II Festiwal 2015 - Mechatronika

"MechatroniK"
Zespół Szkół Nr 2 w Jędrzejowie

Aktualizacja: 26.03.2022

Przejdź do treści

II Festiwal 2015

Wydarzenia > Festiwale Mech.
09.06.2015 r.
Festiwal Mechatroniki
Mechatronika jest jak wciąż się okazuje nie do końca znaną wszystkim nauką i dyscypliną techniczną. Znaczna część osób nie wie czego ona dotyczy, z czym ją kojarzyć. Podobnie ma się rzecz z zawodem - technik mechatronik. Wielu ludzi pyta: "A kim jest ten mechatronik?", "Czym on się zajmuje?". Na te i inne pytania miała odpowiedzieć druga edycja Festiwalu Mechatroniki. Spotkanie miało nie tylko przybliżyć i rozwijać wiedzę na temat mechatroniki, ale także promować tą dyscyplinę i osoby, które chcą związać z nią swą karierę zawodową. Mechatronika w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. W mediach można się natknąć na wiele ogłoszeń pracodawców zgłaszających zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie. Nasza szkoła nie pozostaje obojętna na pojawiające się nowe trendy na rynku pracy - stąd też dbałość i rozwijanie utworzonych pracowni mechatronicznych z których korzystają uczniowie uczący się w zawodzie technik mechatronik.
W spotkaniu dzisiejszym wzięli udział m.in. wicestarosta jędrzejowski: Janusz Grabek, przedstawiciele Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej: dr hab. inż Rafał Chatys, dr Jakub Takosoglu oraz młodzież I LO w Jędrzejowie i ZSP nr 2. W trakcie festiwalu zgromadzeni na sali gimnastycznej goście mogli obejrzeć przygotowaną przez ucznia Norberta Kędrackiego prezentację pt. "Istota mechatroniki" oraz wysłuchać wykładu dr Takosoglu na temat "Historii robotyki". Podczas ich trwania można było poszerzyć swą wiedzę z zakresu budowy i możliwości współczesnych robotów zarówno tych "cywilnych" jak również wojskowych. Niewątpliwą atrakcją były tu zaprezentowane filmy oraz pokaz robota kroczącego przywiezionego z PŚK w Kielcach. Możliwości tego ostatniego sprawdzali kolejno wicestarosta J.Grabek oraz zainteresowana młodzież. Kolejnym punktem programu festiwalu był quiz mechatroniczny, w którym zmierzyły się reprezentacje mechatroników z klasy II Tem oraz elektryków z II Te i III Tei. Walka na wiedzę, a czasem i umiejętności manualne związane z załączaniem przycisków zapalających lampki sygnalizacyjne trwała do samego końca. Ostatecznie zwyciężyli mechatronicy w składzie: Piotr Prawda, Daniel Grzesik przed elektrykami z II Tem (Mateusz Gawroński, Piotr Kowalski) i III Tei (Mariusz Zaręba, Tomasz Latkowski). Po emocjach turniejowych w trakcie których bawili się zarówno przedstawiciele startujących drużyn jak i publiczność, zaprezentowana została prezentacja multimedialna "Mechatronika na wesoło". Wzbudziła ona uśmiech a momentami salwy śmiechu ze względu na zawarte w niej  komiczne sytuacje z "życia mechatroników". Po tej "intelektualnej" uczcie nastąpiły rozgrywki sportowe - mecz piłki nożnej minirobotów. Na specjalnie przygotowanym boisku z bramkami starły się dwa roboty sterowane przez reprezentantów I LO w Jędrzejowie i naszej szkoły. Ekwilibrystyczne momentami zagrania prowadzonych przez młodzież robotów nagradzane były brawami oraz okrzykami zmuszającymi graczy do jeszcze większego zaangażowania się w mecz. W rolę komentatora sportowego wcieliła się mgr Marta Strzeszkowska, która niestety szybko straciła rachubę w stanie meczu. Gole padały bowiem bardzo szybko do jednej i drugiej bramki - sporo jednak wśród nich było niestety tych samobójczych. W pewnym momencie, niektórzy z nas zaczęli się zastanawiać czyja bramka jest czyja i czy aby gracze na pewno kontrolują swych podopiecznych. Po tych zaciętych rozgrywkach nastąpiło wręczenie dyplomów i gadżetów dla młodzieży biorącej udział w konkurencjach II Festiwalu Mechatronicznego. Już dziś zapraszamy zainteresowaną młodzież na III edycję tego konkursu, która odbędzie się w kolejnym roku szkolnym.
Organizatorami tegorocznego spotkania byli: mgr inż. Renata Walczak i mgr inż. Zbigniew Marcinkowski, obsługą sprzętu nagłaśniającego zajął się mgr Marcin Terczyński a rolę konferansjera pełniła mgr Marta Strzeszkowska. Swe podziękowania kierujemy także do młodzieży naszej szkoły: szczególnie do uczniów klasy II Tem, którzy istotnie włączyli się w pomoc przy przeprowadzeniu festiwalu.
(Z.Marcinkowski)
v. 16.2.1 - v.19.1.8
Projekt i wykonanie:
Zbigniew Marcinkowski
online
unikalne
dzisiaj
Wróć do spisu treści