2015/2016 - Mechatronika

"MechatroniK"
Zespół Szkół Nr 2 w Jędrzejowie

Aktualizacja: 26.03.2022

Przejdź do treści

2015/2016

Zajęcia dodatkowe
15.04.2016 r.
Świat elektroniki i robotyki
Budowa własnego układu elektronicznego, prostego robota pozostawała do niedawna jedynie w sferze marzeń przeciętnego ucznia. Osiągnięcie zamierzonego celu nastręczało wielu trudności związanych choćby z brakiem stosownej literatury, ceną i dostępem do podzespołów mechatronicznych. Aby doprowadzić swe przedsięwzięcie do końca należało uzbroić się więc w cierpliwość, wykazać dużym samozaparciem. Dzisiaj sytuacja jest diametrialnie inna. Na rynku wydawniczym mamy zatrzęsienie literatury z zakresu elektroniki, mechatroniki, robotyki. Wiele informacji można uzyskać za pomocą Internetu. Istnieje dostęp do taniej elektroniki. Nieosiągalne niegdyś marzenie może stosunkowo łatwo się spełnić. Temu m.in. służą prowadzone od kilkunastu tygodni w naszej szkole zajęcia pozalekcyjne z elektroniki i mechatroniki. Zadaniem ich jest rozwijanie zainteresowań młodzieży, wprowadzenie jej w tajniki elektroniki, mechatroniki i robotyki. W ramach tych zajęć uczniowie klasy ITbe oraz II Tei uczący się w zawodzie technik elektryk zapoznali się już:
- z urządzeniami i materiałami niezbędnymi do przeprowadzenia procesu lutowania,
- z techniką poprawnego lutowania,
- z zasadami czytania dokumentacji technicznej.
Zdobyta wiedza i umiejętności są obecnie wykorzystywane do budowy "małych robotów". Uczniowie w oparciu o schematy elektroniczne i mechaniczne montują poszczególne podzespoły zakupionych kit'ów. Tak powstaje "uciekająca" przed światłem lub "goniąca" je pluskwa, reagujące na różne bodźce zewnętrzne pojazdy, czy straszący duszek.  Uczniowie Itms (technik mechatronik) z racji tego że mechatronika łączy w sobie wiele dziedzin technicznych skupili się na początek na mechanice robotów i wykorzystanej w ich napędzie technice solarnej. Mamy nadzieję, graniczącą wręcz z pewnością, że w niedługim czasie wszystkie układy zostaną zaprezentowane większej społeczności.
20.06.16.
Zakończenie zajęć z "robotyki"
W minionym tygodniu zakończyły się trwające od marca szkolenia z "Podstaw montażu układów elektronicznych" oraz "Podstaw montażu układów mechatronicznych". Uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych i drugich uczący się w zawodzie technik elektryk i technik mechatronik. W ramach zajęć uczestnicy doskonalili swe umiejętności w zakresie posługiwanie się dokumentacją techniczną, rozpoznawania, montażu i uruchamianie układów elektroniki i robotyki. Efekt końcowy przerósł oczekiwania. Powstało kilka, co ważne w pełni działających "mini - robotów", które prezentowały swoje możliwości swym wykonawcom oraz ich kolegom. W trakcie prezentacji na twarzach młodych konstruktorów gościły uśmiech i zadowolenie. Nic tak w końcu nie cieszy jak własnoręcznie zbudowany i działający układ. Mamy nadzieję że w przyszłym roku szkolnym nie będzie brakowało chętnej młodzieży chcącej nabyć i doskonalić swe umiejętności w zakresie elektroniki i robotyki.
v. 16.2.1 - v.19.1.8
Projekt i wykonanie:
Zbigniew Marcinkowski
online
unikalne
dzisiaj
Wróć do spisu treści