I Festiwal 2014 - Mechatronika

Zespół Szkół Nr 2 w Jędrzejowie

Aktualizacja: 26.03.2022

I Festiwal 2014

Wydarzenia > Festiwale Mech.
20.05.2014
I Festiwal mechatroniki
Mechatronika jest dziedziną nauki, która w ostatnim czasie prężnie się rozwija. Stąd też dzisiejszy Festiwal Mechatroniki, którego celem było promowanie wśród młodzieży szkolnej oraz środowisku lokalnym "mechatroniki" jako nauki przyszłości.  Jest to tym bardziej ważne że znaczna część osób nie do końca wie czym tak naprawdę zajmuje się ta dziedzina i osoby pracujące w zawodzie z nią związanym. W pierwszym festiwalu mechatroniki organizowanym w naszej szkole uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów z naszego powiatu. Tłumnie zgromadzeni młodzi miłośnicy nowinek technicznych mogli wysłuchać wykładu  na temat możliwości sztucznej inteligencji na przykładzie reali maszyna – człowiek. Spotkanie rozpoczął wykład wygłoszony przez przedstawiciela Politechniki Świętokrzyskiej z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn - Prodziekana ds. Studenckich i Dydaktyki - dr Jakuba Takosoglu. Wykład stanowił doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy dla tych, którzy interesują się  mechatroniką oraz systemami elektro-mechanicznymi, które stały się nieodzowną częścią każdego współczesnego urządzenia mechatronicznego. Prowadzący wykład mówił o tym, że coraz bardziej złożone stają się stosowane w przemyśle urządzenia mechaniczne, pomiarowo-kontrolne i diagnostyczne; rozwija się nie tylko automatyzacja i robotyzacja produkcji, lecz również komputeryzacja stosowanych dotychczas systemów wytwarzania. Wciąż rośnie zapotrzebowanie na techników i inżynierów z dużą wiedzą techniczną. Wiedza ta jest osiągana przez szeroki kontakt z nowoczesną aparaturą pomiarową oraz z tradycyjnymi i nowymi systemami wytwarzania, kontroli i diagnostyki eksploatowanych gotowych wyrobów. W naszej szkole funkcjonują bardzo nowoczesne pracownie mechatroniczne, w których uczniowie mogą zdobywać i poszerzać swoją wiedzę choćby z zakresu programowania sterowników PLC i układów robotyki, obsługi i programowania maszyn CNC czy montażu i sterowania układów elektro-pneumatycznych.  Kolejnymi punktami festiwalu były rozegrany mecz mini robotów oraz olimpiada mechatroniczna. Młodzież klasy III rywalizowała w zespołowym łączeniu układów elektro-pneumatycznych na czas, zaś uczniowie z klasy I zmierzyli się z testem teoretycznym. Wyniki olimpiady przedstawiają się następująco:
część praktyczna:
zwyciężył zespół w składzie : H.Bijak, H.Galiński, D.Zawierucha
część teoretyczna:
I miejsce : Ł.Jańczyk
II miejsce: M.Blicharski
III miejsce: P.Niziurski
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i pendrivy. Mamy nadzieję, że dzisiejszy festiwal  wejdzie na stałe do kalendarza imprez szkolnych.
(E.Żychlińska i Z.Marcinkowski)
v. 16.2.1 - v.19.1.8