Otw.prac.2013 - Mechatronika

"MechatroniK"
Zespół Szkół Nr 2 w Jędrzejowie

Aktualizacja: 22.09.2021

Przejdź do treści

Otw.prac.2013

Wydarzenia
06.02.2013
Dziś w naszej placówce miało miejsce uroczyste otwarcie kompleksu nowych  pracowni mechatronicznych. Wyposażenie ich kosztowało 1 milion 613 tysięcy złotych. Fundusze na ten cel w 52% wyłożył powiat zaś pozostałą kwotę - 48% pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, , Przewodniczący Rady Powiatu w Jędrzejowie - Ewa Kubas-Samociuk, Starosta Jędrzejowski - Edmund Kaczmarek, Wicestarosta Jędrzejowski - Janusz Grabek,  Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych - Stanisław Nawrot, zaproszeni goście i dyrektorzy szkół. Dyrektor szkoły J.Jędrzejewska przybliżyła przybyłym gościom ogólne cele i efekty projektu zaś T.Wojtachnio przybliżył jego aspekty techniczne. Następnie zaproszono wszystkich przybyłych do zwiedzenia utworzonych pracowni, gdzie opiekunowie sal wraz z młodzieżą  prezentowali zakupiony sprzęt, oprogramowanie oraz ich działanie. Nowe   pracownie pozwolą na kształcenie uczniów w kierunkach technik mechatronik, technik, elektryk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych i innych pokrewnych - w tym także zawodów na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej.

Pracownia elektrotechniki i elektroniki - wyposażona w stanowiska z nowoczesnym wspomaganym komputerowo systemem nauczania UniTrain. Interfejs umożliwia interaktywną komunikację między oprogramowaniem na komputerze PC a realnym światem doświadczeń,  który stanowią odpowiednie karty rozszerzeń zawierające rzeczywiste elementy, urządzenia elektryczne i elektroniczne.  Cały osprzęt i oprogramowanie, zapewnia teoretyczną i praktyczną podbudowę dla realizowanych ćwiczeń z zakresu: elektrotechniki, elektroniki, techniki cyfrowej, maszyn elektrycznych, instalacji, elektrotechniki samochodowej.
           
Pracownia pneumatyki i elektropneumatyki - składająca się z sześciu niezależnych zestawów umożliwiających nauczanie z podstaw pneumatyki i elektropneumatyki. Wszystkie elementy występujące w zestawach są elementami przemysłowymi wyposażonymi w system montażu i demontażu. Nie brakuje tu więc siłowników, zaworów elektromagnetycznych, różnych czujników i innego specjalistycznego sprzętu, który pozwala na budowanie prostych, ale także i bardziej rozbudowanych układów pneumatycznych i elektropneumatycznych. Znajdujące się na wyposażeniu oprogramowanie FluidSIM pozwala na projektowanie i symulowanie pracy układów elektropneumatycznych.
Pracownia układów urządzeń i systemów mechatronicznych -
posiada na swym wyposażeniu 6 stanowisk do programowania jednych z najnowszych sterowników PLC - Siemens S-1200, 6 stanowisk egzaminacyjnych do przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik mechatronik, 6 zestawów Meclab stanowiących mini-linię produkcyjną oraz oprogramowanie CIROSMechatronics, FluidSim. Niewątpliwą atrakcją z punktu widzenia ucznia jest też robot Robtrain, który może pracować w 5 osiach. Pracownia umożliwia   realizację zagadnień związanych z montażem, budową układów i systemów mechatronicznych w oparciu o rzeczywiste elementy jak również wirtualne udostępniane przez odpowiednie specjalistyczne oprogramowanie. Uczeń ma możliwość zdobycia umiejętności programowania sterowników PLC.
Pracownia do nauki programowania obrabiarek sterowanych numerycznie   - zapewnia możliwość nauki programowania i programowania rzeczywistych obrabiarek sterowanych numerycznie. W skład wyposażenia pracowni wchodzą 2 obrabiarki dydaktyczne sterowane numerycznie: frezarka i tokarka, wraz z pełnym wyposażeniem, oprzyrządowaniem,   oprogramowaniem oraz trenażerami i pulpitami sterującymi. Ponadto pracownia zawiera 10 stanowisk komputerowych dla ucznia + 1 stanowisko dla prowadzącego z systemem oprogramowania. System oprogramowania – pakiet programów umożliwia naukę programowania oraz programowanie w/w obrabiarek jako obiektów rzeczywistych i wirtualnych przy zachowaniu możliwości wykorzystania posiadanego oprogramowania systemu ZERO OSN oraz programów CAD/CAM -Edukacja.
Pracownia techniczna – technologie, konstrukcje i urządzenia mechatroniczne - zapewnia możliwość nauki wykonywania pomiarów i prowadzenia badań wytrzymałościowych w zakresie podstaw konstrukcji maszyn, a także badań laboratoryjnych i metalograficznych. W skład wyposażenia pracowni wchodzą: maszyny, urządzenia do prowadzenia badań wytrzymałościowych i pomiarów z oprogramowaniem specjalistycznym; mikroskopy metalograficzne do prowadzenia badań i obserwacji zgładów metalograficznych; przyrządy i zestawy przyrządów pomiarowych niezbędnych do nauki prowadzenia pomiarów, kontroli jakości i stanu technicznego oraz stopnia zużycia części maszyn i mechanizmów. Większość z tych urządzeń posiada dedykowane oprogramowanie i wymaga współpracy z komputerem do wizualizacji i obróbki mierzonych wielkości i parametrów.  
v. 16.2.1 - v.17.08
Projekt i wykonanie:
Zbigniew Marcinkowski
Wróć do spisu treści