursów w których zgromadzeni na sali goście musieli wykazać się spostrzegawczością, wiedzą z zakresu mechatroniki oraz umiejętnościami praktycznymi w sterowaniu mini-robotami za pomocą "komórek" czy pilotów wifi. Swych sił próbowali uczniowie klas I, II, III uczący się w zawodzie technik mechatronik, którzy zmierzyli się w konkursie wiedzy mechatronicznej wzorowanym na telewizyjnym turnieju 1 z 10. Zwyciężyła reprezentacja klasy II, przed teamem klasy III i I. Na zakończenie VI Festiwalu Mechatroniki zostały wręczone dyplomy, podziękowania oraz drobne upominki. Najwytrwalsi mogli przyjrzeć się z bliska przywiezionym przez przedstawicieli PŚK układom robotyki, porozmawiać na ich temat, jak również przetestować "szkolne" mini-roboty, czy wykonać pamiątkowe zdjęcia.
Zbigniew Marcinkowski

v. 16.2.1 - v.19.1.8